DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2364

Bu köşeye gönderilen kitaplar...

Altmış sene önceki öğrencilik devremde, İslam'ı öğretecek Türkçe kitap bulamayışımdan dolayı çok üzülmüştüm. 1940-50'lerde Mızraklı İlmihal bilgisiyle yetinmek zorundaydım.

Bütün dinî kitaplar Arapça idi... Ya bugün? Bugün sadece bu köşeye gönderilen kitapları incelerken bile derin sevinç duymaktayım. Artık tefsir, hadis, fıkıh, tasavvuf.. gibi tüm dinî bilgiler, Türkçe eserlerle sunuluyor günümüzün gençliğine. Yani bugünün gençliği İslam'ı bilmemesine mazeret gösteremez. İstediği her türlü bilgiye Türkçe eserlerle ulaşması her an mümkündür. Yeter ki içindeki okuma azim ve aşkını kaybetmesin.

Geçmişin o mahrumiyetini bugün bana bir daha hatırlatan, yayınevlerinin bu köşeye gönderdikleri dinî içerikli değerli kitaplar olmuştur. Gönül ister ki bize gönderilen bu eserlerin her birini çarpıcı özellikleriyle geniş şekilde tanıtayım sizlere. Ancak kitapların çokluğu hepsini de geniş şekilde tanıtma imkânı vermemekte, hiç olmazsa yerimizin yettiği kadarından söz etmeyi bir çare olarak görmekteyim. Bu sebeple bugün sizleri, takdim edebildiğim kadarıyla bu kitaplarla baş başa bırakıyorum...

1- Şahdamar Yayınları'nın hususi dizgi, baskı ve cilt içinde okuyucusuna sunduğu 'Risale-i Nur Külliyatı'. Özel emek verilerek hazırlanmış olan bu kitapların içinde geçen ayet ve hadislerin, Arapça metinlerin tercümeleri yapılarak sayfa altlarına dipnot olarak ilave edilmiş, anlaşılması zor kelime ve kavramların açıklamaları da aynı şekilde yine sayfa altına sıralanmış. Eserde adı geçen şahıslar hakkında ise kitabın sonuna şahıslar indeksi ilave edilerek oldukça geniş ansiklopedik bilgiler sunulmuş, verilen bu ilave bilgilerle konular daha kolay anlaşılır hale getirilmiş. Denilebilir ki, artık Risale-i Nur'ları okuyanlar, yardımcı bilgiye sahip olarak okuyacaklar, konuları anlama ve anlatmada zorlukla karşılaşmayacaklar. Yayınevlerini böyle geliştirilmiş baskı yarışı içinde görmek, 'hayırda yarış' yorumunu yaptırmakta bizlere.

2- Semerkand Yayınları'nın okuyucularına sunduğu üç ciltlik 'Hadislerle İlim ve Hikmet' kitabında, iki bin hadisle İslam ahlakı, yaşanmış örnekleriyle anlatılmakta, günlük hayatta karşılaşılan sorunlara da fıkıh ölçüleri ve tasavvuf misalleriyle isabetli çözümler sunulmaktadır.

3- Işık Yayınları'nın iki cilt halinde sunduğu 'Hayatü's-Sahabe'de, her biri ayrı bir hizmet aşk ve şevk veren çok değerli sahabe hatıraları sıralanmakta, yaşanmış olaylarla okuyucunun azmi kuvvetlendirilip ufuk genişliği kazandırılmakta. Ayrıca Necdet İçel'in 'Vahdet Ruhu' kitabı da, "Cemaatleşmeye evet; ama saygısızlık ve gıybete hayır" diyerek cemaatleri sevgi, saygı zemininde kucaklaştıracak mecburiyetlerimize dikkat çekmekte, cemaatlerin mensuplarına fevkalade faydalı mesajlar sunmakta.

4- Altın Burç Yayınları, Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan'ın, 'Çağın Ölüm Tuzakları' kitabını VCD ile birlikte okuyucuya sunmuş. Gittikçe yaygınlaşan kötü alışkanlıkların tuzağına düşmekten aile bireylerini korumak isteyen herkesin okumasında isabet olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz uyarıcı bir kitap.

5- Gül Yurdu Yayınları, AİLEM dergimizden tanıdığınız değerli çalışma arkadaşlarımızdan Serhat Şeftali'nin 'Ayrıntıdaki Mutluluk' kitabını yayınlamış. Gerçekten de birazcık düşündüğümüzde ayrıntılarda bizi gerginliklerden kurtaracak nice mutlulukların gizlendiğini görmekteyiz. Ancak düşünmeye, ayrıntıları yakalamaya ihtiyaç var. İsminden de anlaşılacağı üzere 'Ayrıntıdaki Mutluluk', bizi bu değerlerimizle her yazısında yüz yüze, göz göze getiriyor, gerginleşen günümüz insanının çok muhtaç olduğu huzuru, mutluluğu her sayfada okuyucusuna kolayca hissettiriyor...

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org