DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2375

BİN HARAMDAN, OTUZ HELÂL DAHA HAYIRLIDIR

Adam, Harem-i Şerif’in kapısında hep aynı duayı okuyordu:

– Ey doğrulara yardım eden, haramdan kaçınanları koruyan!.

Ona, ‘Sen başka dua bilmez misin?’ dediler. O şöyle bir açıklama yaptı bu duayı tekrar etme sebebi olarak:

– Ben bir gün Beyt-i Şerif’i tavaf ederken ayağıma takılan şeyi eğilip aldım. Bir de baktım ki, içinde bin altın bulunan bir kese. Şeytanımla imanım mücadeleye tutuştular. ‘Bin altın çok para, senin bütün ihtiyaçlarını karşılar.’ dedi şeytanım.

İmanım ise, ‘Bu haramdır, boşuna saklama, sahibini bul, teslim et.’ dedi. Ben böyle mücadele içinde iken birinin sesi duyuldu:

– Burada içinde bin altın bulunan kesem kaybolmuştur. Kim buldu ise versin, ona otuz altın ödül vereyim.

– Bin haramdan, otuz helal hayırlıdır, diyerek keseyi sahibine teslim ettim. O da bana otuz altın verdi. Bunu alıp bakırcılar çarşısında gezerken bir Arap kölenin bu paraya satıldığını görünce hemen satın aldım. Bir müddet sonra bu kölenin yanına bir kısım yabancılar gelip gizlice konuşmaya başladılar. Köleden ne konuştuklarını sordum. Saklamayıp aynen anlattı:

– Ben Mağrip sultanının oğluyum. Babam, Habeş sultanıyla cenk edip savaşı kaybetti, beni de esir alıp buralarda sattılar. Babam bu adamları göndermiş, elli bin altın da vermiş ki, beni satın alıp götürsünler. Sen bana çok iyilik ettin, kendi evladın gibi baktın. Bundan dolayı memnun oldum. Bunlar beni satın alacaklar, sakın az altına razı olma, elli bin altına sat beni.

Dediği gibi oldu. Elli bin altına sattım köleyi. Bu kadar büyük sermaye ile bir kısım mallar alıp Bağdad’a gittim. Orada açtığım dükkanda mallarımı satıyordum. Bir tanıdığım gelip, ‘Meşhur tüccar dostum vefat etti, ay gibi güzel kızcağızı yetim kaldı. Gel bunu sana alalım.’ dedi. Ben de kabul ettim. Evlendiğim kızın çeyizi olarak gelen birtakım tabakların üzerinde içi altın dolu keseler vardı. Hepsinin üzerinde de biner altın yazılı iken, birinin üzerinde dokuz yüz yetmiş altın yazılıydı. Bunun sebebini sorduğumda kızcağız dedi ki:

– Babam, bu keseyi Harem-i Şerif’te kaybetmiş, bulan bir helâl süt emmiş genç, keseyi geri verince otuz altını ona ödül vermiş, geride kalan altındır içindeki.

Bunun üzerine ben Allah’a hamd ve şükürde bulundum. Bunlar hep doğruluğun, iyiliğin bereketi, diyerek olayı kızcağıza anlattım. Mutluluğumuz daha da perçinlenmiş oldu!.

(Nevadir-i Süheylî’den)

 

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org