DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  ......... - -
hocam bir kişi anlamını bilmese arapça dışında başka bir dilde boşamada kullanılan sözler kullansa bunun hükmü nedir boşama olurmu ilmihalde bu bahsi okurken kafama takıldı teşekküürler
CEVAP:insan bilmediği kelimenin ifade ettiği manadan sorumlu olmaz.

  d......... - adana -
Allahın rahmeti üzerimize olsun. Muhterem hocam,makalelerinizde aradım ama sorumun yanıtını bulamadım.Müslümanın mslümanla 3 günden fazla küs kalması helal değildir.Gıybet etmek,ikiyüzlülük etmek,müslüman kardeşini dil ile incitmek de doğru değildir.Eğer görüştüğümüz kişi yüze gülüp dedikodumuzu yapıyor,koğuculuk ediyor,dili ile sürekli iğnelemk suretiyle kalbimizi incitiyor, bu huylarından da vazgeçmiyorsa,üstelik de akraba ise o kişiyle iletişimi kesmek,görüşmemek , doğru olur mu?Zira o kişiyle sırf küs kalmak doğru değil diye görüşmek zorunda kalmak bile azap veriyor.
CEVAP:Görüşmenizde size zarar geliyorsa ,zarar gelmeyecek zamana kadar mesafeli durmanızda mahzur olmayabilir. Ancak kötülüğe kötülükle karşılık vermek caiz olmaz.

  F......... - kastamonu -
Selamün aleyküm hocam.1ay önce bir dağ köyüne imam olarak atandım göreve başladım.2 tane cemaatim oluyor.Arkamda namaz kılarken eksikliklerini farkediyorum.Anlatmak istiyorum en küçüğü 65 yaşında anlamıycaklar.Bende vebal kalıyor ne yapayım.Bügün vaaz ediyim diyorum kimse yok hoca diyorlar.yazın cemaat çoğalıyormuş ozaman anlat diyorlar.ne yapıym saygılar.
CEVAP:Senin için cemaatin çok olması mühim değildir.Tek kişiyi islamı bilgilerle zenginleştirip imanını kurtarsan hayatın hedefini bulmuş, vazifeni yapmış olursun.Mühim olanın azlık çokluk değil ihlas olduğunu unutmamak gerekir..

  M......... - zonguldak -
Selamün aleyküm sevgili hocam sizi köşe yazılarınızdan takip ediyor görüşlerinize dğer veriyorum.Size sorum bir sohbette arkadaşlarla çiğ köfte yiyorduk.İçimizden biri çiğ köfte çiğ et sucuk gibi pişmeyen çiğ etlerin yenmesinin haram olduğunu söyledi.İçimize bir şüphe attı.Biz çiğ köfteyi çok seviyoruz.Bir tanıdığım var mesela Oda az da osa çiğ eti seviyor.Bu konu hakkında bizi aydınlatırmısınız şimdiden Çok teşekkür eder.Hayatınızda ve çalışmalarınızda muvafakiyetler dilerim.Allaha emanetsiniz selam ve dua ile sevgili hocama esselamüalaekküm
CEVAP:Çiğe köfte aslında çiğ olarak sunulmuyor,bazı ameliyelerle,özellikle acılarla yoğrularak sanki çiğlikten çakırılıyor,yenecek duruma geterilmiş oluyor.Bununla beraber şüphe eden yemezse mahzur söz konusu olmaz.

  F......... - bolu -
Ülkemizde ocaklar var, dalak kesme ocağı, elde ve yüzde çıkan sihillere karşı okunan dualar var. Bunların dinimizde geçerliliği varmıdır? İtibar edilir mi? Bu konu hakkında bilgilendirebilirseniz sevinirim, olumlu sonuçlar alanları duyuyorum. Makalelerinizi inceledim, bu tür bir yazıyı göremedim. Teşekkürler.
CEVAP:Bahsettiginiz rahatsızlıklar maddi rahatsızlıklardır.Öyle ise maddi ilaçlar kullanılmalı,tıbbi tedavi öne alınmalıdır.Sonra da dualarla, manevi tedavilerle takviye etme düşünülmelidir. .. Ama maddi rahatsızlığın ilk tedavisi maddi ilaçlar,tıbbi tedaviler oldugundan bunlar asla ihmal edilmemelidir.

  y......... - kütahya -
slm hocam ben tüm organlarımı bağışladım ve bedenimi de tıp okullarına ögrenci egitimi için kadavra olarak vermek istiyorum, bu yaptığım ve yapacagım şeyin ehli sünnete göre hükmü nedir.
CEVAP:Bu bağışı önemli bir insani ve islami yardım olarak görmek gerekir.Rabbimiz mükafatını lütfeylesin demekten başka bir şey söylememiz mümkün olmaz diye düşünürüm.

  K......... - Ankara -
Selamun Aleyküm sayın hocam.. Hocam öncelikle bu hizmeti bizlere sunduğunuz için Allah razı olsun ve teşekkürler. Benim sorun hocam mezheplerle ilgili.İtikadi ve Fıkhi mezheplerimiz nelerdir.Özellikle itikadi mezhepler hakkında bilginizden faydalanmak istiyorum Diğer sorum ise sayın hocam din kültürü dersinde hocamız 'dürzilik' mezhebinin olduğunu söyledi.Bu konu hakkında bilgilerinizden faydalanmak istiyorum ve teşekkür ediyorum. Allah razı olsun emeğinize sağlık hocam..
CEVAP:Kitapların vereceği geniş bilgileri burada anlatmanın imkansızlığını tahmin edersiniz diye düşünüyorum.İlgili kitapları okumalısınız bu kadar geniş konular için.

  T......... - Balıkesir -
Hocam; Bankalardan kar payı almanın hükmü nedir? İkinci sorum ise bir alış veriş merkezi kampanya yapıyor. Bu kampanyada belli bir miktar alış veriş yaptıktan sonra çekilişe katılıyorsun. Eğer bu çekilişte kura bana çıkarsa ben bunu alabilir miyim? Bunun hükmü nedir? Hayırlı muhabbetler.
CEVAP:Kar payı ile faiz miktarını ayırmak gerekir.Kar payı alınır,faiz öyle değildir. Alış veriş yaptığın yerin senden hiç bir şey istemeden verdigi ikramiye sana zarar vermez.

  h......... - kahramanmaraş -
selamün aleyküm sayın site yetkilileri ve ahmet şahin beyefendi, benim önemli bir sorum olacak sizinde bildiğiniz üzere son yıllardan itibaren bilgisayar oyunları ileri derecede yaygınlaşmış durumdadır. ve neredeyse tamamı yabancı yapımı yani hristiyanların ürünüdür ve hristiyanlık ögelerini içeriyor ben elhamdülillah müslümanım çok şükür ve bilgisayarı ve oyunları çok severim acaba bu hristiyanların oyunlarıyla ilgilendiğim için bana günah yazılırmı. son bir senedir öyle oyunlar oynamıyorum. acaba öyle oyunlar oynarken eğer ki günah yazılma riski varsa günah yazılmamasını nasıl sağlayabilirim nasıl günah kazanmayabilirim vereceğiniz her cevap için ayrı ayrı teşekkür ediyorum şimdiden ALLAH kolaylık versin yolunuz açık olsun.
CEVAP:Bahsettiğin oyunlar yüzünden günaha giriyorsan elbette sorumlu olursun. Ancak günaha giriyor musun,girmiyor musun onu ben bilmem,oyunu oynayan sen bilirsin.

  s......... - zonguldak -
sayın hocam:bir arkadaşım daha önce boynundan rahatsızlanmış ve boynu kırılır hale gemiş.bir hastanede ameliyat olmuş ve şu an boynu özürlü. sağa, sola,ve yuakarı boynunu çevirerek bakamıyor.bana cinler musallat oldu bana çok çektirdiler çok hocalar dolaştım diyor.bu arkadaşım şuan bana cinlerle tedavi gördüğünü kendisine iyi geldiğini ve 3 haftada bir tedavi gördüğünü, tedavi için bir hocanın yanına gittiğini söyledi ayrıca benide davet etti.tedavi ücreti olarakta 30 tl olarak seans başına ücreti olduğunu söyledi.ben böyle birşeyin olamayacağını söyledimsede mutlaka gelip görmemi istedi.ben buraya gittim ve burada öğlene kadar bayanlar öğleden sonra erkekler tedavi oluyormuş.neyse içerde 45 yaşların hoca denilen bir kişi birde yanında 25 yaşlarında yardımcı bir genç vardı.7-8 kişi de hasta vardık.allah beni affetsin. neyse hoca yardımcısını bir sandalyeye oturttu ve onun başını sıvazlayarak hipnoza soktu fakat konuşabiliyordu.hoca ona 200 tane doktoru çağır dedi yardımcı; çağırdım geldiler tedavi için hazırlar dedi.hoca; içlerinde inanmeyan varmı dedi yardımcı; 3 tanesi inanmıyor dedi hoca; hemen yak onları dedi yaktım dedi.sıra teker teker müayyene ve tedaviye geldi.sıradakini yanına çağırdı ve ne şikayetin var dedi.hasta kalp çarpıntısı ve birkaç rahatsızlığı daha olduğunu söyledi.hoca yardımcısına dönerek doktorlara söyle hastanın kanı süzülsün dedi. yardımcı gözler kapalı bir şekilde tamam süzüldü dedi damara girilip damarlar açılsın dedi damarlar açıldı dedi. sıra bana geldiğinde ben bel fıtığı amaliyatı geçirdim belimde ağrı var dedim. ve banada kan süzülme işlemi uyguladı. tabi herkez gibi bende hiç etkilenmedim.içimden gülüyordum desem yalan olmaz. ordan çıktık ve arkadaşa böyle bir şeyin olamayacaını söyledimsede onu yeterli bilgim olmadığından ikna edemedim yeterli bilgi için sizleri rahatsız etmek zorunda kaldım. cinlerle tedevi yöntemi varmıdır? bu arkadaşıma cinlermi musallat olmuştur olduysa neden cinlerden medet umuyor; yoksa korkuyormu ben birşey anlamş değilim.bu konuda bizleri aydınlatmanızı sizden istirham ediyorum sevgili hocam ellerinden öpüyorum.
CEVAP:Bu konuda ben de senin gibi düşünüyorum.Tıbbi tedaviyi bıraktıran bir tedavi şekli isabetli olmaz.Önce tıbbi tedavi yapılacak,ek olarak manevi okuma yazmalar da akla gelebilir.Ümid ve inanç meselesidir bu. Ama ilmi tedaviyi ihmal pahasına olmaz bu türlü tedaviler.Bunlar bir bakıma denize düşen yılana sarılır kabilinden çare aramalardır.Rabbimiz şifalar lütfeylesin deriz,ama tıbbi tedaviyi ihmalin yanlış olduğunu tereddütsüz söyleriz.

  h......... - istanbul -
S A HAYIRLI GECELER NASILSINIZ İYİSİNİZDİR İNŞAALLAH HOCAM BİR KAÇ YERE SORDUM AMA CEVAP ALAMADIM BORSADA HELAL OLAN HİSSE SENETLERİNİ BUGÜN ALIP YARIN FİYAT YÜKSELİNCE HEMEN SATABİLİRMİYİZ YANİ KISA ZAMANDA ALT SAT YAPMAK CAİZ Mİ SELAMALR
CEVAP:Caezdir. Makalelerdeki Borsada alış veriş yazısında geniş bilgi vardır.

  f......... - uşak -
selamün aleyküm muhterem hocam ne olur bu soruma cevap verin dünde sordum ama cevap gelmedi.. biz birbirimizi seven iki kişi nişan törenimizi yaptık ama tören imam huzurunda herkese duyruldu ve ikikmiz kendi aramızda allahı şahit göstererek birbirimizi karı koca olarak kabul ettiğimizi beyan ettik..nişan yerine nikah kıyabilirdik ama zamanın darlığı düğüne engel oluyor bu beyanımızı enkısa zamanda düğün ile etrafımıza duyuracağız.. beraber olduğumuz bir zamanda yakınlaştık ama oyle çok aşırı birşey olmasada günaha girdik diye içimiz hiç rahat değil ve bu beni çıldırtacak kadar raharsız ediyor hayırlı bir yola girmek için adım attık ama suyu bulandırdık bu günah mı yoksa hak katında nikahlı sayılırmıyız .. günahsa çoçuklarımızdan çıkarmı? sizi seviyorum hocam ne olur yardım edin bu soruya cevap verin.. nikah için şahit malikilerde nikah esnasında gerek olmayıp düğün ile sonradan duyrulabilir şeklinde diyanetin bir kitabında okumuştum.. bizimki buna dahil edilebilirmi..ne olur yardım edin.. dua edin bize ne olur..
CEVAP:Nikahınızı yapın,tevbe istiğfarla vicdan azabından kurtulmaya bakın.

  e......... - kütahya -
kolanya, yada alkol içerıklı parfüm elbısemıze yada tenımıze degdıgı zaman bu şekılde namaz kılınabılır mı , eger caız değilse bılmedeen kıldıgımız namazları kaza etmek gerekır mı
CEVAP: Cevabı verilmiş sorulara tekrar cevap yazma imkanımızın olmadığını bir daha hatırlatmış olalım bu vesile ile. Makalelerdeki (k) harfine tıklayın.Kolonya kullanmak caiz mi?yazısındaki verilmiş cevabı bakın.

  f......... - kocaeli -
Hocam, lazer epilasyon yaptırmak istiyorum. Ancak bayanında bayana haram olan yerlerini yaptırmakta tereddüt ediyorum.bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
CEVAP:Kendiniz kendi temizliginizi yapamazsanız zaruretten dolayı caiz olur denebilir.

  ......... - KIRŞEHİR -
Hocam benim eşim her sinirlendiğinde ağır küfürler ediyor.en ufak birşeye kızdıgında bile cok kolay bı sekilde agzından küfür çıkıyor?ne yapabiliriz?
CEVAP:Eşinizin sinirsel halini bildiğinize göre onu küfre sebep olacak öfkenelmelerden korumaya çalışmanız,mümkün oldukça kızdırmamaya gayret etmeniz gerekmektedir.Yani sabır ilk çare olarak akla gelmelidir.Ayrca sinirsel zayıflığı söz konusu ise bir de asabiyeciye muayene ettirip sinirlerini kuvvetlendiren ilaç almasında da isabet olabilir.

  h......... - yozgat -
değerli hocam:sorum şu:balık sudan canlı olarak çıkartılıyor ölmesi beklenmeden kafasına vurularak öldürülüyor yahut kesilerek yeniliyor. şu halde balığın yenmesinde sakınca varmıdır? dini hükmü nedir? saygılar sunarım
CEVAP:Yenmesinde mahzur olmaz. Canlı balığı pişirmeye çalışmak şefkat duygusuna aykırı olur. Öldükten sonra pişirmeye dikkat etmelidir.

  Y......... - kocaeli -
SELAMUN ALEYKÜM HOCAM; BİZ 1.5 yıllık evliyiz bizim bebegimiz olmuyor.Tüp bebege bavurduk olumsuz cevap aldık bize 40gün teheccüt namazına kalkın dua edin dediler bizde ALLAH rızası için namazımıza basladık eşimle 40gün kıldık 41.gece namazımızı eda ettikten sonra eşimle ikimiz rüya gördük eşim oglumuz oldunu mavi gözlü sarısın bende oglumuz oldunu gördüm annesin kucagında karnını doyuruyordu. Hocam bizim için rüyamızı yorumlarmısınız? ALLAH rızası için dua eder misiniz? insallah evladımız olur. YASİN-GÖZDE ÇELİK
CEVAP:Rabbimiz rüyada gördüğünüzü hayatınızda da yaşatsın size inşaallah..Bence aşırı ısrarcı olmayın,hep hayırlısını isteyin Rabbimizden..Henüz yenisiniz,vakit geçmiş değildir.Aceleye gerek yoktur.Hayırılısını istemeye ise gerek vadır.

  e......... - yozgat -
hocam benim sorum bazen çevremdekilerin güzel işlere mazhar olması benim içimde kıskançlığa haset duygusuna sebeb oluyor. Elimden geldiği kadar bu duygulara ters davranmaya çalışıyorum ama neden böyle duygular oluşuyor bende bulamıyorum . bunun bir çözüm yolu var mı ? yardımcı olursanız sevinirim.
CEVAP:Her başarının kendine göre mükellefiyeti de söz konusudur.Sadece nimete değil nimetin yükledigi mükellefiyete de bakmalı,inşaallah sorumlulugunu da yerine getiriyordur diyerek işin sorumluluk tarafını da düşünmelidir ki,sadece başarıya bakıpta sorumlulugunu düşünemez hale gelinmesin... Ayrıca "Dünyaya ait bir başarı ve güzelligin geçici olduğu da düşünülsün,esas olanın ahirete ait özellik ve güzellik olacağı da hatırlansın," diyor Bediuzzaman hazretleri..Bir de ilahi takdire razı olmak gerekiyor,Rabbimizin takdiri ona öyle sana da böyle olmuş.Takdire itiraz gibi görünüyor bu kıskançlık. Bu ise çok mahzurludur.İlahi takdire itiraz eder duruma girmekten ciddi şekilde kaçınmak gerekir.

  d......... - zonguldak -
selamün aleyküm hocam Kız kardeşim devlet memuru bu yıl ailece karar verdik onu ümreye göndermeye .pasapotunu çıkardık.herşeyini hazırladık babam ve erkek kardeşim olmadığı için mahhallededeki yaşlı mehmet amca eşi ve kızı ile birlikte kız kardeşimi göndermeyi düşündük .Elbiselerini aldık parasını yatırdık.herşey tamam .biraz önce telefon aldık vize olmuyormuş 45 yaşından küçük ve ona refekat edecek erkek akrabası olmadığı için .. iki gözü iki çeşme ağlıyor. bu işin oluru yok mu hocam yetim bekar kızlar nasıl gidecek ümreye...
CEVAP:Bu mecburi bir görev değil ki gidemediği için iki gözü iki çöşme olsun.Nafile bir ibadettir.Giderse sevabı olur,gedemezse günahı olmaz. Ne zaman nasip olursa o zaman gitmeyi düşünerek beklemeyi tercih eder.

  h......... - sivas -
hocam verdiğiniz cevap için teşekkür ediyorum ..ruhsal sorunumuz olmamakla beraber eksikliğimiz varmışsta haberimiz yokmuş şimdi yasin mülk vakıa suelerini güzelce okuyup evimizi ve ruhumuzu tertemiz yaptık .insanın en zor anında dualar öyle bir yetişiyorki allah dualarımız ı kabul eder inşallah hem bu dünya hemde ahiretimiz için hayırlı olurlar insallah ..allaha emanet kalın teşekkürler
CEVAP:Mutlu huzurlu halinizden dolayı sevindim,Rabbimiz huzurunuzu ebedi eylesin inşaallah.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org