DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2668

CENAZEDE KORE ŞEHİTLERİ DE Mİ VARDI?

23 Kasım 1997 Pazar günü öğle namazından sonra Fatih Camii’nde Bediüzzaman Hazretleri’nin üç değerli talebesinin cenaze namazını kılmıştık. Bayram Yüksel, Ali Uçar ve Mehmet Çiçek’in ucu bucağı görünmeyecek kadar kalabalık cemaatinin rûhânîliğine bakıp kendi kendime hayıflanmış,

– Herkese nasip olmaz böyle cemaat, böyle dua, demiştim.

Meğer durum gördüğümden ibaret değilmiş. Bu cemaatin içinde Kore Şehitleri de varmış. Tabii bunu da öğrendikten sonra büsbütün imrendim böylesi bir gidişe doğrusu...

Biliyorum, cenazede Kore şehitlerinin de bulunduğunu nereden biliyorsun, diyeceksiniz. Eğer sabırla okuyacak olursanız arz edeyim nereden bildiğimi.

Efendim, pazar günü öğlede kıldığımız cenaze namazından sonra merhumları defin yerleri olan Isparta/Barla’ya doğru uğurlamış, o gece Moral FM radyosundaki Nur Penceresi programını yapmak üzere arkadaşım Mehmet Dikmen’le radyoya gitmiştim.

Ancak o gün merhum Bayram Yüksel’i çok yakından tanıyan Nur talebelerinden Rahmi Erdem’i de programa çağırmış, Bayram ağabeyin bilhassa Kore’deki kahramanlıklarından da söz etmesini istemiştim.

Bayram ağabey gerçekten Kore’ye Üstad’ın izniyle gitmiş, orada cephede kahramanca savaşmış, birçok arkadaşı şehit olmuş, hatta bir ara kendisinin de şehitler arasında olduğu haberi duyulunca cephe kumandanı arkasından Yasin okumuş, daha sonra da düşman çemberini yarıp kurtulduğu görülmüştü.

Bunca tehlikelere rağmen Bayram ağabey, bir vakit namazını bile kazaya bırakmamış; tüm namazlarını kurşunlar üzerinden uçarken vaktinde kılmaya devam etmişti...

Bunları Moral FM radyosunun Nur Penceresi programında anlattıktan sonra yoğun bir telefon trafiğine muhatap olduk.

Birçok dinleyici Bayram ağabeyle ilgili hatıralar anlatıyor, sorular soruyorlardı. Bir hanımefendinin rüyası vardı ki, doğrusu hâlâ etkisi altındayım desem mübalağa etmiş olmam.

İşin garibi bu meçhul hanımefendi, ne Bayram ağabeyi biliyor, ne de Bediüzzaman Hazretleri’ni tanıyordu. Sadece gördüğü rüyaların ekseriyetle çıkmasıyla bilinen masum bir hanımefendiydi.

Telefonun öbür ucundan bakın ne diyordu:

– Allah razı olsun, sizi dinledikten sonra rüyamın bir türlü çözemediğim son kısmını da çözdüm. Yani siz rüyamın yorumunu yaptınız verdiğiniz bilgilerle...

Şaşırmıştım. Çünkü biz rüyadan falan söz etmemiştik.

Şaşkınlığımı anlayan hanımefendi izah etti durumu:

– Ben, dedi, dün gece rüya gördüm. Bediüzzaman Hazretleri vefat etmiş. Fatih Camii’nin avlusunda da namazı kılınacakmış. Ancak caminin avlusunda farklı giyimli askerler doluydu. İğne ucu basacak kadar boş yer yoktu. Bu askerler kimler? diye sorduğumda, bunlar Kore şehitleri dediler. Cenazeye iştirak için gelmişler, arkadaşlarını yalnız bırakmıyorlar, beraberlerinde götürecekler.

Merak ettim. Bediüzzaman Kore’ye gitmedi, nasıl Kore şehitleriyle arkadaşlık etmiş olacak?

Sabah gazetelerden öğrendim ki, Fatih Camii’nde cenaze namazı kılınacak olan Bediüzzaman değil, çok yakın talebeleri imişler. Ancak yine de Kore şehitlerinin cenazeye iştirak sebebini bulamamıştım. Şimdi radyodan sizi dinlerken öğrendim ki, Bayram Yüksel Kore’ye gitmiş, cephede savaşmış, şehitlerin arasından sağ salim çıkıp gelmiş. Demek ki gördüğüm o askerler gerçekten Kore kahramanlarıymış. Bayram Yüksel’in şehit arkadaşları gelmiş, namazını kılacak, onu beraberlerinde götüreceklermiş.

Telefondaki ses şöyle bağladı sözlerini:

– Bundan dolayı diyorum ki, verdiğiniz bilgilerle rüyamın yorumunu yapmış, beni de tereddütlerden kurtarmış oldunuz, size ve radyonuza teşekkür ederim.

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org