DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2734

Namazaların sünnetleri yerine kıza kılma olayı?...

 

Gittiği camide, öğlenin farzıyla yatsının farzından sonra kılınan ikişer rekatlı sünneti dört kılanları görmüş.

Bu da onlara imrenerek başlamış iki rekatlı sünnetleri dört rekatlı kılmaya. Ne var ki, çevresi hiç de hoş karşılamamış ilave edilen rekatları. İtiraz edenler olmuş, ?Senden başka bilen yok mu, kendi kendine namaz çeşidi çıkarıyorsun ortaya? Bizim bildiğimiz bu sünnetler ikişer rekattır, herkes de böyle kılıyor, sen nereden çıkarıyorsun dört rekatı?? diye çıkışmışlar. Kendisinin bu itirazlara cevabı ise az fakat öz olmuş:

- Fazla namaz sahibini yolda koymaz!.. Ama bu cevap tatmin etmemiş itirazcı yakınlarını. Nihayet kendi aralarında konuyu bize duyurmaya karar vermişler.

- Ne diyorsunuz benim ikişer rekatlı sünnetleri dörde tamamlayarak kılışıma? Bunu ben mi icat ediyorum, yoksa kitaplarımızda yeri, yurdu olan bir ilave mi bu? Bana sataşanlar bunda haklılar mı yoksa?.. diyerek mutlaka açıklama beklediğini ifade etmiş...

Efendim, bence en güzel cevabı siz vermişsiniz. ?Fazla namaz sahibini yolda koymaz!? demişsiniz. Sözün özü budur. Bununla beraber konuya biraz da ilmi ölçülerle bakacak olursak şöyle tespitlerde de bulunabiliriz:

Sözü edilen ikişer rekatlı sünnetleri dörder rekatlı olarak kılan alimlerimiz çoktur. Bu konuda bakabileceğiniz fıkıh kitabı Nimetül İslam?daki bilgiler şöyledir:

- Öğle ile yatsının farzından sonra kılınan ikişer rekatlı sünnetleri dörder rekatlı olarak kılmak mendub olan sünnettendir! Yani kılınırsa sevabı olur, kılınmazsa günahı olmaz. Ama kılınması konusunda hadisin şu mealde teşviki de vardır:

- Kim öğleden önce dört, öğleden sonra da dört rekat sünnet kılmayı âdet edinirse Allah ona Cehennem?in yüzünü göstermez!..

Hadisin bu teşvikinden dolayı öğle ile yatsının farzından sonra kılınan iki rekatlı sünnetleri dört rekat olarak kılanlar, mendub olan nafile kılmış olurlar. Kaldı ki, nafile namazlar bunlardan ibaret de değildir. Mesela, sabah kerahet vakti çıktıktan sonra kılınan kuşluk namazı, akşam namazı kılındıktan sonra kılınan evvabin namazı, geceleri bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp kılınan teheccüd namazları da sevabı çok olan nafile namazlardandır... Bunlar için de aynı sözü söylemek mümkündür: - Fazla namaz, sahibini yolda koymaz!.. Zannederim iki rekatlı sünnetleri dörde tamamlama şevki duyanlar, bu namazları da kılma aşkı duymaktalar...

***

Sıkça sorulan bir başka namaz sorusu:

- Geçmişte kılamadığımız namazlarımız vardır. Şimdi bunları kılmak istiyoruz. Kimimiz, namazın önünde ve sonundaki sünnetleri terk ederek bu kaza namazlarını kılıyorlar. Kimileri de sünnetleri terk etmeden kılın kaza namazlarınızı, diyorlar. Siz bu farklı bakışlara ne diyorsunuz? Namaz öncesi ve sonrası sünnetleri kılmayıp da yerlerine kaza namazı kılsak caiz olur mu?

- Neden olmasın? Elbette caiz olur. Ancak, sünnetleri terk ederek kaza kılmakla bir kazanır, bir de kaybetmiş olursunuz. Kazandığınız, kıldığınız kaza namazı borcundan kurtulmanızdır. Kaybettiğiniz de, kılmadığınız sünnetlerin sevabından mahrum kaldığınızdır. Yani bir kazanıp bir kaybetme söz konusudur bu durumda.

Bundan dolayı Hanefilerdeki tavsiyede deniliyor ki:

- Namazın önündeki ve sonundaki sünnetler sünnet olarak kılınmalı, kaza namazları da ayrıca kaza olarak kılınmalı, sünnetleri kaza namazı için terk etmemelidir. Yani bir kazanırken bir de kaybetmemelidir.

Şafiilerde ise durum farklıdır. Onlar kaza borcu varken sünnet kılmaz, bir an evvel kaza borcunu bitirmeye yönelirler. Kaza borcunu bitirdikten sonra sünnet kılma titizliğini başlatırlar...

02.03.2006

e-posta adresi:a.sahin@zaman.com.tr

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org