DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  F......... - ADANA -
KURAN-I KERİMDE ÇARŞAF ŞEKLİNDE TESETTÜR BELİRTİLMEMİŞ DEMEK KÜFÜRMÜDÜR CİLBAB , FERACE İÇİN KESİN BİR TANIM VAR MI BUNUN CEVABINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM ÇÜNKÜ BİR SOHBET ORTAMINDA BU KONU GEÇTİ VE DENİLDİKİ İNKAR ETMEYİN DOĞRU TESETTÜR ÇARŞAF ANCAK BİZ BUNA UYMUYORUZ DEMEMİZ GERKTİĞİ SÖYLENDİ YANİ BİZ ALLAHIN EMRİNE UYMUYORMUYUZ DELİL VE KAYNAKLA AÇIKLAYABİLİRMİSİNİZ
CEVAP:Yandaki (Alfabetik sırayla makaleler) in içinde (t) harfine tıkladığınızda Tesettür anlayışımızı anlatan makaleyi bulacak,başka soru sormaya gerek duymayacaksınız, diye düşünüyorum.

  m......... - adana -
gusül abdesti alırken kaç sefer ağzıma burnuma su verdiğimin unutkanlığı oluyor 3 sefer yada eksik aldığımı unutuyorum aklımdan çıkıyor bu durumda gusül olur mu?
CEVAP:Gusülde esas olan ,kaç seferlik su alma değil,ağız içinde kuru yer bırakmamaktır.Bu sebeple bir sefer de ağıza su alıp çalkalayarak kuru yer kalmasını önleseniz, gusül tamam olur.Vesveseye gerek kalmaz.Unutmayı haklı bulmak zordur.Çünkü guslün hangi anında ağzınıza su alırda çalkalarsanız guslün ağız kısmını yıkamış,ıslatmış olursunuz. Bunun ötesi vesvese olur,vesveseye önem verirseniz büyür,şişer sizi alıp götürür böyle. Makalelerdeki gusül yazılarına da bakmalısınız.

  M......... - ERZURUM -
SAYIN HOCAM BENİM SORUN ŞU TUVAKETTEN SON RA ELLER YIKAMANIN GEREKLİLİĞİ NEDİR .BAZEN EVİME GELEN BAZI MİSAFİLER ELLERİNİ YIKAMIYOR BAZISIDA TUVELETE GİRERKEN TUVALETİN YERİNE BASIP TERLİĞİ SONRA GİYİYOR BEN GÖRÜNCE TÜM EVİ TEMİZLİYORUM EŞİM VESVESE YAPIYORSUN DİYOR. TÜM EVİ TEMİZLEMELİYİMMİ YOKSA BU DURUMLAR İBADETE MANİ DEGİLMİDİR TEMİZLENECEKSE TEMİZLİK NASIL OLMALIDIR
CEVAP:Eşiniz doğru söylüyor.Bu kadarı da fazla.Gözle görülmeyen kir,yok sayılsa mahzur gelmez.İhtimalleri var sayarak hareket edecek olursanız vesvese sizi alıp götürür,duracak yer bulamazsınız.Hatta evinize misafir de alamaz hale gelbilirsiniz. Her şeyin aşırısı aşırılıktır.İslamda ifrat ta tefrit te iyi değildir.Normal olan vasat titizliktir.

  ......... - Van -
SEVGİLİ HOCAM BİR ÖZEL DERSHANEDE GÖREV YAPMAKTAYIM KAMUSAL ALAN OLDUĞU İÇİN BAŞÖRTÜMÜ AÇMAK ZORUNDA KALIYORUM. PERUK HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ.PERUK TAKMAK BİR ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?
CEVAP:Mecbur kalınan yerde peruk bir zaruretin gereğidir. Ancak şartı,perukla kendini daha cazip hale getirmemektir. Makalelerde peruk hakkında müstakil makale vardır. (P) harfine tıklanarak bakılmalıdır.

  m......... - kahramanmaraş -
müslüman değilken zina yapan ve sonradan müslüman olup, müslüman olduktan sonra da dini tam öğrenmeden yaşayıp zina eden, ama daha sonra müslüman birisiyle evlenip ayrılan ve şimdi haramlardan uzak olarak yaşayan bir kadınla evlenilir mi? bize bu ihtimaller içinde bilgi verebilir misiniz? böyle bir durum olduğu için ne yapacağımıza karar vermek istiyoruz.
CEVAP: Tevbe eden günahkar Müslümanla evlenilir. Ancak bu insanın geçmişine bakaınca geleceğinden ne kadar emin olunabilir,tövbesinde ne kadar sebat edip samimi durabilir,onu yakından tanıyan siz bileceksiniz, sorduğunuz tanımayan kimseler onu elbette bilemez.Makalelerde geniş bilgi vardır,bakılmalıdır.

  g......... - istanbul -
selamûn aleykûm ben uzun zamandir annemle bûyûk bir mucadele içersindeyim 4 kardesten 2inciyim ve iman zeginligi konusunda allaha en yakin olan benim, annem diger kardeslerime hiç sesini çikarmaz çikaramaz bana gelince hep kôtûler hep hor gôrûr hatta diger kardeslerimle beni çekistirir agiza alinmayacak sôzler sarf eder dislar ve anlam veremiyorum beni kiriyo ûzûyo ve ben ona hep darginim ama anlamiyo anlatamiyorum ona kendimi diyorumya hep asagliyo ve ben ona hakkimi helal etmiyorum deyince gûlûyo ben sana etmiyorum diye. ben allah uzurunda gûnahkar olmak istemiyorum bana çok kôtûlûk yapiyo ve ben hep sineye çekiyorum ama artik yeter ne yapmam lazim bana yardim allah rizasi için cûnkû ona çok kirginim çok...
CEVAP: Yaratılışta anneler evlatları arasında ayırım yapmazlar. Anne kalbi böyle bir ayırım yapmaya müsait yaratılışta değildir.Annenin ayırım yaptığı yolundaki düşünce,senin kendi yapından,duygu ve hislerinin aşırlığından olsa gerektir. Gerçekte senin annene değil ,annenin sana hakkını helal etmesi mühimdir. Sen anneni kaç ay karnında gezdirdin,kaç ay kucağında büyüttün,mukayese mümkün mü?Ama anne sana bu hizmetleri yaptı. Bunları nasıl unutabilirisin? Kendini yenilemelisin. Annene karşı duygularını düzeltmeli, annene olan itaat ve sevgini artırıp onu memnun etmelisini. Şayet annede bir eğitim eksikligi varda o da seni bu duygulara itiyorsa,o da bu yanlış anlaşılan tutumundan vaz geçmeli,seni de öteki kardeşlerle eşit ututup sevdigini anlatmalıdıır.Benim söyleyebileceğim bundan ibarettir.Yanılış değerlendirmede bulunulmamalıdır diye düşünüyorum.

  e......... - erzurum -
3 aylık hamile bir bayanım rahimde miyon var ve sürekli sancı yapıyor. doktorlar ameliyat olmam gerektiğini ama bebeğin büyük ihtimalle öleceğini söylüyor.şu anda sancının sadece bana zararı var ve ben bu ağrılara dayanabileciğimi düşünüyorum.eğer ameliyat olmazsam hırs mı göstermiş olurum bu konuda.doğru olam nedir bebeğin öleceğini bile bile ameliyat mı olmam gerekir.şimdiden çok teşekkür ederim
CEVAP:Bildiğim kadarıyla konuya şöyle bakılıyor. Anne'nin hayatı tehlikeye girerse bebeğin ölümü pahasına da olsa amaliyatı tercih edip hayatını kurtarabilir. Ancak anne'nin hayati tehlikesi yoksa bebeğin ölümüne sebep olmasının caiz olmadığı ifade edilmektedir.

  s......... - sakarya -
hocam bazen tuvalette elimizi veya diğer uzuvlarımızı yıkadığımız su yere dökülüp ordan bedenimize veya elbisemize sıçrıyor.bu su temizmidir?
CEVAP:Sıçrayan suyun ne nispette dışkı ve idrar içerdigini bu suyu kullanan bilir,yabancı birinin bilmesi kabil olmaz.Bu itibarla sıçrayan suda dışkı bulaşığı,idrar karışımı bulunursa bunun necis su olduğuna hükmedilir,sıçrayıpta ıslattığı kısım avuç içi kadar genişligi bulursa, burasını yıkamadan ibadet yapılmaz.Bundan azını ıslatırsa ibadete mani sayılmaz,ancak temizlemek yine de iyi olur. Şayet böyle bir necaset bulaşığı,idrar karışımı yok da, sadece el kiri söz konsu ise, bu türlü su sıçrantıları ıslattığı yeri ibadete mani hale getirmez, temiz sayılır.Özetleyecek olursak diyebiliriz ki: Necaset içermeyen kullanılmış su sıçrantıları , temizdir, ıslattığı yeri kirletmiş sayılmaz, ama temizleyeyici değildir,bu su ile bir şey temizlenmez..

  m......... - sivas -
Esselamu aleyküm hocam bu pazartesi bebeğimizi kontrole götürdük çocuğun biraz sarılığı vardı sapa sağlam çocuk.Onu sarılık için 4 saat fototerapi vereceğiz annesi 2 saat sonra gelsin diyip aldılar. hemşire bebeği sırt üstü yatırmış(tabi bunu kabul etmiyorlar hanımın yanında oluyor hatta hanım yanında durayım demiş kovmuş hemşire) çocukta kustuğunu yutmuş boğulup ciğerleri patlamış velhasılı çocuk şimdi makineye bağlı çok az kalp atışı var o da makine ile beyin ölmüş nefes yok...biz şimdi çok bunalımdayız ne yapacaz bu 2 oldu başka çocuğumuzda yok çocuğumuzu verin diyoruz öldüyse yok diyorlar yaşıyormu diyoruz bilmiyoruz diyorlar..fgülen hocamızın sitesinde aradım bi teselli sohbeti bulamadım o da size günümüzün sahabesi diyormuş..hocam ALLAH(C.C.) rızası için bize bi nasihat edin yol gösterin ne yapalım nasıl sabredelim kimisi diyor dava açın hakkınızı arayın kimisi takdiri ilahi uğraşmayın diyor biz çocuğun derdindeyiz ne yapacaz bilmiyoz lütfen bu soruyu yayınlamayın yada isimsiz yayınlayın belki başkarınada cevabının bi faydası olur kısa zamanda cevabınızı bekliyorum hürmetle ellerinizden öpüyorum
CEVAP:Bugün zamanda başı örtülü bir annenin feryadı vardı, beni çok düşündürdü. içim burkuldu. Bağımlı hale gelmiş olan çoçuğunun resmen ölmesini istiyor, ama ölmüyor. Böyle bir çocuğun anası, babası olmak nasıl bir ıztırap ve işkence olur acaba? Böyle bir çocuk anası,babası olacak idiyseniz kader sizi öyle bir pişmanlığa maruz kalmaktan kurtarıyorsa..diye neden bu gibi ihtimalleri düşünmüyor,olaya tümüyle felaket,dayanılması imkansız bir musıbet gibi bakıyorsunuz?.. Olayın sorumlularının sorgulanması, varsa ihmallerinin cezalarını görmeleri kısmına karışmıyorum. O ayrı bir konudur. Ama hadisenin bir de takdiri ilahi olan kader tarafı,imtihan kısmı söz konusudur. Rabbimizin takdirinde hikmet ve imtihan vardır deyip sabırla karşılamak gerekir diye düşünüyorum. Aşırı ısrar ederseniz Rabbimiz size öyle bir evlat verir ki, gazetedeki annenin feryadı gibi feryad eder,bin pişman olabilirsiniz böyle bir evladın anası,babası olduğunuz için..Çünkü aşırı ısrarların sonunda böyle tecelliler çok görüluyor hayatta. Öyle ise hayırlısını dilemeli, hayırlısı da Rabbimizin takdiri olduğunu düşünerek bunda da bir hikmet ve imtihan vardır düşüncesiyle sabretmeyi tercih etmelidir. Kolay olmasa da sabırda hep rahmet vardır. Rabbimiz size hayırlı evladlar ihsan eylesin yeniden diye dua ederiz.Belki de hayırlısı bundan sonra gelecektir. Şunu da unutmamak lazımdır ki,bebeği ölerek ahirete şefaatçi gönderen yalnıs siz değilsiniz. Peygamberimiz Efendimiz (sas)Hazretleri ,(7) çocuğundan (6) sının hayatta iken ölümünü görmüş,acısını tatmış, çocuklarının cenazelerinin bizzat şahidi olmuş,ancak hiç bir zaman bu evlat ölümlerini büyük bir felaket ve dayanılması imkansız bir musıbet gibi görmemiş, göstermemiştir. Bu muhteşem sabır örneğini de ders ve ibret almak için hatırlamakda fayda olsa gerektir. Yukarıdaki alfabetik sıralamada (B) harfinde (45.) makalede “Beyin ölümü gerçekleşen hastanın makinadan alınabileceği..” ni anlatan yazıyı da okumanızda fayda vardır

  e......... - izmir -
gusül abdestimi farza ve sünnete göre tam bir şekilde aldıktan sonra banyodan çıkınca bir keresinde "boynunu yıkamadın" daha sonra tekrar aldığım gusülde ise "koltuk altlarını" yıkamadın gibi düşüncelere maruz kalmaktayım, buna vesvese denilmekte ancak kalbim ve vicdanım rahat etmediği için sürekli bir ağırlık ile geziyorum kalbimde bununla ilgili bana bilgi verir misiniz? ne yapmam konusunda...
CEVAP:Gusülde başından aşagıya su akan insanın boynunun,koltuk altının kuru kalması söz konusu olamaz.Bunun bir vesvese olduğu kesin olarak anlaşılır.Buna bir değer verilmez,üzerinde de durulmaz.Vesvesenin tek çaresi üzerinde durmamak,değer vermemektir.Deger verdikçe şişer,etkisini gerçekmiş çoğaltmaya başlar. Makalelerde vesvese üzerine yazılar vardır.Bulup okumak faydalı olur.

  s......... - adana -
çalışan bayanın maaşında kocasının hakkı var mıdır yoksa yok mudur ya da bana bu konuda bilgi verir misiniz rica ediyorum
CEVAP:Hatırımda kaldıgı kadarıyla hüküm şöyle olmalıdır. Bey,hanımın çalışmaya ihtiyaç duymayacak derecede ihtiyaçlarını karşılıyor, buna rağmen hanım ev işlerini bırakarak çalışmayı tercih ediyorsa bu kazançta beyle ortaklık söz konusu olabilir.Aksi halde ihtiyacını karşılamayan bey hanımın kazancına ortaklıktan söz etmemelidir.

  y......... - ankara -
selamün aleykum Ahmet Bey.hayatımın en büyük ikilemi hususunda görüşünüzü almak istiyorum,olay şöyle..dinimizin koyduğu sınırlara riayet ederek,evlenme niyetiyle birisiyle görüştüm ve ikimiz de birbirimiz hakında olumlu düşündük,ailelere konuyu açtık.bu tanışma-görüşmeye de İslamı yaşamak noktasında devrimizin örnek alınası insanlarından bir hanımla eşi vesile olmuştu.karşı tarafın ailesi onay verdi,fakat benim ailem bu karara çok büyük tepki gösterdi ve dünyada kalan iki kişi olsak bile buna müsade etmeyeceklerini söylediler,çok büyük konuşuldu.bu beraberlik gerçekleşirse ya da görüşme konuşma devam ederse haklarını helal etmeyeceklerini söylediler.halbuki şahsı ve ailesini tanımadılar bile.karşı çıkmalarının tek sebebi de onlardan habersiz oturup görüşmüş olmam.sizce bu yerinde bir tavır mı ve bu kadar büyük bir tepki almışken bizim bu işi oldurmaya,yaşatmaya çalışmamız yanlış mı?Allah nasip ederse eğer, nefsin,heveslerin peşine düşülerek gerçekleştirilmiş bir beraberlik olmayacak inşallah;fikrî-mantıksal bir uyum var aramızda ve bunun bir sonucu olarak duygusal birtakım oluşumlar da söz konusu,fakat bu kesinlikle helal daire dışına taşırmadı bizi, bunun bilincinde olan insanlarız hamdolsun;ikimizi de Allah rızasına eriştirecek İslami bir izdivac niyeti sözkonusu.şimdilik ikimiz de bekliyoruz ve sadece dua edebiliyoruz.ailemden değil,Allahtan ümitliyiz.anne ve babamın rızasını almadan olmaz,onların hakkına girmek istemiyorum kesinlikle ama ortada hayır demeleri için geçerli bir sebep de yok.bu konuda sizin tavsiyeniz nedir?bir de şunu merak ediyorum,bu bekleme sürecinde sadece haberleşmek adına ve sık olmamak şartıyla telefonlaşmamız uygunsuz mu olur?Allah razı olsun,hakkınızı helal edin.duanız ricasıyla hayırlı akşamlar..
CEVAP:Muhatapta denlik varsa,bu izdivaça mani olunmaz.Yoksa, şafiide velinin izni olmadan zaten caiz olmaz,Hanifde de denklik yoksa caiz olmaz.Mani olabillerler. Telefonla konuşmakta mahzur (daha ileriye gidilmemesi halinde )söz konusu olmayabilir.

  a......... - osmaniye / bahçe -
s.a hocam ben şu an 19 yaşındayım 15 yaşından beri abdesstli ve namazına devam eden bir gencim önce meni vezi vedi hangi renktedir hangisinde gusül abdesti gerekir öğrenmek istiyorum son 3 senedir bende sabah namazı vakti uykudan uyandıktan sonra boşalma oluyor ve namazlarımda aksaklıklar yaşanıyor son 1 2 haftadır boşalmalar durdu sayılır ama halen cünüplük belirtilerim var erkeklerde boşalma olmadığı durumlarda yani vücud dışına çıkmadiğı durumlarda banyo yapılması gereklimidir boşalma olmadığı durumlarda yani vücud dışına çıkmadiğı durumlarda sünnet kısmında ıslaklık yaşlılık olması durumunda gusül gereklimidir vücüd dışına çıkmadığı durumlarda boşalma olmadığı zaman sünnet kısmında bir şey varmı diye bakmaya gerek varmıdır ... birde bazen gördüğüm rüyaları unutuyorum cünüp olup olmadığıma karar veremiyorum ne yapmalıyım ...
CEVAP: (Alfabetik sırayla) makaleler'de gusülle ilgili yazıları okuyun,sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Boşalma gibi hallerin tıbbi tarafı olabilir, doktorların yorumunu dinlemekte fayda olabilir.Cünüplük halinde çamaşırda ıslaklık ve işaretler olması gerekir.Unutma ile izah edilemez.

  a......... - denizli -
ikindi namazının vakti asr-ı sani de girmektedir, türkiyede ikindi ezanları ise asr-ı evvelde okunmaktadır, dolayısıyla türkiyede ikindi ezanı okunmuş olsa bile hala öğle namazının kılınabileceği 45 dakikalık bir ara vakit ortaya çıkmaktadır... şeklindeki mülahaza isabetlimidir. bilgi verirmisiniz saygılarımla ali asal
CEVAP:Diyanetin takvimi varken bu konuları halk arasında tartışma konusu yapmayı fayadalı bulmamaktayım. Takvimdeki vakitler yeterli ve geçerlidir bana göre.

  h......... - denizli -
slm. 29 yasında 8 senelik öğretmenim. 6 aylık bir evlilik hayatım var. fakat pek mutlu olduğumu söyleyemem.eşimde ben de dini yaşantımıza dikkat eden kişileriz fakat eşim son derece asabi. çok çab uk sinirlenen , sinirlenince ne dediğinin farkına varmayan ve küsen bir bayan. inatçı ve istediklerinin yapılması konusunda ısrarcı bir kişilikte. bu yüzden aramız sık sık bozuluyor. bana evlilikle ilgili kitap tavsiye edebilir misiniz. ama lütfen tavsiye edeceğiniz kitap kadınların vazifeleri üzerine olsun. çünkü piyasadaki kitapların hemen hemen hepsi erkeklerin eşlerine katı davrandıkları vurgusunu yapıyor. bizde ise durum tam tersi.
CEVAP: Size tavsiye edeceğim kitapların ilki, bizim 135.inci baskıya çıkmış olan (Yeni Aile İlmihali) olacaktır. Ancak bu Yeni Aile İlmihali-ni sadece hanım okuyacak değildir.İkinizde okumalısınız. Her ikinize de ikazlar,hatta irşadlar olacaktır.Hatta baştan birinci (Kocam zalim de olsa Cehenneme gitmesini istemiyorum) yazısını hanım,ikinci (Beyler hanımların sitemlerini niçin hoş görmeli?) yazısını siz, üçüncü (Bir deliye bir veli rolü) yazısını da her ikiniz okuyacak,sonra da oturup bunları birlikte düşüneceksiniz.Bu yazılar bize ne diyor diye bir öz eleştiri yapacaksınız.Şayet böyle bir tefekkür derinliğiniz söz konusu ise. Bundan sonraki kitap ise, (Güncel sorunlara Dini Cözümler) ile (Hayata İslam Kültürüyle Bakış ) kitapları olacaktır. Zannederim tek taraflı okumayla konu çözülmez.İkinizin de bu kitaplara şöyle bir göz atmanızda fayda vardır,zarar ise hiç yoktur. Özellikle bir çok eve girmiş bulunan Aile İlmihalini komşudanda alıp incelemelisiniz.Ama tenkid gözüyle değil, istifade edebelirim niyetiyle okuyun. Peşin hükümle okursanız derinlik gizlenebilir,faydalanma azalabilir.

  a......... - istanbul -
stanbul bagcılar ilçesinde engelli çocukalrı olan aileleri bir araya toplamak istiyorum bunun için çalışmalara başladım engelli ailelere kuran kaynaklı bilgiler vermeliyim moral açısından ama ne yazıkki kaç ilahiyatcının yayınlarına netden baktıgımda genel kanı engellinin saglam olanlara ibretlik oldugu kanaati bu benim din anlayışıma uymuyor ne yazıkki hala bir ilahiyatcı çıkmadı özürlüyü benim anlayışımla tarif edecek.. baktıkları pencere yeterince itici engellilere diger insanlara ibretlik olsun demek onu rencide etmektir neden bir engelliye engeli mükafat görülmezki ? hemen örnekleyeyim.. bir kalabalık işyerimin karşısında bir dostum ziyarete geldi ve kalabalıgı görünce bana sebebini sordu bende bir çocuk 19 yaşında umuma açık bir yerde intihar etti uyuşturucu kullanarak..dedim.. gördünmü dedi işte bir örnek ozancanın saglam olsaydıda böyle bişi başına gelseydi ne yapardın ? hiç isyan etmedim hiç şakayet etmedim ama o anki kadarda hiç şükretmemiştim engelliyi rabbimiz yarattı ..orjinal insan ... bu engelin ona vede ailesine bir mükafat oldugunu görmeyen zihniyetde sorun vardır kim garanti edebilirki oglumun hayatda affı mümkün olmayan hatalar yapmayacagını ? unutmayınki küçük kazalar büyük kazalara kefarettir benim inandıgım rabbim boş iş yapmaz herne ki yaparsa o kulunun iyiligi içindir bir kulunu eksik yaratıpda diger saglam kuluna ibret olsun demek hakkın adaletine terstir ''görelim mevla neyler neylerse güzel eyler'' benim mevlamın işleri böyledir... bu görüşümde bir hata varsa acilen düzeltilmesini dogruysa destekleyen ayetlere ve bilgi kitaplarına ihtiyacım var ALLAH a emanet olun
CEVAP:Size hak veriyorum.Bu konudaki bakışımızda eksikliklerimiz vardır. Benim kitaplarımı yayınlayan Mehmet Dikmen hocanın da evinde yirmi beş yaşında sipastik engelli bir oglu bakımdadır.Hiç şikayet etmiyor,aksine bunun hürmetine kazalardan,belalardan kurtuluyor,berekete nail oluyoruz, diye düşünüyorlar.Hatta Türdav'ın aylık SUR dergisinin bir sayısını geçenlerde engelli oğluna tahsis ederek bu konudaki görüşlerini anlattı.Sur dergisinin engellilere tahsis edilen bu sayısını Türdav'dan isteyebilirsiniz. (446 O8 O8) Bagcılar'da

  S......... - İstanbul -
Hocam, Kuran öğreticiliği sınavı yapılıyor diyanet tarafından. Sınavı kazandım fakat mülakat için bir kaç gün varken adet oldum. Bu halimle çalışabilir, kuran okuyabilir, milakata girebilir miyim?
CEVAP:Çalışabilir,Kuran okuyabilirsin. Çünkü geçerli mazeretin vardır. Yaz kuran kurslarındaki öğretmenler için mecbur kalınca ,Maliki mezhebinin bu konudaki izninden istifade ile caiz olabilir denmiştir.

  ö......... - Konya -
merhaba, ben eşimin ataması dolayısıyla 4 ay ayrı kaldık bu ayrılığın 1 ayı ramazana geldi. eşim ramazanda izin alıp benim yanıma geldi. o gece eşim yolda ben evde sahura kalktık ancak sahurdan sonra oruca niyet etmedik hani nefsimizi yenemezsek diye. şayet kendimizi frenlersek öğleye doğru saat 11;00 gibi niyet edip orucumuza devam etmeyi düşündük ancak kendimizi frenleyemedik oruca niyet etmedik ve eşimle cinsi münasebette bulundum. ikimizde orucumuzu kaza ettik ancak sonraları içimizde bir şüphe oluştu aceba 61 gerekir mi diye... bu konuda bize yardımcı olursanız seviniriz... saygılar...
CEVAP:Niyet edilmeyen oruca keffaret değil kaza gerekir.Keffaret, orucu tutmamanın değil tutupta bozmanın cezasıdır.

  h......... - adana -
dini nikahın bozulması için yüzyüze gelmeye gerek var mı? nişanlıydık..
CEVAP:Şahitler yanındaki boşamalar da geçerlidir.Ancak siz nişanlıymışsınız.Nikahlı değilmişsiniz. Şayet nikahlı değil sadece nişanlıysanız boşamaya gerek yoktur. Nikah yapmaktan vaz geçmek yeterlidir ayrılmak için. Şayet nikahlı değil de sadece nişanlı iseniz.

  A......... - Bursa -
Hocam, bazen maişette darlıklar çekiyoruz. Kazancımız düşüyor. Kaznç düşmesi, genellikle günahlardan dolayımıdır? Acaba daha ihlaslı olsaydım, dahamı çok kazanırdım. Yoksa şuankine rıza göstermekmi en doğrusu?
CEVAP:Kazanmanın kendine göre şartları vardır.Çalışma,çabalama,kafa yorup beyin zonklatma gerekir.Bununla beraber bu tek şart da değildir.İşin içinde sözünü ettiğiniz ihlas da vardır,nasip de söz konsudur.Rabbimizin takdiri de..Ama insan kendine düşeni önce yapmalı,bundan sonra ilahi takdirin gereği buymuş diyerek sonuca razı olmalıdır..

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org