DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 2275

Tatilde hayırlı insan ve hayırlı hane nasıl olur?

Yazımıza başlık olarak aldığımız soruyu, Kur'an kurslarının hizmete başladığı şu tatil devresinde size de sormayı düşünüyorum. Ne dersiniz sorayım mı? Sor, diyorsanız önce 'hayırlı insan'ı, sonra da 'hayırlı hane'yi sorayım izin verirseniz. Söyler misiniz lütfen:

- Hayırlı insan kimdir, nasıl olur?

- Kime göre hayırlı insan? diyorsanız hemen onu da arz edeyim.

- Hem Allah yanında hem de Resulüllah'ın yanında hayırlı insanı soruyorum!

- Güzel ahlak ve amel sahibi kimseleri hayırlı insan olarak sayabilirsiniz. Bu doğru da olabilir. Ama benim dikkate vermek istediğim hayırlı insan bunlar değildir.

Ben, Efendimiz'in (sas) ) yaptığı hayırlı insan tarifine dikkatinizi çekmek istiyorum. Hadiste tek cümle içinde hayırlı insan nasıl tarifini buluyor bakın:

- Hayırlı insan, Kur'an'ı öğrenen ve öğreten insandır!

Evet, tartışılmayan bir hayırlı insan tarifidir bu.. Kur'an'ı önce öğrenen sonra da isteyene öğreten insan... Elbette öğrendiğinin içeriğiyle de amel eden insan...

Bu tarife göre hayırlı insan olmak hiç de zor değildir. Hiç bir maliyeti yoktur çünkü... Sadece gönülde duyulacak aşk ve şevke ihtiyaç vardır. Hepsi o kadar. Bu tatil devresi ise, bu aşkı şevki duymak için bulunmaz bir fırsattır. Hemen herkesin üstesinden geleceği bir başarıdır bu. Yeter ki bu iradeyi gösterin, şimdiye kadar ihmal ettiğiniz Kur'an'ı okumayı öğrenin ya da ilerletin...

Bu takdirde ne olur biliyor musunuz? Bakın ne olur...

- Siz hayırlı insan olduğunuz gibi evinizi de hayırlı hane haline getirmiş olursunuz.

İsterseniz hadislerden bir de hayırlı hane tarifini okuyalım. Bakalım evlerimiz nasıl hayırlı hane haline gelirmiş görelim. Efendimiz (sas) Hazretleri buyuruyor ki:

- Hayırlı hane, içinde Kur'an okunan hanedir! Melekler içinde Kur'an okunan haneye hayırlı misafirler olarak üşüşürler, şeytanlar da o haneden şerli işgalciler olarak kaçışırlar!'

Evet, içinde Kur'an okunan hayırlı haneye melekler üşüşürler, şeytanlar da kaçışırlar... Çünkü, meleklerin üşüştüğü evde hep hayır olur, bereket olur, huzur olur...

Hatta böyle hayırlı hanede Kur'an'ı yanlışsız okuyanlarla yanlışlı okuyanlar da birlikte bulunabilirler. Yanlışsız okuyanlara her harf başına onar sevap verilirken, yanlışsız okumak için emek verip gayret gösteren öğrencilere de daha fazlasıyla sevap verilir. Yanlışsız okumak için verdikleri emek, çektikleri zahmet, sevabın artmasına sebep olur. Kur'an'ı yanlışsız okumak için çaba gösterenlere verilen bu sevap fazlalığı unutulmamalıdır!

Siyerde Kur'an okunan eve meleklerin semadan üşüştüklerine dair olaylar nakledilmektedir. Bunlardan birini özetleyerek arz edeyim...

Büyük sahabi Üseyd bin Hudayr, Medine'deki evinde gece Kur'an okumaya başlar. Bu sırada dışarıda bağlı duran atı da bir şeyler görmüş de ürkmüş gibi kişnemeye başlar. Üseyd okumayı kesince atın da sesini kestiğini anlar, tekrar okumaya başlar. At tekrar kişnemeye başlayınca: 'Bu ata neler oluyor?' diye okumayı keserek dışarı çıkıp da baktığında, evin avlusunda kanatlarını kısmış sakince dinleyen ışıktan kuşların birden göklere yukarı uçuşup gözlerden kaybolduğunu görür. Sabah erkenden mescide giderek gördüklerini Efendimiz (sas) Hazretleri'ne aynen anlatır. Aleyhissalat-ü ve's-selam Efendimiz şöyle buyurur:

- Biliyor musun o göklere doğru uçuşup giden nurdan kuşların neler olduğunu?

- Bilmiyorum ya Resulellah!

- Onlar evinde okuduğun Kur'an'ı dinlemek için gelen meleklerdi. İçinde Kur'an okunan eve melekler dinleyici olarak gelirler. Eğer okumayı bırakmayıp da sabaha kadar sürdürseydin, onlar da sabaha kadar dinlemeye devam edeceklerdi.

İşte bu olaydan da anlıyoruz ki, Kur'an okuyan kimse hayırlı insan, Kur'an okunan ev de hayırlı hane olma vasfını kazanır. Çünkü melekler hem hayırlı insana hem de hayırlı haneye gelirler.

- Şimdi sıra geldi bizim hayırlı insan, hanemizin de hayırlı hane olması meselesine.

- Ne dersiniz, hissemiz ne kadardır bu hayırlı insan ve hayırlı hane tarifinden? Kur'an okuma azim ve gayretimizle kendimizi hayırlı insan haline getiriyor, evimizi de meleklerin Kur'an dinlemek üzere gelecekleri hayırlı hane durumuna kavuşturuyor muyuz? Ne dersiniz bu soruya?

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org