DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  M......... - GAZİANTEP -
hocam kadının nikahta aldığı mehire zekat düşüyor diye bliyorum bu konuda bilgim doğrumudur bide mehir almış olan kadının kurban kesmesi gerekirmi?ALLAH RAZI OLSUN SİZLERDEN
CEVAP: Mehir kadının kendi şahsi servetidir.Miktarı yüksek ise hem zekat düşer,hem de kurban.Bu konuda bizim kurban yazılarını okumalısınız.

  K......... - ANTALYA -
Cevap.
CEVAP:Senin evin, artık içinde aile hayatını kurduğun evindir.Burada mutlu olacak,hayatının geleceğini burada yaşayacaksın.Bu sebeple beyinle iyi olmaya gayret edeceksin, onun izniyle yapacaksın işlerini. Anne ile baba hakkı mühimdir,ama yanlarında iken bu ehemmiyet sürmektedir.Ayırılıp yenibir aile yuvası kurduktan sonra geçmişteki hakları aynen söz konusu olmaz.. Şu kadarı da var ki,beyin senin belli aralıklarla aileni ziyarete gitmene engel olamaz.Yaknıda iseler kısa aralıklarla,uzakta iseler uzun aralıklarla,bayramlarda ziyarete gitme hakkına mani olmaz.Bu hakkını beyine kabul ettirmeli,onun izinyle ana babanı ziyaret hakkını kulanmaya çalışmalısın.Bu günlerde bu mümkün olmuyorsa ümidini yitirmemeli gelecekte ortalığın düzelip ziyaret haklarını kullanabileceğini düşünerek sabrı tercih etmelisi

  h......... - -
Hocam özür dilerim ama ziyaretçi defterine gönderilen mesajlarda isim soyisim açıkça yazılmış.Bu durumda mahçup olan kardeşlerimiz olabilir.
CEVAP:Hatırlattığınız için teşekkür ederim.Soruda utanacak bir kelime geçerse düzeltiyor,ya da ismi değiştiriyorum.Buna rağmen yine de daha da dikkatli olmakta isabet vardır.

  h......... - -
Selamun aleyküm hocam çalışan bir bayana ev işlerini yapma ve çocuk bakma konusunda eşinin yardım etme zorunluluğu var mı.Bayan kendine zaman ayıramıyor ve yoruluyorsa eşinden yardım isteyebilir mi.Erkeğin bu durumda yardım etmeme hakkı var mı.Allah razı olsun hocam
CEVAP:Bu sorulara hayır, eşinin eşine yardım etme mecburiyeti yoktur, denemez. Aile hayatında ayırım da olmamalıdır.Kimin ne zaman ötekine yardım imkanı doğarsa o zaman yardım etmeli,edilmez gibi bir anlayışın ne İslamda,ne de insalıkta olmadığı bilinmelidir.Peygamberimiz kendi dış işlerini bitiripte eve gelince ihtiyaç varsa hemen düşen işleri görür,evdeki aile bireylerine yardım etmekten asla çekinmezdi.Mutlu aile biribirlerine yardım ederek mutluluklarını sürdürürler.Sen -ben meselesi olmaz, biz,ikimiz olarak bakarlar hayatlarına.

  M......... - KAYSERİ -
SELAMUNALEYKUM HOCAM ONCELIKLE KOLAY GELSIN BIZI BILGILENDIMENIZDEN DOLAYUI SIZE NE KADAR TESEKUR ETSEM AZDIR SORACAM SORUNUN MANTIKLI VEYA MANTIKSIZ OLDUGUNU BILMIYORUM BIR KAC KISIYE SORDUM AYRI AYRI CEVAP ALDIM SIZIDE INTERNETTEN DUYDUM VE SORMAK ISTEDIP MUMKUNSE CEVAPLANDIRIRSANIZ SEVINIRIM HOCAM ONCELIKLE ELIMDE 10.000 DOLAR VAR DIYELIM YADA 200 GRAM ALTIN VAR. ALTIN VEYA DOLAR YUKSELINCE BOZDURSAM BUNLAR DUSUNCE TEKRAR ALSAM BU NIYETLE YAPIYORSAM COGALTMAK ICIN HARAMMIDIR.. SIMDIDEN TESEKURLER HOCAM
CEVAP:Para senin,dilediğin zaman satıp dilediğin zaman da alma hakkı da senin.Neden istediğin zaman satıp istediğin zaman almayasın?Ben bunu anlayamadım? Haramlık neresinde oluyor bu alış verişin?

  z......... - istanbul -
hocam arkadaşım kurban kesecek fakat arkadaşları kesemeyecekleri için oda kesmeyi düşünmüyordu ben hizmet adına bizim kuraban topladığımızı ve bunu 3 taksit halinde ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını isteyene kesildiğine emin olmaları rahat etmeleri açısından cd kayıt yapıldığını izah ettim fakat hanımı bu kaonularda biraz vesveseliymiş bana kendisinin bu konuda vicdanın rahat olduğunu ve hizmete güvenin sonsuz olduğunu anlattı benim içim rahat etmedi o zaman verme dedim arkadaş hayır ben vermek istiyorum ama hanımımdan gizli vereceğim hanımıma kurban kesmediğimi söyleyeceğim doğru olurmu diye fetva istedi ERKEK HANIMINDAN GİZLİ KURBAN KESEBİLİRMİ fikir verirmisin ?selam ve saygılarımla.
CEVAP:Kurban için hanımdan,ya da başka birinden izin almaya da,haber vermeye de mecburiyet yoktur.Şahsi bir görevdir,bunu diledigi yere,istedigi şekilde verebilir.Kimsenin karışması,engel olması hakkı değildir.

  s......... - istanbul -
merhaba hocam durumu kısaca izah edeyim size bnim kız arkadaşım var kendisi açık ben kapanmasını istiyorum ama ikna edebileceğim bilgim yok bildiğim bişey var günah açık olmak. ben evlemeyi düşünüyorum ama kapalı olarak tabii açık olmasını istemiyorum hem ona günah hem bana günah. bu konuda yardımcı olursanız hocam sevinirim. ben o kişiyle konuşacağım anlatacağım yani neyin ne olduğunu nasıl olası gerektiğini e posta ile iletişim kurarsanız çok teşekkür ederim hocam.
CEVAP:Sözüm Gençlere kitabımızı okuyun. Önce kendinizi yetiştirin,sonra başkasına yol göstermeye sıra gelsin. Kendinizi yetiştirmeden başkasına faydalı olamazsınız. Sözüm Gençlere kitabı size gereken bilgiyi verecek, belki de ona da okutacak,birlikte fikren ve ruhen olmanız gereken noktaya ulaşacaksınız.Bundan sonra birlikte karar verebilirsiniz.

  ......... - -
Selam hocam benim bir arkadasımda site konusunda kendısını ılerlettı ve sımdı sesli chat sıtesını alıcakmıs bu siteyı alıncada ufak tefek kafasını yorarak burdan gelıcek kazanması haram olmaz mı ya ınsan alın terı dye bişey var o yanı hafıf kafasını yorarak bıraz daha cok kazanırsa bu harama kacar mı
CEVAP:Ahlaka aykırı işler yapacak olan site ve kuruluşları faaliyete geçiren insan, bunun sorumlusudur. Emek verip alın terlettim,öyle ise bu emeğin bir kazanma hakkı vardır, diyemez. Kumar oynayanlarda emek vceriyor,terliyorlar,ama tümüyle haram kazarnıyorlar, kazanırlarsa tabi. Hadiste buyruluyor ki: Hayra sebep olan hayrı işlemiş gibi sevap alır,şerre sebep olan da şerri işlemiş gibi günaha görer. Buna göre düşünmek gerekir.

  h......... - -
Hocam benim babamın çok zengin bir arkadaşı var. Kazancının içinde haramların olduğu da söleniyor,hatta biliniyor.Bu adam babama borç verecek.Ben 29 yaşındayım hocam ve işim yok,işsizim. Bu gelecekborç parayla işimi gücümü kuracağım ve geçimimi,bu parayı yatıracağım helal işle elde edeceğim nasip olursa.şu anki Türkiye şartlarında yapabileceğim başka hiç bir şeyim de yok.uzun zamandır bu gelecek parayı bekliyoruz ve bekliyorum.şimdi hocam babamın arkadaşının kazandığı paraların hepsi haram mıdır,fabrika ve marketler zinciri sahibi olduğu için içinde helal de var mıdır.babamın arkadaşından faizsiz olarak borç almamızda bir sakınca var mıdır. .
CEVAP:Size borç veren adamın kazancındaki haramlık ,kazananın kendi şahsına ait olur. Borç verdiği kimselere haramlık sirayet etmez. Kaldı ki,kazancın içinde helalleri de vardır.İnşaallah size helal kısmından borç gelir, haramlık kaznanın şahnısına münhasır olarak kalır..

  a......... - istanbul -
" SELAMÜN ALEYKUM " Hocam benim sizden öğrenmek istediğim bir sorum olacak ; Hocam ben ayak fetistiyim bayan ayaklarından hoşlanıyorum.Bunun dinimizce günahı var mı ? Bilgilendirirseniz sevinirim hocam.Hayırlı günler. AHMET GÜMÜŞ.
CEVAP:Ayaklar kapatılması farz olan kısımdan değildir.Bakılmasında haramlık söz konusu olmayabilir. Ancak sadece bakmakla kalınmayıp haramlara vesile olabilecek hallerden uzak kalmaya ihtilyaç vardır.

  i......... - -
S.A Hocam.. benim idrar yolumda iltihaplanma var. dar vakitlerde namazıma aşırı şekilde engel oluyor. bazen yediğim yemekleri mecburen 2 gün atamıyorum. doktorlara gittim ama normal dediler. ilaç verdiler olmadı. ne yapailirim. 20 dakika da ancak zor bela temizliyorum. yoksa elbiselerime boşalıyor. acilen cevap verseniz sevinirim. esselamun aleyküm
CEVAP:Bir namaz vakti içinde akıntının olmadığı bir anda abdestinizi alıp nazınızı kılmanız gerekir. Şayet bu kadarcık bir akıntısız zaman bulamıyorsanız özür sahibi sayılırsınız. Akıntıya rağmen abdest alır namazınızı kılarsınız. Ancak bu abdest yeni bir vakit girince bozulmuş sayılacağınden her vakit girişinde yeniden abdest almanız gerekir.

  s......... - rize -
hayırlı akşamlar hocam inşallah iyisinizdir benim size bir sorum var benim adak bir kurbanım var ben bu kurbanı inşallah allah izin verirse yerine getirmek istiyorum yalnız ben bu kurbanımı ihtiyaç sahiplerine vercem diye adadım evimize kesilecek olan ayrı bu adak kurbanı ben bu kurbanı bir yere parasını verip kestirsem ama adak kurban bayramında kesilirmi o kurbanı eve girmeden vereceğim inşallah size sormak istedim ne yapabilirim teşekkür ederim Allaha emanet olun
CEVAP:Makalelerin başındaki kurban yazısında sorularınızın cevapları verilmiştir. Makalelere bakmalısınız.

  R......... - azerbaycan -
Ahmet hoca selam aleykum. Benim bir sorum var. Arkadasin birisi, icki icmeyen bir kisinin eger icki icilen bir meclise katilirsa ibdaetinin 40 gun kabul edilmeyecegine dair hadis duydugunu soyluyor. Bunun dogru olup olmadigini ogrenmek isterdim.Eger dogruysa burada bircok meclis buna dugun dernek ve en basit misafirlik bile ickisiz gecmedigine gore akraba ve tanidiklarla arayi acmamak icin en uygun davranis bicimi ne olmalidir. Simdiden saygilar,tesekkurler.
CEVAP: İçki içilen yerlerde bulunmak,insana elbette sevap kazandırmaz,günaha da sebep olur.Günah işlenen böyle yerlerden uzak kalınması konusunda dini ikazlar vardır. Ancak böyle bir yere giden insanın 4O gün namazının kabul olmayacağı şeklindeki sözün gerçekle ilgisi yoktur.Bu söz çok yanlıştır.İnsanın namazı terk etmesine sebep olacak derecede yanlış bir sözdür.Bir insan ne türlü yanlışa girerse girsin ibadetlerini yapmaya devam etmeli,hele namazını asla terk etmemelidir.Girdiği günah ayrı bir yanlıştır.Namazını kılmaması da ayrı bir yanlıştır.Bir yanlışı işleyen insan,ayrıca bir yanlışı daha işlemesi gerekir gibi bir hatadır bu. Asla doğru değildir.İnsan yanlışlarını çogaltmamalı,işlediği bir yanlıştan dolayı ikinici bir yanlışı daha işlemeye yönelmemeli, girdigi ilk yanlıştan dolayı tövbe etmeli,arkasından ikinci bir günaha daha girerek kambur üstüne kambur yüklenmemelidir.Hele namazlarını asla ihmal etmemeli,hangi günaha girerse girsin namazlarını bırakmamalıdır.

  a......... - b......... -
s.a hocam bir konuda sizden bilgi almak istiyorum bana yardım edin ben bir gencim namazları aksatmayan biriyim ben son zamanlarda mastürbasyon gibi kendimi teskin etmeye sebep olan bir yanlışa alıştım ve bırakamıyorum ,çok pişmanlık içerisindeyim ama tekrar etmek istemiyorum. kendime nasıl engel olabilirim, bu işi dini sorumlulgu nedir,nasıl bırakabilirim.?..
CEVAP:Bu konda sitedeki (çok okunan ) yazıların en başında yer alan makalede bilgi vardır.Oradan okunmalı,gereken bilgiyi oradan alıp ona göre davramalıdır.

  d......... - ist -
s
CEVAP:

  Ş......... - -
Çok sağ olun. Sanırım haram değil.Çünkü şerre sebep oylmuyor bildiğim kadarıyla. Allaha Emanet Olun.
CEVAP:Ben de teşekkür ederim.Hep hayırlı işlerde çalışasınız inşaallah.

  M......... - gebze -
Selamın Aleyküm Hocam ben Web bilisim işleri yapan biriyim Forum siteleri seslisohbet siteleri kuruyorum müşterilerime bu haram mıdır acaba şimdiden tşk derim
CEVAP:Kurduğunuz sistemin yapacağı işlere göre hüküm değişir sanıyorum.. Hayırlı ve faydlı işlere sebep olacaksa,elbette mahzur değil memnuniyet akla gelir.Şerre ve kötülüklere sebebiyet verecekse düşünmeniz gerekir.Şayet siz hayra da şerre de kullanılır halde yapıyorsanız,kullanan şerre kullanıyorsa artık artık sorumluluk kullananda olsa gerektir. Hayrı değil de şerri tercih edende olmalıdır.

  Ş......... - Çankırı -
Selam hocam benim bir arkadaşım var site tasarımı yapıyor ve sitede kurabiliyor hem form istesi hemde sohbet sitesi yapıyor ayrıcada bundan para kazanmaya başladı kazandığı para site tasarımına göre değişiyor sizce sohbet sitesi yani onun demesine göre sitelerde kötü bişe yokmuş müzik çalan ayrıcada sadece konusmak için gelenler oluyor sizce bu kazanç haram mıdır?? Yani bende bilmeden yediysem düşünmeden banada haram olmuştur diye tedirginim bu konu kafama cok takıldı cevabınızı bekliyorum hayırlı günler...
CEVAP:Bir önceki sorunun cevabında ifade etmeye çalıştığım husus sizi de cevap olmalıdır. Kurulan sistemin yaptığı işe,sebep olduğu sonuca göre hüküm değişir. Hayra mı şerre mi,günaha mı sevaba mı?Hangisine sebep olmaktadır?

  a......... - Istanbul -
Hocam iyi akşamlar,iyi günler.. Size yönelteceğim soruyu diyanetin websitesinde de yönelttim, ancak bu konuda çözüme götüren net bir cevap alamadım.Lut kavminin eşcinsel eğilimlerinin lanetlendiğini hepimiz bilmekteyiz. Ancak eşcinsellik günümüzde psikiyatri doktorları tarafından normal olarak değerlendirilip hastalara" Birşeyin yok. Aynen yaşantına devam edebilirsin.Normalsin" sözü salık veriliyor. İslamiyette bunun haram olduğu ve lanetlendiği bildirilmektedir.Ancak bu durumun tedavisiyle ilgili hiç bir bilgi şu ana dek Türkçe kaynaklarda okumadım veya bulamadım."Kirli çamaşırları ortaya koymak "kolaydır. Ancak sorun bu çamaşırların nasıl temizleneceğidir.Bu konuda İslamiyetin önerdiği bir tedavi şekli veya bir dua var mıdır? İnanın, bu konudan muzdarip olup doktor kapılarında medet uman ve "normalsin" diye geri çevrilen birçok insan var (ben de dahil).Her şeye rağmen direndim,ancak henüz hissiyat düzeyinde bir değişikliği beceremedim. Konuyla ilgili yardımcı olmanız mümkün mü? Saygılarımızla.
CEVAP: Hayrettin Karaman hocanın web sitesinde konuyla ilgili geniş sayılan açıklama ve izahlar vardır.(Hayrettin Karaman web) yazarak siteye girdiğinizde arama moturuna (eşcinsellik ) yazıp ilgili yazıları bulun. Zannederim en etraflı bilgiye ulaşmış olcakısınız.Sitenin adresi yandaki bizim site adresleri içinde de yer almaktadır.Oradan da girebilirisiniz.

  h......... - ANTALYA -
selamün aleyküm hocam.Benim merak ettiğim iki konu var ilki iki yaşında bir kızım var ben namaz kılarken önüme geçiyor kucağıma oturuyor beni öpüyor tam secdeye gideceğimde secde edeceğim yere oturuyor bu durumda ben biraz sağa sola falan secde ediyorum namazımı bozmuyorum.Eşim kızımı tutamıyor çünkü çok ağlıyor iyi tarafı o da yaptığım hareketleri yapmaya çalışıyor ama bilmiyorum namazım kabul olur mu ne yapmalıyım.İkinci sorum biz eşimle hizmete burs veriyoruz hayrı uçmasın.Bu bursu verirken yemin,oruç kefareti ve zekat niyetine verebilirmiyiz ama himmet ederken burs diyoruz.Allah razı olsun hocam.
CEVAP:İnşaallah namazınıza bir zarar gelmez.Çocuklara şefkatle bakma mecburiyeti vardır. Zekatınızı verirken ihtiyaç sahibi olmasını esas alırsınız. ihtiyaç sahibi ise adına ne derseniz deyin mühim değildir.Sadece sizin zekat olarak niyet etmeniz yeteterlidir. Bursda diyeilirsiniz,şunu harçlık et de diyeilirsiniz.Orası mühim değil. Mhim olan alanın ihtiyaç sahibi olmasıdır.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org