DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  ......... - -
hocam istiharede hem siyah hemde yeşil görmek ne anlama geliyor hayırlımı deyilmi acil cevaplarsanız çok sevinirim
CEVAP:önemli kararlarınızı istihare ile değil istişare ile alın.İstiharenin yorumunda yanılma ihtimali büyüktür.Çünkü yoruma bağılıdır. İyiye de işaret diyebilirsiniz kötüye de..Ama istşare öyle değildir.Konuyu bilenlerle istişarede tek yön gösterilir. Yeter ki,konuyu tam bilenlerle yapın istişarenizi.

  s......... - istanbul -
saygıdeğer hocam sakal bırakmak içn eşden izin alma şartı varmıdır yada hangi şartlarda eş izin vermeye haizdir?
CEVAP:anlaşarak karar vermenizde aile huzurunuz açısından hayır vardır.

  h......... - istanbul -
Hocam affiniza siginarak bir soru sormak istiyorum kadindan meniye benzer bir sivi gelir mi? Esiyle cinsi munasebeti sirasinda cinsel birlesme olmadan kadin orgazm olursa kadinin gusul abdesti almasi gerekir mi? Tekrar affiniza siginiyorum
CEVAP:Birleşme olursa meni gelmese de gusül gerekir....Anasayfadaki makalelerin başındaki harflerden (g) harfine tıkla, makalelerin içinde gusül yazılarını göreceksin . onları iyice oku.istedgin bilgiye ulaş.

  s......... - gaziantep -
Hocam 3 yetim yeğenim var 2,10,15 yaşlarında bunların geçim sorunları olmamasına rağmen kendi rızalariyla mallarını satıp ticaret yaptım.Parayı batırdım .şimdi bu çocuklar beni suçluyor .ben bu zararlığı ödemezsem allah katında yetim hakkından dolayı sorumlu olurmuyum.
CEVAP:Kendi malın gibi dikkat ederek çalışmışsan,bir ihmal ve kusurun olmamışsa bu sırada inşallah sorumlu olmazsın. Ancak rızaları olmadan yapmışsan bunu,ziyanlarını ödemen erekir.

  M......... - ADANA -
HAYIRLI GÜNLER AHMET BEY, BEN 44 YAŞINDAYIM. 1990 DA EVLENDİM. NAMAZA 21 YAŞINDA ÇOK ŞÜKÜR ALLAHIN İZNİYLE BAŞLADIM. FAKAT EŞİMİ TEMBELLİĞİNDEN BİR TÜRLÜ NAMAZA BAŞLATAMADIM. BAŞLIYOR 3-5 GÜN SONRA BIRAKIYOR. KURAN BİLİYOR. ŞU AN DA TECVİT DERSİ ALIYOR. NAMAZA BAŞLASAN NE GÜZEL OLUR DİYORUM. BEN BİLİYORUM. DİYOR BENİM İKAZIMDAN DA RAHATSIZ OLUR. BEN NE YAPAYIM. BANA BİR YOL GÖSTERİR MİSİNİZ. ALLAH RAZI OLSUN.
CEVAP:Sen yumuşak üslupta nasihatını sürdür. Ama zorlama. Kendi yaşayışınla örnek ol, gerisine de çok karışma.Hidayet Allahtandır.vakti gelince o da durumunu düzeltecektir inşallah.Yeter ki sen kendi yaşayışınla örnek olmaktan geri kalma.

  s......... - yozgat -
selamun aleykün hocam ben 10 veya 11 yaşında iken 2 bakkaldan ve 1kahveden para çaldım ve ben şu an 12 yaşındayım benim evde kendi 340 tlm var haram para bu paraların içine karıştı ve ben bazen bu paralardan anneme veya babama veriyorum bu haram paradan kurtulmak için ne yapmalıyım? (bunu annem ve babam bilmiyo)
CEVAP:Haram para, sahibi biliniyorsa ona iade edilir.Bilinmiyorsa sabihi adına yoksula hibe edilir.

  a......... - hatay -
selamunaleyküm.hocam iki gün üst üste hocaefendiyi rüyada gördüm birincisinde nefsim adına yardım istemiştim hele bir bakalım demişti.ikinci gün senin durumun biraz karışık dedi.Ogün çok kötü oldum.o günler nefsin türbülansına kapıldığım günlerdi.nefsim beni sanki boğazlayacak gibi bir haleti ruhiye yaşadım.evet sanki kesmeye götürüyordu.benim zor günlerimdi.bana ne dersiniz?...
CEVAP:Allahın affetmeyeceği hiç bir günah yoktur.Yeter ki kendini günahlı bilen kimse samimi şekilde tövbe etsin,hatasında israr etmemeye karar versin, verdiği sözünde de dursun...Her insanın ayağı kayıp çukura düşebilir.Önemli olan ümit kesipte çukurda kalmak değil,kalkarak islami istikametine yine devam etmektir..

  A......... - denizli -
SELAMÜN ALEYKÜM DEĞERLİ BÜYÜĞÜM. SORACAĞIM SORUYU BELKİ DEFAATLE CEVAPLAMIŞSINIZDIR AMA BEN CEVABINI BULAMADIM HAKKINIZI HELAL EDİN. SORUM:BAYANLAR HAYIZ HALLERİNDE TIRNAK KESİP, BEDEN TEMİZLİĞİ YAPABİLİRLER Mİ? YAPMALARININ VEYA YAPMAMALARININ HÜKMÜ NEDİR? CEVAPLARSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM. ALLAHA EMANET OLUNUZ.
CEVAP: "Tuvalet ve banyoda temizlik sünneti" başlıklı makaleyi okuyun.. Özel halde iken yapılan beden temizliği caiz olsa da isabetli değildir, yorumu yapılmış, beden temizliğinin beden temizken yapılmasında isabet olduğuna işaret edilmiştir.

  m......... - ist -
hocam 48 yaşındayım 21 senedir şükürler olsun beş vakit namazımı kılıyorum. 15 yaşına kadar olan namazlarımı kaza olarak kıldım ve 14 yaşından ıtıbarende oruç borcucumu tuttum. hocam namaz ve oroç borcum varmıdır. selamlar
CEVAP:Namaz ve oruç insana baliğ olduğu günden itibaren farz olur: Bu tarihten itibaren kıldığını ödemiş olur,kılmadığının da borçlusu sayılırsın .Senin ne kadarını kıldığını,ne kadarını kılmadığın ise sen bilirsin.Hesabını sen vereceksin.miktarını da sen tespit etmen gerekir.

  M......... - Aksaray -
1) Hocam ben üniversitede döneminde islama hizmet ettim, elimden geldiğince koşturdum ve kızlara da yanaşmadım. Ama üniversitede flört yapanlar evlendi şimdi mutlular da, ben evlenemedim şu an sıkıntıdayım. Dua ediyorum ama sanki boşa dua ediyorum.............."
CEVAP:Bence acele etmemeli, sabırla hakkınızda hayırlısını istemeye devam etmelisiniz.Bu devre bir sabır imtihanı devresidir. Sabır imtihanını kaybedecek bir isyana yönelmek yanlış bir acelecilik olur.Ben 33 yaşında evlendim,sizin o yaşa varmanıza daha çok seneler var.Bir gün öyle ani gelişmeler olabilir ki sende şaşarsın senelerdir gerçekleşmeyen duam nasıl olduda bir anda gerçekleşti diye hayret edersin.Sonra da sabırsız devrendeki isyanlarından dolayı utanır,tövbe istiğfar etmeye başlarsın. Hatta iyi ki o zamanlarda gerçekleşmedi isteğim dersin... Unutma! sabırda hep hayır vardır,sabırsızlıkta ise tam aksi söz konusudur. Bu yaşta moralini bozmaya hakkın yoktur. Senin kısmetin olan su yolda geliyor,ama ne kadar uzakta ,ne zaman çeşmeye ulaşacak onu bilmiyoruz. Kısmet ne zaman çeşmeye gelirse işte o anda bardağını uzatırsın kısmetin kendiliğinden dolar bardağına..Yeterki sen aranan vasıflara sahip biri olasın,uzak kalınacak zaafların sahibi biri gibi görünmekten kaçınasın!

  s......... - sakarya -
Selamün aleyküm hocam.. izninizle size bir olaydan bahsetmek istiyorum... Gecen gün anneannem pazarda bir ceyrek altın bulmus ve sahibi bulunamadığı taktirde bir hayır kurumuna vs vermek düşüncesiyle almıs evine getirmiş.. Simdi ise düşüncesi maddi olarak zor durumda olan teyzemin, kızı için ödemekte zorlandığı dershane taksitini bu bulmus oldugu altınla ödemek... torunu yani kuzenim üniversiteye hazırlanıyor bir nevi yine hayır yapılmıs gibi düşünüyor kendine harcamadığı için.. siz ne dersiniz bu durum için sahibi bulunmadığı zaman böyle birşey yapabilir mi?
CEVAP:Bulunan şey bir sene sahibini bulmak için bekletilir.Sahibi çıkmazsa ihtiyaç yerlerine sahibi adına verilir.Şayet beklemeden verilirse,sahibinin çıkması halinde bulan kimse onu sahibine ödemesi gerekir.

  b......... - sinop -
Hocam,bilimsel arastirma icin kendini kadavra olarak teslim eden İnsanlarin ukbadaki akibeti ne olabilir?kendimizi kadavra olarak teslim edersek gunah olur mu ?organ bagisinin dinimizdeki yeri nedir?cevabinizi buyuk bir merakla bekliyoruz ..hayirli gunler.
CEVAP:Organ bağışı caizdir.Diyanetinde bu konuda fetvası vardır.Ancak organ satışı asla caiz olmaz.Sitede bu konuda yazı vardır,bakılmalıdır.

  m......... - istanbul -
hocam benin sorum yeni tip yaşam alanları siteler ile ilgili. su an bir ev almak üzereyiz ve çok uygun fiyata merkezi konumda yeterince buyuk bir ev bulduk ama ev site içinde ve sitenin açık yüzme havuzu var. ne tavsiye edersiniz böyle bir sitede oturmanın sakıncası olurmu kararsızız bir tavsiye buyurursanız seviniriz.Allaha emanet olun..
CEVAP:Ben hayatımı hep mahalle içinde yaşadığım için öyle farklı yapıların durumlarını bilmiyorum.Memnun olanlar da var,müşteki bulunanlar da .. İyi araştrılmalı,sonra pişman olunacak durumlarla karşılaşılmamalıdır..

  a......... - antalya -
hocam etek altı temizlikte büyük abdest yapılan yerdeki kıllar temizlenmeli mi? hayırsa uzuyor napalım? evetse tüy dökücü kremlerle tamamen kurtulmamız caiz mi? ayrıca kolyuk altı kıllarından da tamamen kurtulmak caiz mi
CEVAP:Makalelerdeki (Tuvalet ve banyolarda temizlik) başlıklı yazıyı okuyun! Temizlik çok önemlidir.Temizliği temin eden modern imkanlardan istifade edilebilir.Yeter ki temizlik temin edilsin..

  a......... - erzurum -
hocam ben birine beddua ettim. ömür boyu şu sıkıntıyı çek dedim beş altı yıl önce . o bi kaç yıldır bu sıkıntıyı çekiyor. ama ben pişman oldum çekmesini istemiyorum. bunun için yapabileceğim birşey var mı acaba?
CEVAP:Tövbe,istiğfar ile Allahdan af dilemek..Mağdur duruma düşene de yardımda bulunmak...

  A......... - Türkiye -
Selamunaleykum Hocam bir insan bazı insanların yanında dindar gözükmekten çekinse ve bu yüzden namaz kılarken ağlama hissi gelse ancak ağlamasa, takke takmasa, Selamunaleykum demese yani bazı güzel şeyleri terketse ya da ibadetinin yapış şeklini değiştirse(daha az dindar gözükmek veya hiç dindar gözükmemek için birşeyler yapsa) bu bir riya mıdır?Şirk olur mu, imanı götürür mü?Hocam lütfen cavap verin eğer iman bu yüzden giderse kendimi değiştirmemem gerekir çünkü.
CEVAP:Bunları gördüğü mecburiyetlerden dolayı yapıyorsa sorumululuk söz konusu olmaz gibi geliyor bana.

  i......... - Azerbaycan -
Selam hocam.Lütfen cevap yazın.2 kere sordum cevap olmadı.Ben azerbaiycanda yaşıyorum.Doktor şalışıyorum.Azerbaiycanda durumlar turkiyedekinden tam farklıdır.Bir doktorun kazancı devletin verdiği küçük bir maaşdan(mevacibdibaretdir.hele sovet döneminden belki daha önceden de bizde bir deyim formalaşmış ki hekimi halk dolandırar.ona göre de hastalar doktorlara kendileri para veriyor.yani geliyor ve müayine ve ya tedavi olundugdan sonra ve ya önce parasını veriyor.yani söhbetimiz devlet hastanalerindendir.özellerde bir problem yok hasta geliyor parasını veriyor ve bakılıyor. devlet hastanasinde ise bunlar yok ücret çok küçükdür.yani 100 -500dollara arası deyişiyor.Çok doktorlar 200 dollar civarında alıyor.hastadan para bekleniyor.hasta bezen kendisi doktor istemeden veriyor ,bezen de doktor istiyor.amma devletin verdiği bu para ile yaşanmaz.Azerbaycanda aileli bir insan 2 cocuğu varsa bir şey bırıktımadan orta durumda ac kalmadan 700-900 dollar para harcaması lazım. yani bizde SSK ,diger sıgortalar ve s yok.küçük bir ücret vesselam. yani sorum şu ki,hastadan alınan para ve ya hastanın verdigi para (devlet hastanalerinde)helalmı,rüşvetmi,harammı? cevabınızı bekliyorum önceden teşekkürler
CEVAP:

  ......... - -
selamun aleyküm.zina yapmış bi insan yaptıgından pişman olup tevbe etmek isterse ne yapması gerekir ki RABBİM affetsin.ALLAH razı olsun
CEVAP: Önce tövbe,istiğfar ..Bir daha tekrar etmemek üzere kendi içinde karar vermek,verdigi tekrar etmeme kararında da sebat edip durmak.. Bu konuda sitedeki yazıları okumakta büyük faydalar vardır.Gerekli bilgiyi o yazılarda bulmak mümkünür.

  a......... - erzurum -
hocam ben birine beş altı yıl önce beddua ettim . ömür boyu bu sıkıntıyı çek dedim. şimdi çekiyor o sıkıntıyı . ben pişman oldum artık çekmesini istemiyorum . ne yapmam gerekiyor
CEVAP:Önce yaptığın bedduadan dolayı tövbe,istiğfar et. Sonra da mağdur olan o kimseye maddi yardımlarda bulun,sıkıntılarına çare bulmaya çalış...

  .......... - ... -
merhaba hocam,benim sorum kardeşlerim başörtülü ama deve hörgücü denen şey gibi başörtünün altına yazma baglayıp çıkıntı yapıyorlar uyarıyorum ama dinlemiyorlar lütfen burdan açıkça böyle yapmanın dinimiz açısından günah oldugunu yazarmısınız ltfen onlara okutacagım cevabınızı
CEVAP:Gazetede bu konda yazım var,salı- çarşamba günü çıkacak,sonra da siteye alacağım o yazıları.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org