DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2087

MAZLUMUN DUASI!...

Horasan Valisi Abdullah bin Tahir, âdil bir vali idi. Bir gün bekçileri birtakım suçluları yakalayıp huzuruna getiriyorlardı ki, içlerinden biri sokak arasına sıvışıp kaçtı. Peşine düştüler. İleride gitmekte olan Heratlı bir Demirciyi, kaçan suçlu sanarak yakalayıp valinin huzuruna çıkardılar. Öfkeli vali emretti:

– Bunu atın zindana!

Beklenmedik anda zindanı boylayan masum Demirci, başladı sabahlara kadar gözyaşı döküp secdede beddua etmeye. Diyordu ki:

– Yâ Rab! benim bu suçla uzaktan yakından bir alâkam yoktur. Buna rağmen beni alıp habersizce hapse attılar. Bana bu zulmü reva gören valinin evini başına yık ki zulmün ne demek olduğunu anlasın, aklını başına toplasın!...

Suçsuz Demirci’nin bu sızlanışı, hapishane kapıcısının bile kulağına gidecek kadar çoğalır, hemen herkes bunu dinler. Bir gece vali uykusunda müthiş bir zelzele ile uyanır. Az kalsın evinin başına yıkılacağını gören vali, korkusundan ne yapacağını bilemez. Bir müddet sonra tekrar uykuya dalar. Ancak, evvelki gibi bir zelzeleyi yine hisseder, yine evi başına yıkılacakken uyanır. Tekrar kendini zorlayarak uyumaya çalışır. Ne var ki, aynı şekilde zelzele yine başlar. Evi başına yıkılmak üzere iken korku ile uyanınca bunda bir iş var, diyerek hapishane müdürünü çağırır:

– Ben bir türlü uyuyamıyorum. Evimi başıma yıkıyorlar. Acaba birine zulüm mü ettik, hapishanede bir mazlum mu var? diye sorar. Müdür de işittiği sızlanışları anlatınca:

– Hemen O’nu bana getirin, emrini verir.

Az sonra Heratlı Demirci valinin huzuruna gelir. Suçsuzluğunu anlatır. Vali de onun suçsuzluğuna kani olunca, Demirciyi özür dileyerek serbest bırakırken şöyle der:

– Bundan sonra başına böyle bir iş gelirse, hemen bana gel, beni ara! Olur mu?

Demirci cevap verir!

– Hayır, seni aramam! Neden hemen sana gelecekmişim ki? Bana zulmeden sen değil misin? Ben, seni değil, beni senin zulmünden kurtaranı arar, müracaatımı yine O’na yaparım! O, senin evini başına yıkmasaydı sen beni çağırmayacak, zulmüne devam edecektin!

Mazlum Demirci çıkıp giderken, valinin gözlerinden yaşlar boşanır!

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org