DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 3016

Memlekette kurban, namazda takke, başörtüsü, sandalyede namaz...

- Bayramlarda havaların iyi olduğu günlerde memleketimize gidiyor, bayramı orada geçiriyoruz. Bu durumda kurbanımızı ne yapacağımızı bilemiyoruz. Kurbanı, ikamet ettiğimiz yerde mi kesmeli, yoksa gittiğimiz memleketimizde kesebilir miyiz? Bu konuda seferilik şüphesi yüzünden tereddüt yaşıyoruz.

Cevap: Bayram için memleketinize gitmeden önce bulunduğunuz yerdeki bir yakınınıza vekalet verip kurbanınızı kestirebileceğiniz gibi, gittiğiniz memleketinizde de bizzat kesmeniz mümkün olur. Şayet memleketinizde (kendi eviniz yok da) misafir sayılıyorsanız nafile kurban kesmiş olursunuz, sevap alırsınız. Kendi eviniz var da seferi sayılmıyorsanız, vacip olan kurbanınızı kesmiş, borcunuzu bizzat yerine getirmiş olursunuz. Bir şüpheniz kalmaz.

Ayrıca, (ihtiyaç sahiplerine kurban ulaştırma görevini üstlenen) hizmet ehillerine kurbanın parasını verip vekil olarak adınıza da kestirebilirsiniz. Bu takdirde vacip olan kurbanınızı, vekaletini vermiş olacağınız kimse vasıtasıyla kesmiş olacağınızdan yine bir zorluk söz konusu olmaz.

Soru: Tanıştığım arkadaşlarımla namaza başladım. Birlikte camiye gidiyor, yine birlikte özel mekânlarda namaz kılıyoruz. Ancak onların başında hep takke var, bende yok... Arkadaşlarım, 'Bunu mesele yapma, sonra sen de takke takarsın.' diyerek beni teselli ettiler; ama yine de rahat edemiyorum, ben de onlar gibi başıma takke koymak istiyorum. Yalnız benim cebimde, çantamda ailem takke bulursa beni zorlayacaklarını biliyorum. Bu yüzden de başım açık kılmaya devam ediyorum.Yanlış mı yapıyorum? Arkadaşlarım beni üzmemek için mi 'takkesiz de olabilir' diyorlar? Hanımların başlarının namazda hep kapalı olduğunu görüyorum. Bu konuda beni şüpheden kurtaracak bilgi verebilir misiniz?

Cevap: Aslında benim cevabım da arkadaşlarının cevabından farklı olmayacaktır. Sadece şu ilaveyi yapmayı faydalı buluyorum: Takke ile kılacak serbest ortamı buluncaya kadar takkesiz kılmaya devam edebilirsin. Böyle bir ortamı bulduğun zaman zaten güzel olan namazını bir de takkeyle daha da güzelleştirmiş olursun. Şurası kesindir ki, başı takke ile örtmek erkeklerde namazın olmazsa olmazlarından değildir. Belki başta takke olursa sevabı çoğalır. Olmazsa günahı olmaz. Erkeklerde namazda başın örtülü olma emri yok, sadece tavsiye vardır. Tavsiye yerine getirilirse sevap alınır, getirilemezse (müsait olmayan şartlardan dolayı) günaha girilmez.

Ancak hanımlarda böyle değildir. Hanımlarda namazın sahih olması için başlarının örtülü olması (tavsiye değil) emir gereğidir. Başörtüsüz namazın sahih olmayacağı hükmü kesindir.

Sadece İmam-ı Ebu Yusuf'un başını yeni örtmeye alışanlara ruhsat sayılabilecek bir görüşü nakledilmektedir. Buna göre, namazda başının çoğu kapalı olur da azında açıklık kalırsa, namaz bozulmaz. Çoğunun örtülü olması tümünün örtülü olduğu manasında yorumlanabilir. Yeni örtünmeye alışanların başının azıcık kısmının açık kalmasının namazı bozmayacağı yorumu yapılabilir.

Bu bakımdan erkeklerin namazda başlarını örtmeleri tavsiye gereği, hanımların ise örtmeleri emir icabıdır. Tavsiye tehir edilebilir; ama emir tehir edilemez.

Soru: Bazıları sandalye üzerinde kılınan namazın sahih olmayacağını söylüyorlar. Ben de ancak sandalye üzerinde kılabiliyorum, içim rahat etmiyor, hep şüpheyle bakıyorum namazıma. Sandalye üzerinde kılınan namazın sahih olmadığı söylentisi doğru mu? Sizin tespitiniz nasıldır?

Cevap: Benim tespitime göre, özrü olanlar nasıl kolay kılabiliyorlarsa öyle kılarlar. Mecbur olanların sandalye üzerinde namazlarını kılabileceklerine dair Diyanet'in fetvası vardır. Zaten tüm camilerin köşelerinde mazeretlilerin sandalye üzerinde namaz kıldıkları görülmektedir. Ancak sandalyelerin caminin ortasında safın içine değil de göze çarpmayacak köşelerinde tutulmasında isabet vardır. Sandalyenin safın ortasına götürülmesi hem arkasında namaz kılanı zor durumda bırakıyor hem de kiliseye benzeme çirkinliği meydana getiriyor. Sandalyenin kenarda tutulması halinde mahzuru olmadığını düşünüyorum.

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org