DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  a......... - tokat -
hocam benim sorum biraz siyasi durum ile ilgili.Bir partiye oy vermek veya vermemek mesuliyet arzedermi?bundan dolayı hesaba nasıl çekilebiliriz.Vermezsek ne olur verirsek ne olur. Saygılarımla...
CEVAP:Oy vermezsen yönetimin tutumundan şikayete hakkın olmaz.Çünkü oy vermedin,uygun olanını seçmedin. Senin gilisizliğinden dolayı da beğenmediklerin yönetime gelmiş oldu. Mevcutların içinde iyilerini tercih etmeye mecbursun.Kötülerin içinde de iyiler vardır.İyilerin içinde de en iyileri vardır.Yani seçecek birini mutlaka bulacaksın.

  e......... - çanjırı -
s.a.ben 1 ay oncesine kadar nişanlı idim.nişanlımın ailesi muhafazakar olduğu için (ki bende inançlı biriyim) dini nikah kıyılmasını istemişti.kıyıldı.ancak en son olarak nişan bazı sebeplerden atıldı.kıyılan nikahın bozulması için talak lazım diyorlar.boşama nasıl olur.ayrıldık veya ayrılalım demeyle olurmu.yoksa yüzyüze gelerek boşol diye 3'lemek mi gerekir.Allah razı olsun.(mailime yazabilirseniz sevinirim hocam.yazamazsanız da cevaplanması önemli ve yeterli)
CEVAP: iki şahidin yanında nikahladığın kızı üç defa (boşadım,boşadım,boşadım.benimle hiç biraile ilişikisi kalmamıştır.Bacı kardeş gibiyiz bundan sonra )demekle boşama gerçekleşmiş olur Nikahın hükmü bitmiş sayılır.

  H......... - Almanya -
Esselamu aleyküm, ben Almanya'da yasayan, kendi isini kurmus bir bilgisayar programcisiyim. Bazi durumlarla karsilastigimizda yaptigimiz isin caiz olup olmamasini bilmedigimizden dolayi size yöneldim. Müsterilerim bana bilgisayar programi veya internet sayfasi yaptiriyor. Sorum, müsteriye özel hazirlanan program ve siteler üzerine. Bir sigorta sirketi veya sigorta satan tüccar benden internet sitesi veya program yapmami isterse, benim ona istedigini yapmam caiz midir? Haram'a yardim etmenin haram oldugunu biliyorum. Fakat cözemedigim, bu yaptigim da harama yardim etmek olurmu? Yani ben görevimin (internet sayfasi yapmanin) karsiligini aliyor ve sigortalara karismiyorum mu diyebilirim, yoksa o kisiler benim yaptigim siteyi reklam araci olarak, müsteri bulmak icin kullaniyorlar, bu yüzden bende ortak olurum mu diyebilirim? Bu sorunun altindan kalkamadim, kisa da olsa bir cevap verirseniz memnun olurum. Simdiden cevabiniz icin tesekkür ederim. Selam ve saygilarimla Hamza Kücük
CEVAP: proğramı yaparken kötülük sergileyen bir proğram olarak yapıyorsanız bunun sorumulusu önce siz olursunuz. Şayet proğramın kendisinde kötülük yok da onu kullananlar kötüye alet ediyorlarsa orasından sen sorumlu olmazsın.İyiye kullanılan poragramı kötüye kullanan adam sorumlu olur. İçerik te kütülük yoksa,kötülük sonradan kullananlar tarafından getiriliyorsa onlara aittir sorumluluk.

  A......... - Sivas / Türkiye -
Selamun Aleykum hocam! Ben yeni nişanlandım. Bazen nişanlımla ele ele tutuşuyoruz. Boynuma sarılıyor ayrılacakken. Dinen bunda bir mahzur varmıdır?
CEVAP:Aranızda nikah yoksa haramlık söz konusudur.Nikah yapılıncaya kadar mesafeli durmakta isabet vardır.Çünkü mesafeyi kaldırmak ciddi mahzurları da beraberinde getirebilir.

  m......... - türkiye -
mrb hocam.benim merak ettiğim alkol almış insanla ilişkiye girmek doğrumu? iki kişi içinde abdest kabul olurmu?
CEVAP:Gusül bedenin yıkanmasıyla tamamlanmış olur.Alkolle ilgisi yoktur.Yıkananan kimse gusül abdesti almış sayılır,yakınma sırasında bedeninde kuru yer kalırsa gusül sahih olmaz.İğne ucu basacak kadar olsun kuru yer kalmamalıdır bedende.Bu sağlandıktan sonra gusul tamamdır.Alkol engel olmaz bu konuda..

  a......... - Türkiye/Ankara -
hocam 15 yaşındaki oğlum 7 yaşından beri namazını kılıyor şimdi ise sabah namazını uyanınca kılarım diyor bizde zamanında kılması için ısrar edince kızıyor nasıl davranmamızı tavsiye edersiniz
CEVAP:Alışıncaya kadar sevdirmeyi tercih edin,zorlamaya yönelmeyin.Zorlama uzaklaşmaya,sevme de yakınlaşmaya sebep olabilir.

  b......... - kocaeli -
hocam bana islamiyette tesettür hakkında bilgi verirmisiniz?
CEVAP:Yan taraftaki (sitede araştır) yazısı altındakı boşluğa tesettür kelimesi lyazın,istediğiniz bilgilerin çıktığını göreceksiniz.

  .......... - izmit -
hocam merhaba, annenin kızı ile yatmasının günah olup olmadığı hakkında bilgilendirirseniz çok memnun olacağım,şimdiden teşekkür ederim
CEVAP:Küçükken caiz olabilir.Ancak baliğ olduktan sonra ayrı yatma gereği vardır.Tüm çocuklar için gerekli olan,baliğ olunca mutlaka tek yatmaktır.Çünkü oluşan cinsel hisler zihinleri tırmalar,mahzurlar da buradan kaynaklanır.

  u......... - ANKARA -
mrb hocam bu gün annemin abim üzerindeki bir büyü olduğunu belirtmesiyle size ulaşmak istedim.Abimin evinde bulununan ilginç domuz yağı evli ve iki çocuk sahibi abim. Konu: Bir valiz içerinde bulunan ilginç domuz yağı bir parça domuz yağının içerinden geçirilmiş kalın bir ipin iki ucu kördüğüm yapılmış domuz yağı ikiye katlanmış katlanırkende içerine erkek saçı dikilmiş saçlar dik olarak gözükmekte görünüş olarak iki insanın birleşmesi gibi yani anımsatıyor ve bulan kişi annem bulan kişi üzerinde herhangi bir etken olurmu ve bu büyünün çözümü ile ilgili bilgilendirirseniz sevinirim... Saygılarımla.
CEVAP:Bahsettiğiniiz buluntudan ne zarar gelir,ne de fayda..Ancak siz bunlara manalar yükler de mutlaka bunlardan zarar gelecektir diye beklerseniz bu beklemeden meydana gelen vesvese size zarar verebilir.Bu sebeple insana zarar da fayda da yalnızca ALLAHDAN GELİR.BÜYÜDEN KORKMAK ALLAHDAN KORMAYERİNE GEÇMEMELİ,HERŞEYİ ALLAHDAN BİLMELİ,AYRICA VESVESEYİ ÖNLEMLEK İÇİN DE KURANIN SON İKİ SURESİ OLAN FELAk ve NAS SURElerini OKUMALIDIR.

  ş......... - TÜRKİYE DENİZLİ -
DOĞUM KONTROLÜ İÇİN TÜPLERİ BAĞLATMAK GÜNAHMI
CEVAP:Makalelerde bilgi vardır.Doğum kontrolü yazılarına bakılmalıdır.Tüp bağlatmak suretiyle kadını kısır hale getirmek,kusursuz kadını kusurulu hale getirmek olarak yorumlayan alimler uygun görmüyorlar.

  e......... - ankara -
hocam ben 4 aydır işsizlik maaşı alıyorum işkur dan ama 1 ay önce işe girdim firma yeni kurulduğundan sigortam henüz başlamadı bu ay başlıyacak geçen ay hem işkurdan hemde çalıştığım yerden maaş aldım işkurdan aldığım maaş harammı oluyo helalmi eğer haramsa bu parayı ne yapmam gerekiyo aydınlatırsanız memnun olurum teşekkürler
CEVAP:İşkur maaşı verirken ileri sürdüğü şartlarla vermektedir.Bu şartlar işe girince sizde oluşmuyorsa o maaaşı almanız uygunluk arz etmez.Çünkü işsiz oldugunzdan dolayı vermektedir.İşiniz ise artık vardır.Yani şart kalkmıştır.Meşrutta gitmiştir.Hakkınız olmayan para ise bir yoıksula verilmeli,böylece vebalinden kurtulmalıdır.

  k......... - türkiye istanbul -
merhabalar.ben alevı bir erkekle beraberım ve evlenmek nıyetındeyız ancak gecmısten beri sure gelen alevı sunnı sorunları kafamııızı mesgul edıyor.ben onun alevi olmasından sıkıntılı degılım tam tersıne alevılıkle ılgılı ne kendısının nede ailesının yaptıgı ozel bısey yok ve bana her zaman dogru yolu gosteren bı ınsan kendısı.cevabınız benı cok etkıleyecek sızce boyle bir evlılık olablır mi *
CEVAP:Alevilik doğru anlaşılıyor,doğru alğılanıyorsa mesele yoktur.Elbette evlilik olmalıdır.çünkü alevilikle sünnilik arasında evlenmeyi önleyen bir fark yoktur.Ancak aleviliği yanlış anlayanlar,onu islamdan uzaklaştıranlar vardır.Sizin muhatabınızın alevilik anlayışını bilmiyoruz.İslamla bağdaşan mı,yoksa uzaklaşan mı? Bunu sizin tespitiniz gerekir.Baştan her şeyi açıkca konuşmakta fayda vardır.Makalelerin içinde bilgi bulmak mümkündür.Bakılmalıdır.Sünniliğin yanından başlayıp ta dinsizliğe  kadar götürülen alevilik anlayışları vardır günümüzde.Sizinki inşaalllah sünniliğin yanındakı Müslüman aleviliktir. 

  b......... - ankara -
dini nikah da bayanın da boşama hakkı var mıdır? bayanın boşaması için boş ol demesi yeterli oluyor mu? yoksa boşama hakkı sadece erkeklerde midir? tesekkürler...
CEVAP:Bayanın boşama hakkı nikah sırasında bu hakkı şart koşar da alırsa o zaman var olur.Böyle bir hak almamışsa boşama hakkı da sözkousu olmaz.

  N......... - Almanya -
Esselamun aleyküm! Size sorulan bir soruda,oturarak ,merkeb üzeri veya otobüste namaz kilinabilirmi soru´sunua cevap olarak Efendimiz (sav) nafileleri deve üzerinde kilmis,farzlarida yerde kilmaya dikkat göstermis;ancak yerde mümkün olmadigi takdirde deve üzerinde kilinacagina isarette bulunmus diyorsunuz.Affiniza siginirim bu konuda acik hadis varsa bize kaynagini arz ederseniz bizleri memnun edersiniz.cünkü bu konuyu bazi arkadaslarla tartistik.hicbir farz namazinin Hastalik durumu haricinde oturarak kilinamayacagini ifade ediyorlar.kiliniyorsa bize kaynagini göster diyorlar Bizi bu konuda bilgilendirirseniz mütesekkir oluruz.Allah razi olsun.
CEVAP:Yerde kılmaları mümkün olmayan yolcuların namazlarını bindikleri vasıta içinde oturarak kılmaları gerektigine ait ilmihallerde hüküm mevcuttur. Aksi halde namazı kılmayıp kazaya bırakmak gerekir demek icabeder ki bunu söyleyen bir kaynak yoktur.Olamaz da.Ben farzı ya ayakta kılarım ya hiç kılmam,kazaya bırakırım denemez. Yolcular bindikleri vasıta içinde mecbur kalınca namazlarını oturdukları yerde kılarlar,kazaya bırakmazlar.(Kaynaklarıyla İslam Fıkhı) sayfa (476)daki Otobüs,otomobil ve uçakta namaz kılmak başlığı altıındaki yazıya bakılabilir.Efendimizin binek üzerinde farz kıldığı kesinleşmemiş olsa bile bu kılınamaz demek değildir.Fukahanın ictihadı bu yoldadır.Başka çare de yoktur.Bunda zaruret de vardır.

  s......... - türkiye kocaeli -
hocam parfüm sürmenin güsul abdestini bozduğunu duydum doğrumudur.(alkol içerdiği için)
CEVAP:Doğru değildir.

  H......... - İZMİR -
Hocam bir süredir kafamızı meşkul eden,gününüzdeki üretilen gazozların caizmi,değilmi konulu makalenizi bulamadım,bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.saygılarımla.
CEVAP:İlgili yazıyı siteye aldım.Makalelerde okuyabilirisiniz.

  A......... - TÜRKİYE/İST. -
SELAM ALEYKÜM HOCAM BEN FETHULLAH GÜLEN HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUM ONUN HAKKINDA BAZI HABERLER DUYDUM FETHULLAH GÜLENİ TANIMADIĞIM İÇİN İNANMAK İSTEMEDİM MESELA DİNLERARASI DİYALOGUN İSLAMI DİĞER DİNLERLE EŞİT SEVİYEYE GETİRMEK OLDUĞUNU BİLİYORUM DİNLERARASI DİYALOG NEDİR FETHULLAH GÜLENİN BAŞÖRTÜSÜ HAKKINDAKİ SON AÇIKLAMASI KAFAMI ÇOK KARIŞTIRDI FARZ İBADETLERİN BAŞÖRTÜSÜNDEN DAHA ÖNCELİKLİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR BU KONUYU BİRAZ AÇAR MISINIZ FETHULLAH GÜLEN NİÇİN TÜRKİYEDE DEĞİL ONUN EĞER Kİ SUÇLUYSA BİR DİN ADMI OLARAK KENDİSİNE YAKIŞTIRAMIYORUM SELAM ALEYKÜM
CEVAP:Fethullah Hocaefendi hakkında islama uygun olan neyi işitirseniz inanın,islama uygun olmayan neyi işitirseniz inanmayın: Biz islamı ondan daha iyi biliyor değiliz. İslama aykırı hiç bir görüş ve düşüncesine şahit olmadık.Yüzlerce eseri,konuşması,sohbeti vardır.Hepsi de okuyucuya dinleyiciye çok faydalıdir. Bu etkiyi çekemeyenler onun hakkında çok yanlış ve kasıtlı şeyler uydruruyorlar,onu gözden düşürüp kendileri onun yerine geçmeye yelterniyorlar.Bence kitaplarından.,kendi konuşmalarında,hatta ona mahsus sitelerden onu öğrenmekte isabet vardır.Ona ait çok site vardır.Bizimmekaleler içinde de bilgi vardır.

  y......... - türkiye rabzon -
ülker bizim margarinlerde domuz yağı olduğu söyleniyor kullanmamız doğrumu?
CEVAP:söylenti ile haramlık sabit olmaz.Haram olabilmesi için delil kesin olmalıdır.Bu söylenti yeni de değildir.Sık sık ortaya atılır,sonra yine kaybolup gider.İnandırıcı değildir.

  B......... - İstanbul -
Sayın Hocam ailemizinde rızasıyla ağustos ayında nişan yapıp aralık ayındada evlenmeye karar verdik.Fakat ikimizinde farklı şehirlerde çalışması nedeniyle tayin sorunumuz çıktı ancak gelecek yaz tayinlerimizi ayarlayabilecek olduğumuzdan düğün törenimizi erteledik fakat ailemizinde onayıyla hem resmi hem dini nikahımızı yaptırdık. Fakat kendisine dini konularda güvendiğimiz bir büyüğümüz dini nikahda 20 gün içinde cinsi münasebet olmazsa nikah sahih olmaz düşer diye bir söz söyledi dolayısıyla bizim nikahımızın düştüğünü şu an sadece nişanlı olduğumuzu söyledi biz ise böyle bir şey duymadığımızdan çok tereddütte kaldık bizi aydınlatırsanız seviniriz.Allah!a Emanet Olun
CEVAP:Bu gibi söylentilere değer verip te şüpheye düşmeyin.Dini nikah yapıp ta evlenmeyi aylar sonraya,resmi nikahın yapıldığı güne kadar tehir eden nice müslümanlar vardır.Bunlara da şüpheyle mi bakacağız.

  A......... - Arnavutluk -
Degerli hocam: Benim bir dini sorum var. Sitede aradigima ragmen bulamadim. Gusl etmek icin niyet etmek lazim, ancak niyet etmeyi unutursam veya gusl kelimesi yerine yanlislikla teyemmum kelimesini soylersem ve bunu guslun sonunda hatirlarsam gusle yeniden mi başlamam gerekir?
CEVAP:Gusülde niyet farz değildir.Bu sebeple baştan niyet etmeseiniz de yahutta yanlış kelime söylesinizde guslünüz tamamdır.Çünkü niyet demek ne yaptığını bilmek demektdir.Duşun altına giren inasının ne yaptığını bilmemesi mümkün değildir.Gusülettiğini biliyor.Tıpkı sahura kalkan kimsenin oruç için kalktığıı halde niyet etmedigini sanması gidir.Bu itibarla guslünüzden şüpheye düşmenize gerek yoktur.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org