DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2366

Hayırlı yolculuklar hacı efendiler!..

Hacı adaylarımızın kutsal topraklarda şu gerçekleri hatırlamalarında fayda vardır:

Hacda ziyaret sahaları hep sabittir, genişlemez. Ama ziyaretçi sayısı hiç sabit değildir, hep çoğalır. Bu da sahası belli mekânlarda sayısı belli olmayan ziyaretçinin toplanıp sıkışma ve zorlanmasına sebep olur. Hacı efendinin imtihanı da işte burada başlar. Bu sıkışmalarda göstereceği sabırla ya da sabırsızlıkla hacı efendi kendini tanıma imkanı bulur. Bunu, hac ayetinin çok manidar ikazından da anlamaktayız:

-Kime hac farz olursa bilsin ki, orada itişip kakışma, sövüşüp sataşma yoktur!

Demek ki hacda böyle bir zorlanma söz konusu olacaktır. Çünkü, saha her sene genişlemiyor; ama ziyaretçi her sene çoğalıyor, metrekareye geçen sene üç ziyaretçi basmışsa bu sene en azından dört ziyaretçi basacaktır. Elbette böylesine dar bir zeminde birinin ayağına basma, sendeleyip iteleme, önüne geçme, arkasında kalma gibi hoşa gitmeyen haller yaşanacaktır. Nitekim şeytan taşlarken ölümle sonuçlanan izdihamları hatırlıyoruz. Tavaf yaparken, merdivenlerden inip çıkarken, arabaya binip inerken bu imtihanlar hep yaşanmakta, sıkışma ve sıkıntılar söz konusu olmaktadır. Bundan dolayı hacılarımıza hep aynı tavsiye cümlesi tekrar edilmektedir:

-Sabır ya hacı sabır!

Kutsal mekânların bu kaçınılmaz özelliğinin farkına varamayan hacı efendi, çevresinin bu istenmeyen hallerine takılır, rahatsız edici sıkıştırmalarını düzeltmeye de kalkışabilir... İşte bu sırada sadece sinirlerini değil nezaket ve nezahetini de bozabilir.

Böylesine arzu edilmeyen bir sonuçla karşılaşmamak için yapılacak ilk şey, "Aynı mekâna bu kadar çok insan gelince bunların olması normaldir!" diyecek kadar geniş düşünüp sıkıntıları anlayışla karşılamak, çevrenin kusur ve yanlışlarıyla değil, hep kendi eksik ve noksanıyla meşgul olmak, kendi kusurlarına kilitlenmek.

İşte o zaman, ne sinir bozucu olaylar dikkatini çekecek ne de sabrını zorlayacak hatalar kendisini meşgul edecek... Çünkü kendi hatasını, kusurunu görüp onlardan kurtulmaya çalışması, kendini yeterince uğraştıracak, başkalarının hatalarını görmeye fırsat bulamayacaktır.

Ancak, böyle bir nefis muhasebesi yazıldığı, konuşulduğu kadar kolay değildir.

Çünkü insan kendi kusurunu görmeyi hiç sevmiyor. Hep başkasının yanlışına dikkat çekmekte, hatalarına nazar etmekte, kendi nefsini ise avukat gibi hep savunmayı tercih etmektedir. Halbuki, başkalarını bırakıp da kendi kusurlarını düzeltmeye kilitlenerek yapılan bir haccın sevabı, hiçbir sevapla kıyaslanmayacak kadar da büyümektedir.

Efendimiz (sas)'in bu konudaki müjdesi aynen şöyle:

-Kim birinin gönlünü kırmadan, hakkını almadan, tevazu içinde haccını tam yaparak evine dönerse, anasından yeni doğan çocuk gibi (günahsız) dönmüş olur!

Kim istemez anasından yeni doğmuş çocuk gibi evine tertemiz dönmeyi? Ama nefis ve şeytan izin veriyor mu bakalım?..

İç dünyasına doğru derinleşen, nefis muhasebesine ciddi şekilde yönelen, hep sabır içinde kendi kusurlarını görüp başkalarınınkine bakmaya fırsat bulamayan bir hacı için söz konusu çocuk gibi günahsız dönüş...

Yoksa, yolculuk boyunca kendisini hep her şeyin en iyisine layık gören, hep en önde oturup, en iyi yerde yatmayı kendi hakkı bilen, bunları temin için de her türlü tartışmayı, kırıp dökmeyi göze alan hacı efendiye, anasından yeni doğmuş çocuk gibi evine dönme müjdesi söz konusu olmayacaktır herhalde!

Hangi sabrı göstermiş, hangi fedakârlıkta bulunmuş ki onun karşılığı olarak verilsin böyle eşsiz bir mükafat?

Bu hatırlatmalarla hayırlı yolculuklar diliyorum sabır kahramanı muhterem hacı adaylarımıza. Haccınız mebrur, ameliniz makbul, sayiniz meşkur olsun efendim. Anasından yeni doğmuş çocuklar gibi masum olarak dönersiniz evlerinize inşallah!..

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org