DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  s......... - eskişehir -
hocam ben bir üniversitede öğrenciyim okuken tekrar sınava girip başka bir bölümü kazandım ve eskisini bırakıp yenisine kaydoldum ama bu tercihim dolayısıyla çok pişman oldum; önümüzde farklı tercihler olduğunda bizim için hangisinin daha hayırlı olduğunu nasıl bilebiliriz seçimimizi nasıl yapmalıyız sünnette bununla ilgili tavsiyeler var mıdır zira geri dönmeyi düşünüyorum hangisinin hayırlı olduğunu bilememek çok can sıkıcı cevap verirseniz çok sevinirim hayırlı günler dilerim
CEVAP: Kendinize ait olan kararlari baskalarina verdirirseniz çok zor bir hayata yönelmis olursunuz.Insan iradesini güçlendimeli,manitgini çalistirmali,hep baskalarinin akliyla,mantigiyla degil kendi akli mantgiyla kendine ait kararlari kendisi verme yetenegine sahip olmalidir.Sizin içinde bulundugunuz sartlari ve kapasite ve kabiliyetinizi sizi hiç tanimayanlar nansil bilebilir? Verdikleri karlarlarina siz nasil isabetli diye bakar,onunla hareket edebilirsiniz? .Lütfen kendi iradenizi ve mantiginizi iyi çalistirin,kendinize ait olan konularin kararlarini kendiniz verecetk sekilde irade ve azim sahibi olun.Çok zoranirsaniz çevrenizde sizi ve sartlarinizi bilenlerle istisare edin.

  a......... - MUĞLA -
Ben 2000 yılında uzun dönem askerlik yaptım.bize verilmemesine ramen ben dönüşte askeriyenin sırt çantasını aldım.hala bende.bu durumda kul hakkı oluyor.ne yapayım.veya çanta kayboldu ise ne yapmalıyım.teşekkürler
CEVAP:Sana ait olmayan çantanin ya kandisini,ya da degerini çantanin sahibi kuruma vermeli,yahutta bir yoksula hibe etmeli, yardimda bulunmalisiniz.

  a......... - türkiye denizli -
hocam ben memurum. maaşlarımız şimdiye kadar bir banka üzerinden ödenmekte idi. şimdi kurumumuz maaşlarımızın ödendiği bankayı değiştirdi. Yeni banka, maaşlarını kendi bankaları üzerinden ödedikleri için kurumumuza bağlı çalışanlara bir miktar para vereceğini açıkladı. (sanırım ihale yapılmış ve bu bahsi geçen parayı en çok vereceğini bildiren banka ile anlaşılmış) sorum; bu parayı almak caizmidir. bu para rüşvet kapsamında değerlendirilebilir mi? teşekkürler.
CEVAP:Bu parayi sartsiz alanlar aldiklari paranin karsilgi olarak verene bir seyler ödüyor,bir menfaat saglamasina sebep oluyorlarsa aldiklari para,o menfaati saglamak için önceden verilen rüsvet sayilabilir.Sayet böyle bir menfaat iadesi söz konusu olmuyorsa,veren de bunu böyle biliyorsa mesele yoktur denebilir.

  a......... - istanbul -
slmalykm hocam erkek çoçuğuna iki tane akika kesilir diyolar aslı nedir
CEVAP:Kesilir ,demek kesilebilir demektir.Bu itibarla böyle dini bir mecburiyet YOK, Ancak imkani olanlar için tavsiye vardir. Tasiyenin mahiyeti de,yaparsan sevap olur,yapmazsan günah olmaz demektir.TAKDIR SIze aittir.

  Ö......... - Ankara -
S.A hocam. işletme sahibinin haberi olmadan bir işletmenin üretim sistemini kopyalayıp kendi işletmemizde kullanmamız (teknoloji casusluğu) caiz midir? bu konu çok aklıma takıldı.teknik mühendis olarak çalıştığım için ikilemde kaldım. Rabbim yardımcınız olsun.. Vesselam
CEVAP:makalelerin içinde kablosuz inteternet kullanmak caiz mi yazisini bulup okuyun.

  M......... - Amerika/Tampa -
Selamun Aleykum Hocam, size bir sorum olacakti. Ben kisa suredir Amerikada yasiyorum, burda helal et (dana ve tavuk) zor bulunuyor. Buna ragmen ben simdiye kadar ne tavuk nede dana aldim burdaki marketlerden. Yaklasik bir haftadir burda yasayan Arab ulkelerinden gelen Abilerle tanistim. Onlar butun etleri yiyorlar, sadece yemege baslamadan bi Bismillah cek, caiz dir diyorlar. Ben buna cok sasirdim. Nasil gayri Muslimin kesitgi hayvanin eti Helal olur, anlamiyorum. Yada gercekten oyle oluyormu, yani Bismillah deyip yeniliyormu? Aydinlatirsaniz cok sevinirim. Allah razi olsun. Esselamualeykum
CEVAP:Gayrimüslim dediğiniz kimseler ehli kiap iseler,yani incile,yahutta tevrata inanıyorlarsa,bir ilahi kitaba iman etmişler demektir ki, böylece ehli kitap olurlar,ehli kitabın kesitği ise helaldrır,yenmesinde mahzur olmaz..Kendini zora sokma,islamiyeti yaşanması zor bir din halinde anlama..Bence gördügün müslüman gençlerin yaptıkları yanlış değildir.Sitede bu konuda geniş bilgi bulabilirisiniz.

  y......... - sakarya -
MUHTEREM HOCAM! NASIL DAVRANMAM GEREKTİĞİNİ BİLMEK VE VİCDANEN RAHAT OLMAK ADINA ANNEM İLE İLGİLİ BİR SORUM OLACAK:BEN 1,5 YAŞINDA İKEN BABAM VEFAT EDİYOR.ARADAN BİRKAÇ AY GEÇTİKTEN SONRA ANNEM,BİZ 4 KARDEŞİ DEDEME BIRAKARAK BAŞKASIYLA EVLENİP GİDİYOR VE BAŞKA MEMLEKETE YERLEŞİYOR.GEÇEN YILLAR İÇİNDE ARASIRA ÇOCUKLUK ANILARIMDA VAR OLAN,BİZİ BİRKAÇ SAATLİĞİNE DE OLSA GÖRMEYE GELİRDİ.BAŞKA İNSANLARIN EVİNDE,DEDEMDEN GİZLİCE.BEN DEDEME BABA DEDİM,BABAANNEME ANNE.ANNEMLE HİÇ DUYGUSAL BAĞIM OLMADI.YOKLUĞUNU DA HİÇ HİSSETMEDİM.VARLIĞINI HİSSETMEDİĞİM GİBİ.ŞU AN HAYATTA.EVLENDİĞİ EŞİNDEN İKİ OĞLU VAR.BENİMLE AYNI ŞEHİRDE İKAMET EDİYOR.MADDİ DURUMLARI DA SAĞLIĞI DA İYİ DEĞİL.BEN ŞU AN 35 YAŞINDA,EŞİ DOKTOR VARLIĞI YERİNDE BİRİYİM.YILLAR İÇİNDE ANNEMLE GÖRÜŞMELERİM OLDU.HALA DA VAR.AMA İÇİMDE ONA KARŞI BİR ANNE İŞTİYAKI,SEVGİSİ YOK.İÇİMDE AŞAMADIĞIM ŞEYLER VAR.KABULLENEMEDİĞİM BİR SÜRÜ SIKINTI.SORUM ŞU: RABBİM KARŞISINDA BU DURUMDAN MUAHEZE EDİLMEMEK İÇİN NASIL DAVRANMALIYIM?ALLAH AŞKINA HOCAM,LUTFEDER DE CEVAP VERİRSENİZ BİR HEMŞEHRİNİZ OLARAK DUACINIZ OLURUM.HÜRMETLERİMİ SUNARIM. BAKİ SELAMLAR!
CEVAP:Sen annene karşı duygularını yeniden düzenle,sevgi,hürmet ve yardımda asla elinden geleni geriye bırakma.O yanlış yapmışsa bir yanlışta sen yapma.Ama sana ana babalık yapanları da rahatsız etmeden yap bu iyilik ve gönül almayı..Bu kolay olmasa da sen kolay olmayanı,ama doğru olanı başar ve sonunda kazan,vicdanında da derin huzur duy. Allaha şükret böyle bir vefa ve evlat sadakati gösterdiğinden dolayı.

  M......... - Ankara -
Saygıdeğer Hocam ! Size bir sorum olacak eğer cevaplarsanız çok makbule geçecek cevaplayamazsanız da canınız sağolsun. 2 kız 1 erkek toplam 3 çocuğu olan bir adamın, erkek çocuğu 9 yaşında iken kaza ile ölünce bu ani ölümden etkilenen adam "Allahım bana tekrar erkek evlat verirsen ben ondan başka bir tane çocuk evlatlık alır bakarım" demiştir,,,bir süre sonra bir erkek çocuğu dünyaya gelmiştir...şu an çocuk 10 aylıktır,,,adam verdiği sözü unutmamıştır ve yerine getirmek istemektedir ancak, adamın ekonomik şartları uygun değildir asagari ücretle geçimini sağlamaya çalışmaktadır kaldı ki zaten Sosyal Hizmetler Kurumu'nun evlat edinmede aradığı şartları da taşımamaktadır, ayrıca adamın eşinin böyle bir vaatte bulunmamıştır. Bu durumda bu vaadinden kurtulabilme ihtimali var mıdır ? örneğin her ay belli bir oranda eğitim gören bir öğrenciye maddi yardımda bulunsa bu şekilde sorumlululuğu ortadan kalkar mı ? Saygılarımı sunar hayırlı günler dilerim. Murat Aksu
CEVAP:Bunu bir adak olması için sünnette yeri olması gerekir.Sünnette evlat edinmek diye bir ibadet tavsiyesi yoktur.Bu sebeple de bir şeyle borçlanmış sayılmaz,diye yorumluyorum.

  M......... - yozgat/sorgun -
hocam daha önce yazmıştım ama cevap alamadım.bu ramazan içerisinde 20 eylülde 59 yaşında babam vefat etti. o gün üzüntüden mi,ağlamaktan mı cenazenin defninden önce çok şiddetli başım ağrıdı,biraz uzandım geçmedi nerdeyse israf edecek kadar oldu.öğle sonunda da cenazeyi defnedecektik.başımın ağrısı hiç geçmedi az bir suyla ilaç almak zorunda kaldım,iftara kadar da başka bir şey yiyip içmedim.orucum kaza mı,keffaret mi gerektirir.teşekkür ederim...
CEVAP:Keffaret,mecbur olmadan sadece nefsine uyarak oruç bozmalarda söz konusu olur.Mecbur kalinan rahatsizliktan dolayi ilaç alarak,bozulan oruçlarda keffaret degil kaza gerekir.çünkü bu bir rahatsizligin tedavisi için alinan ilaç durumunda bir mezarettir,diye düsünmekteyim.

  s......... - türkiye -
ben 14 yaşındayım.11 yaşındayken kapandım.ama şimdi açılmak istiyorum.etrafımdaki herkes ayrı bir baskı uyguluyor.eğer açılırsam çok büyük günah olur mu?
CEVAP:Bizden, açilirsan bir günah olmaz,açil!.. diye bir cevap bekliyor olmamalisin. Elbette caiz olmaz sevaptan sonra günaha yönelmek. Ama bunun sorumlusu sensin,karari sen vereceksin ,benim sözlerim çok mühim olmaz.Sorumuluk sana aittir çünkü.Bence bu konuda sitedeki yazilari bir gözden geçir,tesettür makalelerini incele.Belki yanlisa dogiru yönelme duygusundan hemen uzaklasabilirisin..

  a......... - maraş -
SELAMALEYKÜM HOCAM.BEN ÖĞRETMENİM: BENİM SAÇLARLA İLGİLİ SORUNUM VAR YAŞIM 25 SAÇLARIM DÖKÜLÜYOR.VE BU PSİKOLOJİMİ ÇOK BOZUYOR.KİMSENİN YANINA GİTMEK İSTEMİYORUM. HER SANİYE AKLIMDAN ÇIKMIYOR. AYNAYA BAKAMIYORUM.MORALİM ÇOK BOZULUYO. BU YÜZDEN SILA_İ RAHİM BİLE YAPAMIYORUM KİMSEYİ GÖRMEK İSTEMİYORUM.DAHA SAYAMADIĞIM BİR SÜRÜ ŞEY VAR. HOCAM BANA YARDIM EDERMİSİNİZ.PROTEZ SAÇ YAPTIRSAM DİNEN UYGUNMU.YADA EKTİRMEK NASIL OLUR BENİ AYDINLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. BU DERDİMİ KİMSELERE AÇAMIYORUM.
CEVAP:Saç ektirmenin caiz oldugunu,abdeste,gusle mani olmadigiini yazmistim.Yaziyi siteye de almis bululamaktayim .Ana sayfadaki makalelerin içinde gereken bilgiye ulasibilirsin. Ayrica "Saç ektirmek caiz mi" kelimesini aramaya yazinca da makale karsina çikabilir..

  h......... - TÜRKİYE/MANİSA -
Selamün aleyküm hocam düğünü kız arkadaşım çalgılı olmasını istiyor;fakat ben sohbet ve dualı bir şekilde olmasını istiyorum daha doğrusu ailelem o şekilde olmasını istiyor. Sizden hocam bu konu hakkında kız arkadaşıma neden düğünün sünnete uygun olması gerektiği hakkında bilgi alabilirmiyim ? allah razı olsun
CEVAP:Sitede dügünler konusunda baslibasina makale vardir. Günah islenen dügünlere gitmemek kamsu hakkini ihmal etmek manasina gelmez.Çünkü günahli dügünlere gitmek degil gitmemek komsuya haktir. Bu itibarla sen bildigini söyle dinlemezlerse vebali onlarin üzerine at,sorumlulugu onlara yükle,isiçikmaza sokma.

  s......... - türkiye şanlıurfa -
şüra süresi 49.ayet mikroenjeksiyon göz önünde bulundurularak bilgilendiriresniz minnettar kalırız
CEVAP:sordugunuz konuda bilgimin oldugunu sanmiyorum.

  m......... - mersin -
muhterem hocam küçüklüğümde babam bana çok kızardı aile içinde bizim pek konuşma hakkımız olmazdı bu sebeple öz güvenim çok zayıf bi yerde konuşmak istediğimde söze pek katılamıyorum medeni cesaretim yok.şuan 25 yaşındayım babamın sesini yükseltmesine tahammül edemiyorum sürekli eleştirilirdik babam bize hiç güvenmezdi.şuan ondan dolayı babamla pek konuşmak istemiyorum bu konuda ne buyurursunuz.
CEVAP:Babanin yaptigi elbette yanlistir.Ancak bir yanlisa bir baska yanlisla karsilik vermek te yanlistir.Sen ayni yanlisi yapma,onu mahcup edecek itaat ve sabirla mukabele et,hizmette ve hürmette kusur etmemeye gayret göster.Lokman suresinde ana baba yanlis istekte bulunsa da yanlisi yerine getirmeyin ama kirmayin da, yumusak muhatap olmaya bakin denmektedir..

  e......... - ankara -
fal baktırmak günahmı kefareti varmı????
CEVAP:sitedeki makalelerde bilgi vardir.Bakilmalidir.Falin gerçekle bir ilgisi yoktur.Deger verilmemeli, zihnen de olsa mesgul olunmamalidir..Keffareti yok,tevbe,istigfar edip pismanlik duymak yeterlidir.

  s......... - tr ıstanbul -
hocam hayırlı aksamlar ben ıkı gun once kanser oldugumu ogrendımelımden geldıgınce ıbadetımı yapmaya calısıyorum olumden korkmuyorum desemde bıraz korkuyorum asla ısyan etmem ama yatakta kalmak benı cok korkutuyor cunku bugune kadar kımseden bır seyler beklemedım 39 yasındayım ıkı cocugum var elımden geldıgınce ıyı yetıstırmeye calıstım ama basarılı olamadım namaz kılmalarını ıstedım esımde kılmadı cocuklarımdahocam ben umre yaptım ama haccımı cok ıstedıgım halde yapamadım sımdı ne olur allah cc bılır hac bana kaza namazlarım varvacıp oldumu bırde hocam olumden korkmak ıstemıyorum ınna lıllahı ve ınna ıleyhı racıun sureklı okurum ama kaza namazlarım var sureklı kılamıyorum hocam kısacası kulluk vazıfelerımde eksıklıklerım varne yapmamı tavsıye edersınız tabı omrum yeterse nasıp olurda allaha emanet olun
CEVAP:

Kıymetli kızım,kimin hakkında neyin hayırlı olduğunu biz bilmeyiz.Hangi olayın sonucunda kime ne hayırlar verilecek onu da anlamayız.Bunların hepsini de bilen Rabbimizdir.Şurası kesindir ki,burada imtihanını veren,orada hayatını kazanmış olacaktır.  Bu imtihanı kazananların  başında Hazret-i Eyyub aleynhisselam gelmektedir.Rabbim onu imtihana çekmiş,gösterdiği sabırdan sonra da şifasını ihsan eylemiştir. Bu sebeple şifası olmayan hastalık yoktur.Hepsinin de ilacı ve devası mevcuttur. İnsanların  iyi olmaz dedikleri nice hastalar iyi olmuş,sıhhatlerine  kavuşmuştur. Bence maddi tedavilerin yanında manevi tedaviler de söz konusudur.Özelllikle ayetelkürsi gibi dualar,yasinler,bilinen diğer dualar okunmalı,Rabbimizden şifa dilemelidir. Çünkü Onun her şeye gücü yeter,her derde devayı halkeder.Bir de bakarsınız ki,iyileşmeler başlamıştır.Ümit kesilmez.Tüm okuyucularamızla birlikte sana dua edeceğiz..Rabbimiz şifalar lutfeylesin inşaallah .


  h......... - kütahya -
hocam çoğu hocanın yaptığı gibi sizin de anlayamadığım bir şey var. bir sürü hoca o kadar radyo ve tv programı yapıyor ama (osman ünlü tgrt fm hariç) hiç biri yahu söz uçar mp3 kalır, şu sohbetlerimizi mp3 formatında internetten yayınlayalım (veya yayınlatalım veya mp3cd olarak ucuza satalım) da insanlar bir şeylerle meşgul olurken dahi bu sohbetleri dinleyerek istifade etsinler demiyorlar. bu sizde de aynı böyle. vaktinizi almayacaksa sebebini çok merak ediyorum. cevaplarsanız sevinirim.
CEVAP: Sitedeki resmimin altındaki mikrofonun üzerine bir tıkladıgında ,yok olduğunu söylediğin konuşmanın var olduğunu anlayacaksın..Ancak şimdilik bu kadarını koyabildik,ileride belki bir senelik konuşmayı kolyabiliriz.

  ş......... - türkiye/hatay -
sigara harammı yoksa mekruhmu?
CEVAP:Sıgaraya haram,mekruh diyenler vardır.Şahsın durumuna göre değişebilir.Bünyede hastalık başlamışsa onun için haramdır.Çünkü tehlike çanları çalmaya başlamıştır.Böyle bir belirti yoksa onun için şimdilik mekruh durumunda sayılabilir.Hele bir de çoluk çocuğun rızkını kesip te sıgaraya veriyorsa onun için de haram olduğunu söyleyen vardır.

  y......... - istanbul -
Geçici döğme yaptırmak günah mıdır? Gusul abdestinin geçmediğini biliyorum ama geçici döğme boyadan ibaret olduğu için acaba günah olur mu?
CEVAP:- Döğme yaptırmanın günah olduğu kesindir.Yapılacak şey,pişmanlık duymak,tevbe,istiğfgar ederek bir daha böyle bir yanlışa yönelmemektir. Döğmenin gusle mani olmadığını yazmıştım.Bu konuda bir sıkıntı yoktur.Döğme görüntülerinin üzerinden akan sular,deriyi ıslatmakta,gusle engel bir durum söz konusu olmamaktadır.O konuda bir sıkıntı mevcut değildir.

  f......... - kırşehir -
hazine bonosu almak günahmıdır
CEVAP:Hazine bonosu dediğiniz kağıt size belli bir fiyattan satılıyor da, günü gelince siz bu kağıdı veriyor, verdiginiz paradan fazla para alıyorsanız,bu fazla para verdiğiniz paranın faizi olur,karı değil.. Çünkü kağıt size belli bir müddet sonunda paranızın faiziyle geri ödeneceği yolunda bilgilendirme ile veriliyor, siz de bu şarta evet diyerek paranızı faize yatırmış oluyorsunuz.. Paranızı kesin faiz getiren sisteme değil de, kar zarar ortaklığına yatırmış olsanız o takdirde paranızın getirdiğine helal kar diye bakabilirsiniz, aklınıza haramlık gelmez. Zira kar zarar ortaklığında tek taraflı değil iki taraflı risk söz konusudur.Paranız faizde çalıştırmak için değil karda çalıştırmak için alınır, sonunda hissenize düşen ne ise o verilir, verilen fazlalığı helal kar olarak benimseyebilirisiniz, helallığı konusunda bir şüphek aklınıza gelmez.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org