DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  m......... - yozgat -
hocam. bu zamana kadar kaza namazı kılarken "niyet ettim Allahım senin rızan için en son kılamadığım namazımın kazasınnı kılmaya" diye tekbir alıp kıldım. fakat daha sonra ilmihal kitabına baktım. vakit belirtiyor(mesela öğlen namazının kazasına diye) ben hep vakit belirtmeden kıldım. durum ne olur? başka bir sorum. ben kayseride çalışıyorum. yozgata babamın evine gittiğimde seferi namazı kılıyorum. bazıları seferi olmaz diyor. açıklık getirir misiniz? saygılarımla... hürmetler..
CEVAP:Niyetiniz tamam,eksik yok. "En son kılamadığım "demişsiniz. Doksan kilometreyi bulan yolculukta yolda seferi olursunuz,vardığınız evinizde seferilik bitmiş olur.

  r......... - Konya -
Selamun Aleykum YENI AILE ILMIHALI kitabinizda" uc tane kerahet vakti" oldugunu ve "putperestlerin bu vakitlere gunese taptiklari icin onlara benzemekten munezzeh olan muminlerin ibadetlerini bu vakitlerin disinda yapmaya gayret ederler "demisiniz. burada namaz dan bahsetmistiniz, acaba bu Kuran okuma vs icin de gecerlimdir?
CEVAP:Kerahet vakti,namaz ibdeti içindir, okuma ,zikir ve dualar için degildir.

  e......... - istanbul -
hocam okurda cevap verirseniz inanın ban çok büyük yardım edeceksiniz.lütfen sonuna kadar okuyun hocam.eşime çok kırıldığım bir anda öğrendiğim bir konu ile ilgili olarak onula 2 gün konuşmayacağıma konuşursam 20 yıl ona eşlik yapmayacağıma yaparsamda dinime imanıma dinden imandan çıkayım diye yemin ettim.Yeminimin tefaretine başladım. ALLAH rızası için beni bu yazdıklarımdan dolayı küçük görmeyin ben şu anda çok çaresizim lütfen bana bilgi verin bende doğru olanı yapayım....
CEVAP:Panige kapılmaya gerek yoktur.Tövbe,istiğfarın arkasından keffaretinizi ödeyin,benzeri öfkeye bir daha kapılamamaya, özellikle yemin etmemeye dikkat edin.

  U......... - Ankara -
Değerli hocam. Sağlığımız için çok faydalı olduğu yazılı olan "KEFİR" içeceğinin dinimizce caiz olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Yaptığım araştırmalara göre farklı yorumlar olduğunu gördüm. Sizin görüşünüz bizim için önemli. Şimdiden çok teşekkür ederim. Rabbim sizlerden razı olsun.
CEVAP:Sarhoş edecek hale gelmeyen kefir içilir.Çok bekletilerek sarhoşluk verecek duruma girmişse caiz olmaz! Makalelerde özel bilgi vardır,bakılmalıdır.

  m......... - elazığ -
daha önce cinsel ilişkiye girmiş ve bu nedenle bekareti bozulmuş bir bayan ile evlenmek dinen uygun mudur?
CEVAP:Tövbe etmişse sizin tercihinize bağlı bir durumdur.

  M......... - BİLECİK -
Namaz kılmamanın cezası hadislerde nasıl ifade edilmiştir?
CEVAP:Bugünün şartları içinde namaz kılmayana yumuşak sözlerle nasıhat edilir,kaba kuvvet kullanılmaz.namaza zorla değil sevdirerek davet edilir.Ömür boyu bu sevdirme görevi sürer.

  M......... - BİLECİK -
Sayın hocam,öğle namazının farzına yetişebilen birisi farzdan sonra ilk önce ilk sünneti mi yoksa son sünneti mi kılar ?
CEVAP:ikisi de caizdir.Ancak ilk sünneti daha fazla geçiktirmemek tavsiye edilmektedir.

  h......... - kayseri -
hocam size sorum ben evde kedi besliyordum birgün misafirim geldi gelen kişi kedididen korktuğu için kedimi biranda hiç girdirmediğim odaya koymak zorunda kaldım o sırada kedi orada baş örtümün üzerine idrarını yapmış en kötüsü baş örtünün altında güllü yasin vardı idrar onada geçmiş hocam içim hiç rahat değil yasini gördükçe üzülüyorum huzursuz oluyorum sanki kötülükler yakamı bırakmıyor yasini ne yapmalıyım nasıl kurtarmalıyım bu arada kedim öldü evde hayvan felan yok artık lütfen beni aydınlatırsanız çok sevinirim huzura ermek istiyorum yasine öyle bir olay olduğu için içim sızlıyor şimdiden bilgiler için teşekkğrederim.
CEVAP:Ayet yazılı kagıtları kedi kirletmiş,senin sorumluluğun ne kadardır burada? Dolayısıyla işi vesveseye götürmeye gerek yoktur.Şayet bir ihmalin söz konusu ise tövbe istiğfar eder,Rabbimizin affını dilersin.Yapacak başka bir şey yoktur.

  ......... - -
Hayırlı günler hocam,geçen gün sohbet ortamında bir kardeşimiz ölülerin arkasından yasin okumanın faydası yoktur ölünün günahlarını affet diye dua edilir Allah dualarınızı kabul ederse ölüye faydası olur fakat açıp yasin okuyup ölülerin ruhu için okumak ölüye hiç bir faydası yoktur dedi.Ben size yasin okuyup sana verdim desem sana ne faydası var mı yok ölülerede olmazz dedi.Hocam diye hitap ettiğimiz kardeşimizden bu sözleri duymak kafamızı çok karıştırdı geçmişlerimizin ruhuna hediye olarak okumak bile dua değilmidir? dediğimizde yasinin faydası yok sadece duanınz kabul olursa onun faydası olurmuş.Aydınlatırsanız çok memnun oluruz hocam saygılarımla...
CEVAP:Yasinin kendisini bağışlamak yok ise de yasini okuyup sevabını bağışlamak vardır.Bizler hayatımız boyunca yasin okuyor,sevabını bağışlıyoruz. Bu ince farkı fark edemeyenler yanlış konuşuyor,yasın okuyup sevabını bağışlamaya dahi yasak getirmiş oluyorlar!.

  l......... - afyonkarahisar -
hocam fethullah coca efendi evlenmeden önce en azevlilikle ilgili bir kaç kitap bitirmemizi öneriyor kimlerin kitabını okumamızı tavsiye edersiniz
CEVAP:Bizim (yeni Aile ilmihali)ni rahatça tavsiye edebilirim.İki büyük cilt.İki tkane de küçük cilt var.Aile İmtihanı ile Aile Hayatı. Bunlar televizyonlu evin ilmahi oldugunhdan günüzün sorurlarını iah eden zenginliktedirler. Sitedeki aile ve evlilik yazılarına baktığınızda bir fikir sahibi olabilirisiniz.O yazıları o kitaplardan naklettim siteye.

  h......... - mersin -
selamün aleyküm hocam .. tesbih falı diye birşey varmış komşumuzda bana gel şu konuda senin tesbih falına bakalım dedi bnde o an nefsime yenildim baktık ..sonra içimden ALLAHA şirk mi koştum diye aklıma geldi içimde bi huzursuzluk oluştu ve tevbe ettim bnde ..müslümanlıktan çıkmış olmuyorz dimi hocam (haşa)
CEVAP:Böyle yanlışlardan dolayı insan hemen dinden çıkmaz.Vesveseye kapılmamalıdır.

  A......... - Kahramanmaraş -
Muhterem hocam ben guslederken istemeyerek küfrettim daha doğrusu küfrün ilk kelimesini söyledim yani tamamını söylemedim anında kestim Guslüme bir mani olur mu? Saygılar
CEVAP:olmaz!

  m......... - istanbul -
Selamun Aleykum, Nişanlı bir çiftin (erkek şafii, kız hanefi) ramazan ayında cinsi organlarını sürterek tam birleşme olmadan inzal olması kefaret gerektirir mi? Gerektirirse, kız ve erkek için niyet ve şartları nasıl olur? Maliki taklit edilerek fakirleri doyurma seçeneği kullanılabilir mi, çünkü bu çift şimdi 7-8 aylık evli ve öğrenciler, şartlar zorlamaktadır. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim, Allah razı olsun.
CEVAP: duhul olmadan sürtünmeden dolayı vaki olan inzaldan keffaret gerekmez .

  s......... - istanbul -
selamunaleykum hocam benim sorum soyle sıktigim parfumun icinde alkol oldugu yaziyo acaba sıktigimda abdestim bozuluyomu
CEVAP:Bozulmaz.

  s......... - konya -
Ben evlı bır bayanım seytana uydum esımden baska bırıyle sarılıp opustum cınsel ılıskı yasamadım sımdı bu yaptıgım davranıstan dolayı cok pısmanım hergun tovbe edıp dua edıyorum rabbıme benı affetsın dıye esımın bundan haberı yok duyar jaenı bosar ya kendine ya bana bır zarar verır dıye cok korkuyorum sızce yaptıgım bu hata zinamıdır esımle nıkahım dusmusmudur yenıden nikah tazelesek evli sayılırmıyız
CEVAP:tövbe,istiğfar gerekir.nikah bozulmaz

  A......... - Eskişehir -
Selamün Aleyküm Hocam, Yurt dışında(özellikle arap ülkelerinde) hafız olmayan imamların bu şekilde teravih namazını kıldırdığını da görmüştüm. Bende evimde teheccüd namazını uzun kılmak için almış olduğum bir büyük bir rahle ve kuranı kerim mevcuttur. Buna bakarak kuranı kerimi kendim duyacak kadar sesli okuyarak teheccüd namazını ihya etmeye çalışıyorum. Bu şekilde namazı kılmam caiz midir? Konu ile ilgili yardımınız rica ederim. Saygılar A.Durak
CEVAP:Bizim uygulamalarımızda bakarak okumak yoktur.Böyle bir mecburiyette söz konusu değildir.

  E......... - Bartın -
Türkiye derecesi yaparak tercih ettiğim hukuk fakültesinden iki sene sonra mezun olacağım. Ancak kafamda çok büyük soru işaretleri var. Hangi mesleği seçmeliyim, dinime göre yanlış bir bölüm mü okuyorum ? Mali olanakları güçlü, geçerli bir meslek sahibi yapar ve yeteneklerime uygun diye seçmiştim bu bölümü. Ancak dinen uygun değilse kazandığım para da haram olur. Avukatlık, savcılık, hakimlik, akademisyenlikten birini seçeceğim. İslama uygun mudur, kazanacağım para helal midir ?
CEVAP:Her mesleğin hem iyi hem de kötü yanı vardır.Sen iyi yanını uygularsan mesele kalmaz.

  G......... - almanya -
S.a Hocam ben almanyada yasiyorum 12 yasinda bir kizim var hafta sonlari camiye gidiyor ve caminin ilahi grubunda ilahi söylüyor adetli iken ilahi söylenirmi bazen fetih suresi falan okuyorlar bilgilendirirseniz sevinirim allah razi olsun.....
CEVAP:adetli iken kuran okunmaz,ilahi söylenir.

  a......... - ..... -
s .a hocam 20 yaşındakı oğlum doktor tedavısını yaptırdığımız halde tırnaklarını kestiremiyoz yatağına yatamıyor orada uyuyamıyorum diyor ve benzeri şeyler bunlar şeytani veya cinlerle ilgili bi şey olabilirmi yardım edermisinız allah razı olsun sizden du a edın
CEVAP:Eğitimle ilgili olabilir. Konuyu şeytana,cinne yüklemekte hem fayda yok,hem de isabet ihtimali.. Çocuk doktorlarının tavsiyelerine önem verilmelidir.

  Ş......... - malatya -
Selamün aleykum hocam net bir cevap bulamadığım bir sorum olacak. ölen yakınlarımız için mezarlıkta kuran okunurmu caiz midir. kimi kesinlikle okunmaz bidaddır diyor. kimisi peygambermizin men ettiği ile alakalı bir hadis yok okunabilir diyor. kimisi mezarlıklar necis ortamlardır okunmaz diyor. hangisini yapmak doğru olur.
CEVAP:Mezarlıkta kuran okumayı mahzurlu kılan necis bir ortam yoktur.Ölmüşlerimize kuran da okutmuyacaklar mı mahzurlu diyenler?

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org