DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  y......... - van -
alevi bir erkekle müslüman bir bayan evlenebilirmi?
CEVAP:Sorunuzu şöyle düzeltelim.Alevi bir erkekle sünni bir bayan evenebilir mi?demek istiyorsunuz herhalde. Bu sorunun cevabı,alevi erkeğin alevilik anlayışına bağlıdır.Bazı aleviler vardır ki,sünniden çok farkı yoktur. Onunla evlilikte mahzur olmaz.Ancak bazı aleviler vardır ki,farklılığı temele kadar götürüyor,İslamın kabul etmeyeceği alevilik anlayışına sapmış bulunuyor,bununla evlilik elbette mtluluk getirmez.Sonunda derin pişmanlıktan başka bir şey kazanılmaz.Denebilir ki,evvela sünni müslüman,islamiyeti iyice öğrenmeli,sonra alevinin anlayışını incelemeli,anlaşıp anlaşmayacağına baştan kendisi karar vemelidir.

  a......... - istanbul -
selamunaleykum hocam bir bayan cunupluk halinden hemen sonra hemen gusul alırsa ve aldıktan sonra akıntı gelirse-meni veya kadının şehvet suyu-gibi bu halden sonra boy abdesti alması gerekir mi? Allah Razı Olsun...
CEVAP:Gelen akıntının cinsine göre değişir.Gelen sperm ise guslü yenilemesi gerekir,değilse yenilemesi gerekemez.

  c......... - -
hocam etek traşı yapmanın asgari ve azami süre sınırı nedir söyleyebilir misiniz selam dua ile
CEVAP:azami suresi kırk gündür.Daha öncesi ise ihtiyaç duyacağı müddettir.

  S......... - Tokat-Resadiye -
Hocam! Son zamanlarda nereye gitsemkime rast gelsem..selamdan-halhatirdan sonra hemen konu holding carpmalari yada sahtekarlik dolandiriciliktan sikayet edip dem vuruluyor..! Bana aciz ane sual ediyorlar; Bizi carpip dolandirlanlara karsi bizde silahi alip cekip vuramayiz mi? yada vurup sakatlamak istiyoruz gibi konusmalar oluyor...? siz bunlara karsi neler tavsiye edersiniz?? bende buradan kendilerine aynen ileteyim.. selam ve saygilarimla s.a alm. Anlasilan o ki; Canlari cok fena yanmis...!
CEVAP:Öfkeli insan ,deliden başakası sayılmaz. Dolayısıyla birinin yanlışına karşı daha büyük bir yanlışla karşılık vermekten (kendini haklı sanarak) kaçınmaz. Ayıpladığı insandan daha büyük ayıp işlemeye düşer de haberi bile olmaz. Öfkesi geçtikten sonra anlar ne büyük bir yanlışa yöneldigini. Allaha sığınmak gerekir böyle hak alma düşüncelerinden. Kötülüge kötülükle karşılık vermeyi zalimce bir adalet anlayışı olarak yorumluyor İslam büyükleri. Böyle düşünen insanlar ayıpladıklarından daha büyük ayıplar işlediklerinden pişmanlıkları da bazen ömür boyu sürüyor,hatta dünyadaki cezalar yetmiyor,ahirete bile uzanıyor yanlışlarının cezaları,pişmanlıkları.Böyle bir hak alma anlayışı asla tasvip edilemez.Böyle bir anlayış sahibini ömür boyu pişmanlıklara düşürür,fakat faydası olmaz bu derin pişmanlığın.Onun için öfkeye uyupta hem dünya;hem de ahirette derin pişmanlığı sürecek bir hak alma yanlışına yönelmekten Allaha sığınmalıdır.Kanun yoluyla almalıdır haklarını,kanunsuzluklara bir başka kununsuzlugu de kendisi eklememelidir.

  t......... - erzurum -
slm aleyküm hocam size zor durumda kaldığım bir meseleyi sormak istiyorum diş dolgusu için gün almıştım sabah kalktığımda gusül almam gerekiyordu ve sular kesikti o gün gusül almadan dolgu yaptırdım bunun hükmü nedir cvbınızıacil cvbınızı bekliyorum hocam.
CEVAP:Bunun hükmü hiç bir şeydir.Makalelerde cevabı vardır.Diş dolgusu yazılarına bakın.Cünübün bu halde iken diş kaplatması,doldurtması caizdir,yapacağı guslüne mani olmaz.

  a......... - istanbul -
selamunaleykum hocam ben bir sohbette cünüpluk halinden sonra hemen gusul alınmaması ve beklenmesi gerektiğini duydum ve çok evhamlanıyorum çünkü ben bu halden hemen sonra gusul alıyorum ve o şekilde durmak beni rahatsız ediyor.Efendimizin beklediğini biliyorum fakat bayanlarda var mı bilemiyorum acaba bu bekleme hadisesi bayanlarda da var mı?Allah Razı Olsun...
CEVAP:Cünüp kimsenin gelecek namazı kazaya bıramyacak kadar beklemesinde mahzur yok,cevaz vardır.Makaleleri okumak gerek.

  y......... - istanbul -
Utancımdan gusl abdesti almaıyorum.Bu yüzden çok üzlüyorum.Bu konuda görüşlerinizi ve çözümlerinizi bekliyorum
CEVAP:Gusül abdesti almaktan değil almamaktan utanmak gerekir,utanmayı yanlış yerde kullanmayalım.

  m......... - samsun -
sayın hocam selamlar hürmetler.ben 34 yaşında evli 2 çocuk babası birisiyim. eşim dayımın kızı. akraba olmamız hasebi ile çocuklarımızda genetik olarak karaciğer rahatsızlığı görülüyor. tedavisi yok. ilk çocuğumuz 2,5 yaşında vefat etti. ensaon yaklaşık 6-7 ay öncede son hamileliğindede çocuk karnında öldü. düşük oldu yani.benim kafama takılan nokta tekrar hamileliği önlemek için bağlatmak istiyoruz. sevdiğimiz birisi yaşayan çocukların ve anneninde sağlığı önemli sonuçta yaşayan çocuklarlada sen ilgileniyorsun deyip bağlatmanın doğru olacağı yönünde görüş bildirmiş. biz ise bu görüşü öğrenene kadar bağlatmayı düşünmedik.şimdi kafam karıştı açıkçası ne yapalım bilemiyoruz.yardımcı olursanız sevinirim. ellerinizden öperim.
CEVAP:Makalelerin başlarında (Kaç çocugumuz olmalı,peygamberimizin kaç çocugu vardı) başlıklı yazıyı okuyun. Ayrıca doğum kontrolu yazılarını da inceleyin, istediginiz bilgiyi bulacaksınız.

  h......... - bursa -
şuara suresinin ilk iki ayetin birbiri ile çeliştiğini söyleyen birisine nasıl bir açıklamada bulunabiliriz.. kaynak da söyleyebilirsiniz cevap da.. şimdiden teşekkürler
CEVAP:Böyle bir iddiada bununan kimeye ancak dua edilir,Rabbimiz insanın ayağını kaydırmasın denir.Bunca tercüme ve tefsirlerin farkına varmadığı haşa çelişkiyi o mu yakalamış???.Ben böyle bir kelimeyi talaffuz etmekten dahi ürperiyorum. Hangi tefsir ve tercümeye bakarsa baksın ,kimse böyle bir anlayışa kaymamış. Buna rağmen böyle düşünceye kayıyorsa ona dua edilir,başka bir şey denmez.(Ali imran) suresinin baş tarafındaki (ayetlerin bir kısmı muhkem,bir kısmı da müteşabih )oldugu hatırlatması da bir mana ifade eder mi bilemem!.

  a......... - denizli -
geçenlerde bir hesap yaptık sigara içen bir kişi günde 1-1,5 paket içse senede 3 milyar gibi bi para ediyor, ortalama bir ömür hesaplasak 100 milyar para yapar. böyle birine zekat verilir mi? verilmesi caiz olur mu? eğer ihtiyaç sahibi fakir ise ve verilirse; senede 3 milyar ve 40 senede 100 milyar parayı sigaraya vermek için bulan biri evet 100 milyar böyle biri nasıl fakir ve ihtiyaç sahibi sayılır?
CEVAP:Zekat verilecek durumda olan bir fakir aldığı zekatı harama harcayacaksa, o aileyi zekattan mahrum etmek yerine ,zekatı para olarak degil de ailenin zaruri ihtiyaçları olan yiyecek giyecek maddesi haline getirip vermeyi tercih ediyorlar.Bu dikkat,ailenin bir ferdi yüzünden diğerlerinin mahrum bırakılmasını önleyen isabetli bir tedbir olarak uygunlanıyor.

  H......... - istanbul -
hocam daha öncedende sormuştum ancak gözünüzden kaçmış olabilir. şeytanın vesveselerinden ve yaptığım ibadetlerden dolayı içime gelen vesveselerden nasıl kurtulabilirim. Cevap arzetmiştim.Maalesef arıza çıktı, cevap çıkmadı.Bazı cevaplar böyle azizlige uğrayabiliyor,mazur görün lütfen. Ancak sorunuzun içine yazmak zorunda kalıyorum işte böyle. Makalelerdeki yeni yazılara bakın, (Huzur kaçıran vesvese balonu) yazısında geniş tespitler bulacaksınız..
CEVAP:

  G......... - -
Hocam peygamber efendimize haınımlarını boşamak haramdır diye bir bilgi kalmış bende..Bbu doğru mudur? Doğruysa bu haram ne koşullar sonrası ola gelmiştir... ve peygamber efendimize haram olan şeyler nelerdir? Bizi aydınlatıtığınız için şimdiden teşekkürler...
CEVAP:Böyle bir boşama haramlığı bilmiyorum. Ancak peygamberimizin hanımları tüm müminlerin anneleridirler.Kimseyle evlenemezler.

  h......... - hatay -
hacam kaçak elektirik kullananların evlerine gitmemiz dogrumu bu kimseler akraba olabilir o elektirikten ister istemez bizde nasipleniyoruz bu konuda bizi aydınlatırsaniz seviniriz
CEVAP:Komşu ve yakınlarımızla münasebetleri kesmek kolay bir tercih olmamalıdır.Kazançlarında haram varsa,helalin de bulunacağı niyet edilir, irtibat kesmek,kazancın tümü de haram olması halinde akla gelir.

  i......... - ağrı -
cünüp olan biri niyet ettim allah rızası için gusül abdestini almaya demeden sadece ağız ve buruna su verirse gusül geçerlimiidr ....
CEVAP:Evet,geçerlidir.Çünkü gusülde niyet farz değildir.

  i......... - ist -
sabah uykudan uyandıktan sonra rüya gördüğünü bilen birisi kendisinde boşalma olmazsa yani vücud dışarısına hızlı bir şekilde çıkmayıp sadece tenasül uzvunda bulunan ıslaklık yada yapışkan bir sıvı hakkında şüpheye düşen kimse gusül alır mı?
CEVAP:Rüyada cinsel ilişki görmekle gusül farz olmaz. Sperm gelmedigi takdirde. Görülen ıslaklık seprm ıslaklığı ise gusül gerekir,değilse gerekmez.

  s......... - almanya -
sayin hocam cevabiniz icin benim icin zaman ayirdiniz icin cok cok cok tesekürler ederim beni ve aylemi cok kötü günlerden kurtardiniz beni ceindem izdirabindan kurtardiniz bana verdiniz cevapdan o kelimeyide kesinikle kulanmayacamda sözveriyorum, dünyan yikiliyor öfke neleri götürdünü fark etim islerinizde basarilar dillerim, allahim size uzun ömürler versin.dilleyim bu Saygilarla sinan
CEVAP:Ben de mukabil dualarımı arz ederim. Rabbim sizleri her türlü yanlış telkin ve tesirlerden korusun..

  s......... - almanyadan -
sayin hocam ben cok kötü durumdayim ben hanimla kavaga etim, öfke aninda 3 defa bos ol dedim lütven bana acilen bir care göster ne yapmam lazim cok cok cok kötü durumdayim cok püsmanim tel nr veriseniz cok menmun olurum ACIL ACIL ACIL ACIL
CEVAP:Sitedeki üst üste üç defa boşamanın tek boşama yerine geçeceğine dair yazıyı oku,paniklemeye gerek olmadığını anla, bundan sonra boşama kelimesini kullanmaktan da yılandan,akrepten kaçar gibi kaç..

  Y......... - erzurum -
hocam ben doğumumda rahim yırtılması problemi yaşadım.Bu yüzden sürekli enfeksiyon geçiriyorum. Akıntının rengi farklı geliyor. Doktorlar fayda zarar hesabı yapıldığında ameliyatın riskli olduğunu yapılmamasının daha iyi olduğunu söylüyorlar. Ben çalışan bir bayanım ve her vakit abdest almak çok zor oluyor. Ömrümün sonuna kadar özürlü abdesti mi alacağım. Çalışan bir bayanım her vakit abdest almak çok zor oluyor. Dinimizin bu durumlarda sağladığı bir kolaylık yok mu?
CEVAP:Ben dediğiniz şekilde bir kolaylık bilmiyorum.Siz bu soruyu (Sorularla İslamiyet) sitesine sorsanız sanırım kolaylık yanı varsa oradan cevabınızı alabilirsiniz.

  Z......... - Adıyaman -
1-Bilerek veya bilmeyerek küfür gerektiren sözleri kullanmak her zaman ihtimal dahilindedir. Bu duruma maruz kalan bir kimse pişman olup kelime-i şehadet getirmekle imana geri dönmektedir. Benim, burada öğrenmek istedğim husus nikâh meselesidir. Küfre giren birinin nikâhının da düşeceği malumdur. Pişman olup tekrar islam dairesine girdikten sonra, kelime-i şehadet getirmekle imanın geri gelmesi gibi nikâh da avdet eder mi? Yoksa ilk nikah gibi her defasında yeniden nikâh kıymak mı gerekir? Bir de , bilindiği gibi cuma geceleri camilerimizde tecdid-i iman ve nikâh duası yapılmaktadır. Bu duanın yapılması, elffazı küfürden dolayı bozulan nikâhın yeniden tamir edilmesi için yeterli midir? Şayet bu bir çözümse, bunun için önceden eşinden vekalet almak gerekir mi, yoksa buna gerek yok mudur? 2- Malum olduğu üzere bu konuda mezheplerin değişik görüşleri bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda tekrar tekrar nikahın kıyılmasının gerek hanım ve gerekse toplum açısından yol açacağı sakıncaların bertaraf edilmesi bakımından, hak mezheplerden herhangi birinin görüşü ile amel edilebilir mi? Mesela, Şafii ve diğer bazı mezheplerde pişman olup, tekrar islama girmekle, bozulan nikâhta kendiğilden geri gelmiktedir. Selam ve dua ile...
CEVAP: Bu gibi çok boyutlu ve buutlu konuları ( Sorularla İslamiyet) sitesine sormanzda isabet vadır. Çünkü buranın hacmi bu kadar geniş ihtimalli soruları cevaplamaya müsait değildir. Ancak şu kadarını söylemiş olayım. Bediuazzaman Hazretlerinden ezberledigim bir cümle beni bu gibi konularda bir çok şüphe ve tereddüdten kurtarmıştır.O, kitaplık çaptaki kurtarıcı sözünü şöyle söylemiştir: "Bazen kelam küfür görünür,ama sahibi kafir olmaz!" Nitekim cami avlusunda Allah baba diyen Müslümanın bu süzü küfür görünmektedir. Çünkü Allaha baba denmez,diyenler de zaten hiristiyanlardır. Ama bunu söyleyan adam camiye girip namazını klıdığına göre nasıl buna kafir denecek? Bundan dolayı bu cümleyi hep hatırda tutmak gerekiyor: "Bazen kelam küfür görünür,ama sahibi kafir olmaz!" Elfaz-ı küfür kitaplarındaki sözlere bu anlayış içinde bakmakta isabet olsa gerektir,diye düşünmekteyim. Bilmukabele selam ve dualarla .

  a......... - sakarya -
s.a hocam peygamber efendimiz üzerinde resim bulunan eşyaların bulunduğu yere meleklerin girmeyeceğini söylemiş ve sert tepki göstermiş.bunun bu kadar ciddi boyutta olduğunu yeni okudum.çocuklarımın eşyalarının çoğu abimin çocuğundan bana geldi ve çoğu resimli bu durumda ben bu eşyaları ne yapmalıyım birisine versem vebali bana ,atsam israf.birde şimdi arabalar adında bir çizgi film karakterleri var arabalara ağız göz çizmişler oğlumun odasındaki perdeleri yatağı bundan,buda resme girermi aydınlatırsanız sevinirim. a.e.o
CEVAP:Yasaklanan resim, canlansa yaşayacak şekilde olan boy resmidir. Yşaşamayacak şekilde yarım vesikalık resimlerde mahzur söz konusu olmaz. Bir de canlıya ait boy resmi duvarda asılı bulunursa söylediginiz meleke girmez yasağı akla gelir.Halbuki yaşamayacak şekilde olan yarım vesikalık resimler, geriden bakınca canlı resmi olduğu pek belli olamayacak kadar küçük,yarım,ya da silik olan resimler duvarda asılı bulunsa bile aynı yasağa girmez. Ayrıca bu resimler hürmet yerinde asılı durmuyor da zeminde kalıyor,bir şeylerin arasında kapalı yerde kalıyorsa zatenh mahzur söz konusu olmaz. Çocuklara ait oyuncak resimlerin mahzuru olmadığı Efendimizin verdigi izinle sabittir.Sitedeki yazılara da bakılmalıdır.Resme bakarak tapınma ilkelligi bugün sözkonusu olmadığından, aynı mahzur bugün de söz konusu değildir diye düşünmekte mümkündür.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org