DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 12480

Cuma günü temizlik yapılır mı?

? Bazı yerlerde cuma günü temizlik yapılmaz, diye bir anlayış vardır. Bu doğru mudur? Cuma günü süpürge süpürülmez, ev, bark temizlenmez, beden ve çevre temizliğine dikkat edilemez mi?
? Temizlik imandandır. Bu sebeble imanı sağlam, inancı kuvvetli olan insanlar temizlik için gün ve saat beklemezler. Bulunan her fırsatta temizlik yapar, etrafı, evi, barkı, çevreyi tertemiz tutmaya gayret gösterirler.

Cuma günü temizlik yapılmaz şeklinde bir dinî emir yoktur. Bu, daha ziyade başka dinin mensupları tarafından içimize sokulmuş yabancı bir anlayıştır. Halbuki İslâmiyet, bilhassa cuma günü temizlik yapmayı, cuma namazına gusletmiş, temiz elbise giymiş olarak gelmeyi emreder. Bu sebeble, cuma günü tırnaklar kesilir, mümkünse gusledilip temiz elbise giyilir, güzel kokular sürünüp, güler yüz, tatlı dilli halde cumaya cemaatın huzuruna çıkılır.

Temizliği emreden İslâmiyet, haftada bir tırnak kesmeyi koltuk ve etek temizliği yapmayı tavsiye eder. Bu mümkün olmuyorsa onbeş günde bir, bu da mümkün olmuyorsa, kırk günü geçmeyecek şekilde mutlaka bedenî temizlik yapmayı emreder. Kırk gün sünnetin en son hudududur.

Hârun Reşid, İmam-ı Ebû Yûsuf?a geceleyin tırnak kesilir mi? diye sorduğunda ?evet, kesilir? cevabını alınca, ?delilin nedir? diye sormuş, Ebû Yûsuf da şu cevabı vermiştir. Resûl-i Ekrem Efendimiz:

? Hayırlı işi geciktirmeyiniz! buyurdu.

Temizlik de hayırlı iştir, geciktirilmez. Gece de, gündüz de yapılır.

Evet, temizlik hayırlı iştir, geciktirilmez. Cumada da, diğer günde de icra edilir.

Ancak, cuma günü cuma ezanı okunuşundan itibaren namaz bitinceye kadar bazı hanımlar hürmeten ellerine iş almaz, cuma namazının bitişini beklerler. Her ne kadar cuma namazı esnasında iş yapma yasağı erkeklere mahsus ise de bazı hanımların da cumaya hürmeten işi bırakmaları bir âdet olmuştur. Cuma günü temizlik yapılmaz zannı bu anlayıştan da doğmuş olabilir. Bunu, ancak cuma namazına tekabül eden bir saat içinde düşünmek gerekir. Namaz dışı zamana şâmil olmaz. Cuma gününü sabahtan akşama kaplamaz. ....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org