DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2656

Evdeki ile hac?daki kurban üzerine bir sohbet

?

Okuyucum, hacı kurbanı ile ilgili sorularım gereksiz sayılır mı, acaba? diyerek başladı:

-Hayır, tam zamanıdır, dedim. Kurbanı konuşma devresindeyiz şimdilerde. Bayramda evimizde kestiğimiz kurbanla hacının Mekke?de kestiği kurban günün konusu sayılabilir.

Bunun üzerine oda başladı anlatmaya.

-Babama hac parası ayırırken keseceği kurban için de ayrıca bir miktar para verdik. Ancak cuma namazında dinlediğimiz hocaefendiden sonra kafamız iyice karıştı..

-Herkes hocaefendilerle kafasını düzeltirken sizin kafanızın karışmasına sebep ne ola ki?

-Seferilik meselesi!. Kürsüdeki hoca efendi, ?Kurban seferde olanlara vacip olmaz, bu sebeple hacılarımızın evde kestikleri kurbanı hacda kesmeleri gerekmez.? dedi. Biz de babamıza verdiğimiz kurban parasıyla burada kurban keselim. Seferde olduğundan ona kurban gerekmiyormuş, diye düşündük. Ama yine de size bir soralım dedik.

-Hayır, kesecek!. Çünkü Evde kesilen kurban, bayram gününe erişme kurbanıdır. Hacda kesilen kurban ise hac ile umreyi nasip eden Allah?a şükür kurbanıdır. Ayrıca orada kesilen kurbanın kesim yeri, Harem sınırları içidir. On beş kilometre kadar bir çevreyi teşkil eden Harem sınırları içinde kesilmesi gerekir. Sizin burada kestiğiniz ise Harem sınırları dışında bayramda vacip olan kurbandır. Harem sınırları içinde kesilen şükür kurbanı ile harem sınırları dışında burada kesilen vacip kurban biribirinden ayrıdır.

-Demek ki babamıza verdiğimiz kurban parası da, orada kesmesi gereken şükür kurbanı parası imiş. Biz de burada onun vekili olarak keseceğiz bayram kurbanını anlaşılan...

-Aynen öyle.

-Ama bazı hacıların kurban kesmediklerini de duyduk. Onlar neden kesmiyorlar?

-Kurbansız hacca niyet ediyorlar da ondan. Baştan yapacakları niyete bağlıdır kurban kesme mecburiyeti. İfrat haccına niyet edenler kurbansız hacca niyet etmiş olurlar. Kurban kesmekle mükellef olmazlar.

-Babam kurbanlı hacca niyet etmiş olmalı ki, evde kurban parasını ayrıca hesap etti!..

-Baban hesabını biliyormuş; ama siz de pek öyle hesapsız kimseye benzemiyorsunuz. Meselenin ekonomik yanını iyi hesap ediyorsunuz...

-Övünmek gibi olmasın; ama hocam biz Kayseriliyiz!!..

- Öyle mi?.. Ben de pek yabancı sayılmam. Hafızlık diplomamı Kayseri?den almıştım. Ben de o şerefe ortak olmak isterim...

-Hocam ayıplamazsanız bir de hanımların zinetlerine kurban gerekir mi, diye soracaktım.

-Neden ayıplayacağım? Bilmek bilmemekten iyidir. Siz bilmek istiyorsunuz.

-Hani Kayseriliyiz dedik ya. Çok hesap yapıyorsunuz, dersiniz diye çekindim.

-Hesap yapmak kötü bir şey değildir ki ayıplayayım. Belki hesapsızlık kötü şeydir. Peygamberimiz ?Ahirette hesaba çekilmeden önce dünyada kendinizi hesaba çekin!? buyurmuştur. Siz de kendinizi burada hesaba çekiyor, mükellefiyetlerinizi öğrenip yerine getirmek istiyorsunuz. Ne güzel... Hemen ölçüyü arz edeyim. Çoğunluğun ortak olduğu görüşe göre, 85 gramı bulmayan altına kurban da, zekat da düşmemektedir. Bu miktarı geçen altının sahibinin ise imkanı varsa, zorlanmıyorsa kurban keser. İmkanı mevcut değilse bazı Hanefilerle, tüm Şafiilerin görüşüne göre amel eder, kurban almaya kendini zorlamayabilir. Mecburiyet duyanlar bu görüşlerle amel edebilirler. Tabii buna mecburiyet duyanlar için...

-Hocam, aslında bu güzel sohbetten sonra Kayseri pastırmasının en kalitelisini hak ettik gibi geliyor bana..

-Bana hiç öyle gelmiyor. Doğrusu, maddî karşılıklarla değişmek istemiyorum uhrevi konuları... Hatta ısmarlanan çaylar bile bazen karşılık gibi geliyor bana, açık söyleyeyim çok da memnun olmuyorum arka arkaya gelen çaylardan.

 -Hocam,hacılarımızın Harem sınırları içindeki şükür kurbanı ile bizim burada evimizdeki bayram kurbanımızın farkını güzel sohbetkle tespit etmiş olduk.Çok teşekkür ederiz.

-Ben de teşekkür ederim  az bilinen bir konuyu aydınlatamaya vesile olduğunuz için. 

08.12.2005

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org