DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  E......... - Ordu -
S.a hocam size bir soru sormak istiyorum. 19 yaşındayım bi sene olmadı kapanali. Pardiso giyiyorum. Ama ben ferace ve uzun başörtü takmak istiyorum. Ailem feraceye izin vermiyo karsi cikiyo uzun basortuyede siyah olmadığı müddetçe takabilirsin diyolar. Bende pardesonun üstüne de uzun başörtü olursa siyah olsun diyorum ve anlasamiyoruz. Ben ferace üstüne uzun başörtü takmak istiyorum dogrusu. Ailemin rızası olmadan takabilirmiyim bana yardımcı olur musunuz luften ne yapmam gerek..
CEVAP:Aileye insanın ihtiyacı vardır. Böyle önemli olmayan konularda aileyi kırıp geçersen ileride bunun zararını görürsün. Aileyle anlaşarak yap yapacağını. Doğrusu budur.

  a......... - kahramanmaraş -
Hocam ben nişan öncesi dini nikah yaptım ve bana çevreden birileri dini nikah yaptı isen 3 gün için de gerdeğe girmeniz gerek dediler bu ne kadar doğru ..teşekkürler
CEVAP:Bu doğru değildir. Resmi nikah olmadan yapacağınız birliktelik bilhassa kız için çok sakıncalıdır. Bir anlaşmazlık olurda nişanlıyız diyerek ayılırsanız kızın durumu ne olacak o zaman? Resmi nikah yok. Evlilik ispat edilemez. Halbuki evlenilmiştir.

  ......... - -
Selam Aleykum hocam cünüpken aldığım kitaplardan çalışıp sınava hazırlansam göreve geldikten sonra maaşım haram olur mu ? saygılar sunarım.
CEVAP:Olmaz. Çünkü cünüpken ders kitabı okumak haram değildir.

  E......... - ......... -
Slm hocam pisikolojık tedavı gören kızım başka şehırde okuyor onun bunalından rahatlaması için naas felag ve rahatlatıcı esmaladan okusam olurmu yada ben başka şehırde olduğum için kendınınmı okuması lazım dua ile
CEVAP:okuyacağınız dualar nerede olursanız olun kabul olur. Hatta biri dünyada, öteki de ahirette olsa yine şüphe edilmez .Rabbimiz inşallah şifalar lütfeyler adına okunan kimseye.

  b......... - b -
Hocam benim aklima hayalen bazi seyler geliyo gozumde canlaniyor ve camasirim islaniyor bunun icim gusul gerekirmi gusul yazinizi okudum anlayamadim
CEVAP:Bu hayallerden sonra süratle ve şiddetle sperm patlaması olursa gusül gerekir. Yoksa habersizce meydana gelen bir ıslaklık gusül gerektirmez .

  m......... - bursa -
Hocam s.a. Dualar kısmında yazdığınız ya da bundan sonra yazacağınız duaları arapça harflerle de yazabilir misiniz? Okumayı bilenler için harflerin hakkını vererek okumak daha makbul olacaktır. Ayrıca ezberlemesi de daha kolay oluyor.
CEVAP:Bende çok istedim arapça asıllarını da yazmayı. Ancak makinemizin gücü buna yetmediğinden latin harflerle yetinmeye mecbur olduk.

  G......... - ARDAHAN -
Sayın Hocam,Geçmişten kalan çok kaza namazım var.Allahın izniyle namazımı kılıyorum,günlük geçmiş kaza namazlarımı da her gün kılıyorum(1 gün lük olarak)Ayrıca gece kalkıp teveccüh namazı kılmaktayım. geçen cami imamı vaaz ederken Gece namazı kılman mekruhtur çok kaza namazı olana diyerek olan şevkimi kırdı.Bu konuda fikir verirseniz sevinirim.(Hanifi mezhebindenim) Gece kalktığımda teheccüt kılmayayım mı?Kaza namazlarım bitene kadar gece kılmyayımmı? teşekürler
CEVAP:Gece teheccüd namazı, imsakın giriş dakikasına kadar kılınır. imsak girdikten sonra teheccüd kılınmaz. Çünkü sabah namazının vakti girmiştir.. Ayrıca teheccüd namazı sünnettir. Kaza namazlarımız ise farzdır. Bu sebeple teheccüdü büsbütün terk etmektense iki rekat olarak kılıp sünnetin sevabından mahrum kalmamalı, hemen arkasından kaza borçlarımızı ödemeye yönelmeliyiz..Teheccüd namazı sadaka vermek gibi ise, kaza kılmak da borç ödemek gibidir.

  H......... - istanbul -
S.a Ahmet hocam şunu sormak istiyorum ben erkek haccam olarak erkeklere hacamat yapmaktayım.Benden bayanlar hacamat olmak istiyorlar bunu en yakın abla kardeş yenge ve akraba olmayan bayanda istiyor.Benim bunlara hacamat yapmam dinen caiz mi yaparsam bir sakıncası var mı.Allah razı olsun teşekkür ederim.
CEVAP:erkeğin yabancı kadının tenine el ile teması ve bakması caiz görülmemiştir.

  m......... - bartın -
Hocam biz namaz kılan Kuran okuyan kardeşlerdik 2 sene önce lut kavminin pis isìni yaptık çok pişmanız hayattan koltuk ne yapmalıyız affolurmuyuz yardım edin
CEVAP:Rabbimiz şirkten başka hataları affediyor. Yeter ki çok samimi tövbe edin, tekrarı söz konusu olmasın . Vesveseye kapılmaya gerek yoktur.

  K......... - Muğla -
Sayın Ahmed ŞAHİN Hocam; Örneğin; ben bir kişiden onun adına kurban veya adak kesmek için 600 lira aldım, ya da bir kişi bana kendi adına 600 liralık bir kurban veya adak kesmem için 600 lira verdi. Ben de hayvan satan birine gittim, pazarlık ettim ve 600 liralık kurbanı 500 liraya aldım. Hayvanı kestirdim. Kalan 100 lirayı da bu işle uğraşmam karşılığı şahsıma veya bir hayır işinde kullanmak üzre aldım. Bunu da kurbanı kestiren kişiye söylemedim. Bu 100 lirayı, bana veren kişiden habersiz kullanmam caiz olur mu?
CEVAP:Bu durumu para sahibinin de bilmesi şartıyla caiz olur.

  S......... - TÜRKİYE -
Selamün Aleyküm Hocam, Hocam,eşimle benim maaşım yaklaşık aynı miktarda.Bankamatikler ve paralar eşimde duruyor.Ben eşimin cüzdanından izinsiz ve habersiz para alabilir miyim? Caiz olur mu? Birazını anneme birazını da burs olarak vermek için.
CEVAP:Eşinin parasını ondan izin almadan kullanman uygun olmaz.

  i......... - Trabzon -
Selamun Aleyküm Hocam müsaitseniz size bir sorum olacak. Ben 3 ay önce işten çıkartıldım ve işsizlik maaşı alıyorum. Daha sonra bir firma ile yıllık ciro üzerinden ücret almak üzere anlaştık ve iş başı yaptım. Hemen sigorta yapılmadığı için işsizlik maaşı alıyorum. Bu maaş helal midir ne yapmalıyım?
CEVAP:İşsizlik maaşı verenlerin koyduğu şartlara uymaya mecbursun.

  A......... - -
S.a.hocam kolay gelsin.gerçekten yardımınıza çok ihtiyacım var... Yaklaşık birbuçuk yıl önce eşim kazada vefat etti.evleneli bir ay olmuştu ve kaza sonucu vefat etti...bu olay beni çok ama çok üzüyor.birimizi çok seviyorduk..eşimle severek evlendik, ve onu la imtihan oluyorum..hep aklımda eşim var hergün aklımda.. Gün gittikce acılarım aynı...yaşadığım bu olayı biri duyunca çok üzülüyo..benim de aklımdan şu geçio insanın bu olaya merhameti bu ise Allah(c.c) merhameti kat kat fazla olur diye düşünüyorum.ölüm,sabır ile ilgili çok kitab okudum.onları okuyunca iyi oluyorum,okuma bitince yine aynı üzülmelerim devam....yanlız kaldığım zaman içimden hep intihar geçiyo şeytanın vesvesi ile..mümkün mertebe uzak duruyorum...bigün şeytan beni tuzaga düşürecek diye çok korkuyorum..ne yapmam lazım yardımcı olusanız çok sevinirim aro.....
CEVAP:Allah sizi korusun. Üzüntülü de olsa yaşamak hayırlıdır. İntiharda ise (Allah korusun) hiç bir hayır yoktur, Allahın ihsan ettiği hayatı katletmen demektir ki, Rabbimiz emanet olarak ihsan ettiği hayatı katletmeye insana izin vermemektedir. Halbuki sabrı tercih edip "buda geçer yahu!" diyerek emanete ihanetten kendini koruyanlar, bu sabır sayesinde şehid derecesine bile çıkmaya layık görülmüşlerdir. İntihar edenlerin hiç biri sonunda memnun olmamışlar, sabredenlerin hepsi de iyi ki şeytana uyamamış da sabretmişiz diyerek ebedi hayatlarını mutluluk içinde yaşamaya başlamışlardır. Unutmayın bu hayat geçici ama ebedi hayat kalıcıdır. İmanı kuvvetli kahraman müminler sabreder, sonun da ebedi hayatlarını kurtarıp Cennet hanımlarının ablası makamına bile yükselirler. Bundan dolayı Bediuzzaman Hazretleri demiş ki: Cennet ucuz değil, ama cehennem de lüzumsuz değil! Çünkü Cehennemin varlığı imanlı insanın hayatını kurtarıyor, Cennete girmek için tüm sabır duygularını kullanarak hayatına kast etmekten iman sayesinde vaz geçiyor, ebedi hayatını kurtarıyor...

  A......... - manisa -
Selamun Aleyküm.ben bos vskitlerimi degerlendirmek istiyorum ama tsm olarak o vakitlerde ne yapmam gerektigini bilmiyorum. Mesela yolda yürürken ne yapmalıyım?
CEVAP:Dua oku, yaşadığın hayat hedefini buluyor mu, bulmuyor mu diye düşün! Bu konularda çok kitap okuyarak kalbini gönlünü dini değerlerle doldur, yabancı düşüncelerin seni istila ve işgal etmesine fırsat verme.

  k......... - -
Hocam Bir donem istimna yapip daha sonra tevbe edip yapmayan insanin hukmu nedir?Peygamber efendimizin(sas) "Elini nikahlayan bizden degildir" hadisi nin zayiflik derecesi nedir? Daha once istimna yapip tek etmis biri evlenecegi donemde bunlari esine anlatmasi gerekiyor mu?
CEVAP:Sitede ilk sayfada (en çok okunan) lardaki ilgili yazıyı oku.

  ı......... - -
hocam 17 yaşındayım ve bende çok vesvese oluyor bende artık vesveseleri (haşa Allah a küfür gibi)dışımdan fakat kalben içtenlikle olmadan dille söyledim dinden çıkmış olurmuyum ve vesveseleri içimden ben mi söylüyorum yoksa şeytan mı anlayamıyorum lütfen yardımcı olun üniversite sınavım var
CEVAP:Vesvesenin üzerinde durmaz, değer vermez, zihnen meşgul olmazsan, Allahın izniyle sana hiç bir zarar gelmez, günah falan söz konusu olmaz. Çünkü bu gibi kötü düşünceler senin isteğinle değil irade dışı etkilerle sana gelmekte, dolayısıyla sen istemediğin bir düşünceden dolayı sorumlu olmazsın. Tehlike, zihnen meşgul olmakta, bana bir şey olacak bundan diye korkup paniklemekte meydana gelmektedir. Balon gibidir vesvese, sen önem verir üflersen büyüyüp korkutucu hale gelir, önem vermez üflemezsen küçülür sonrada kaybolup gider. Dualarla.

  m......... - denizli -
HOCAM SELAMUN ALEYKÜM.. BABAMIN VEFATINDAN SONRA,ANNEM 26 SENEDİR HEP BENİMLE İKAMET EDİYOR.BİZ BERABER YAŞIYORUZ..BİZİM ÇOCUĞUMUZ YOK...BEN ÇOK HASTALIK ÇEKTİĞİMDEN DOLAYI ÇALIŞAMADIM.2 KIZ 2 ERKEK 4 ÇOCUK..ANNEM,BEN SENİN YANINDA KALIYORUM...MAAŞIMI DA SEN KULLANACAKSIN DİYOR....AMA ABİM MAAŞTA BENİM DE HAKKIM VAR DİYOR..ANNEM,ÖLÜNCEYE KADAR DA SENİN YANINDAYIM...MAAŞIMI SEN KULLAN DİYOR... ALLAH AŞKINA CEVABINIZI BEKLİYORUM...NE OLUR BU SUALE CEVAP VERİN..BU ŞARTLARDA ABİMİN BU MAAŞTA HAKKI VAR MI?
CEVAP:Maaş kiminse söz de onundur. Anne şefkati yanlış yapmaz. Endişeye kapılmaya gerek yoktur.

  r......... - istanbul -
Her şafi neden bir gün hanefi olmak zorunda?
CEVAP:Dinimizde böyle bir zorlama yoktur. Dileyen dilediği hak mezhepte kalır, kimse onu diğerine zorlayamaz. Hangisi kendisi için daha kolay geliyorsa onu tercih edip huzurla İslami hayatını onun hükümleri içinde yaşayabilir. Çevrede Hanefi olanların çokluğundan dolayı yalnız kalışından bir zorluk çekebilir. o yüzden Hanefi olmayı isteyebilir. Bunda yadırganacak bir durum yoktur.

  T......... - Bursa -
Selamün aleyküm hocam ; Son zamanlarda camilerin son cemaat yerlerinde diyanetin resimli afişlerini görmekteyiz. Biz namaz kıldığımız yerlerde insan ve hayvan resmi bulundurmaz iken, camilerdeki bu durum nasıl değerlendiriyorsunuz ?
CEVAP:Ben camimizin avlusundan kaldırttım, sonra yasak olmayan cansızlara ait resimlisini getirdiler. Öteki canlıya ait yarım resimlileri cami dışına astılar.

  e......... - trabzon -
kolumda bir elif miktarı yazan bi dövmem var.ortadaki elif arapça elif harfi çizilmiş.acaba tuvalete girerken günahmı bu harf
CEVAP:Dövme yaptırmak günahtır, tuvalete ,ama namaza, abdeste mani olmaz.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org