DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2398

Aileye İslam kültürüyle nasıl bakılırdan örnek?

 

Soru: Televizyondaki kısa sohbetinizde,Aileye İslam kültürüyle bakılmalı, dediniz; ama bunun nasıl olacağını anlatmadınız. Benim merakım, aileye İslam kültürüyle bakış nasıl olur? Bunu biraz açar mısınız?

Nasıl öğrenebilirim, İslam kültürüyle bakışı? Var mı bu konuyu izah eden bir kitap?

Cevap: Efendim, bizim Yeni Aile İlmihali isimli çalışmamızda baştan sona aileye İslam kültürüyle bakışı anlatılmaktadır. Oraya baktığınızda aileye İslam kültürüyle bakışı, hem de yaşanmış önekleriyle incelemeniz mümkündür. İsterseniz sorunuzun cevabını da oradan özetleyerek arz edeyim.

İslam kültüründe aileyi temsil eden iki temel unsur vardır. Biri bey diğeri de hanımefendidir. Bu iki insan ailenin hem tabanı hem de tavanıdır. Öyle ise İslam kültüründe aile demek, hanımla-bey demektir.

Hatta denebilir ki, aile yuvasının bir cennet bahçesi haline gelmesi, yahut da cehennem çukuru durumuna düşmesi bu iki insandaki kültürle, bakış açısıyla yakından ilgilidir. Hadisin tabiriyle ailenin bu iki ferdi, aile içindeki tutum ve tavrıyla ya hayırlı ya da hayırsız aile bireyi vasfını kazanırlar. Efendimiz (sas), hayırlı aile bireyini şöyle tarif ediyor.

-Hayırlı bey, eve gelince hanımın yüzü asılmaz, çoluk çocuk da köşe bucak kaçışmaz!..

Bu tarifin zıt manası da şudur:

-Hayırsız bey de eve gelince, hanımın yüzü asılır, çoluk çocuk da köşe bucak kaçışır!..

Öyle ise, bu ikazı beyler iyi düşünmeli, hayırlı bey mi, hayırsız bey mi olduklarına buna göre kendileri karar vermeliler.

Konuyu sadece beylerin tarifiyle bırakırsak haksızlık etmiş oluruz. Öyle ise hayırlı hanıma ait tarifi de arz edelim.

-Hayırlı hanım da odur ki, bey eve gelip de yüzüne bakınca huzur duyar, mutluluk hisseder. Bunun aksi manası da malumdur:

-Hayırsız hanım da odur ki, bey eve gelip de ona bakınca huzuru kaçar, mutsuzluk hisseder. Evde beyine rahat, huzur vermez.

Öyle ise hanımefendi de kendisini kontrol etmeli, hayırlı bir hanım mı yoksa hayırsız bir hanım mı olduğuna kendisi karar vermeli. Beyine huzur mu veriyor, yoksa huzursuzluk mu, tutumunu kendisi düşünmelidir.

İslam kültürünün iki tarafa da verdiği bu mesajı özetleyecek olursak şöyle diyebiliriz:

-Beyefendi, eve gelince güler yüzlü, tatlı dilli ol. Hanımın yüzü gerilmesin, çocukların da senden kaçışmasın...

-Hanımefendi, sen de sabırlı ve anlayışlı ol. Bey eve gelince hemen sıkıntıları sıralayıp olumsuzlukları ortaya yığma. Bey senin yanında huzur bulsun, mutluluk hissetsin. İşte buna, hayata İslam kültürüyle bakış diyoruz biz. Bir başka hayırlı bey ve hanım tarifi de Fatıma validemizle beyi Hazreti Ali efendimizden gelmektedir. Fatıma validemize de sorarlar:

-Hayırlı hanım nasıl olur? Cevap nettir:

-Hayırlı hanım, hayaliyle de olsa haramlarda gezmeyen, bakışıyla da olsa beyini üzmeyen!. Aynı soruyu beyi Hazreti Ali?ye de sorarlar:

-Hayırlı bey nasıl olur?

Cevap aynı kültürdendir.

-Hayırlı bey hayaliyle de olsa haramlarda gezmeyen, bakışıyla da olsa hanımını üzmeyendir.

Anlaşılan odur ki, İslam kültüründe ideal olan, ailede birinin ötekini ezip üzmemesi, sabra zorlamamasıdır. Ezer, üzer, sabra zorlarsa ne olur? Sabra zorlayan zalim, sabreden de mazlum adını alır. Allah yanında zalimle mazlum eşit değildir. Sabreden bey olursa cennet gençlerinin ağabeyi makamına kadar yükselebileceği gibi, sabreden hanım olursa cennet hanımlarının ablası makamına kadar yücelebilir. Allah mutlak adalet sahibidir. Kimsenin zulmünü yanına bırakmayacağı gibi, kimsenin sabrını da karşılıksız koymaz. Sabreden hep kazanır, sabra zorlayan da hep kaybeder... İşte biz bun (Aileye İslam Kültürüyle Bakış) diyoruz.

25.01.2006

e-posta adresi:a.sahin@zaman.com.tr

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org