DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  E......... - Rize -
Bir hadisi Şerif vardır.Bir adam peygamber Efendimize geliyor “Ben devemi salı vererek mi tevekkül edeyim,yoksa bağlayarak mı?”söylemiştir. Peygamber efendimizse, “Deveni bağla sonra tevekkül et” buyurmuştur.. Peygamber Efendimize gelen adamın iradesine düşen devesini bağlamak değil mi? İradenin sınırı orada bitiyor ve iradesiyle yapacak başka bir iş kalmadığından emin oluyor. Ama ben emin olamıyorum işte, acaba yapabileceğim başka şeyler olur mu diyorum. Böyle diyerek de tevekkül etmeyi geciktirmekten ve sebeplere çokça sarılır hale gelmekten korkuyorum. Ama aksi durumda da sebeplere riayet etmediğim için tevekkülün bir önemi kalmıyor. Bu yüzden irade nerede biter, tevekkül nerede başlar, bunun sınırı konusunda kararsızım. Mesela bir işi bitirtikten sonramı tevekkül etmeliyiz yada işiyaparken mi? yardımcı olursanız sevinirim
CEVAP:Anladığım kadarıyla yapabileceğin şeyleri yaptıktan sonra irade biter,tevekkül başlar.Yapabileceklerin varken tevekküle teslim olman,yapman gerekenleri yapamadan tevekküle teslim olman manasına gelir ki bu tevekkülü erken uygulamak olur ,diye düşünüyorum..

  k......... - istanbul -
hocam nisanlimla cinsel iliskiye girmeden birbirmize temasta bulunduk bir muddet sonra da hamilelik suphesi belirdi, durumumuz evlenmemiz icin musait degil en erken bir yil sonra evlenebilirz cocugu aldirmak istesek aldirabilrimiyiz belli bir muddete kadar? sagolun
CEVAP:Doğum kontrolü yazılarına bakın lütfen.

  f......... - diyarbakır -
Selamunayleküm hocam.25 yaşında bir üniversite öğrencisiyim.Üniversite ortamı bozuk olduğundan gözümüz harama kayıyor buda cinsel organımızdan mezi gelmesine sebep oluyor.gelen mezi iç çamaşıra bulaşırşa ve o an çamaşırımızı değişmemiz mümkün değilse namaz kılmamıza bir engel teşkil edermi.Şafi mezhebindenim
CEVAP:Sitedeki gusül yazılarına bakın, geniş cevap bulacaksınız.Kısaca ifade edeyimki,çamaşıra bulaşan idrar cinsi akıntının sahası avuç içi kadar genişliğe ulaşırsa orasını musluk alına tutup yakamak gerekir. Daha azını kirletmiş olursa yıkamadan da abdest alınıp namaz kılınabilir.

  f......... - malatya -
hocam ben bebeğimi emzirirken eşim sütün tadını merak ettibir çay kaşığı sütümü eşime verdim oda bunu içmiş oldu. ben hanefiyim fakat bunun mahzurlu olup olmadığını araştırırken bir internet sitesinde hanbeli mezhebinde bir kavilde süt hangiyaşta olursa olsun hürmet oluşur gibi bir yazı okudum içime şüphe düştü bir kavilde ne demek bu hükmü veren imamı hanbelin bir öğrencisimi? çünkü ben müslim de 4 mezhep imamına görede süt emme hükmünün küçük yaşta vuku bulduğunu okudum hocam çok rahatsız oldum acaba nikahımıza zarar gelmişmidir şüphe duymak istemiyorum
CEVAP:Vesveseye gerek yoktur.

  a......... - istanbul -
hocam hayırlı günler kısa bir sorum olacak peygamber efendimizin 3 erkek çocuğu olan kişinin bir tanesinin ismini kendi isimlerinden birini koymasıyla ilgili bir hadisi şerifi varmıdır
CEVAP:Böyle bir tavsiye bağlayıcı değil, isteğe bağlıdır.Şahsın diledigi ismi tercihte bir yasak yoktur.Yeter ki tercih ettigi isimler Müslüman ismi olsun.

  h......... - ankara -
hocam ben 5 günlük hamileyim. 3 çocuğumuz var. çocuk olmaması için korunduk. ama olmadı. çocukların yaşları birbirine yakın(7-5-3) doğurmak istemiyorum. ama allahtan korkuyorum. ne yapacağımı bilemiyorum. bu konuda görüşlerinizi almak istiyorum. teşekkürler...
CEVAP:Doğum Kontrol yazılarını dikkatle okuyun,istediginiz bilgiyi bulacaksınız.

  ş......... - izmir -
selamünaleyküm sayın hocam. ben yeni sözlenmiş bir kızım. dini yaşayış açısından takdir ettiğim bir hacı teyzem var söz nikahdan sayılır diye hadis var diyor. nikahın geçerli olması için`, nikahın duyurulması, ailenin rızası , şahitlerin kabulü ve adayların gönül rızası olmasının gerektiğini biliyorum. bizim sözümüze de yakın akrabalar çağrıldı yüzük takıldı, dua okundu ama ben rahat olamıyorum bu konuda. yanlış bişey yapmaktan korkuyorum.sonuçta nikahlıysak eşim sayılıyor ve dinimize uygun olan eşimin istediği herşeyi yapmak zorunda oluyormuyum.bunun sınırlaması nedir. bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. allah razı olsun.
CEVAP:Nişan nikah değildir.Nikahın sağladığı serbestiyi nişan sağlamaz.Dikkatli olmaya ihtiyaç vardır. Aranızdaki mahremiyet(yabanıcılık) devam etmektedir..

  b......... - Hollanda -
Hocam, Küpe veya Hizma deliklerin kapandiysa tekrar actirmam gerekiyormu?
CEVAP:Kapanmışı açtırma mecburiyeti olmaz.

  H......... - Kahraman maraş -
Hocam ben diş kaplatmak istiyorum cunup iken diş kaplatmak sakıncalımıdır? Adet goruyorum şu an Şimdiden teşekkurler..
CEVAP:Sitedeki diş dolgusu yazılarına bakın lütfen. Gusülsüzken diş tedavisi yaptırmak yasak değildir,gusle de engel olmaz. Efdal olanı,gusüllü iken yaptırmaktır elbette.

  a......... - kahramanmaraş -
merhaba hocam . ben bayanlara melek isminin verilmesi konusunda şüpheliyim yani neden bayanlara melek ismi verilir ki melekler sanki bayanmış gibi bir şüphe uyandırmıormu şimdiden tşkler...
CEVAP:Bu bir temenni ve dua masına gelir.Melek gibi tertemiz bir hayat yaşasın diye de niyet edilebilir.Bahsettiginiz şekilde endişe duyan ise tercih etmeyebilir.

  İ......... - Isparta/ Uluborlu -
Saygıdeğer Hocam İki dükkanı olan bir esnafın yanında çalışıyorum.Benim çalıştığım dükkanda meşru gıda satışı yapıyoruz.Diğer markette kendisi duruyor; aynı zamanda iddaa bayisi oyun oynattırıyor.Benim ücretimi ortak gelirinden ödüyor.Bana ödediği ücretin hükmü nedir?
CEVAP:Sen yaptığın hizmetin karşılığını alıyorsun.Verenin nereden verdigi onun sorumlulugundadır.

  E......... - tokat -
Selamün laeyküm hocam.....ben satranç oynayan biriyim ve sau,tranç hakkında hoş olmayan hadisler olduğunu duydum bunla ilgili hadisler nelerdir oynamaak caiz midir?
CEVAP:Bağımlı hale gelenler, bu sırada ibadetlerini ihmal edenler,gerekli işlerini yapmayıp degerli vakitlerini buna harcayanlar için bahsettiginiz ikazlar vardır.Böylesine bir bağımlılık söz konus değilse, arada sırada maruz kalınan eğlenmeden ibaret kalıyor,bir maddi menfaatta söz konusu edilmiyorsa beis yoktur diyenler de vardır.Uzak durmakta isabet oluduğunda ihtilaf yoktur.

  g......... - sakarya -
maddi gücü aşan adaklar gecerlimidr? bir insan kendi maddi gücünün üstunde adak adamıssa bu adak adak olmusmudur? adaklar maddı gucu asmamalıdır yazıyor o halde 5 milyarı olan 100 milyarlık bır kurban adayamaz degılmı hocam? eger adamıssa yerıne getırmesı farz olmazcunku adak gecerlı olmaz degılmı? adak gecerlı degılse elıne para gecsede bunu yapmk zorunda degıl degılmı cunku gecerlı olmayan adak gercekleştirilemez yapılması gereken nedir hocam saygılarımla bu konuyu arkadslarımla tartısıyoruz bızde dını arastırmaya ögrenmee calışıyoruz sız degerlı hocalarımızdan bılgı beklıyoruz
CEVAP:Konuyu siz de okuyup öğrenmiş durumdasınız. Bizim söyleyecek yeni bir sözümüz olmasa gerektir bu durumda.Bizim bildiğimiz de sizin işaretlediğiniz yöndedir.

  ç......... - istanbul -
Hocam selamlar.Hocam kusura bakmayın yazım biraz uzun olacak,ama bu mesele binlerce kişiyi ilgilendirdiği için sabırla okumanızı istirham ederim.ben network marketting(ağ usulü pazarlama) ticaretinde çalışıyorum.bu işin caizliğini işi size detaylarıyla ve objektif olarak anlatıp,sonra sizin fetvanızı rica edeceğim.............................................
CEVAP:Bu kadar uzunca anlatılan geniş ticari konu bizim bilgi sınırımızı aşmakta,isabetli cevabını da doğrusu bilmemekteyiz. Dini olmaktan ziyade ticari tarafı ağır basan bir konu olarak sahamızın dışına taştığından dolayı kendimizi selahiyetli olarak da görmemekteyiz.

  n......... - aydın -
s.a hocam ilk defe soru gönderiyorum bir arkadaş sofrada konuşmak şeytan işidir dedi bende itiraz ettim .sorada konuşmak doğrumudur değilmidir. bununla alakalı hadis varsa yazarmısınız ben araştırdım bulamadım.bilgim dahilinde tabiki .bilgilendirirseniz duacınız olurum.
CEVAP:Sofrada konuşmak yasak değil, çok konuşmak tavsiye edilmez. Çünkü sofra konuşma yeri değil yemek yeme yeridir. Yemek yerken ağız içi dolu olur,hep konuşulursa ağızdaki çiğnemler karşı tarafın tiksintisine sebep olur,çirkinlik arz eder.

  i......... - mus -
esimin adi zahir onu bu isimle cagirmam dogrumu lutfen cevap yazin
CEVAP:Civarda bu isim ne manaya geliyor bilmiyorum.Manası kötü olmayan isimde mahzur olmaz.

  d......... - azerbaycan -
sayqi deyer hocamiz. ALLAHIN RAHMETI ve SEFKATI sizin uzerinizde olsun. Sizi Azerbaycandan size salamlar var. Hocam biz destemaz alanda ayaqlarimizi tam olaraq yikayiriq. Amma Kuranda bildirilene gore ayaqlar mesh edilmelidir. Lutfen sualima cavab verseniz cox sevinerik. sizin deyerli vaxtinizi aldigimiza ucun uzur isteyirem.
CEVAP:Abdest alırken ayaklar kuru yer kalmayacak şekilde yıkanmalıdır ki abdest sağlam ve sahih sayılsın.Kuranda da böyle bildiriliyor. Öteki şekilde anlayanlar, Caferilerdir. Sünniler değildir.

  c......... - aydın -
hocam 3 bin tl nakitim var 8 bin tlde borcum ve ben öğrenciyim.tanıdık esnaflar bana burs vermek istiyor almam doğru olurmu? borcu ödememin acelesi yok en az 2 sene sonra ödeyeceğim
CEVAP:Alabilirsiniz.

  i......... - bingöl -
Bir erkeğin kendisine namahrem olan bir kadının ön veya arka fercini görmesi o kişi için cünüplük halimidir?Eğer cünüplük hali ise bunun hükmü nedir? Şafii ve Hanefi mezheblerine göre açIklar mısınız?
CEVAP:avret yerini görmekle cünüplük meydana gelmez.Sperm gelmediği takdirde.Cevap yazmıştım okumadığınız anlaşılmaktadır.

  M......... - Berlin/Almanya -
Sevgili hocam, Allahin selami üzerinizde olsun insallah. Allah c.c. yaptiginiz hizmetleri ahiretde karsiniza cikarsin insallah, benide kapinizda bekci eylesin insallah. tanitim: hali vaktimiz sükürler olsun cok iyi yani gecim sikintimiz yok sükürler olsun.3 tane cocugum var ben 35 esim 31 yasinda 5 cocuga dahi bakma gücüm var Masallah, hocam yanliz esim tutturmus cocuk dogum kontrolü icin bir aparat taktirayim ki cocugumuz olmasin. Bende istemiyorum Soru: dogum kontrol caizmidir. tabiiki kontrolsüz cocuk etmek istemem bende, yani pes pese ama esim tamamiyle bunu durdurmak istiyor. bunun cevaziyetini sizden birde duymak istiyorum. yüksek saygilarimla Murat
CEVAP:Sitedeki yazılarda(Doğum kontrolü) makalelerine bakmalısınız.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org