DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 

 

 

 » AHMET ŞAHİN KİMDİR?

1935 yılında Yozgat'ın Çayıralan ilçesinin Yahya Sarayı köyünde dünyaya geldi. Köy hayatının gereği olarak çocukluk devresinde kırlarda hayvan otlatıp, koyun, keçi, çobanlığı yaptığı sıralarda eline geçen elif cüzüyle başladığı Kur'an öğrenimini 1950'de Kayseri'de aldığı hafızlık diplomasıyla tamamladı.

Tahsiline devam etmek için Kayseri'den İstanbul'a gelerek okumak isteyen öğrencilere sahip çıkışıyla bilinen meşhur Gönenli Hoca Efendinin talebesi oldu. İstanbul'da 1950-60 arası Osmanlı ulemasının son halkasını teşkil eden alimlerden tefsir, hadis, fıkıh ve kelam dersleri okuyarak çok ilgi duyduğu dini ilimlerde mesafe aldı.

Cami odalarında geçen bu on senelik ilahiyat öğrenciliği devresinde İstanbul'da ilk islamî yayın olarak çıkarılan haftalık Hür Adam gazetesinin, Cuma günleri İstanbul'u bir uçtan bir uça dolaşarak, Anadolu satışına denk düşecek miktarda satış yaptı. İlk yazılarını da satışını yaptığı bu Hür Adam gazetesinde yazmaya başladı. Okuyucuların dini sorularına cevap veren bu yazılar o günlerde kitapçık halinde yayınlandı. Gazete ise 27 Mayıs 1960 ihtilalinde kapatıldı. Bu tarihte girdiği imtihandan sonra Süleymaniye Camii'ne din görevlisi olarak atandı. On sene süren bu cami görevi sırasında yayına giren haftalık İttihad Gazetesinde İslam alemi sayfasını hazırladı. Tarihinin Şeref Levhaları yazı dizisi de resimli tefrika hainde İttihad'da yayınlandı. İlk kitabı da bu Tarihin Şeref Levhaları oldu.

1970'de yayın hayatına giren günlük Yeni Asya gazetesinde köşe yazarlığına başladı. On iki sene süren bu yazılarını tek hafta izin kullanmadan, tek gün ara vermeden 1982 yılına kadar sürdürdü. 1982'den itibaren mesafesini tamamen kitap hazırlamaya teksif etti. Altı sene süren bu kitap hazırlama devresinde arkadaşlarıyla Cihan Yayınevi'ni kurup kitaplarının basımını burada topladı. 1988'de Zaman Gazetesinde tekrar günlük yazılarına başladı. 2003'te köşe yazılarını sürdürürken yayınlanan kitapları otuza ulaştı.

Moral FM radyosunda 1994'de başlayarak devam ettiği cuma günü 14:00 te yayınlanan "Haftanın Sohbeti", "Müslüman Nasıl Yaşamalı?" adıyla kitaplaştırılarak basıldı.

Bir oğlu ve bir kızı olan yazar, ikamet ettiği İstanbul'da çalışmalarını sürdürmektedir.

    

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.