DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2998

Şükürsüzlük

Hazret-i Musâ Aleyhisselâm, Tûr Dağı’na giderken, yolda kuma gömülmüş birini gördü. Selâm vererek yanına sokuldu:

– Derdin nedir, niçin boğazına kadar böyle kuma gömüldün? dedi.

Gövdesini boğazına kadar kum içine saklamış olan adam, çıplak vücuduna işaret ederek:

– Ne olacak, giyecek hiçbir şeyim yok; halk arasında çırılçıplak dolaşmaktan utanıyorum. Bu yüzden, vücudumu kumlara saklamaktan başka çare bulamadım, dedi ve ilâve etti:

– Ya Musâ! Madem ki, Tûr Dağı’na Allah Celle Celâlühu ile konuşmaya gidiyorsun, halimi anlat da, bana vücudumu örtecek bir kat elbise ihsan eylesin. Kuma gömülü olarak, yapayalnız yaşamaktan bıktım artık.

Adama söz veren Hazret-i Musâ, Tûr Dağı’ndaki münâcatında:

– Yâ İlâhî! Senin rahmet ve şefkatin kâinatı ihata ettiği halde, yolda rastladığım o adamın hâli sence malûmdur. O fakirden bir kat elbiseyi esirgemenin hikmeti nedir? diye sordu.

Allahü Azîmüşşân Hazretleri, Hz. Musâ’nın bu sualine şöyle cevap verdi:

– Yâ Musâ! Onun da bir hikmeti vardır. Zâhirinde zulüm görünse bile, aslında tam adalettir. Bir kerre o adam şükür nedir bilmez. Sonra fitnecidir de. Şimdi ona elbise ihsan etsem, vücudunu örter ve halkın arasına girer girmez komşuları birbirine katar. Halk arasında da birbirini öldürmeye kadar varan bir huzursuzluğa sebebiyet verir. O’nun kumda yapayalnız durması, halk arasına girmesinden hayırlıdır. Söyle de, dursun durduğu yerde, şükretsin haline!”

Hz. Musâ, işin içyüzünü öğrendikten sonra, dönüşte adamın yanına uğradı:

– Arkadaş, senin yerin, sana göre biçilmiş kaftandır. Otur oturduğun yerde ve haline şükret,” dedi.

– Neme şükredecek mişim? Sırtımda sırmalı kaftan mı var sanki? Felâketin en büyüğü elbisesiz kalmak, o da bende mevcuttur. Bundan daha büyük felâket mi olur ki halime şükredeyim? diye kükredi.

Hz. Musâ, oradan ayrılır ayrılmaz, felâketin en büyüğüne maruz kaldığını söyleyen şükürsüz adamın civarında, müthiş bir kum fırtınası başladı. Ve bir saniye içinde haline şükretmeyen adam, saklanacak kum dahi bulamayarak çırılçıplak meydanda kalıp, eski halini aramaya başladı.

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org