DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  h......... - manisa -
Hocam, size danışmak istediğim soru şudur. Hocam gençliğimde bir kızı çok sevdim. İki tarafın aileleride bu duruma çok razı idi. Kızı ailesinden istedik şimdilik erken denildi. Söz kesmedik. 3 yıl süren bir arkadaşlıktan sonra ben üniversiteye gittim. fakat ne olduysa sevdiğim kız başkası ile evlendi. Ondan sonra hiç görmedim. Üniversiteyi bitirdikden sonra bende evlendim. 2 kızım var. Eşimide seviyorum. fakat Önceki sevdiğim kızdaki diyoloğu bulamıyorum. huzurlu fakat mesafeli bir evliliğim var. kızlarımı asla terkedemem. onları ortada bırakamam. aradan 20 yıl geçti fakat önceki sevdiğimi unutamıyorum. şimdi oda boşandı. internet üzerinden buldum. ve mesaj attım. fakat evli olduğum için kesinlikle red etti. önceki sevdiğim, eşim ve ben dini bağları olan kişileriz. islamın şartlarını yerine getiriyoruz. fakat sorun şu ki kalbim gönlüm hala önceki sevdiğim kişide. fakat ailemi bırakamam. derdimi anlatabildiysen Hocam sizden cevap bekliyorum. Bu dünyada olmasada "Ahiret hayatında kişi sevdiği ile beraberdir" diyor Hadis-i Şerifte. Benim eski sevdiğim, Allah Cennet nasip ederse yanımda olur mu? Olursa ömrümün sonuna kadar günaha bulaşmadan, ailemede zarar vermeden beklerim. Saygılarımla Hocam.
CEVAP:Sevdiğini zannettiğin kızcağızla iki ay evli kalmış olsaydın,onun da ötekilerden hiç farkı olmadığını anlayacak,bulunmaz bir meta gibi peşine düşme gereği duymayacaktın.Onu çok arzulayışın bulunmazlığından değildir. İlk göz ağrın oluşundandır.Eğer öyle bulunmaz biri osaydı evlendiginden boşanma gereği duyamayacaktı.Senden de boşanma gereği duymayacağı ne ile belli ? Bunu böyle bil. Artık yuvanın huzurunu sağlayacak olan sen,onu unut,bulunmaz biriymiş gibi arzulayıp zihninde bekletmeye devam etme. Sonunda hem dünyada hem de ahirette zarar görürsün ,sinirsel durumun bozulur,aklı dengene zarar gelir,onunda bundan sonrakı hayatında mutsuz olmasına sebep olursun. Her insan ilk tanıştığını böyle bulunmazmış gibi sanır. Bu ilk tanışmanın verdigi bir saflıktan başka bir şey değildir.Yuvanda mutlu olmanın dışında başka mutluluk araman yanlıştır,günahtır,mahzurludur,sonunda pişmanlık duyman kaçınılmazdır.Bizden sana dost uyarısı. zihninde ona yer ayırmayı sürdürme..Unutma: (Dağ meyvesi acıdır fakat şifalıdır!).

  r......... - karaman -
cünüpken yapılan bir iş insanın ömür boyu yaptıklarını etkiler mi? örneğin bir iş için sınava cünüp girildi ve o sınav kazanıldı. kişi belki de rızkını ömür boyu o işten kazanacak. bu durumda ömür boyu kazandıklarının haram olması gibi bir durum söz konusu mudur? teşekkür ederim...
CEVAP:Böyle bir anlayış islami olamaz. Cünüpken kazanılan paranın haram olduğunu kimse söylemez. Söylenecek söz ,cünüp insan bu halde iken namaz kılamaz,kuran okuyamaz,manen kirli sayılır.Öyle ise bir an önce yıkanmalı, temiz hale gelmelidir.Namazlarını kazaya bırakmayıp vaktinde kılmalıdır.İhtiyaç halinde uzun sürmemek kaydıyla cünüp insan şurada burada dolaşabilir,bazı ihtiyaçlarını karşılayabilir,bulduğu ilk fırsatta da yıkanıp manen kirlilikten kurtulur.İfratta kötü,terfritte.

  F......... - Muş -
Benimle tokalaşması haram olan kişilerle tokalaşmamaya çalışıyorum.Fakat ben tokalaşmayınca yanlış anlıyorlar kırılıyorlar.En başta yakın çevrem Amca dayı kızları onlara ne demeliyim ki bana hem kırılmasınlar hem tokalaşmasınlar.
CEVAP:Cevabı verilmiş sorulara tekrar cevap yazmaya gücümüz yetmiyor,makalelerdeki kadın erkek tokalaşması yazısını okuyun lütfen..

  m......... - amasya -
merhaba hocam ben Kuran kursu öğrencisiyim bayanların özel hallerınde degıl Kuran okumak Kurana dokunmanın bile dogru olmadıgını bılıyordum bugune kadar. kursda ögrencı konumunda oldugumuzdan ve derslerden geri kalacagımız ıcın hocamız malıkı mezhebını taklıt ederek özel hallerdede Kuran okumanın bır günahı olmadıgını söylüyor özel hallerımızde de suan Kuran okuyorum ama hiç içime sinmiyor bu konuya bır acıklık getırırsenız sevınırım yanı malıkı mezhebını taklıt edıyor olmak dogru mu böyle bir durumda ilginiz için simdiden teşekkürler
CEVAP:Makalelerdeki (özel halde iken kuran okunur mu?) yazısını okuyun. Başka çare yoktur bu konuda.Size söylenenle amel edilmektedir bir çok kurslarda.

  C......... - BURSA -
MALİ DURUMU MÜSAİT OLAN BİR AİLENİN CENAZE MASRAFINI HİÇ BİR ÜÇRET ÖDEMEDEN BELEDİYEDEN ALMASI YANİ (KEFEN TAHTA YIKAMA ARAÇ HİZMETİ)DOĞRUMUDUR GÜNAH SAYILIRMI BİRDE YETİM VE KUL HAKKINA GİRERMİ BU KONUDA BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA Cengiz ÇETİN
CEVAP:Muhterem kardeşim,ilgili kitapların verdigi bilgilere göre,ölenin kefen ve benzeri masrafı,tıpkı hayatta iken giydiği elbisenin masrafı gibi kendi malından karşılanır. Bu mümkün olmuyorsa kendi yakınları bunu karşılaması gerekir.Bu da mümkün olmuyosa, yardım olsun için din kardeşleri bu ihtiyaçları sevabını düşünerek kaşılarlar.... Ancak bütün bu masrafları önce belediye karşılar,mevtanın yakınlarını öylesine üzüntülü günde bu zorluktan kurtarır da, sonra bu masrafı durumu müsait olanının kendi malından, yahutta mirasçıları olan yakınlarından isterse makul ve meşru bir istek olur bu. Zor gününde belediye kendine düşen hizmeti görmüş,sonra ölenin yakınlarıda üzerlerine vacib olan masrafı karşılamış olurlar.Günümüzde bir çok belediye bu masrafı yapıyor,ölenin yakınları da bunu sonra belediyeye ödüyor,işi kolaylaştırmış oluyorlar... Kimsesi olmayan gariplere belediyenin bu konudakı hizmeti takdire şayan bir hizmet olur.

  N......... - Avusturya -
Selamunaleykum hocam.Derdimi paylastiginiz ve yazima karsilik verdiginiz icin once size tesekkur ediyorum.Makalelerinizi herzaman okuyorum.Kalbimi dinledigim zaman onun, beyime karsi bir cam misali kirik oldugunu hissediyorum.Tek dayanagim dualarim ve sizlerin verdigi guzel ogutler.Rabbim sabrimi arttirsin, insallah.Allah razi olsun.
CEVAP:Rabbimiz sizleri ömür boyu mutlu ve huzurlu eylesin.Dünyada olmazsa ahirette bu mükafata nail eylesin. Şurası kesindir ki,dünyada sabreden ahirette ebedi bir mutlulukla karşılaşır.Bunda kimsenin şüphesi yoktur zaten.Yeter ki bu fazilet gösterilebilsin.

  ş......... - 789654 -
mastürbasyon konusunu soruyorum...
CEVAP:Çok okunanların başında gelen bu konuyu, çok okunan makalelerin başında incelemeniz mümkün olabilir. BURADA şunu ilave olarak ifade edebilirim ki, birden fazla gusül gerektiren hallere, en sonunda tek gusül yeterli olur. Her bir gusül gerektiren hale teker teker gusül yapmak icabetmez.Yapılan son gusül,önceki tüm cünüplükleri temizlemiş olur.

  A......... - İstanbul -
Selamün Aleyküm; Hocam kocamın ruhi problemleri olduğunu öğrendim şu an psikiyatristin vermiş olduğu bir antideprasan ilacı kullanıyor oldukça sinirli ve ev içerisinde sürekli gerginlik hakim zaman zaman tartışıyoruz,bu sabah eşim benden boşanmayı düşündüğünü söyledi ve ardından iki kez boş ol! boş ol! kelimesini kullandı.Talak-ı Salase yoluyla boşanma ile ilgili makaleleri araştırdım ve bunun teferruatları olduğunu öğrendim.Yine de kocamın böyle söylemiş olması nikahın düşmesi ile ilgili olumsuz bir sonuç teşkil eder mi ?
CEVAP:Sinirsel zafiyeti bulunanların durumu farklı yorumlanabilir. Sinirsel durumun bir özür teşkil etme derecesine çıkması halinde ,yuva yıkımı pek söz konusu olmayabilir.

  m......... - yozgat -
HOCAM GÜNAYDIN, Sizin yazılarınızı geçenlerde okudum,verdiginiz güzel bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Size kısaca rüyamı anlatmak istiyorum.rüyamda yeni bir eve taşınmışım o ev de yalnız HACERÜL ESHED taşı da var.Taşın ordasından su akıyor,ben şaşıyorum yanım da hiç tanımadıgım bir bey var.Tam suya bakarken su ikiye ayrılıyor,yarısı çok berrak yarısı topraksı akmaya devam ediyor.Yanımdaki bey bana korkma o su şifalı kovalarını doldur,hastalık olacak sen de bu şifalı suyu insanlara dagıtacaksın diyor.ben doldurmaya başlarken uyandın ama biraz doldurdum.Uyandıgım da sabah ezanı okunuyordu,kalkıp sabah namazını kıldım.Hamdolsun namaz kılan birisiyim.Açıklarsanız sevinirim.İYİ ÇALIŞMALAR.....
CEVAP:Makalelerdeki rüya yazısını okuyun.

  S......... - TOKAT/RESADIYE -
EVET HOCAM! CENAB-I ALLAH A HAMD OLSUN! TAM ISTENILEN BIR ZAT-I MUHTEREMI BIZE LÜTF ETTI...COK DEGERLI BIR HOCAMIZ,KENDILERI DIREK BIZE ULASTI.....COK BÜYÜK BIR TEVAFUK VEYA SEVK-I ILAHI OLDU...! BU ZAT-I MUHTEREM TÜRKIYEDE KARABÜK TEN YETISME....ESKI ÜLKÜCÜ VE RISALE-I NURLARI COK OKUYUP MÜTALAA EDEN BIR ABI VE HOCAEFENDI..KENDISI HEM EGITIMCI HEMDE HOCA! SUANDA 55 YASLARINDA...AYNI ZAMANDA KITAP VE ARASTIRMA ISLERI ILEDE UGRASAN-GECE GÜNDÜZ DUA-IBADET ILE MESGUL VE COK ARASTIRIP OKUYAN BIRI.. NE VARKI BIZIM MADDI DURUMUMUZ PEK ELVERISLI OLMADIGI ICIN..HOCAMA BU KONUDA BIRAZ MAHCUP OLUYORUZ..AMA YINE DE KENDILERI....HIC BELLI ETMIYORLAR...ALLAH RAZI OLSUN... BU MÜBAREK ZATIN ISMI: MUAMMER BAYRAK HOCA..SIZIDE COK IYI TANIYOR...!BIZE DUA EDIN INSAALLAH SELAM VE SAYGILARIMLA SÜKRÜ ARSLAN ALM:-NÜRNBERG ------------------ KIMSE BILMEZ HAKIKI MANASINI DÜSLERIN, CÜNKI HAZRET-I ALLAH IN KUDRET ELINDEDIR ISLERIN
CEVAP:Muvaffakıyetleriniz için dualar ediyoruz sevgili kardeşim.

  a......... - denizli -
Muhterem hocam ferdi namaz kılarken de cemaat sevabı almak için imamete niyet edilir ve tek başına da cemaat sevabı alınır şeklindeki mülahaza isabetlimidir? delili varmıdır? saygılarımla...
CEVAP:Evet.. Meleklerin bu tek imamın cemaati olacağı rivayeti kuvvetlidir. Ancak bu cemaat anlayışı camiyi terke vesile olursa bunda mahzur olur. Evde yalnız kalma durumundaki hallerdedir bu tek imamlık meselesi.

  a......... - o.s -
namaz ve abdeste bende olan yellenme şöyle oluyor özür durumu oluyor mu yoksa namazı tekrar kılmam mı gerekir bu durumlar wcde kendimi sindiremediğimden oluyor günlük kıldığımız 5 vakit namazda bazen namzları tam kıldığım oluyor bazen bir namazda oluyor diğer vakitte olmuyor diğer vakitte oluyor bu durumlarda özür durumu oluyor mu olmuyor mu namazı kılmak mı gerekir yoksa olan durumlarda vakit namazları camide kılıyorum ...
CEVAP:Abdestli kimsenin yellenmesi,yani makadından gaz çıkarması abdestini bozar.Bu yellenme bir namaz vakti içinde abdest alıp namaz kılacak kadar kesilmiyorsa,yani ara vermiyorsa,vakit içinde abdest alınır,vakit çıkınıcaya kadar (yellenmeye rağmen )namaz kılınır.Ara vermeyen bu yellenme, vakit içinde abdesti bozmaz.. Ancak,bazen makat içindeki iç cidarlarda sinirlere sürtünerek gezen gaz dolaşımı, dışarıya gaz çıkıyor hissini verir,böylece bahesttiğiniz şekildeki vesese başlar. Bunu iyi inceleyip doktora da danışarak tespit yapmakta isabet olsa gerektir.

  F......... - -
Hocam merhabalar, yazılarınızı okuyorum benim sorum şu? Eşim annesine çok bağlı çocuk gibi özünde iyi bir insan, çok saf kayınvalidem bu saflığından yararlanıyor duygu sömürüsü yapıyor. Eşim evin içinde olan biten ne varsa herşeyi hergün anlatıyor.Eşimi oyunlara yönlendiriyor. Hocam ne olur bana yardımcı olun saygılar
CEVAP: Her gün muhatap olduğun eşini sen aydınlatamazsan hiç bilmedigim tanımadığım insana ben nasıl faydalı olabilirim?. Bana kalırsa sabırda, aydınlatma da sana düşmektedir. Bu devrenin de geçeçeğini düşünerek şefkatle konuşmayı sürdürün. Ayrıca bu günkü makalelerdeki (Aileye islam kültürüyle bakıştan bir önek ) yazısını da mutlaka hem okuyun,hem de okutun.İyi sonuçlar alırsınız diye düşünmekteyim.

  a......... - ankara -
akrabalarımızdan birkaç aile resmi olarak başanıp hanımın babasından kalan emekli maaşını alıyor fakat aynı evde yaşamaya devam ediyorlar. bu durumdan benim haberdar olmam bana bir hak yüklemiş olurmu ,yani gerekli mercilere şikayet etmemi gerektirirmi. şikayet etmesem benim üzerimde bir hak veya günah olurmu.?
CEVAP: "Her insan kendi amelinin tutsağıdır." Ayetin ikazı böyledir. Günahlar şahsidir.Birinin günahından başkası sorumlu olmaz diye düşünerek kendinize düşman kazanmaktan kaçınabilirsiniz.

  N......... - Avusturya -
Selamunaleykum hacam.Sizinle biraz dertlesmek istiyorum.Simdiden hakkinizi helel edin. Derdimi Allahtan başka anlatacagim kimsem yok.Rabbiminde herzaman yanimda oldugunu biliyorum.23 yillik evliyim.Evliligim suresince herzaman kocamin aldatmalarina sabrettim.Simdi bile kocamin telefonla bircok kadinla gorustugunu biliyorum.Buna ragmen hic sesimi cikarmiyor,hurmette ve saygimda kusur etmemeye calisiyorum.Zaten birsey soyleyecek olsam kocam hemen ayrilalim diyor.Bir tane cocugumuz var.Maddi gelirimde var.Cevremde herkesin derdini dinleyen,dertlerine Allahin izniyle yadim etmeye calisan (sizin makale ve goruslerinizi devamli okuyan),sabirli biri olarak tanindigim icin kendi problemimi kimseyle paylasamiyorum.Beyimin aldatmalarinin yaninda psikolojik siddeti cok.Beni ne fiziksel nede dusunce olarak begenir.Halbuki egitim seviyem onunkinden yuksek olmasina ragmen hic sesimi cikarmam.Erkegin herzaman bir adim onde olmasini savunanlardanim.Ama hocam son zamanlarda artik sabrimim tukendigini hissediyorum.
CEVAP: Hanım kızım!bugünkü makaleyi mutlaka oku!. Hem de düşünerek oku! Aile hayatına İslam kültürüyle bakan kazanıyor,hem yuvasını kurtarmayı kazanıyor,hem de ebedi hayatını kurtarmayı kazanıyor. Bence sen örnek alınacak bir hanımefendi olarak sabır gösteriyor,hem yuvanı hem de ebedi hayatını kurtarmayı başarıyorsun. Benim imtihamıda budur galiba.. diyerek sabrını tüketme, aksine çogalt ve sen kazandığını hatırla,yuvanı ve ebedi hayatını kurtarmak için bu fedakarlık göze alınabilir ,bu fiyat ödenebilir,diye düşün. Büyüklerin sözünü hep hatırla: "Cennet uçuz değil,Cehennem de lüzumsuz değil! "

  ö......... - muş -
hocam yazın güreş festivalleri düzenleniyor.bu festivalde güreşçiler kendi arasında anlaşma yapıyorlar( bu maçı kazanırsam çok önemli bir işim halledilecek.bana maçı verirsen sana şu kadar para veririm) veya finalde karşılaşacak olanlar birbirlerinin takım arkadaşları çıkıyor. yada samimi dostlar dolayısıyla anlaşma yapıyorlar.bu durumda kazandıkları para caiz olurmu caiz değilse aldıkları paranın vebalinden kurtulmak için ne yapmalılar?ALLAH RAZI OLSUN.
CEVAP:Bahsettiginiz durumu iyi bilmiyorum. Ancak aklıma gelen bir husu da hatırlatmaktan vaz geçemiyeceğim. Bahsettiginiz durumda bir aldatma varmıdır?.Konunun iç yüzünü sonradan öğrenen seyiirce ve organizetörler bunu bir aldatma olarak göreceklerse durum değişir .Efendimizin şu hadisi gereken ikazı yapmış olur: "-Aldatan bizden değildir!.Yani bizim sünnetimizle amel etmiyor, demektir.

  İ......... - Kayseri -
Selamun Aleyküm Hocam sizi yakından takip eden biriyim.İlahiyat Fakültesi öğrencisiydim.İmam olup atanana kadar.İmamlığı seçip okulu bıraktım.Bir köye imam olarak atandım.İlahiyat Fakültesini bırakıp imam olmakla hata mı ettim ama ihtiyacımda var.İçimde korku var acaba yapabilir miyim diye.20 yaşındayım.Bana neler söyleyebilirsiniz? Şimdiden teşekkürler...
CEVAP:Genç yaşta okuyup yükselmenin yerini hiç bir başarı tutamaz.

  E......... - -
SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM.GÜNÜMÜZDE İNTERNETTE İSLAMİ EVLİLİK SİTELERİ İSLAMİ CHAT ODALARI VAR BUNLAR İSLAMA UYGUN SEYLER Mİ? İNSANLAR İNTERNET ORTAMINDA TANISIP ARKADAS OLUNCA DAHA MI AZ HARAMA GİRİYOR BU DURUM BANA SAKINCALI GELDİ AMA BİLGİME PEK GÜVENEMEDİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN
CEVAP:İnterneti bırak yüzyüze tanışıp evlenmelerde bile sorunların yaşandığı bir zamanda,görüşmeden hayali faziletler üzerine karar vermek, kumar aynamaktan farksız neticeler vermeye aday bir tercih olur.Maruz kalınacak sevimsiz sonuçlar sürpriz sayılmaz. Kendim ettim kendim buldum sözünün izahı olur çoğu zaman..

  o......... - diyarbakır -
hocam iyi günler bankada çalışmak harammıdır? yada başka bir iş bulana kadar çalışabilirmiyiz ( başka bir iş bulmama ihtimalide var) zaten bulunduğum şehirdede pek çalışma olanağı yok bitirdiğim bölüm gereği neredeyse sadece bankada çalışabilirim diyebilirm.. iyi günler hocam.. allah razı olsun.
CEVAP:Daha sağlıklısını buluncaya kadar çalışırsınız.Bulunca orasını tercih etmelisiniz.

  m......... - ankara -
SELAMÜN ALEYKUM HOCAM BEN NİŞANLIYIM NİŞANLIMLA TELEFONDA ŞİDDETLİ BİR TARTIŞMA YAŞADIK VE O SİNİRLE AYRILALIM DEDİK SONRADA SİNİRMİZ GECTİ NORMAL DEVAM EDİYORUZ NİKAHIMIZA ZARAR VERMİŞMİDİR.. ALLAH RAZI OLSUN HOCAM
CEVAP:Tartışma nikahı bozmazsa da bu sırada öfke ile söyelenebilecek boşama kelimesi nikaha zarar verebilir. Bu sebeple nikahlı kimseler sakince konuşarak anlaşmaya çalışmalı,tartışmalardan uzak kalmaya gayret etmelidir..Kaldı ki siz nikahlı değil nişanlıymışsınız. Nişanlı iken tartışanlar,nikahlanınca kavga ederler,buna da dikkat etmelisiniz.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org