DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2354

Yaz Kur'an kurslar'ında Kur'an öğrenimi..

Yolda yürürken yerde gördüğünüz bir kâğıdın üzerinde Allah isminin yazılı olduğunu görürseniz basıp geçemez, hemen eğilip alır, hürmetle korumaya çalışırsınız.

Çünkü üzerinde Allah ism-i celalini taşımaktadır bu kâğıt. O kutsal isim o kâğıdı hürmet edilecek dereceye yükseltmiştir.

İşte insan da aynen bu kâğıt gibidir. Kalbi, gönlü, hafızası kutsal konulardan bomboş ise, kendini kıymetlendirecek bir değerden mahrum demektir. Böyle değil de, en azından namazda okuyacağı kadar Kur'an'dan ayetler ezberlemiş, yani kalbine Allah'ın kelamını yazdırmışsa, artık o kimse ayak altına düşecek boş kâğıt değersizliğinden çıkmış, üzerinde Allah ismi yazılı değerli kâğıt kutsiyetine yükselmiştir. Hem öylesine yükselmiştir ki, Rabb'imiz de kelamını ezberleyerek kalbine yazdırmış olan bu kulunu, cennetine layık görmekle kalmıyor, ayrıca şefaat etme izni vereceğini de vaat ediyor.

Bu konuya bir misal: 1950 senesinde Kayseri'de aldığım hafızlık diplomamda yazılan hadis-i şerif bu şefaat etme olayını çok açık şekilde ifade ediyor. Birlikte okuyalım bu özel ve güzel müjdeyi. Şöyle haber veriyor Peygamberimiz(sas) Kur'an'ı ezberleyip manasıyla amel eden hafızın imtiyazlı durumunu:

-Kim Kur'an'ı önce öğrenir, sonra ezberler, ezberlediği Kur'an'ın emirlerine uygun şekilde de yaşarsa, o kimseyi Allah, ezberlediği Kur'an hürmetine cennetine almakla kalmaz, ayrıca akrabalarından (cehenneme gitmesi kesinleşen) on kişiye de şefaat ederek kurtarma izni verir!..

Evet, ünlü hadis kitabı İbni Mace'den alınan hadis aynen böyle haber veriyor Kur'an'ı önce okumasını öğrenen, sonra da ezberleyerek manasıyla da amel eden hafızın Allah yanındaki itibarını.

Bilhassa Kur'an kursuna giderek ya da evinde özel gayretle Kur'an öğrenerek bazı sûreleri ezberleyenler, bu müjdeden hissedar olabilirler. Tatil devresi böyle bir fırsatı değerlendirme, başarıyı sağlama devresidir...

Bu konuda Hazret-i Mevlânâ'dan vereceğimiz bir takdir örneği, Kur'an okuyanın değerini daha da net şekilde ortaya koymaktadır. Bir gün huzuruna giren bir genci daha kapıda iken ayağa kalkarak karşılayan Hazret-i Mevlânâ, bununla da kalmaz, genci makamına çağırıp kürsüsüne oturtur, kendisi de karşısına geçip iki dizi üzerine oturarak gencin karşısında hürmetle bekler.

Çevredekiler koskoca Mevlânâ'nın makamını bir çocuğa terk edip de karşısında diz çöküşünü uygun bulmazlar da itiraz yollu sorarlar. Büyük insan, çocuğa bu hürmetin gerekçesini şöyle açıklar:

- Bu genç der, Kur'an'ı ezberlemiş bir hafızdır. Kalbinde Kur'an yazılıdır. Siz sokakta üzerinde Allah yazılı bir kâğıdı görünce hemen hürmet göstererek eğilip alıyor, yüksek bir yere koyuyorsunuz. Ben de kalbine Kur'an'ın tamamını yazdırmış bir gence hürmet gösteriyor, ayağa kalkıyorum. Sizin hürmet gösterdiğiniz kâğıt üzerindeki yazıdan daha fazladır bu gencin kalbinde yazılı Kur'an!.. Hazret-i Mevlânâ sözlerini şöyle tamamlar:

- Sadece ben değil Allah (cc) da kelamını ezberleyerek amel edenlere büyük değer veriyor, onu cennetine almakla kalmıyor, ayrıca şefaat etme izni de veriyor, akrabalarından cehenneme gidecek on kişiye de şefaat ederek kurtarma hakkı tanıyor!.. Yeter ki o insan ezberlediği Kur'an'ın içeriğiyle amel etmede bir ihmale düşmesin.

Ne dersiniz, bu tatil devresinde böyle özel ve güzel müjdelerden bizler de hissedar olsak mı?

Biz de kalbimize yazdırmış olacağımız Kur'an'dan sûrelerle kendimizi değerli hale getirsek mi? Yoksa hiçbir şey ezberlemeden boş kâğıt gibi kalma değersizliğini mi tercih etsek? Takdir elbette tercih edenin olacaktır. Ama hiç olmazsa namazda okuyacağımız sûreleri okuyup kalbimize yazdırma değerini kazanmalıyız bu tatil devresinde... Gönül razı olmuyor boş bir kâğıt gibi değersiz kalmaya...

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org