DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  u......... - aydın -
selamunaleykum hocam daha önce haramlara bakmaktan dolayı gelen akıntının gusül gerektirmeyeceğini yazmıştınız. fakat ..................
CEVAP:Makalelerdeki gusül yazılarını okuyun,sorunuzun cevaplarını bulabilirsiniz.

  b......... - zonguldak -
namaz kılarken kendimi nasıl namaza verebilirim?
CEVAP:Günahlardan uzak kalarak,kitap okuyup dinleyip maneviyatını kuvvetlendirerek,tefekkürü derinleştirip : Sık sık hayatım hedefini buluyor,mu,gayesine eriyormu diye kendine sorular sorarak.Zihnen namaza hazır hale gelerek..

  F......... - Konya -
Slm Hocam Ben imam hatip olarak görev yapıyorum.Cenaze konusunda dini törenlerde mesela kahveiçilme merasiminde nikahtan sonra halkımız para veriyor almak istemiyorum bu seferde kırılıyorlar.bu parayı almam dogru mudur?helal midir?Saygılar
CEVAP:Böyle menfaatler beklenmemeli,ama verilirse redde edilmemelidir.Bu noktada sebat etmek yeterlidir.

  R......... - kılıs -
HOCAM BEN İŞ ORTAGIM İLE AYRILDIK.11 SENEDİR ORTAĞIZ.ARAMIZDA BİRBİRİMİZE KARŞI BÜYÜK BİR MESELE YOK.AYNI ZAMANDA AKRABAYIZ.BEN 8AYDIR SABIRLA BEKLİYORUM DÜZELİR DİYE.KENDİSİ BANA NE MALIMI PAYLAŞTIRIYOR-NEDE PARAMI VERİYOR.UFAK TEFEK SORUNLARI BAHANE EDİP DURUYOR.AYRICA AYNI İŞTEN BU ŞEHİRDE YAPMAMAM İÇİN BİZİ TEHDİT EDİYOR.GEREK BEN GEREK AİLEM GEREKSE BABAM BUNA BOYUN EĞİYORUZ.AKRABA OLDUĞUMUZ İÇİN VE AKRABALARIMIZIN BİZİM İÇİN KÖTÜ SONUÇLARA MALZEME OLMAMASI İÇİN 8 AYDIR BEKLİYORUZ.ARAMIZDA KESİNLİKLE KÖTÜ BİŞEY YOK.ORTAĞIM BİRAZ VARLIKLI OLDUĞU İÇİNMİDİR-AKRABA OLDUĞUMUZ İÇİNMİDİR-BİZLERİ ÇEKEMEDİĞİMDEN DOLAYIMIDIR BİLMİYORUM NEDENDİR.BİZE BU ŞEKİLDE MUAMELE YAPIYOR.HOCAM NE YAPAYIM PARAMI VERMİYOR-MALI PAYLAŞMIYOR-DÜKKAN AÇTIRMAM DİYOR.(BU NE BİÇİM ORTAKLIK ACABA HATA NEREDE)
CEVAP:İçinde olduduğun halde sen bilemezsen dışında oldugum halde ben nasıl bileyim bu meselenin iç yüzünü? Civarınızda tecrübe sahibi bilenlerle istişare edin,araya anlayan insanları koyun..demekten başka bir şey bilmiyorum.

  s......... - ş.urfa -
slm, serbest muhasebecinin yıl sonunda kdv si yüksek çıkan mukellefine yol göstererek mukellefinin düşük kdv ödemesine ön ayak olması caiz mi,böyle durumda nasıl davranmalı? yüksek kdv ödetip mükellef mi kaybetmeli ,yoksa ön ayak olup yol mu göstermeli?
CEVAP:Vergisiz devlet yaşamaz.Ancak verginin bir adil kısmı var,bir de adaleti aşan haksız kısmı.Adil miktar vergiden kaçmak meşru olmaz. Mükellef onu ödemek zorundadır..

  e......... - fethiye -
saygıdeğer hocam; 3 yıldır devam eden bi gönül ilişkimiz vardı.. tabi bu üç yıl gurbette öğrencilik hayatı olarak geçti.. ikimizde ailelerimizden uzakta olunca rahat hareket ettik.. ALLAH biliyo ya içimi her zaman eşim gibi gördüm onu ve kendimden daha çok sevdim.. tabi ateşle barut yanyana durmadı bu süre zarfında.. YÜCE RABBİME hesap veremeyeceğimiz hatalar ettik.. şimdi okulumuz bitti.. o görevine başladı.. ben daha başlayamadım.. istemeye gittik.. ben daha göreve başlayamadığım ve bi evim veya arabam olmadığı için.. ailesi vermedi kızı.. tabi bizde hesabını veremeyeceğimiz günah işledik diyemiyoruz kızın ailesine.. çok zor durumdayım efendim.. ne yapabilirim.. bir türlü çıkış bulamıyorum.. dualarınızı bekliyorum.. Allah şimdiden ebeden razı olsun..
CEVAP:Akıllı başlı tecrübe sahibi insanlar koyun araya,olayın vehametini münasip dille önce hissettirsinler, gerekirse anlatmaya yönelsinler,durumu tatlıya bağlamaya çalışsınlar.Yoksa sorumluluktan kurtulamazsın (ız.) Rabbimiz hakkınızda hayırlı olanı takdir eylesin.

  O......... - Ordu/Mesudiye -
15 yaşındayım . Gusül alırken çok fazla su kullanıyorum,kuru bir yerim kalmasından da korkuyorum . Gusül sırasında kuru yerim kalmıştır diye tekrar bedenimi yıkıyorum . Ne yapmam gerekir? Teşekkür ederim.
CEVAP:Bu bir vesvesedir.Üzerinde durursanız büyür,sizi alıp götürür.durmazsanız kısa zamanda yok olup gider.Yeter ki gusül nasıl sahıh olur,onu iyi bilin, makalelerdeki gusül yazılarını da yeniden bir daha okuyun.Vesveseye yer kalmayacak derecede bilgi sahibi olun.

  g......... - kars -
saygı değer hocam şuan yurt müdür yardımcılığı yapıyorum.yıllar öncesinde sizin dualar kitabınızdan çok önemli şeyler öğrendim sizden ricam bana dua etmeniz çok ihtiyacım var Allah yolundan ayırmasın Allah istediğim gibi bir hayatı sürdürmeyi nasip etsin dualarla hocam bazı şeyler nasip oldu ama herzaman önümüze engeller çıkıyor yurt dışını istiyorum ama hocam
CEVAP:Rabbimiz hakkınızda hep hayırlısını takdir ve tensip eylesin. Korktuğunuzdan emin,umduğunuza da nail olasınız inşa Allah.

  M......... - adana -
benim sorum şu ,işyerim vardı iflas edip kapattım ve borçlu kaldım şu anki kazancımla bu borcun tamamını ödemem çok uzun yıllar alacak alacaklı olanların bir kısmı bunu kabül etmiyor bir kısmını azar azar ödüyorum.asıl sormak istediğim şu an ölmüş olsam bu sıkıntılar ahiretimi olumsuz etkilermi.bu borçları ödeyecek durumum gerçekten yok, bu musibet dünyalıkmı ahiretlikmi, nasıl bir yol izleyebilirim. saygılarımla .
CEVAP:Niyet meselesi çok mühimdir.Niyetini halis tutar da Rabbim imkan verirse ömür boyu da olsa çalışacak borçlarımı kuruşuna varıncaya kadar ödeyeceğim niyet ve azminde olursan, Rabbimz borçluya ahirette Cennet köşkleri gösterir, helal edersen bu köşkler senindir,der,borluçu da köşkleri görünce helal eder,borçlu kalmazsın ahiretteAncak bunun tek şartı,niyetini halistutman,borçlarını hayat boyunca çalışıp kazanarak ödeme azim ve niyetinde olmandır.Ödeyemeyipte borçlu gidersen sonuç böyle tecelli eder.Ümitsizslige kapılmana gerek olmaz.

  s......... - denizli -
BEN KUYUMCUYUM.BİR MÜŞTERİM BENDEN 50 GR.LIK BİLEZİĞİ BİR AY VADEYLE SATIN ALDI(SENET DÜZENLENEREK)BEN BİLEZİĞİ TESLİM ETTİĞİM GÜN ALTININ GR.48TL İDİ.ANCAK BİR AY SONRA PARAYI ÖDERKEN GR.48 LİRANIN ALTINA DÜŞMEMEK KAYDIYLA O GÜNKÜ FİYAT NE İSE ONUN ÜZERİNDEN ÖDEME YAPILACAĞINA DAİR AKİTLEŞTİK......
CEVAP: Uzunca anlattığınız ticari konunun bilinmesi icap eden çok cihetleri varıdır. Onları bilmeden cevap vermektense, bilmediğimi itiraf etmek daha doğru geliyor bana. Saygılarımla.

  ö......... - muş -
Bir çok muhterem insan hakkında ileri geri konuşan bir hocadan söz etmek istiyorum....cevabınız nasıl olur?
CEVAP:Ben Müslümanların birbirleriyle uğraşmalarını faydalı bulmuyorum. Bir yanlış söz konusu ise yüzyüze konuşarak düzeltmenin daha hayırlı olacağına inanıyorum. Bu sebeple, inciten üslup ve tartışmalardan uzak kalmakta fayda vardır,diyorum. Kardeşligimizi zedeleyenlerle hiç meşgul olunmamalıdır kanaatını taşıyorum..

  a......... - kahramanmaraş -
selamünaleyküm hocam. devlet hastanesinde çalışan, özelde çalışma izni olmayan bir hekimin özelde bir hastanede veya bir muayenehanede hastane dışında çalışarak menfaat temin etmesinin hükmü nedir.ALLAH razı olsun.
CEVAP:Bunu ben bilemem, resmen anlaşma yaptığı kurum bilir. Ancak şu kadarı akla geliyor ki, asli görevinde bir aksama ve kalite düşmesi söz konusu olmaksızın oradaki çalışma saati dışındaki boş bir zamanında başka bir yerde de vaktini değerlendirmede haramlıık söz konusu olmaz diye düşünülebilir. Yeter ki ,asli görevinde bir ihmal ve kalite düşmesi söz konusu olmasın...Şurası da var ki,resmi anlaşmada başka yerde çalışmayacağım diye söz vermiş,anlaşma yapmışsa, anlaşmasına sadık kalmama sorumlulugu da akla gelmektedir bu durumda.

  s......... - istanbul -
yaşadıgım sıkıntılardan dolayı intihara kalkıştım ve bunda çok şükür başarılı olamadım.daha sonra kendimi toparladım ve dini vecibelerimi yapmaya başladım.acaba hatalarımdan ders çıkarmam ve tövbe edip dini hayatımı yaşamam beni intiharın hükmü olan cehennem azabından korur mu?
CEVAP:Allahın seni sevdiği bir daha meydana çıkmış,en büyük günahlardan birini işlemeye önelmişsin,ama seni seven RABBİMİZ İZİN VE İMKAN VERMEMİŞ,KORUMŞUTR!.BUNDAN SONRA SANA DÜŞEN,SENİ KORUYAN ALLAHA DAHA GÖNÜLDEN BAĞLANMAK,EMİRLERİNE UYUP İBADETLERİNİ YAPMAN,GÜNAHLARDAN UZAKLAŞIP İBADETLİ BİR MÜSLÜMAN OLARAK HAYATINI MUTLU VE HUZURLU ŞEKİLDE YAŞAMANDIR. Allah her türlü günahı affeder.Yeter ki ümit kesilmesin,Ona ilticadan başka dayanacak yerimizin olmadığının farkına varılsın.

  F......... - Kilis -
Sayın Hocam; --> Namazı tamamlama ile ilgili bir sorum olacaktı. Öğle namazının farzı kılınırken imama 4. rekatta yetiştim. 4. Rekat bittiğinde, sola selam verilirken ayağa kalktım. (Ben geriye kalan 1. 2. ve 3. rekatları kılacağım.) Bu şekilde düşünüldüğünde benim, geriye kalan rekatlardan 2 rekat kıldıktan sonraki 2. rekatı kılarken mi oturmam gerekiyor? Ya da, benim düşündüğüm yanlış, doğrusu şu şekilde mi? (Ben kendi kılmakta olduğum namazın 2. rekatına ayağa kalktığım için, hemen 2. rekatta mı oturacağım?) --> 4. rekatta yetiştiğim farz namazını tamamlarken, kalkmış olduğum rekatta fatiha ile birlikte zammı sure okuyacağım. Sonra ki rekatta da fatiha ile zammı sure okumam gerektiğini düşünüyorum. (Çünkü yetiştiğim rekatta sadece fatiha okunmuştu.) Bu konuda bir cevap yazabilirseniz arkadaşlarla düştüğüm bu ikilemden beni kurtamış olacaksınız. Bundan sonrası için inşallah doğru olarak "Dinin direği" olan namazı hatalı kılmamış olacağım. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
CEVAP:Sizin tercih ettiginiz son görüş doğrudur.Buna iki ucu da ince ortası kalın oklava namazı derler halk dilinde.Ortasında zammı sureler var,başlarında yoktur çünkü.

  m......... - kütahya -
saygıdeğer hocam ben ticaret hukukunu tekrar hatırlatmanızı istiyorum.BEN GÜVENDİĞİM aynı yolda yürüdüğüm abimizden bir laptop aldım.ve maliyet fiyatı satan kişiye 578 dolar yani 850 civarı idi.kredi kartım olmadığı için elden taksitle 1350 ye çıktı fiyat sebebi de kur farkı ve vadenin uzunluğu dendi.fakat ben 800 tl yatırdıktan sonra bir ay içersinde laptop un fiyatı 899 tl ye indi.AÇıkçasıçok moralim bozuldu.bu kadar fiyat uçurumu olur muydu.size sormak istediğim ben 1000 tl yatırdım.şu an borçluyum da ama acaba bu fahiş fiyata mı giriyor çünkü ben abim olduğu için haklıdır deyip güvendim.OLaylar kafamda şüphe oluşturuyor kandırıldım mı diye.aylardır bunu düşünüyorum.borcumu ödeyeceğim ama sizden satıcının davranışlarını değerlendirmenizi istiyorum.islamiyette bir koyun hakkı kalan insanların sürüyü bir koyun sahibine verdiğini hatırlıyoruz.
CEVAP:Bahsettiğiniz karışık ticaret şeklinin içinde bilmedigimiz inceliklerin olabileceğini düşündügümüzde doğru cevap vereceğimizden emin olamıyor,konunun iç yüzünü bilenlerin doğru cevap verebileceğini ifade etmek istiyorum.

  h......... - izmit -
selamünaleyküm hocam benim sizlere bır sorum olacak bu günlerde tv kanallarında eşşek sütünden şifa diye yayınlar yapılıyor, benim merakım müslümanlara helal mı ki bunu büyük bir çoşkuyla anlatıyolar ALLAHa emanet olun
CEVAP:Eşek sütünün helal olduğunu kitaplarda görmedim. Ancak at sütünün içilebileceğini biliyorum.Hatta geçenlerde bir yazımda (at eti yenir, at sütü olan kımızda içilir) diye yazdım.Sitede bu yazı mevcuttur.

  a......... - ankara -
sa hocam sözlüm evlenmekten korkuyor, ne yapmam gerekiyor ?Allah razı olsun
CEVAP:Bu sorunun muhatabı ben değil sen olmalısın.Ne yapacağını da senin bilmen gerekir.Niçin evlenmekten korkuyor? Bunun içinde bir çok sorular vardır. Onu da senin bilmen,ya da tahmin etmen,çarelerini de senin tespit etmen gerekir. Madem sözlendiniz. Artık aile proplemlerini düşünerek çözecek duruma gelmiş oldugunu göstermen için buna ihtiyaç vardır.

  t......... - ağrı -
hocam ben şu an bankada çalışıyorum, bankada çalışmaya başlamadan önce ilmine güvendiğim bir kaç kişiye gideyim mi gitmeyeyim mi, diye sordum, onlarda git, deyince bende bankada çalışmaya başladım. Ancak şimdi rahatsız oluyorum bankada çalışmaktan.Ben bankada çalışmak istemiyordum ama çevremdekiler sen gitmesen başkaları gidecek falan dediler, senin gibi düşünen insanlar gitsin dediler.Bende geldim.Ama önume çıkan ilk fırsatta ayrılamyı düşünüyorum ,ailevi nedenlerden dolayı şimdi ayrılamıyorum. Bankada çalışmam caizmidir?.Ne yapmamı tavsiye ediyorsunuz?
CEVAP:Bu konuda yeteri kadar soru soruldu cevaplar da verildi.Verilen aşağıdaki cevapları okursanız bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, Mustafa İslamoğlu Hocaefendiye de sorulmuş, sitesindeki cevabında, başka iş bulamaz da mecbur kalırsanız çalışır,ama helal bir iş bulunca orasını tercih edersiniz, manasına gelebilecek cevap vemiştir. Demek ki,haram karışmayan bir iş buluunca hemen orayı tercih etmeniz gerekiyor..

  h......... - manisa -
Hocam sorularıma faydalı bilgiler verdiniz. ve dediklerinizi yapma konusunda baya mesafe aldım. O zamanki halet-i ruhiyeden kurtuldum sayılır. Fakat Hocam bir yanlışımız mı oldu ki Ziyaretçi Defterinden silinmişiz. Baktım geçen seneki sorular ve cevapları dahi duruyor. Saygılarımla.
CEVAP:Bakımcının tamir sırasındaki mecburiyetinden olsa gerektir.Yoksa silmemi gerektiren bir husus olmadı. Sizi tebrik ederim geldiğiniz nokta için. Böyle olacağınızı büyük ölçüde tahmin ediyordum zaten.Sizin gibi muhakemeli,ihlaslı kimseler yanlışta ısrarcı olmazlar, gerçeği eninde sonunda bulurlar.

  m......... - şanlıurfa -
SAYIN HOCAM; İKİ YIL ÖNCE GÖREVİM NEDENİYLE ŞANLIURFAYA TAŞINDIM.TAŞINDIĞIMDA EV SAHİNİNE SORDUM SU SAYACININ SAĞLAM OLDUĞUNU SÖYLEDİ.DAHA SONRA ÖĞRENDİM Kİ SU SAYACI ÇALIŞMIYOR.2 YILDIR SU PARASI ÖDEMİYORUM. EV SAHİBİNE SÖYLEDİM BEN ÖDÜYÜYORUM SİZİN YERİNİZE DEDİ.AMA BEN BİLİYORUM Kİ SU SAATİ ÇALIŞMIYOR.BEN BU KONUDA ÇOK RAHATSIZIM HOCAM.NE YAPMAM GEREK BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
CEVAP:Kullandığınz suyun parasını ödemeniz gerekir vicdanen huzur duymanız için!.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org