DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  l......... - turkey -
hocam bir insanın elbisesi bedeninin parçasımı sayılır bir arkasaşla tartıştık eski giysileri yabancılara vermek doğru değil diyor elbise görülünce kişinin kendisimioluyor
CEVAP: Adamına göre hissi bir huzursuzluk söz konusu olabilir.Yoksa hukuken bir haramlık söz kesinleşmez..

  l......... - hatay -
hocam benim uzun bi zamandır abdestle ilgili bi sıkıntım var, bazen bi akıntı oluyor süresi kesin olarak belli değil yani belki özür sayılacak bi süre kadar değil ama bazen ciddi derecede sıkıntı veriyor. bazı vakitleri kılamıyorum bazı vakitler için de 7-8 kere abdest almam gerekebiliyor buda çok sıkıntı veriyor. akıntı çok fazla değil belki bi damla bile yoktur bu durumda abdest bozulmuş olur mu? kıldığım namaz sahihmidir? allah razı olsun hocam.
CEVAP:Bahsettiginiz şekilde akıntısız bir abdest alıp namaz kılacak kadar temiz vakit bulamıyorsanız özür sahibi sayılırsınız.Özür sahibi sayılınca akmasına rağmen abdestinizi alır,vakit çıkıncaya kadar namazınızı kılarsınız.Gelen akıntı abdestinizi bozmamış olur. Durumu ortada bırakırsanız hüküm verilemez.Ya özür sahibisiniz ya değilsiniz.Değilseniz kesinti anını bekleyeceksiniz.Özür sahibi iseniz özür sahibi hükmünü oygulayacaksınız.Bunu siz bileceksiniz.

  s......... - -
sayın hocam bir adak maddi gücü asarsa gecerlimidir? adak maddı gucu asınca gecerlı olmuyorsa onu gercekleştirmek anlamsız olur degılmı zaten maddı gucu astıgı ıcın gercekleştirecek gucu yok demektır kısaca adak sartlarında maddı gucu asmamalıdır yazıyor 5 mılyarımız varsa 150 mılyarlık kurban adamıssak neyapmamız lazımdır adak gecerlı olmusmudur
CEVAP:Gücü aşan adaklar borç olmaz. Adak sahibi gücünü aşan adak için üç gün oruc tutar.

  a......... - a -
bir markete bir kırtasiyeye 1 ytl borcum kalmıştı bunları vremeden ayrıldılar yerinden ben bunları ne yaparak ödemiş sayılabilirim hak kalmasın diye birde camiye verdiklerimiz hayırlar bu durumda buna geçerli olurmu ...
CEVAP:Sahibine ,ya da mirasçısına ödeyemediginiz bir hakkı, sahibi adına bir yoksula,bir hayır yerine vermek gerekiyor.Başka çare de oktur zaten.

  D......... - İSTANBUL -
SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM, ÖLÜMDEN ÇOK AMA ÇOK KORKUYORUM. HATTA HOCAM BUNUN İÇİN BİR PSİKOLOĞA BİLE GİTTİM. HOCAM KAPALI BİR BAYANIM. NAMAZLARIMI KILIYORUM. DEVAMLI DUA EDİYORUM. SANKİ BAŞKA BİR ALEMDE GİBİYİM.AMA BU KORKUMU BİR TÜRLÜ YENEMİYORUM. ne olur bana yardım edın.
CEVAP:Allah adalet sahibidir.Kendisine iman edip itatta bulunanlarla inkar edip isyanda bulunanlara aynı muamele yapmaz.İman edenlerin ölümü,şefkatli ananın yavrusunu kucaklayışı gibi sevimli olur.Korkulu ölüm inkar edenler içindir.Bu konuda Risale-i Nurları okumakta fayda vardır.

  a......... - kütahya -
hocam ben 2002 de üniversite öğrencisi iken bir arkadaştan 40 milyon borç aldım.ama borcumu ödeyemedim sorum şu: 1-arkadaşı aradım ama bulamadım ne yapmalıyım? 2-borcumu ne üzerinden değerlendirmeliyim TL mi yoksa altın,döviz gibi birşeyle mi?
CEVAP:Makalelerde kul hakkından kurtulma bilgisi vardır.Bakılmalıdır.Şu kadarını tekrar arz edeyim.Kul hakkı şehitlerden bile affedilmemektedir.Hak, sahibine mutlaka ulaştırılmalıdır.Sahibi bulunamıyorsa mirasçılarına,o da mümkün olmuyorsa hak sahibi adına yoksullara verilmelidir.Hangi değerden verirseniz verin ama vicdanınızda kul hakkından kurtulma hükmünü hissedeceğiniz şekilde hesap yapın..

  H......... - İstanbul -
KIZ ÇOCUĞUNUN EMZİRME SÜRESİ Kadınlar arasında bir söylenti var; kız çocuğu oğlan çocuğundan daha az emzirilmelidir. Mesela oğlan iki yı1 emzirilirse, kız bir buçuk yı1 emzirilmelidir. Eğer kız da oğlan kadar emzirilirse, nefsine düşkün olur, gibi şeyler söyleniyor. Bunların aslı var mıdır?
CEVAP:İhtiyaçları çocuğun beslenme durumu,annenin tespiti gösterir.Belli sınıra kilitlenmeye gerek yoktur.

  a......... - -
kuranda bayanların kapatması gerekenler yazıyor.bir bayan basını açıp herhangi bir işte çalışabilirmi?gerekçe olarakta çocuklara islamı daha iyi olarak öğreteceğim olabilirmi?
CEVAP:Makalelerdeki tesettür yazılarına bakınız.Geniş açıklamalar bulabilirsiniz.

  .......... - ... -
sa hocam yurt dışında kimin olduğunu bilmediğiğmiz interneti kullanıyoruz bu interneti mahallede herkes kullanıyor sahibi ise şifre komuyor herkese açık bunun vebali nedir
CEVAP:Sahibinin izni varsa mahzuru yoktur,yoksa vardır.

  S......... - Isparta -
Sayın Hocamızın bir yazısında topluluk içinde kıldığımız namazda geçirdiğimiz süre ile tek başımıza namazda geçirdiğimiz süreden fazla olur ise riyakarlık,daha kısa sürede kılarsak şirk olmaktadır diye kabaca anladığım bu sözde şirk olayının nedenini anlayamadık cevaplar iseniz seviniriz.
CEVAP:Şirk ortak demektir.Kıldığınız namazınızı görenlerin yanında daha mükemmel kılmaya çalışırsanız demek ki görenlerin de takdirini düşünüyorsunuz.Bu ise sadece Allahın takdirini esas alması gereken kimseye kulun takdirini de ortak etmek (yani şirk koşmak ) gibi bir durum meydana getirmiş oluyor.Halbu ki Allahın takdiri yanına başka bir takdire yer verilmemeliki şirk kokusu söz konusu olmasın.

  E......... - Azerbeycan -
Selamun aleykum degerli hocam. Sizlere bir soru sormak istiyorum. Daha dogrusu, icine dustuyum durumdan bir cikis yolu bulabilmem icin sizden yardim istiyorum. Nisanliyim, sorunum da bu mevzuda. Acaba bu turlu sorulari ozel olarak, sitede yayinlanmamak, cevabin mail adresimize gonderilmesi katydiyla cevapliyormusunuz? Cevapliyorsaniz, lutfen bana bildirin, sorumu size gonderegim. Yardiminza cok ishtiyacim var hocam. Allaha emanet olun.
CEVAP:Özel cevaplar yazamıyorum.Ancak özel cevaplarınızın sitedeki aile konulu yazılarda bulunduğunu da düşünüyorum. Aile, evlililk,cinsellik gibi konulara bakarsanız aradığınız bilgileri bulabilirsiniz diye düşünmekteyim.

  m......... - k.maraş -
selamunaleyküm hocam. ben 23 yaşındayım ve bekarım hocam bir düğün esnasında birisiyle tanıştım. sordum soruşturdum evlenmiş ayrılmış ama bakire olduğunu söylüyo. islamiyette evlenmiş ayrılmış bi bayanla evlenmenin yeri nedir vereceğiniz bilgilere şimdiden teşekkür ederim hocam selametle:-)
CEVAP:Uygundur, değildir demek doğru olmayabilir. Çünkü uygun olabilirde ,olmayabilir de. Bunu ancak karşılıklı konuşmayla kendiniz tespit edeceksiniz.Bilmediğimiz muhatap hakkında ezbere olumsuz cevap vermek kul hakkına girer,bu vebal göze alınamaz. Hele münasip biri ise yazık olur.

  a......... - kastamonu -
hocam bir kişi evlendikten sonra boşansa tekrar evlense tekrar boşanıp tekrar evlense caizmidir.yani bir sınır varmıdır.dinimiz ne kadarına müsade ediyor
CEVAP:Buna evlenme denir mi bilmiyorum!.Bu olsa olsa evlenme değil eğlenme olur.Boşadığı kadını tekrar alabilmek için kadın biriyle evlenmiş,ondan da boşanmış olması şarttır.

  n......... - van -
MERHABA HOCAM GEÇEN HAFTADA SİZE SORMUŞTUM SORUMU AMA CEVAP ALAMADIM BUGÜN TEKRAR YAZMAK ZORUNDA KALDIM BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM BEN GARANTİBANKASI HAYAT SİGORTASI YAPTIRDIM 11 YIL PARA ÖDEYİP EMEKLİ OLUYORSUN YAPTIRDIĞIM ZAMAN BULUNDUĞUMUZ İLDEKİ HOCALARA SORDUM FAZİE YATIRMASALAR HARAM DEYİ BANKADA TAHVİLE YATIRDIĞINI SÖYLÜYOR HER AY BUKADAR KAZANDINIZ VEYA BU AY KAZANMADI DİYE BİZE BİLGİ VERİYOR YANLIZ BEN YİNEDE ŞÜPEDEYİM HARAMI DEYİLMİ ALLAH RIZASI İÇİN BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM ALLAHA EMANET OLUN NURİ YEKE VAN
CEVAP:Sitedeki makalelerin içinde (B) harfine tıkladığınızda karşınıza (Bireysel emeklilik, Hayat sıgortası,Araba kaskosu ) yazıları çıkar.Okuyun hükmü öğrenin.

  S......... - -
Slm.alk. Sayin Ahmet Hocam. Benim bir sorum vardir: Hocam ben okulda bazen (gizlice) namaz kiliyorum. (Ögle namazi). Simdi sorum sudur hocam: Ben namaz kilmadan önce ezan getirmiyorum. Okulda getirmiyorum. O namaz ezansiz olur mu? Cevabiniz icin simdiden tesekkür ederim Sayin Hocam Allah sizden razi olsun.
CEVAP:elbette olur.Bunda hiç şüpheniz olmasın.Siz namazınızı kılmaya bakın, ezan camideki müezzinin işidrir. Onun ezanı sizin adınıza da geçerli olur.

  A......... - Israil -
Bir musluman erkek bir hiristian kadinla evlene bilir mi?
CEVAP:Evlenebilir.Bu caizdir.Ancak sonunda bir sürü sorunlar da çıkar,bunları da göğüslemek gerekir. Doğacak çocugun kimin dini üzere yetiştirileceği gibi..Sitedeki ehli kitap ve hırıstıyanla evlilik yazılarını inclerseniz konuyu anlamakta zorlanmazsınız sanıyorum.

  a......... - amasya -
selamün aleyküm.günes doğmasına yakın olduğu zamanlar sabah namazının sünnetini kılmayıp,farzını kılsak;öğlen vakti çıkana kadar sabahın sünnetini kaza edebilirmiyiz?
CEVAP:Sünnetin kazası olmaz.o vakitlerde kıldığınız nafile sünnet olur.

  s......... - -
sayın hocam benım yengem bır konuda tereddutlu 80 gr mı gecen altını var bırde emeklı ve maasıda var kurban kesmek uzerıne farzmı dıye soruyor esınınde maası var ama borclarıda var kendınınde maası oldugu ıcın bızler kurban kesmesı gerektıgını soyledık oda bu konuyu arastırıımısın dedı kurban ustune farz oluyormu ayrıca zekat verıldıgınde altınından verılmelıymıs dıyolar yanı zekat parasını olan altının ıcınden bozdurup verecekmısız bu dogrumu hocam saygılarımla
CEVAP:Sitedeki kurban yazılarını okuyun,istediğiniz geniş bilgiyi bulacaksınız.

  s......... - almanya -
bir koca,cinsel munasebette haniminin tatmin olmasini gozetmiyor, sadece kendini tatmin ediyorsa bunun hukmu nedir? kadinin kocasi uzerinde cinsel haklari varmidir? yoksa esas olan kocanin haklarimidir?
CEVAP:Sadece kendini düşünüp eşini tatmin etmeyi düşünmeyen adama İslam zalim diyor,bu zulmünün karşlığını ahirette göreceğini hebar veriyor.

  s......... - -
sayın hocam benım sorum orucla ilgili içimden gece yatarken oruca nıyet etmek gecıyor ben demesemde içimden birsey oruca nıyetlen dıyor yanı onıyetı soyluyor ben hep tovbe dıyorum oruca nıyet etmıyorum yarın oruc tutmucam dıyorum hocam benım demedıgım bısey bu hergun boyle oluyor ben gece su ıcmeye bıle korkar oldum oruca nıyet olurmu dıye sabah oruclu degılım deyıp yemek yıyorum hocam bu nedır ne yapmalıyım oruclu olmam degılmı bu vesveseyle yoksa hergun oruc bozuyor olmayayım saygılarımla
CEVAP:Vesveseye önem verirseniz büyür,vermezseniz küçülüp kaybolur. Niyet kesinlik arz ederse hükmü başlar.Kesinlik olmayan düşüncelerden dolayı niyet kesinleşmez,vesveseye de gerek kalmaz.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org