DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2166

HARAMIN TEMELİ OLMAZ

Baba dini hayatta lakayt ve ihmalkârdı. Alıp sattıklarına hile karıştırıp, insanları aldatmaktan çekinmezdi. Ama yeni yetişen oğlu böyle değildi. O, birtakım İslâmî eserler okumuş, imanî bahisler tedkik etmişti. Alırken de, satarken de ne aldanmayı istiyordu, ne de aldatmayı...

Sık sık camide vaazlar dinliyor, yine sık sık okuduğu kitaplarda müşteriyi aldatmanın haram olduğunu görüyor, Peygamberimizin:

– Aldatan bizden değildir!.. buyurduğunu öğreniyordu.

Bu yüzden çiftlik sahibi babasına, ineklerin sütlerine su karıştırmamasını söylüyor; karıştırsa dahi, müşteriye kaçta kaç nisbetinde su karıştırdığını söylemesi gerektiğini hatırlatıyordu.

Dine lakayt baba, dudak büküp geçerken, yeni yetme velet bana akıl mı veriyor, demek istiyordu.

Bir gün çocuk, nezaket hudutlarını da aşarak babasına daha açık hatırlatma yaptı:

– Baba, haramın binası ayakta kalmaz. Eninde sonunda târümar oluruz. Gel şu süte su katma, katarsan da müşteriye ne miktar su kattığını söyle. Aksi halde âkıbetimiz tehlikeli. Günün birinde bir belâya uğrarız. Haramın temeli olmaz!..

Baba, namaz kılıp vaaz dinleyen, sık sık da dinî kitaplar okuyup haram-helâl ayırımında titizlik elde eden oğlunu küçümsedi:

– Haydi be sende! Ne zaman adam oldun da bize akıl veriyor, hocalık ediyorsun?... diye geçiştirdi.

Günler böyle geçerken, bir gün otlatmak üzere inekleri yeşil dağın eteklerine götüren çoban, havanın birden karardığını gördü, yavaş yavaş hayvanları toparlayıp çiftliğe dönmeyi düşündü. Ama şiddetli bir yağmur ansızın bastırdı. Sağanak öylesine hızlı ve şiddetli gelmişti ki, inekleri unutan çoban, kendini hangi ağacın altında koruyabileceğini düşünmekten başka şeyi hatırlamadı. Gittikçe şiddetlenen yağmur, dağların tepesine saatlerce su indirdi... Tepelerin dibinde birleşen sular, dehşetli bir sel meydana getirdi. Çiftliği kaplayıp her tarafı deniz haline döndüren sular, ineklerin tamamını da yutup boğdu. Tek inek dahi canlı kalmadı. Kimi sürüklenip gitti, kimi de çamurların içine gömülüp şişti...

Yağmur dindi, gün doğup mevsim düzeldi, ama sütün menbaı kurumuş, çiftlikte de satılacak tek kab süt kalmamıştı. Bir gün oğulla baba yine yüz yüze geldiler. Baba bu sel sularına hayret ederken, oğlu hiç de garip bulmuyordu. Sebebini de açıkladı:

– Baba, niçin hayret ediyorsun bu hele? Süte kattığın suların birike birike sel oldu. Hepsi bu kadar. Bunda şaşacak ne var?

Ellerini iki yanağına yapıştırıp düşünmeye başlayan babanın son sözü şu oldu:

– Galiba haklısın oğul. Ben hata ettim. Gerçekten de haramın temeli olmazmış. Ama iş işten geçti. Bari bundan sonra kendimi düzelteyim.

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org