DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  m......... - van -
öncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ediyorum.çok istifade ettim.benim şöyle bir sorunum var; yaklaşık 6 ay önce görücü usuluyle evlendim.aracı olan yengem ile kızın annesi kızlarını öve öve bitiremediler.bende kızla konuştum,nasıl bir eş istediğimi en ayrıntısına kadar anlattım(namazını kılan,kuranını okuyan dindar ve dinini yaşayan biri vb...).kız da istediğim özelliklerin kendisinde olduğunu söyledi.bizde söz kestik.söz kesildikten hemen sonra acele resmi nikah istediler.bende kabul edip nikahları kıydık ve daha sonra düğün yapıp evlendik. evlendikten sonra söylenenlerin hiçbirinin doğru olmadığını gördüm.meğer görevim ve maaşım için benimle evlenmiş.şok oldum,hayal kırıklığına uğradım. bu durumda ne yapmalıyım.yaptığımız nikah geçerli mı acaba?(çünkü yalan söylemişler.)yalan üzerine yuva kurulur mu?.yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden allah razı olsun.
CEVAP:Bu saydıkların tümüyle gerçek olsa bile boşama,ayrılma sebebi olamaz.Bundan sonra sana düşen,istediğin islami hayatı bizzat ihlasla kendin yaşayarak eşine örnek olmaktır. Bu örneklikten ne kadar istifade edrse nasibi de o kadar demektir.İstifade etmez de ihmaline devam ederse, sorumluluk sana değil kendisine ait olur. Sen üzerine düşen örnekliği göstermek suretiyle vebalden kurtulmuş olursun. Düzeleceği zamanı bekleyebilirsin. Bilindigi üzere bir insanı hidayete erdirmek yalnız Allahın kudretindedir.Kulların bir yakınını hidayete erdirme selahiyetleri yoktur.El açıp Allaha duadan başka..

  T......... - KAYSERİ -
Muhterem Hocam, Haccın farz olması için insanın en az ne kadar parası olmalı diye araştırma yaptık. Güvendiğimiz hocalarımız "Hacca gidip gelecek kadar ve bakmakla yükümlü olduğun kişileri o sürede muhtaç halde bırakmayacak kadar" dediler. Ancak bu miktarın günümüz şartlarında ne kadar olduğunu soruncahac için 3.000 TL geride kalanlar için de 2.000 TL parası olana hac farz olur cevabı aldık. Evim kira 3 çocuğum okuyor 4-5 bin liralık da döküntü bir arabam var. Yeni bir araba almak için biriktirdiğim para 5.000 TL den fazla olduğu için bu fetva üzerine hacca gitmeye karar verdim. Ama arkadaşlar hayır sana farz değil. Hiç 5.000 TL si olana hac farz olur muymuş diyor. Kendim bu yıl hacca müracaat edeceğim. Ama arkadaşlarım ile düştüğümüz bu karmaşık durumu aydınlatırsanız memnun olurum.
CEVAP:Güvendiğiniz hocaların söyledikleri doğrudur..Ancak, hacdan geldikten sonraki hayatı sen yaşayacaksın.Hac münasebetiyle yaptığın harcamalardan sonra gelince sıkıntıya gireceksen, acele etmiş sayılırsın. Hac dönüşünde normal ihtiyaçlarını karşılamalı,çoluk çocuk bir sakıntıya düşmemeli,birilerine muhtaç hale gelmemelisiniz ki,tam zamanında hac kararı almış olasınız.Bunu ise hocalar değil sen bileceksin.Çünkü bu hayatı sen ve ailen yaşayacaksınız.

  t......... - antalya -
habil ile kabil isimleri kur an ı kerimde ğeçmiyor. bu isimlerin geçdiği bir hadis bildirirmisiniz. eğer hadislerde de bu isimler ademin 2 oğlu diye geçiyorsa (yani isim belirtilmiyorsa) habil ve kabil ismi nerden geliyor ve adem as. oğullarının adları habil ve kabil değil ise nedir?
CEVAP:Bahsettiğiniz isimler islami kaynaklarda geçmemektedir.Eski kutsal kitaplardan nakledildiği yolunda rivayetler vardır.

  f......... - sivas -
hamileyken ilişki yasa kmı?
CEVAP: Hayır.Yasak değildir.

  ......... - Avustiralya -
Merhaba Hocam,.......................................................... arz ettigim bu bedeni arızanın dinimizce boşanmayi hakli sayan nedenlerden olabilecegi konusunda size danismak istiyorum.Sonradan meydana gelen bu sıhhi durum ayrılmayı gerektiren bir özür saşyılır mı? Cevabınızı bekliyorum. Hürmetlerimle.
CEVAP: Kıymetli kardeşim! şimdiye kadar hiç bir yerde, kurulmuş bir yuvanın yıkılmasına sebep olacak cevap verdiğimi hatırlamıyorum.Yuva yıkmaya sebep olacak cevap,bana korkunç cevap gibi gelir. Ben sedece şu ihtimali hatırlatmakla yetinmek isterim: Eşinizde meydana gelmiş olan sıhhi arıza,şayet sende meydana gelseydi de ,eşinde seni bu sebeple terketmeyi isteseydi,ben ona da haklısın eşini bırak diyemezdim.İhtimal sen de eşine bu yüzden beni terketmekte haklısın, diyemezdin. Takdir size aittir. Benim duam : Rabbimiz hep doğruları düşündürsün,doğruları ilham eylesin sizlere. Burada fedakarlık ve sadakat gösteren, ahirette hep kazanacaktır..Adalet sahibi Rabbimiz sevinecekleri karşılıklar ihsan eyleyecektir vefalı ve sadık eşlere..

  u......... - -
selamunaleyküm hocam,içki içilen bir masada içmedende otursan aynı günahın yazılacagını söylüyorlar doğru mudur?birde benim düşüncem ben içmeyince etrafımdakilerde içmeden eğlenebileceğini göstermiş olmuyor muyum???
CEVAP: Söylenen doğrudur... Günah işlenen zeminde birlikte bulunmak,görüntüsüyle günah işleyenlere destek vermek manalarına da geleceğinden mahzurdan hali değildir aynı zeminde birlikte bulunmak..

  Ö......... - gümüşhane -
selamün aleyküm hocam.bir konu hakkında görüşlerinizin ışığına ihtiyacım var. Evlilik hayatı kurmak için bir arkadaş vesilesiyle bir bayanla görüştük.Görüşme neticesinde ikimizde de olumlu düşünceler hasıl oldu.Yalnız bayan üniversite 2.sınıfta okuduğu ve bekar ablası olduğundan dolayı 2 yıl içerisinde evliliğin olamayacağını söylüyor.DOLAYISI İLE BU SÜRE ZARFINDA GÖRÜŞMEMİZİN UYGUN OLMAYACAĞINI( GÖRÜŞMEK CAİZ OLUR MU OLMAZ MI,NASIL OLUR?) GÖRÜŞMEDEN BU SÜREYİ NASIL GEÇİRECEĞİMİZ KONUSUNDA BİLGİLERİNİZİ HASSETEN RİCA EDERİM.DUALARINIZI DA BEKLERİZ. ALLAH RAZI OLSUN.
CEVAP:Bence araya girecek zaman çok uzundur.Beklenecek olan müddet bitsin.Şayet o zamana kadar fikir değiştirmez de beklersen, konuşma, sözleşme devre gelmiş olur. Bu da sıhhatli bir başlangıç sayılır. Çevrenizde bizim (Yeni Aile İlmihali) kitabını bulun.Bu gibi evlilik konularını enine boyuna okuyun. Kimseye soru sormuyacak kadar da bilgi sahibi olun.Ondan sonra da kararınızı tereddüt etmeden verin.

  m......... - kayseri -
hocam selamunalyküm. cevaplamanızı rica ettiğim sorum şu: - internette network marketing diye birşey var malumunuz. .....
CEVAP:Uzunca anlattığınız bu kadar karışık ticari işin gerçek durumunu benim gibi simit ticareti bile yapmamış birinin doğru olarak bilmesi mümkün değildir..Bilmediğimi itirafla cevaplamış olayım sorunuzu.Sizi yanıltma gibi bir vebalin de sorumlusu olmayayım sonunda. Bana gelen bilgiler çelişkili. Olur diyen oldugu gibi, olmayacağını yazanlar da söz konusu.. ÖNEMLİ NOT: Makale altlarına konan (Yorum )köşesine yanlış olarak yorum değil sorular yazılmakta, yanlış yere yazılan sorular da cevap köşesine gelmemektedir. Ayrıca cevabı verilmiş sorulara tekrar cevap yazılmamakta, makalelerde verilmiş cevaplar bulunup okunması gerekmektedir. Yeniden hatırlanmasında fayda olacağı ümidiyle.. .

  b......... - İstanbul -
selamun aleyküm. 2 sene önce umre yapmıştım. ailemin hac yapma imkanı var. onlar daha önce hacca gittiler fakat 1 ay sonra inşaallah tekrar umre yapmayı istiyoruz birlikte. sorum: daha önce umre yaptığım için öncelikle hac mı yapmam lazım ,yoksa umreye gidebilir miyim? lütfen cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler. selamlar.
CEVAP:Hacca gidecek kadar mali imkanın mevcutsa hac sana farz demektir.Yapmadıktan sonra bu hac borcu senden kalkmaz. Umre ise nafiledir.Yaparsan sevabını alırsın,yapmazsan sorumlu olmazsın.

  t......... - sivas -
hocam iyi günler.bu sorunun cevabına çok ihtiyacım var.ben rahatsızken dişim için kanal tedavisine başlanıldı.randevu o günü denk geldi.şu an dişimi geçiçici olarak kapattılar..benim rahatsızlıgım bitti boy abdesti almam lazım.abdestim kabul olur mu ya da ne yapmam gerekiyor.perşembe günü ya tekrar geçiçi kapatacak ya da dolgu yapacak.ne yapmalıym.abdest almalıyım alırsam kabul olur mu günah olur mu ya da..dişimin içini temizledi içinde pamuk var ve geçiçi olarak üstünü kapattı..iyi aksamlar hocam
CEVAP:Boy abdestin kabul olur. Bir şüpheye kapılmana gerek yoktur. Makalelerde geniş bilgi vardır. (D) harfine tıkladığınızda karşınıza diş dolugu ve diş tedavisi üzerine bilgiler gelir. agız içindeki kaplama ve dolgunun üzerinden akıp giden su,altınıda yıkamış hükmünü alacağına ait tüm bilgileri bulursun..

  M......... - Kayseri -
"ayaktayken,otururken,yan yatarken Allahı anınız" diye ayet var, sırt üstü veya yüz üstü yatarken Allah anılmazmı? bu şekilde yatmak sakıncalı mı?
CEVAP:Sırt üstü yatarken Allah anılmaz manası çıkarmak doğru değildir. Her halü karda Allah zikredilir ve anılır..Ayetin üç şıkkı zikredişi insan hayatının tüm halinde Allahın zikri manasına anlaşılmıştır.Çokluktan kineyedir. Bir de zikirden maksat namaz zakridir.Yani namaz kılma hali. Namaz da (ekseriyetle!) bu üç halde kılınır.

  M......... - Kayseri -
çocuk emzirilen odada kur-an okunurmu?
CEVAP:Okunmaması için bir engel yoktur. Çocuk emzirmek Kuran okumaya engel sayılmamalıdır.

  U......... - İSTANBUL -
HOCAM SELAMUNALEYKÜM, ACİLEN SİZİN 17 NİSAN 2000 TARİHİNDEKİ YAZINIZ İLE İLGİLİ BENİ AYDINLATIRMISINIZ?
CEVAP: Cevap: İsa aleyhisselam ümmetine tebliğinde :(Benden sonra adı Ahmed olan bir Peygamber gelecektir) diye müjde verdiğini Hz.Kuran (Saf suresi ayet 6 da) bize haber vermektedir. Demek ki incilin aslında Peygamberimizin adı geçmekte,bu asla iman etmiş olan ehli kitap Hırıstıyanlarda Peygamberimize bizim gibi inanmaktalar. Bizim on sene önceki bahsettiginiz yazımızda, EHLİ KİTAPLA İTTİFAKIMIZ VAR, DERKEN KAST ETTİĞİMİZ EHLİ KİTAP, işte bu ,içinde Peygamberimizin adı bulunan asıl kitaba iman etmiş olan ehli kitaptır. İncilin sonraları değiştirilerek Peygamberimizin adı gizlenen tahrif edilmiş kısmına inanmış olan ehli kitap değildir KAST ETTİGİMİZ EHLİ KİTAP..Bu itibarla ,Peygamberimizin de içinde haber verildigi asıl kitaba iman etmiş ehli kitapla,sonradan bozulmuşa inanmış ehli kitabın farklı inançlarda oluşlarının farkını ferketmek gerekiyor. Tahrife uğramayan aslında Peygamberimiz de var,diger doğru inançlar da mevcut. Aslındaki mevcut olan bu doğruları fark etmeyenler, (aslı bozulmuş kitaba da inanmış olsa yine o ehli kitapla birlikteliğimiz var) diye yazmışız gibi manalar çıkarıyorlarsa yazımızdan, bizim maksadımızın dışına çıkanve kabul edemeyeceğimiz bu türlü yorumlarla ilgimiz olamaz. Kaldı ki,bu zamanda Müslümanların incitici üslupla birbirleriyle uğraşmalarının uygun olmayacagını düşünüyoruz. Mukabil Selam ve dualar.

  K......... - Ankara -
Sayın hocam benim bir Ablam var.Kendisi Türbanlı ve iş bulmada güçlük çekiyor,acaba bu durumda iş bulmak için peruk kullanması uygun mudur vede Sn Hocam bize bu konda iş imkanı sağlayacak kurumlarımız varmıdır,varsa hangileridir,söylerseniz seviniriz Allah sizlerden razı olsun teşekkürler....
CEVAP:Mecbur kalınan yerlerde peruk takmak bir çıkış yolu,bir çare-i dinyyedir,deniliyor.. Bu sebeple caizdir,diyenler vardır.

  Ö......... - Urfa -
Hocam Bankasya, kuvveyttürk gibi finans kurumlarından ev için kredi almak konusundaki fikiriniz nedir? Şimdiden teşekkür ederiz. iyi çalışmalar...
CEVAP: Şu anda finans kurumlarından başka çalışacak faizsiz banka gösterilemiyorsa başka gidecek helal yer yok demektir. Bunlarla da çalışılmayacaksa hangileriyle çalışacak faizden uzak kalmak isteyenler?.

  Y......... - Belcika -
Selamunaleykum, Hocam daha once bir soru sormustum cevabini bulamadim tekrar sormak zorunda kaldim. Hakkinizi helal edin. Hocam bu internetten indirdigimiz ve izledigimiz film, sarki, ilahi, Kuran, ve daha baska seyler bunlarin hukmu nedir,eger haramsa hakkini nasil odeyebiliriz orijinallerini almak mi gerekir yoksa baska bi cozum yolu var mi. Lutfen cevabinizi bekliyorum. Eger cevap veremezseniz cevabi bulcagim bi kaynak gosterin lutfen... Selametle...
CEVAP:Bunların toplu halde dinlenmesi, izinsiz ticareti yapılması..kul hakkına gireceğinde şüphe yoktur. Çünkü sahibinin telif hakkı söz konusudur. Ancak sadece kendinizin dinlemesi konusunda aynı sorumluluğun olmayacağını düşünüyorum.Çünkü şahıs bunu dinleyecek ki,bir kanaat sahibi olup tercih etme gereği duysun. Başka bir değerlendirmeye sahip değilim bu konuda.

  H......... - samsun -
hocam hayırlı gunler allah sizlerden razı olsun bu siteniz de olan konuları bir televizyon kanalın da soru cevap şeklın de cevaplamayı düşünüyormusunuz.....?bir de sac boyamak gusle mani olur mu.......? şu an ki tv kanallarının yüz de doksanı insanları boş sözlerle ve programlarla oyalıyor......? bence sizin gibi muhterem insanlar artık gün yüzüne çıkmalı yani Allah ın vermiş oldugu bu manevi ilmi bütün insanlar la paylaşmalısınız.....samanyolu tv olabilir ......dost tv olabilir......bekliyoruz inşaallah.....?paylaşılmayan ilim üzeri tozlan mış hiç açılmamış bir kitap gibidir.....(kıymetli maden işlendigi zaman daha güzel olur.) şeytani ruhlu insanlar belkisizin le ugraşabilir ama bence siz daha geniş kitlelere ulaşmalısınız.....tıb kı bediüzzaman said nursi gibi
CEVAP:Hasan kardeşim,ilginize teşekkür ederim.Bahsettiginiz yerlerde kendi çapımızda geçmişte seri halde bazı hizmetler yapıldı.Şimdi sıra gençlere geldi... Saç boyası gibi soruların cevabı makalelerde hem de geniş şekilde verilmiştir.Bakılırsa bilgi edinilebilir. (Sözüm Gençlere- Hayata İslam Kültürüyle Bakış) kitaplarına da bakılabilir.

  A......... - ADANA -
çok inandığım bir konuda şeytan vesvese veriyor vesvesenin mübtelası oluyorum önere bileceğiniz bişe varmı
CEVAP:Vesvese yazı ve kitaplarını okuyun,bir psikoloğa gitmeyi de faydasız sanmayın.Hepsinden de önemlisi,kafayı takmayın,önem vermeyin,mühimsemeyin,unutmaya çalışın,zihnen meşgul olmayın.

  A......... - adana -
düşünmekle akıntı geldiği zaman gusül lazımmıdır? ıslaklık yaşlılık durumnda
CEVAP: Makalelerdeki Gusül başlıklı yazılara bakın.Gelen akıntı sperm ise gusül lazım gelir.Değilse lazım gelmez.İdrar cinsinden bir akıntı sayılır.

  h......... - -
hocam internete girince müstehcen sahnelerden korunmamız için neler söylersiniz?
CEVAP:Makalelerdeki (m) müstehcene bakışın zararlarıve internet konulu yazılara bakın.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org