DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  m......... - ÇANAKKALE -
namaz da sürelerin anlamını düşünmek namazı bozar mı? örnegin fatiha süresinin den siratal mustakım ne anlama geliyor gibi düşünnmek.....
CEVAP:Manayı düşünmek namaza zarar vermez. Aksine düşünmek namazın huzurununun gereğidir,sevabını artıran bir derin tefekkerdür.

  E......... - Samsun -
Ahmed abi, soruma hala bir cevap vermedin. kaç kez girip baktım sitene. bende sürekli akıntı oluyor. sürekli dediysem de çoook sevdiğim birine dokunduğum zaman veya o bana bi şey dediğinde. işin kötü tarafı ikimiz de erkeğiz. bazen öyle daralıyorum ki çıkmıyorum namazdan. kılıyorum yine de. ama etmeyeyim diye. Allah rızası için bi satır bi şiey yaz n olurrr. çok bunaldımmm. :( onunla konuşayım mı? ne yapayım abiiiii???
CEVAP:İyiliğe sebep olan şey yapılır,kötülüğe sebep olan ise asla yapılmaz, hep uzak kalınır. Başka izahı olmaz bu durumun.Seni kötülüge tahrik eden yakınlaşma ve buluşma, hislerinin isyanına sebep oluyor,karşı koyamaz hale bile geliyorsun. Öyle ise kaç bu yakınlıktan,uzak dur seni haram ve günahlığı kesin olan hissi ayaklanma ve isyana yönalten yakınlık ve görüşmelerden .

  m......... - ankara -
selamın aleyküm hocam ben ismimi ali murat olmasını istiyorum hz ali efendimizin ismini almış olacağım için caizmi ali ismini çok seviyorum allah razı olsun selametle hocam
CEVAP:Ben bir mahzur görmüyorum düşündüğünüz (Ali Murat) isminde.

  .......... - istanbul -
S.a hocam..eşim çok kıskanç bir insan.ikimiz de çalışıyoruz.eşimin sürekli bana karşı bir baskıcı tutumu var.en ufak bir sorunumuz olduğunda boşanalım diyor.Bende ona böyle yapmasının yanlış olduğunu konuşarak halledebileceğimizi ve sürekli boşanalım dediği taktirde nikahımızın düşeceğinden korktuğumu ona iletiyorum.Benden yapmmaı istemediği şeyleri benden ondan beklediğimi söylüyorum ama bana kendisinin erkek olduğunu bu yüzden yapmasında mahzur olmadığını fakat ben evli bir bayan olduğum için kesinkes kendi isteği dışında davranmamam gerektiğini söylüyor.Ve istemediği şeyleri yaptığımda da hakıkını helal etmeyeceğini bana söylüyor.Bende çok üzülüyorum onun bu söylediklerine..Bir hak geçmesi söz konusu olur mu? Cevap:Eşlerin helal olan isteklerine uymaları gerekir,ama haram olan isteklerine uymamaları halinde bir hak geçmesi söz konusu olmaz!.
CEVAP:

  a......... - ...... -
slm aleykum hocam komşum beraber oturduğu bekar olan oğlunun biriktirdiği parayı oğlundan habersiz almış[parayı gereksız yere harcamasın diye]o parayada altın alıp düğününde tekrar oğluna vermış. parayı benım aldığımı bilmiyor vebaldemıyım ne yapmam gekekır diye soruyor a.e.o
CEVAP:Alınana para sahibine en muhtaç oldugu sırada daha hayırlı şekilde iade edilmiştir. Bir hak geçmesi söz konusu olmasa gerektir.Ama bu durum sonra kendisine bidirilir,helallık istenirse daha isabetli olur diye düşünmekteyim.

  h......... - Giresun -
Hocam,bayanlar adet döneminde tahmidiye,sekine,evradı kudsiye dualarını yani içinde ayet bulunan duaları okuyabilirler mi?bazıları kesinlikle okunur diyor, bazıları da kesinlikle okunmaz diyor.bazıları da mesela tahmidiyeyi sürekli okuyorsan o senin virdin olmuştur adet dönemindede okuyabilirsin diyor.cevaplarsanız çok sevinirim.Allah razı olsun...
CEVAP:Dualarda geçen ayetler, dua manasını içeriyorsa duadan sayılarak bahsettiginiz özel halde de okuna biliyor..Dua manasında olmayan ayetlerin özel halde okunmasına uygun gözüyle bakılmıyor.

  g......... - samsun -
hocam ben uzun zamandır danışacak birini arıyordum hatta da bu sabah düşündüm kime soracağım diye tevafuk ya sabah arkadaşların kitaplıkta sizin kitabınızı gördüm sorulan sorulara cevap veriyordunuz ışte ahmet hocam dedim size sormalıyim ben samsunluyum ama tokatta 4 yıllık fakülte bitirdim geçen yıl bir yıldır kaldığım yerdeki büyüklerim bizim gibi kal buralarda dediler ben bir yıl onlarla birlik de kaldım bu yılda gitme diyorlar ama babam kesinlikle olmaz bir yıl daha bekletmem diyor gel buradan yardımın i burada yaparsın diyor babam çok katı kuralları olan birisi sizi dinlemiyorum dersem onları kaybedeceğim ama buradaki işleri de bırakıp gitmek istemiyorum ne yapmalıyım bilgilendirir misiniz
CEVAP:Ana-babayı kırarak bir iş yapılmamalıdır. Onların rızasını alarak yapmaya gayret etmelidir.

  y......... - elaziz -
Hocam biz kardeşime internetten araştırıp SUDEN ismini koyduk . Manasını efendimizin cennette en sevdiği ağaç olarak biliyorduk fakat başıboş demekmiş sonradan öğrendik.Bunun için ne yapmalıyız nasıl hareket etmeliyiz şimdiden teşekkür ederim.
CEVAP:Manasından şüphe ittiğiniz ismi şüphe etmeyip beğendiğiniz bir isimle değiştirirseniz vesveseden kurtulursunuz.

  E......... - adana -
Yaklaşık 6 aydır benim için hayat memat meselesi olan sorduğum sorunun cevabı için hergün sitenize baktım. Size o kadar çok güveniyordum ki, vereceğiniz cevap için her gün Allah a dua ettim. Ama siz hiç umursamadınız. ..
CEVAP:Ne sorduğunuzu bileritmemişsiniz. Meselenizi bilmiyorum.Konu çok karışık ve uzun ise cevap vermem mümkün olmaz. Ama kısa ve net ise onların cevaplarını vermeye gayret ediyorum.Tabi bilgim ve imkanım nispetinde. Geniş soruları (Sorularla İslamiyet )sitesine sormanızda isabet vardır.Onlar tek kişi değil itimat edilen selahiyetli ekiptir.

  S......... - Nazilli -
Selamun aleyküm hocam, size bi konuda danışmak istiyorum. Geçen yaz söz kestik, bu esnada mustakbel annem hoca getirtti ve dua okundu lakin bu konuda annem pek huzursuz zira abimin imam nikahı daha farklı olduğu için, bizim nikahımız geçerli olup olmadığından şüpheli. Abimde bir başka hoca geldi ayrı odaya abimle yengemi yanında 2 şahitle ayrıca dinimiz hakkında sorular sormuş mehir konusuda konuşulup kıyılmış, fakat benimkinde bu şekilde olmadı, insanların içinde hoca babamdan beni isteyip dua ederek ve herkesin nikahı tazelenmiştir demiş, ben mutfaktaydım o sıra ve mehir konusu hiç geçmemiş. Bi açıklık getirirmisiniz hocam bu konuya?? Şimdiden Allah razı olsun. Saygılarımla Sevim
CEVAP:Nikahta konuşulan mehir,nikahın şartından değildir.Konuşulursa konuşulan miktar kesinleşir,konuşulmazsa mehir hakkı hiç kaybolmaz,borç olarak kalır, istendiği anda verme mecburiyeti devam eder. Sitedeki makalelerde geniş bilgi vardır.Bakılmalıdır.

  E......... - Sinop -
Hocam ben eşmin ailesyle brlıkte yaşıyorum. Kayınvalidemle pek anlaşamıyoruz bundan dolayı ayrılmak ıstyorum kayınvalıdemde eşimin askerligıni bahane edıp ayrlmak istemıyo hocam benım asıl sorum ayrı ev acmanın dinen hükmü nedir yada böyle birşey var mıdır?
CEVAP:ayrı evde oturmayı isteme hakkın var. Anlaşarak bu hakkını kullanmayı isteyebilirisin.Sitedeki aile yazılarına bak!.

  A......... - IZMIR -
Hocam Selamaleykum, sitenizi devamli ziyaret ederim ve cok begenirim, oncelikle onu soyleyim. Bide bir sorum var, ben hollandada yasiyan bir gencim ve nisanliyim. Allahin iziniyle yakin zamanda dugun yapacagiz fakat ailelerimiz calgili dugun yapmak istiorlar. bu dinimizce caizmidir veya bir sakincasi varmidir? Sevgiler Saygilar ve Selamlar...
CEVAP:Düğün gibi güzel bir günde günahlı eğlencelere yönelmek uygun bir tercih değildir.Mümkünse günahsız eğlenlecelerle geçiştirin dügünlerinizi.

  r......... - konya -
Selamun aleykum, Bir bayanin eşine " .....bey" diyle ifade etme zorunlulugu varmidir.yoksa sadece saygi ifadesimidir. Aksi durumda gunah olduğunu duydum da...
CEVAP:Beyin rahatsız olmayacagı kelimelerle hitap edilebilir. Makalelerde bilgi vardır.Bakılmalıdır.

  ö......... - Sinop -
selamün aleyküm hocam.. gusül abdesti alırken yellendim (bağışlayın osurmak)sonrasında guslümü tamamladım ve çıktım...çıktıktan sonra ibadet yapmak istedim (veya istemedim) sadece namaz abdesti aldım..bu gusül abdestim olmuşmudur Allahın izniyle...
CEVAP:Gusül sırasında yellenmek güslü bozmaz,ancak guslün abdest olma vasfını bozar.Böyle bir yellemeden sonra namaz için abdest almak gerekir,guslü yenilemek gerekmez.Gusül yazılarına bakılmalıdır.

  d......... - istanbul -
iyi akşamlar.ben size bir konu hakkında danışmak istiyorum. ben kayınvalidemle yan yana binalarda oturuyorum.içeri dışarı her adımımı görüyor. ve her seferinde nereye gidiyosun? nerden geliyosun? eğer beni göremediyse nerdesin sen? bu ve benzeri sürekli beni sorgular vari konuşmalara maruz kalıyorum.ve ben eşimden habersiz kapı komşuma bile geçmem.ben bu durumdan rahatsız olduğumu ve beni niye sürekli sorguya çeker gibi hareket ettiğini biraz sert bir şekilde sordum.ve sonrasında da çok üzüldüm.ben günah işlemiş mi oldum.yoksa hakkımı savunmamın bana bir eksisi olur mu? sizlere danışıyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.Allaha emanet olun.
CEVAP:keşke haklı sözlerini yumuşak birdille söyleseydin,hakkını kırıp dökmeden ifade etseydin .Saygıyla konuşmaya her zaman ihtiyaç vardır.

  t......... - afyonkarahisar -
sayın hocam ben bir ilkokulda zihin engelli öğretmeniyim.hocam benim 3 öğrencim var. birinin durumu çok ağır kafasını duvarlara vuruyor ve ellerini kanatana dek ısırıyor ve altına yapıyor bu öğrenci okula hiç gelmedi hocam. aldığım maaşta hakkı kalır mı? bir de bazen hiç öğrencim olmuyor ve boş boş oturuyorum. içim sızlıyor böyle durumlarda diğer öğrencilerle ilgileniyorum. bu günlerin parası haram sayılır mı? selametle
CEVAP:Sen görevini yapıyor işine geliyorsun.Gelenlere de hizmetini yapıyorsun.İhmlal varsa sende değil gelmeyenlerdedir. Yeterki sen işinin başında bekle,vaktini onlara tahsis etmekten geri kalma.

  v......... - malatya -
Türkçe olimpiyatlarında ergenlik çağına girmiş kız çocuklarına şarkı söyletip bunu İslama hizmet diye insanlara izletmek caiz midir? Bunu bir abimize sordum. Cevap olarak: O kızlar daha 12 yaşında dedi. Bazıları12 yaşında göstermiyorlar, büluğ çağına girdikleri belli. Bu günah değil midir? Hizmet evinde kalırken wolkmende Ebru Gündeş dinliyorum diye abimiz bana kızmıştı, çok günah demişti. Fakat geçtiğimiz yıllarda Ebru Gündeş de Türkçe olimpiyatlarında sahneye çıkıp yabancı bir öğrenci ile şarkı söyledi. Lütfen bunun izahını yapabilir miniz? Emri bil maruf nehyi anil münker adı altında günah mı işleniyor? Yoksa Allahı anlatırken ufak tefek günahlar işlemenin mahzuru yok mudur?
CEVAP:Bu konuya hayramı sebep oluyor,yoksa şerre mi diye bakılmalıdır. Ben şahsen çoğu zaman göz yaşlarımı tamıyor,ağlayarak seyrediyorum.Başkalarını bilemem. Ama herkesin takdirini toplayan hayra vesile eşsiz bir örnek olay olarak bakılıyor.Farklı bakanlar da oluyor demekki!.

  B......... - RİZE -
selam aleyküm hocam, ben evliyim. kaşlarımın arası ise bitişik. karım sürekli bu durumumdan rahatsız olduğunu söylüyor. ben de artık kendimden ahatsızlık duymaya başladım. kaşlarımın ortasını alsam günah olur mu
CEVAP:Bakanların dikkatini çekecek derecede bir farklılık varsa düzeltilmesine gerekçe var temektir.

  İ......... - kayseri -
Selamün Aleyküm Hocam, Benim size iki sualim olacak. Birincisi; benim yurdışında yaşayan kız kardeşim kocasından habersiz annemize yardımcı oluyor.Annemde bu paranın helal olmadığını düşünüyor.Bu parayı kullanabilir mi? İkincisi; tanıdığım manevi kız kardeş olarak kabul ettiğim bir bayanla bazen mahrem konuları konuşuyoruz bu caizmi? Allah razı olsun şimdiden Rabbim sizi başımızdan eksik etmesin hocam.
CEVAP:Kendi parasından yaptığı yardımda mahzur olmaz. Beyinin izni ile yaptığı yardımda da mahzur olmaz.Mahzur parasa sahibinin izni olmadan yapılanda olur... Nikah düşecek derecede yabancı olan bir kızla iki ikiye buluşarak hem de mahrem konuları konuşmak varacagınız kötülüge zemin hazılamak manasına gelir.Sonu hayırlı olmaz.

  M......... - ELAZIĞ -
SELAMUN ALEYKUM HOCAM BEN GENÇ BİR OKURUNUZ OLARAK BİR SORU SORACAKTIM YOLDA BULDUĞUMUZ DÜŞÜK MİKTARLARDAKİ PARALARI CAMİYE KAYBEDEN KİŞİNİN HAYRINA BAĞIŞLASAK OLUR MU YOKSA NE YAPMAMIZ GEREKİR ?
CEVAP:Olur.başka yapacakbir şey deyoktur zaten.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org