DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » MAKALELER

Okunma Sayısı : 3682

Kablosuz internet kullanmak ve internetsiteleri üzerine...

    Soru:- Komşum kablosuz internet almiş, evinde kullanıyor. Ben ise henüz para verip de internet abonesi olmadım. Bununla beraber komşumun kablosuz internetine habersiz girebilmem mümkün. Hatta bazen giriyorum, bazı yazışmalarımı da yapıyorum. Bu durumda beni ikaz edenler oluyor, komşunun kendine ait internetini izinsiz kullanman uygun olmaz, izin al, masrafına ortak ol, sonra kullan, diyorlar. Ben ise, komşum internetine girmemden bir zarar görmüyor, mahzur olmaz diyorum. Siz nasıl bakıyorsunuz kablosuz interneti sahibinin izni olmadan kullanmama? Kul hakkina girer mi?

      Cevap:- Kablosuz internete abone olan komşunuz, abone olmak için bir ödeme yaptı. Bundan sonra da her ay yine kullandıgı internete para ödemektedir. Siz ise hiç abone olmadan, hiç ödeme yapmadan komşunun internetini kullanıyorsunuz? Hangi hakla para ile kullanilan sistemi parasız, bedavadan kullanıyorsunuz? Şayet size böyle bir hak tanınırsa, başkalarına da bu hak tanınacaktir. Bu durumda para ödeyerek internete abone olanlar, olmayanların yükünü de çekmeye mecbur kalacaklar. Sınırı aşan kullanımın fazla ödemesini de yapmak zorunda kalacaklar, yavaşlama düşüşlerine de maruz kalacaklar.

   Buna ise hiçbir abone sahibinin razı olup hakkını helal edecegini sanmıyorum. En azından şifresini çözerek kullandıgınız abonenin hissenize düsecek mıktarını ödemeniz gerekir ki, hak sahibiyle helalleşerek kullanmiş olasınız.

Acil durumlarda istisnai olarak kullansaniz bile, sürekli şekilde başkasinin hattını masrafına ortak olmadan kullanmak uygun olmasa gerektir, diye düşünüyorum.

***

      Soru:- Bazı çevreler internete zararlı bir sistem olarak bakıyor, bazıları da faydalı olacagından söz ediyorlar. Siz hangisini isabetli görüyorsunuz? Internet faydalı mı, yoksa ahlaki açıdan zararlı mı? Hangi yanı agır basıyor size göre?

      Cevap:- Bence her iki ihtimali de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Internet hem çok zararlı hem de çok faydalı olabilir. Tıpkı silah gibi. Silahı kullanmasını bilirsen kendini korur, kullanmasını bilemezsen kendini vurur, aile facialarına bile sebep olabilirsin.

     Bu yüzden uzmanlar bilgisayarın herkesin görecegi geniş ve açık yere konulmasını, herkesin gözü önünde ve kontrolünde kullanılmasını tavsiye ediyor, bunu faydalı bir tedbir olarak görüyorlar. Böylece aile kontrolünde olan internetin ahlaki dejenerasyona sebep olmayacak faydalılıkta kullanılabilecegini ifade ediyorlar.

     Bazi irsatçılarımızın da ifade ettikleri gibi, tek başına kalan insan şeytanın tasallutuna daha çok maruz kalır. Hatta iki insan da kötülükte ortaklaşabilirler. Üç ve daha çok kimsenin olabilecegi mekanda şeytanın vesvesesi ve etkisi daha az olur. Ikiden fazla sayı bir cemaat manasına da gelmektedir. Cemaat ise yanlışta ittifak etmez diye bir hüküm vardır.

Internet aslında eşsiz bir (nimettir.) Ama her nimet gibi yanında (nikmeti) de vardır. Imtihanı da beraberindedir. Nimet oluşundan istifade edip (nikmetine) bulaşmamak için mümkün olduğu kadariyla herkesin bakıp istifade edecegi yerlere yerlestirilmeli, faydalı bilgiler veren dinî sitelere yönelmeyi esas almalıdır.

     Son devrelerde Islamî hizmetler veren cemaat siteleri dikkatimizi çekmektedir. Şahısların şerre kullandıkları interneti cemaatler hayra kullanmakta, dinî sorulara faydalı cevaplar vererek okuyucularını bilgi zenginliğine kavuşturmakta, tereddüt ve evhamlardan kurtarmaktalar.

Hatta bu sitelerden biri (www.sorularlaislamiyet.com) adıyla dikkatimizi çekmekte, bazı yazılarımın da nakledildiği bu sitenin benzeri siteler arasındaki ankette birinciliği kazanmiş olduğunu da ögrenmiş bulunmaktayim. Dini sorulara sıhhatli cevaplar veren bir sitenin emsalleri arasında ihtiyaçları tam zamanında dogru cevaplarla karşılamasından dolayi birincilik kazanması sevinilecek bir gelişmedir. Benim kendi sitemde  (ahmetsahin.org) benzeri bir başari söz konusu değildir. Çünkü tek başıma yağmur gibi yağan sorulara cevap yetiştirmem mümkün degildir. Bu yüzden binden fazla makalemin yer aldığı, bir o kadar da soruların cevaplandığı (Dinî sorularınıza çözümler) adındaki sitemde, artık bana değil (Sorularla Islamiyet) sitesine sorun diyerek bu ağır yükü sağlam bir adresin üzerine yıkmanın da huzurunu duymaktayim. Onlar hem tek değiller bir cemaat gibiler, hem de akademik ehliyetlerinden emin olduğum, konularına hakim kimseler. Verdikleri Türkçe cevaplarını yabancı dillere de çevirerek tüm dünyaya Islam'ı anlatmayı hedeflediklerini de duyuyorum. Zaten siteler arası trafikte birincilik kazanışları da bu farklılıklarını göstermektedir. "www.cevaplar.org "ta faydalı sitelerin adresleri sıralanmıştir. Bakılabilir.

 

....

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org