DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2055

ÖĞRETMENİ DEĞİŞTİREN KİTAP

Doğunun bilmediği bir köyüne yeni tayin olmuştu. Yalnızlığını gidermek için köyün gençlerini başına toplayıp onları kendi fikirlerine ortak etmeyi düşünüyor, ideolojik bir çevre meydana getirmeye gayret ediyordu.

Akşamları hazırladığı sofraya gençleri bu niyetle çağırıyor, onlarla hoşlarına gidecek eğlenceli sohbetleri bu maksatla yapıyordu.

Köyün herkesten saygı gören bir ileri geleni ise, masum gençlerin bu öğretmenin te’siriyle bozulmaya başladıklarını görmüş, bu hale son vermek için çâre düşünmeye başlamıştı. Nihayet düşündüğü çâreyi tatbika karar verdi. Bir akşam ansızın toplantılarına girdi, elindeki Kur’an hakikatlarından bahseden İslâmî eserden okumasını teklif etti. Birkaç sayfa okuyan öğretmen:

– Ben bunlardan birşey anlamadım, daha fazla okuyamayacağım, diyerek kitabı kapatıp yan tarafa koydu.

Buna çok üzülen muhterem zat, birkaç gün yeni çâreler düşündü. Bu zeki öğretmeni ve başına topladığı gençleri mutlaka kazanmayı istiyordu. Nihayet aklına yeni bir çâre daha geldi. Zeki, fakat ters düşünceye sahip öğretmene gizlice teklifini yaptı:

– Evlâdım, benim gözlerim bu yazıyı seçemiyor. Ne olur, akşamları size geleyim, sayfa başına da istediğin kadar para vereyim. Bana bu kitaplardan birkaç sayfa oku da dinleyeyim...

Öğretmen düşünmeye başladı. Sayfa başına şu kadar para!.. Çok câzip. Bir ayda maaşına yakın bir miktar nerdeyse.

– Olur amca bey... Sen akşama buyur, kaç sayfa okursam hesap eder, belli aralıklarla parasını alırım.

– Hay hay...

Akşam olur, köyün muhterem zatı, elindeki kırmızı ciltli kitapla gelir. Öğretmen sayfa sayfa okumaya başlar ve belli aralıklarla da hesaplaşarak parasını alır.

Bir akşam yine gençler toplanırlar, öğretmen bey de âdeti üzere okumaya başlar. Ama bu defa değişik okuyuşu vardır. Heyecan ve ürperme ile okumakta; sayfalar açılıp kapanırken âdeta coşmaktadır.

Kendisine hatırlatırlar:

– Bu akşam çokça okudun, sayfa sayısı bir hayli kabardı. Yeter artık.

Heyecan ve tebessümle karışık cevap verir:

– Ben artık parayla tutulmuş bir okuyucu değilim. Okunan gerçekleri akıl, mantık ölçüsünde düşünen idrâk sahibi bir mü’minim. Ben okumaya devam edeceğim, siz isterseniz gidebilirsiniz!

Öğretmenin değişikliği bu kadarla kalmaz... Eve gidince hanımına ilk teklifi şöyle yapar:

– Hanım, insan ya Hristiyan, ya Yahudi ya da Müslüman olur. Ben bunların içinde çok şükür ki Müslümanım. Müslüman olunca Müslüman gibi de yaşamam gerek. Sen de kendine çekidüzen ver. İslâm’ın emrettiği şekilde yaşa. İslamî ölçülere uygun giyin. Açıklık saçıklık istemiyorum artık.

Hanımı şaşırır:

– Bey, beni böyle açık kıyafetlere sokmak için baskı yapan, hattâ döven sen değil miydin?

– Evet bendim. Ama ben artık o günkü ben değilim. O gafil adam gitmiş, yerine neye inandığını düşünen bugünkü ben gelmiştir. Artık düşünen bir kafaya, okuyan bir muhakemeye sahibim!..

– İyi ama, sen kendini yeni bir hayata okuyarak hazırlamışsın, ben ise hazırlamadım. Nasıl olacak bu? Ben de senin okuduğun kitapları okumalı, içimde alâka duymalıyım.

– İşte beni değiştiren kitaplar... Sen de oku, ifade ettiği hakikatları sen de düşün, göreceksin ki her cümlede güneş gibi ikaz ve irşâd var. Bu ikaz ve irşâd karşısında taş da olsa erir; akıl, mantık sahibi bir insan mutlaka düşünmek zorunda kalır. Senin beni de geçeceğini tahmin ediyorum.

* * *

Aradan zaman geçer. Konuştuğu birçok genci anarşi ve terör kıskacından kurtaran bu öğretmeni gören birçok ana-babalar, kendisine pişmanlıklarını ifade ederler:

– Keşke oğlumuz sizinle karşılaşsaydı, şimdi hapishaneleri boylamaz, anarşik suçlarla itham altına girmezdi...

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org