DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 1902

Mazlum ve mağdur Hocaefendi?nin devlete bakışı!..

Devlet - millet el ele vererek anarşinin üstesinden gelmemiz gerektiği mesajlarının tekrarlandığı şu günlerde, mazlum ve mağdur olarak gurbette yaşayan Fethullah Gülen Hocaefendi?nin devlete bakışı nasıldır acaba? sorusu da akla gelmekteydi.

Bu konuda; ?Size yapılanlara karşı devlete nasıl bakıyorsunuz?? mealindeki bir soruya sekiz sayfayı bulan uzunlukta hayranlık duyacağımız cevaplar vermiş Hocaefendi. Bir kısmını buraya aldığımız muhteşem cevabın kalan kısmını yeni çıkan ÜMİT BURCU kitabına havale ediyoruz.

***

?... Bu mevzuda devleti bir sorgulamaya kalkarsak çoğu zaman dengeyi koruyamayız. Farkında olmadan devletine karşı milletin güvenini sarsarız. Devlete karşı güveni sarsmak da anarşiye vize vermek demektir. İslam tarihine şöyle bir baktığımızda Yezid?e büyük insanlar bile lanet etmişlerdir. Fakat Müslümanlar onun arkasında da, fâsık fâcir bildikleri halde namaz kılmışlardır...

Aslını ve temel dinamiklerini dinimin esaslarından almadığım ve seleflerimde görmediğim şeyleri ihdas etmeye benim hakkım yoktur. Benim başım öyle bir yere bağlıdır ki başımı oradan ayırmayı asla istemem. Din yeryüzüne indiği andan itibaren neyse bugün de odur. Efendimiz onu nasıl yorumlamışsa, Raşit Halifeler onu nasıl anlamış ve yaşamışlarsa ben ona öyle inanır, öyle uygularım.

Ülkemizde anarşi çıkmasına meydan verirseniz, o kargaşa içinde siz de iflah olamazsınız... Anarşi seylapları önünde siz de sürüklenir gidersiniz, devlet de sürüklenir gider. İşte bu zaviyeden de devlete arka çıkmak, devletin yanında olmak, gelecek vaat eder bir projesi varsa onu rical-i devletle paylaşmak müminin şiarı olmalıdır... ?Fakat devlet içinde çok defa size karşı oluyorlar, en masum hizmetlerde bile bir garaz arıyorlar? diyebilirsiniz... Ben devleti teşkil eden müesseselerin size, bize, falana, filana karşı olduğu kanaatinde değilim. Bazı kurumlarda çığırtkan, sürekli sesini yükselten, gürültüleri faaliyetlerinin çok önünde bir kısım kimseler size devlet gibi görünüyor olabilir!.. Yani size karşı olan devlet değildir. Marjinal bir gruptur. Bunları devletten ayırmak gerek... Bütün faziletleri kendi mallarıymış gibi gören bir kısım densiz insanların ?Falan ve filan da kim oluyor ki, böyle dünya çapında önemli işleri onlar başarıyor. Dünyanın neresinde hangi iş başarılırsa başarılsın onun bize mal edilmesi lazımdır? şeklinde düşünen, başkalarının meziyetlerine, faziletlerine tahammülü olmayan akıl hastası bazı kimseler varsa bu devletin içinde, işte rahatsız olanlar onlardır. Böyle üç beş tane sergerdane bakarak, oligarşik bir azınlığın bu mevzudaki çirkin tavrına takılarak koskocaman bir devlet müessesesini yıpratmak, sarsmak doğru değildir!..?İşte gurbette mazlum ve mağdur olarak yaşayan Hocaefendi?nin devlete bakışı bu!..

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org