DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  E......... - Rize -
Es-selamu aleykum hocam, Size kendimle ilgili özel bir soru sormak istiyorum. Çıkmazda gibiyim. Aklıma bana bu konuda yardım edecek, doğruyu anlatacak tek kişi olarak siz geldiniz. :( Konu şu; Ben 30 yaşında 9 sene önce 3,5 sene evli kaldığım kişiden çocuğum olmadığı için ayrıldım. Bu zaman zarfında kesinlikle kimseyle evliliği düşünmediğimden gelmek isteyen kişileri sürekli reddettim. Fakat bitkisel tedaviyle hormon tedavisi yapan doktorum artık evlenmem konusunda beni ikna etti. yani geçen seneden beri gelecek teklifleri değerlendirmeye karar verdim ve cesaretimi toplayarak bu kararımı bu sene gerçekleştirmek istedim. Ramazanda malatyalı, eşinden cinsel olarak anlaşamadığından ayrıldığını söyleyen,4 yaşında kızı olan, namaza çok önem veren, benim gibi imamhatipli, çok iyi, tartışmalarda alltan alan,açık sözlü biriyle tanıştım. Benim bir eşde olmasını istediğim; namaz kılan dindar biri olmasıydı ve bu özellik onda var. Namazında çok dikkatli, Ama hiç takva sahibi değil. Kendisiyle bir kere görüştüm. Ve sınırlarımı çizdiğim halde benim elimi tutmak istediğini kızmamdan korktuğu için bunu yapamadığını söyleyince çok kızdım. Ama öyle cümlelerle ikna ediyorki kendini düzelltme fırsatı verdim. Ama daha sonra gördüm ki benim ALLAH rızası için dikkat ettiğim konular onun umrunda değil. Sanki sadece farzları yerine getirince kulluğunu tamamlıyor sanıyor kendini. yani izin versem benimle hergün buluşacak, elime tutacak, kısaca sevgilisi gibi flört edecek. Bunun sinyallerini verdi sürekli bana. canım-cicim vs gibi sadece eşe/mahreme söylenecek cümleleri bana söyleyip aynı cümleleri benden de söylememi istedi durdu. Ben bunun islama uygun olmadığını, namahrem biriyle asla bu şekilde konuşmayacağımı söyleyince benimle saçma bişekilde tartışıp durdu. buna benzer konularda sürekli pürüz çıkarması nedeniyle bu işin olmayacağını ve uzatmadan bitirmemiz gerektiğini söyledim. çok aşırı üzüldü, beni iknaya çalıştı ama geri adım atmadım ve bitirdim. tek bir kere yüzünü gördüğüm bu kişinin eş olarak iyi biri olacağını düşünüyordum fakat takvadan uzak olup benide uzaklaştırmaya çalışması beni soğuttu ama şimdi acaba yaptığım doğru mu, düzelirmiydi, bir insan sadece namaz kılıyor, farzlarını yerine getiriyor diye yeterli görüp onunla evlenilir mi? gibi sorular beni çok yoruyor:( Çok uzatarak değerli vaktinizi de aldım. başka çarem yoktu. Hakkınızı helal edin. yanlış karar vermek istemiyorum. ve güveneceğim kişilerden fikir almak istiyorum. sizden kısa da olsa cevap bekliyorum sayın hocam:( selametle...
CEVAP:Yüz yüze görüştüğünüz halde hakkında kesin bir fikir sahibi olamadığınız kimseyi benim hiç görmeden senden iyi tanımış olmam mümkün olmaz.Yanlış bir telkinde bulunursam sonunda ben sorumlu olurum. Bu yüzden muhatabın samimiyet derecesini bilmiyor,takdiri yine senin iradene bırakıyorum. Çünkü bu hayatın yükünü sen çekesin,kararı da sen vermen gerekir.Mesele sadece takva meslesiyse durum kolaydır.Ancak arkasından daha derin ayrılıklar cıkamayacagından emin olmaya ihtiyaç vardır.

  a......... - denizli -
muhterem hocam bir öğrenci yurdunda cuma vakti öğle yemeği yiyen öğrencilere yemek dağıtmak üzere yurt personelinden birinin cumayı terketmesinin hükmü nedir. kaynaklarıyla islam fıkhı kitabın cumanın terkedileceği hususlar arasında bu ve buna benzer hususlar bulamadık. size sormayı uygun gördük. saygılarımla.
CEVAP:Ciddi bir mazeret olmadan cuma terkedilmemelidir. Ancak mecbiri buri gerekçe ile cuma terk edilirse her şey mahvolmuş,ümit bitmiş değildir. Cumayı kılamayan insan, onun yerine öğleyi kılar.Böylece günün öğle ibadetini cuma olarak değil de öğle namazı olarak yerine getirmiş olur.İslamda çaresizlik yoktur.

  z......... - giresun -
hocam eşim içki kullanıyo neyaptımsa vazgeçiremedim ben üzerine düştükce dahada yaklaştı içkiye günahınıda biliyo ama arkadaşları bir telefon edince durduramıyorum hemen koşa koşa gidiyo neyapabilirim hocam onu engelleyemedigim için çok vijdan azabı duyuyorum onun hesabıda benden sorulurmu ahiret günü
CEVAP:Hayır,teşvik etmediğin günahın hesabı sana sorulmaz.Belki vaz geçirmeye çalışıpta etkili olamadığınızdan dolay duydugunuzu üzüntünün sevabını kazanmış olursunuz,sabrınızın karşı lığı ahirette büyük olur. Ayrıca senin imthanında bu olabilir.Bir çoklarının imtihanı da böyle oldugu gibi.

  Z......... - İstanbul -
Selamun Aleyküm Hocam ben hanefi mehzebine tabiyim gusul abdestinde ağızı yıkamak farz yalnız hocam hanefi alimlerine göre ağız içindeki dişin içi oyuk olursa onun içini yıkamakta farz deniyor ama bende dolgu var, maliki mehzebine görede gusul abdestinde ağızı yıkamak sünnet bu durumda ne yapmamız gerekiyor taklitmi etmemiz gerekiyor yoksa aynen devam mı etmemiz gerekiyor şimdiden cevabınız için Allah Razı olsun
CEVAP:Hanefi mezhebinde diş kaplatmak,diş doldurtmak yasak değildir.Dolayısıyla ağızdaki diş tedavisinden dolayı sabit kaplama,yahutta sabit dolgu gusle ve abdeste mani değildir.Üzerinden geçen su altını da ıslatıp yıkamış hükmündedir. Bu konuda (tek iddia edenden başkasında) ihtilaf bile yoktur.Bizim makalelerdeki diş tedavisinde gusül ve abdest yazılarını okumak için (D) harfine tıklayın kesin bilgiler bulacaksınız..

  A......... - izmir -
hocam hayırlı akşamlar.saç çıkartıcı serum ve şampuan kullanmak istiyorum.serumların içinde alkol de varmış.saçımda en az 8 saat de kaşması gerekiyormuş.ama ben çalışıyorum ve tekrar yıkama imkanım yok o serumu saçıma uyguladıktan sonra abdest alabilir miyim.yoksa yakayıp mı almam gerekir..Allah razı olsun..
CEVAP:Başınızdaki karışımından şüphe ettiğiniz ilaçların abdestinize mani bir durumu yoktur.Alkol içilmesi caiz olmayan şeydir, ama üzüm şarabının dışındaki alkol Hanefi mezhebihde necis değildir.Dolayısıyla saçınızdaki de necis sayılmayacagından ibadetinize,namazınıza mani olmaz..

  g......... - osm -
1.soru cünüplü olduğumuz zaman gusül abdesti aldığımız süre içerisinde gaz olursa veya kusma olursa gusül bozulurmu yenilemek gerekir mi. 2. soru namazları camide kılıyorum ama namaz sırasında yellenme oluyor bu olay devam etdiğinde namazlarım geçerlimidir..
CEVAP: Birinci soruda gusül bozulmaz,yenilemek de gerekmez. Ancak guslün abdest olma vasfı bozulduğundan o gusülle ibadet edilmez, ibadet için abdest almak gerekir. Alfabetik hafrlerden (G) harfine tıkladığınızda gusülle ilgili istediğiniz tüm bilgileri bulacaksınız. Makalelerdeki gusül yazılarının dördünü de okuyun..İkinci soruda, yellenme olunca elbette hem abdest bozulur,hem de namaz. Ancak bu hal devamlı olur da bir namaz kılacak kadar ara vermezse, özür sahibi durumuna girersiniz. Ancak bu takdirde bu halde iken de namazınızı kılabilirisiniz.

  T......... - Çanakkale -
Ben özel bir şirkette çalışıyorum. İşim gereği yurt içinde bir çok yere gidiyorum. Genelde bu şehir dışına çıkışlarım 3 veya 4 ay sürebiliyor. İki hafta da bir de memlekete gelip hafta sonumu geçirip tekrar görev yerime gidiyorum. Bu şekilde Pazartesi gidip 12 gün sonra Cuma günü tekrar memleketime döndüğüm zaman 14 günü geçmediği için seferilik durumum ne olur? Çünkü eğer bu şekilde seferi olamıyorsam ben örneğin 6 ay dahi görev icabı uzak yerlere gitsem hiç seferi olamam. Yoksa 12 gün dışarıda 2 gün memlekette olduğum zaman 12 gün seferi olarak; 2 gün ise memlekette olduğum için normal mi kılacağım?
CEVAP:Makalelerde geniş bilgi vardır.(S) harfine tıkladığınızda karşnıza seferilikle igili bir kaç tane makale çıkar,bazıları çok geniş olsa da bazıları tam istedigin bilgileri vermektedir.Bakılmalıdır.Yoksa yazdığımız konuyu tekrar yazmaktan başka bir iş yapamaz hale geleceğiz.

  n......... - kayseri -
bir baba evlatlarının rızasını almadan torunlarından bir tanesine mal verebilirmi veya vasiyet edebilirmi.
CEVAP:Makalelerdeki miras ölüden olur diriden değil yazısına bakınız.(M) harfine tıklayarak miras yazısını kolayca bulabilirsiniz

  m......... - manisa -
hocam benim sorum network marketingle ilgili. ..
CEVAP:Bir suyun tabanı görünürse ondan geçilip geçilmeyeceğine ait doğru bir söz söylenebilir. Benim için uzunca anlattağınız bu ticari şirketin tabanı görünmüyor,bilgim dışında bir genişlige ve karışıklığa sahiptir. İsabetsiz bir şey söylemektense bilmiyorum demeyi tercihe layık görüyorum. Çünkü bana göre dibi gürünmeyen bir bulanık su durumundadır ama bilene göre elbette böyle değildir.Kolayça hüküm verebilirler...Hayrettin Karaman hocaefendi Yeni Şafaktaki makalesinde, bu şirketin merkezi dışarıda,Hongkokta naylon bir şirket olduğunu ifade ile, uzak kalınmasında isabet olduğu yolunda uyarıları vardır.

  d......... - kayseri -
s.a değerli hocam nolur bu konudaki bilgilernizi benimle paylaşın.ben 24 yaşında bekar nişanlı bir bayanım ve kısmet olursa bu yaza evleneceğim lakin düğünümü nasıl yapacağız konusunda sıkıntılıyım.hocam düğün salonunda düğün yapınca malum erkek kadın karışık oynanıyor ve bu durumda nikahın düştüğünü söyleyen hocalar var.düğünümüz yuvamız için ilk adımımız olacak ve ben Rabbimin rızasına uygun hayırlı bir düğün olsun ki sonumuzda hayırlı olsun istiyorum.lakin düğün salonunda evlenenleri görüncede imreniyorum.ne yapacağımı bilemiyorum saygılarımla ellerinizden öperim
CEVAP:Sen büyüklerine, ben dügünümde günah ve haramların işlenmesine razı olmuyorum,mümkünse düğünüm huzur verecek özellik ve güzellikte olsun diyerek düşünceni anlat,büyüklerin sorumluluğuna işi bırak.İçinden çıkılmaz hale getirme bir kaç saatlik bir toplantıyı.

  f......... - zonguldak -
1-kişi k.valide ve k.babasına -kendi anne babasına olduğu gibi-bakmakla mükellef mi 2-kardeşlerden birinin ana-babasına bakması diğer kardeşlerden ebeveynlerine bakma sorumluluğunu kaldırır mı 3-kişi eşi istemiyorsa ana-babasına bakamaz mı ölçü ne olmalı 4-eşi izin vermeyen kadın ana babasına hastayken bakma ve diğer zamanlarda da ziyaretine gitme hakkına sahip mi
CEVAP:1-Değildir.Ancak bakarsa büyük sevap olur,hizmet etmiş sayılır.2-Kaldırmaz.Herkes kendi şahsi mükellefiyetini yerine gtirmekle yükümlüdür.Evladlar evlatlık görevini tek kardeşin üzerine yıkamazlar.Yıkarlarsa hizmeti yapan kazanır,hizmetten kaçanlar kaybederler.Hem de müthiş şekilde kaybederler. 3- 4 Eşi hanımının, şayet muhtaçlarsa, ana babasına belli aralıklarla gidip hizmetini görmesine engel olamaz. Yakınsa haftada bir sabah gidip hizmetini görüp akşam gelme hakkını kullanabilir. Uzaksa ayda,daha uzaksa bayramlarda gitme hakkı hiç bir suretle YOK OLMAZ. EVLADIN ANA BABA İRTİBATI KOPARILAMAZ..Makalelerde bilgi vardır.

  s......... - gaziantep -
hocam benim sorum şu şekilde: cünüplüyken kurana el basıp yemin etmenin hükmü nedir? yapılan bu yeminin keffareti olurmu? beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. hayırlı günler dilerim.
CEVAP:Yemin ne zaman yapalırsa yapılsın yemindir.Cünüp insanın yemini geçerli olmaz diye bir hüküm yoktur.Ancak cünüp insanın kurana dokunması günahtır,caiz değildir.Bu ayrı bir hatadır.Yapılan yemin bozulursa on fitre parasını yemin keffareti olarak vermek gerekir.

  s......... - yozgat yahyasary -
sa hocam benım sorum oğlum bana sordu ve cevap veremedim insan öldüğü zaman kabir suali bittikten sonra ameli iyi ise sağ taraftan gideceği yere bir pencere açilir eğer kötü ise sol taraftan bir pencere açılır oda gideceği yeri görür deniliyor.O ZAMAN BİZİM MAHŞERDE TİTREYEREK EN ZOR GÜNÜ NEDEN ÇOK DEHŞETLİ GEÇİRİYORUZ ?OYSA KABİR HAYATINDA GİDECEĞİMİZ YERİ GÖRMÜŞTÜK .SLM VE DUA İLE
CEVAP:Aziz köy komşumuz, muhterem Atmaca kardeşimiz, oğlunuzun söylediği doğrudur.Sıhhatli hadisler öyle bildirmekteler.Ameli iyi olanların kabir hayatında bekleyişleri de öyle iyi olur. Ameli kötü olanların bekleyişleri de öyle kötü olur. Ancak bunlar tam sonuç değildir.Asıl sonuç sizin söylediginiz mahşerde başlar, ondan sonrasında olur neler olacaksa.Bundan dolayı Müslümanca yaşayanın kabri cennet bahçelerinden bir bahçe gibi olur.Münafıkça yaşayanın kabri de cehennem çukularından bir çukur gibi olur, denmiştir hadisde.Öyle olunca herkes hayatını güzel yaşasın, konu komşunun hakkını almasın,kalbini gönlünü kırmasın ki kabrini Cennet bahçcesi haline getirmiş olsun,kabrinde mutlu ve huzurlu yaşasın..Aşağı,yukarı yahyasaraylı hemşehrilerimize böyle güzel kabir hayatları dileğimizle..

  .......... - ..... -
AYAKTA YEMEK YEMEK VEYA AYAKTA SU İÇME İLE İLGİLİ BİLGİ İSTİYORUM DİNEN NASIL KARŞILANIR ...
CEVAP:Haram değildir.İhtiyaç halinde öyle uygulama da yapılabilir.

  H......... - İZMİR -
kadınların özel günlerinde oruç tutabilirlermi hükmü nedir borç verilen paraya zekat düşermi
CEVAP:Kadınlar özel gülerinde oruc tutamazlar.Tutar diyenlere şimdiye kadar itibar eden olmamıştır. Borç verdiğiniz para sizin alacaklıdaki kendi paranızdır.Zekatını de kendiniz vermeniz gerekir.Vereceğinden emindeğilseniz alınca verirsiniz,veremezse zekat vermek te gerekmez..

  h......... - çanakkale -
selamün aleyküm hayırlı günler hocam, malımızın zekatıyla alakalı soru soracaktım. Eşimin aylık 1460 YTL geliri var ben ev hanımıyım,3 yıllık evliyiz ve düğünde takı olarak 750 gr civarında altın takıldı. Evimiz ve arabamız yok, aylık 400 YTL kira veriyoruz, 2 sorum olacak 1. Bize ne kadar zekat düşer? 2. Yıllık 1800 bir vakfa burs veriyoruz, bu zekat yerine geçer mi? Cevabınızı en kısa sürede bekliyorum. ALLAH razı olsun...
CEVAP:İhtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra garide boşta bakleyen ihtiyaç dışı 4-5 bin liranız olursa zekatını vermeniz gerekir.Bin liraya 25 lira zekat düşer. Hanımların zinetleri 85 gramı geçince zekata tabi olur.Ancak hanım bunun zekatını vermeye gücü yetmezse Şafiide zinetlere zekat gerekmediğinden Şafii görüşüyle amel ederek zekattan kendini muaf sayabilir. Verdiginiz bursu zekat niyetiyle verirseniz zekatyerinegeçer. Makalelerdeki zekat yazılarına baktığınızda geniş bilgi bulabilirsiniz.

  S......... - İSTANBUL -
SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM Arkadaşlarım bana namzla ilgili bir kitap verdiler,kitabı okurken hocam şu yazılarla karşılaştım. Eğer camide namaz kılıyorsak ve imamda mikrofonla kıldırıyorsa namazımızın kabül olmayacağı,mikrofonla okunan ezanın doğru olmadığı gibi, Biraz kafam karıştı hocam bu konuda beni bilgilendirirmisiniz...
CEVAP:Böyle diyen bir grup vrdır.Fakat kimse itibar etmemektedir.Siz te üzerinde durmayın.Boşuna kafanızı karıştırmayın.Senelerdir biz onları biliyoruz hiç de kafamızı karıştırmıyoruz.Özgürlük var,dileyen istediğini yazıyor,okuyor.Ne güzel,bize de seçmek gerekiyor.Bunun içinde bilgimizi çoğaltmamız icap ediyorki doğur seçim yapalım..

  O......... - Ordu/Mesudiye -
Sevgili hocam ; şöyle bir soru sormak istiyorum... Cinsel rüya görürken yarısında uyandım . Sevkle gelen bir sperm yoktur ama hafif bir ter ıslaklığı gibi birşey hissettim. Ama bu ter gibi ıslaklık iç çamaşarım da olduğundan pek şüphe etmedim . Olaki meni gelmiş olsa gusül gerektirir mi ? Saygılar...
CEVAP:Sorunuz gusülle ilgili oldugundan guslü anlatan makalelerde istediginiz bilgiyi bulabilirisiniz.

  m......... - ankara -
büyünün hakikatı varmı varsa bunun bir kimseye yapıldığına nasıl kanaat getirilir.k.validem hiçbir akrabasıyla bu yüzden konuşmuyor.annesi abisi ve kardeşleriyle dahi bu yüzden konuşmuyor.öyle ki çocuklarını bile zamanında ne halalarına ne de bir başkasına göndermemiş.bir seferinde çocuk idrarı ile bütün aileye banyo yaptırmtış.sözde çocuk idrarı insanın üzerindeki ağırlıklarını alırmış.
CEVAP:Makalelerdeki alfabetik harflerden (B) harfine tıkladığınızda büyü konusundakı yazılar karşınıza çıkacaktır.İnceleyin.

  f......... - bursa -
selamın aleyküm.adım fatih mutlu hocam.haziranda kısmetse evleneceğim.babam da bu konuda desteğini esirgemeyecek sağolsun.ancak yardım yapacağı parada faiz getirisi bulunmakta.hatta geçen hafta itibariyle bana 25bin tl verdi düğün masrafları için.paranın faizli olduğundan eminim.çünkü gözümün önünde halkbanktan çekti ve mahiyetini sorduğumda şu cevabı verdi:emekli ikramiyem 30bin tlydi.üzerine biraz getiri oldu,biraz da ben ekledim derken bi ara 42bin tlyi buldu.sonra eve doğalgaz sistemi borçlar ve sana nişan(2500tl) derken para 25bin tlye düştü.hocam sorum şu:toplamda babamdan aldığım para 27500tl olmuş oluyor.paranın helal kısmı diye niyetlenip(30bin tl emekli ikramiyesiydi)parayı rahatça harcayabilir miyim yoksa getirdiği faizi banka bilgilerinden hesaplayıp iade etmem veya bir kişiye kimseye duyurmadan vermem mi gerekir?cevabınız için şimdiden allah razı olsun.
CEVAP:Babanızın size emekli ikramiyesinden verdiğini kabul ettiginiz miktara şüpheyle bakmayın.Sonra kendi kazancınızda bu titizlikleri göstermelisiniz.Yoksa içinden çıkamayacagınız tevil götürür durumlarla karşılaşırsınız.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org