DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  e......... - kütahya -
Hocam iki çocuğu olan bir anneyim (bir oğlan bir kız)oğlan 13 kız ise 10 yaşında. Çocuklarım ve ben üçüncü bir çocuk daha istiyoruz. fakat eşim buna razı olmuyor ve ben kesinlikle üçüncü cocuk istemiyorum diyor.Benim yaşım 38 eşim ise 40 yaşında. bu yıl içinde bir düşük yaptım. Bundan dolayı eşim artık üçüncü bir çocuk olmasını istemiyor. Ama ben ısrarla istiyorum ve buna çok üzülüyorum. Eşimin, benim bu isteğime karşı çıkmaya hakkı varmı. Dinen hükmü nedir? Eşim dindar biridir. Maddi durumumuz iyi sağlık problemim yok. Doktor üçüncü çocuğunuz olabilir dedi.Saygılarımı sunuyorum.
CEVAP:Anlaşarak karar vermenizde isabet vardır.

  F......... - Ankara -
Selamun aleyküm hocam. Tevbe etmiş biri geçmişte yaptığı istimnaların ve izlediği haram görüntülerin etkisinden nasıl kurtulabilir?
CEVAP:Tövbesini sürdürmekle,benzerini yapmamakla..

  H......... - ankara -
Hocam;hayırlı vakitler. Ben 8 senelik evliyim. fakat evlendiğimden beri özellikle annemle sorun yaşıyoruz.Şöyle ki eşimin memleketine gitmemizi istemiyor gittiğimde ben sana hakkımı helal etmiycem diyor.Onunla herhangi birşey paylaştım mı yada bana herhangi bir şey verdimi başıma kakıyor.Anne hakkından korkumdan birşey söylüyemiyorum.Eşimle annem arasında kalıp mutsuz oluyorum NE YAPMALIYIM.
CEVAP:Makalelerdeki aile yazılarını okuyun.sorunuzun cevabını hem de geniş şekilde bulabilirsiniz.

  r......... - kütahya -
Selamun Aleyküm Hocam bizleri böyle bilgilendirdiğiniz için Allah razı olsun.benim bir sorum olcak annem ve babam hacca gitmek istiyorlar şu anda birikmiş paramız yok fakat düzenli maaşlarımız var ama biriktirene kadar hayli vakit gececek onun yerine para çeksek hemen gitmek için uygun olur mu para çekerek gitmek..
CEVAP: Hacca gitmek için faizli para çekmek uygun olmaz.Faizsiz borç bulmak caiz olur.

  a......... - çanakkale -
s.a. hocam hayırlı cumalar.biz üniversitede çalışıyoruz.arkadaşlar bir şeyi öğrenmek istiyorlar.biz maaşımızı bankadan alıyoruz.banka bizim paramızı kullandığı için belli senelerde promosyon adı altında bize para veriyor.bu parayı almamız caizmidir. çok teşekkür ederim. ben çanakkale nur talebelerinden ali kardeşiniz. şükür mescidinden abdülvahit ağabeye ve bütün ağabeylerimize çok selam eder dualarınızı bekleriz...
CEVAP:Makalelerdeki aramaya (promosyon) yazın. (Memura verilen promosyon faiz mi caiz mi?) yazısına bakın.67 nolu makale.

  ç......... - yozgat -
SELAMÜN ALEYKÜM ahmet hocam. namazda okuduğumuz fatiha suresinden sonra amin demek namazı bozar mı?
CEVAP: Bozmaz.Gizli söylemekte isabet vardır.

  E......... - Nevşehir -
Hocam öğle ile ikindiyi, akşam ile yatsıyı cem etmek mümkün müdür? ben namaz kılmada biraz zorlanıyorum... önceleri iki elim kanda dahi olsa namazlarımı bırakmazdım...ciddi bir depresyon geçirdim..aslında tedavim devam ediyor...şimdi namaz kılmak bana çok zor geliyor.. doktoruma sordum bu durumu... namaz gibi ibadetler için iç enerjisi lazım dedi..bu enerji olmazsa ibadetlerini yapamayabilirsin dedi.acaba cem yapsam olur mu? Birde sadece farzlarını kılsam olur mu? yada içimden namaz kılmak gelmiyor diye ben kafir olur muyum? Allah muhafaza amin
CEVAP:Dinimiz kolaylık dinidir,zorluk değil.Hasta iken mecburiyet duyduğun zamanlarda bahsettiğin öğle ile ikindiyi,akşamla da yatsıyı birlikte farzlarından (cem ederek)kılabilirsin. Sünnetleri ise iyi olunca kılma azminde olmalısın. Namazı terk etme duygusu ve niyeti asla taşınmamalıdır.Olsa olsa şimdi yapamıyorum ama mutlaka yapabileceğim bir gün gelecek,görevimi tümüyle tam olarak yerine getireceğim inşaallah, düşüncesinde olunmalıdır.

  G......... - KAHRAMANMARAŞ -
Hocam hayırlı günler. Namazlarımı evde tek başıma kılarken öğlen ikindi gibi içten okunan vakitleri daha iyi konsantre olmak için sesli okuyorum. Evde bazen olan birileri oluyor onların okumuş olduğum sureleri duyması uygun mudur. Öğlen ve İkindi vakitlerinin yalnızkende dahi olsa sesli okunması uygun mudur. Namazlarda tek kılarken sünnet ve farzlarda sesli okumanın bir sakıncası var mıdır. hayırlı çalışmalar
CEVAP:Öğle ile ikindi namazları gündüz namazlarıdır.Gündüz namazlarında sesli okumak mekruhtur. Uygun görülmemiştir.Gece amazlarında ise serbesttir.Tek başına kılanda imam gibi sesli okuyabilir. Makalelere bakılmalıdır.

  t......... - -
hocam ben 1haftalık hamileyim ve 1 yaşında 1 bebeğim var.şimdi bu çocuğu aldırmak istiyorum lütfen çok acil cevap istiyorum.
CEVAP:Sitedeki makalelerde (Doğum Kontrolü ) yazılarına bakın.Geniş bilgi oradadır.

  j......... - gaziantep -
hocam ben 16 17 yaşındayken,çok korkak ve çekingen biriydim.liseye giderken arkadaşlarımın korkusuyla yaptığım birşeyi yapmadım diye ağır bir yemin ettim.şimdi 30 yaşındayım.ve geçen onca zamndır bunun ağırlığı altında yaşıyorum.lütfen kendimi affettirebilmem için ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verin.makalelerinize göz attım ama bununla ilgili bişey bulamadım.
CEVAP:Önce gücünüz yetiyorsa yaptığınız yeminin keffaretini verin,her fırsatta da maruz kaldığınız hatalardan dolayı tövbe istiğfar halinde olun.Rabbimiz simimiyetiniz nispetinde sizi affeder,ruhsal sıkıntıya girmenize hiç gerek kalmaz.

  A......... - ŞANLIURFA -
S.A BEN DEVLET MEMURUYUM. İŞYERİNDE ÇALIŞIRKEN DEVLETİN KAĞIDINI,KALEMİNİ VB. MALZEMELERİNİ ŞAHSİ İŞLERİMİZDE KULLANMAK MECBURİYETİNDE KALIYORUZ.BU DURUMDA NE YAPMALIYIZ. BELLİ ARALIKLARLA KAĞIT VE KALEM Mİ ALALIM HARCADIĞIMIZ KADARIYLA SADAKA MI VERELİM. AYNI ŞEKİLDE KAĞIT KALEMİ VB DEVLETTE AİT MALZEMELERİ İSLAMA HİZMET İÇİN KULLANSAK DAHİ ŞAHSİ KULLANIMDAN MI SAYMALIYIZ.
CEVAP:

  N......... - Silifke/MERSİN -
Kizimin adi Ayse irem sonradan İrem adinin cennete alternatif olarak olusturul- mus yalanci cennet oldugunu ögrendim bundan dolayi İrem adini degistirmem gerekir mi bunun aileye bakan yönüyle bi sorumlulugu olur mu? Simdiden Allah sizden razi olsun.
CEVAP:İrem adının (bahsettiğiniz gibi) pek sevimli olmayan tarihi bir olayı hattırlattığını düşürseniz mahzurlu bulur değiştirmeyi tercih edebilirsiniz.

  A......... - Karabük -
Selamun aleyküm aziz hocam. acizaneden size bir sorum olacak.. Namazda ALLAH için ağlamak namazı bozmaz. Dünyalık bir şey için ağlamak da namazı bozar. Hocam, namazda bize isabet eden bir acıdan ve yahut gözün rahatsızlığından dolayı gözden yaş gelmesi namazı bozar mı? Bozmasa bile bunun namazın faziletine bir etkisi var mıdır? Selamun aleyküm.
CEVAP:Elinde olmayan sebepten dolayı gelen gözyaşı namazı bozmaz.

  i......... - sakarya -
selamun aleykum hocam. Allah sizlerden razı olsun ve sayınızı arttırsın inşaallah. Hocam benim sorum şu evi olmayan kirada oturan biri katılım bankalarından konut kredisi kullanıp ev alabilir mi?
CEVAP:Katılım bankalarıyla yapılan işlemin, faiz değil helal olan kar işlemi olduğunu düşünüyor,mahzurlu olmadığı kanaatını taşıyoruz.

  a......... - amasya -
icralık malların alınıp satılması ile ilgili hükümler nelerdir
CEVAP: Ölü pahasına değil de, makul ucuzlukta değerini vererek alınması halinde icradan mal alımında mahzur olmadığını düşünüyoruz.

  A......... - Mardin -
Değerli Hocam, Ben özel bir kurum çalışmaktayım. Fakat Eşim ise Devlet Bankalarından birinde çalışmakta. Kazandığı ücret islami açıdan ne durumda neler tavsiye edersiniz. Bu konuda ne karar almalıyız nasıl bir yok takip edebiliriz. Saygı ve Hürmetlerimle,
CEVAP:Faizsiz bankada işi bulunca şüphelisini bırakması tavsiye edilmektedir.

  A......... - -
ES SELAMUN ALEYKÜM NİKAHLA ALAKALI SUALİM OLACAK MAKALELERİ OKUDUM ANCAK SORUMA NET CEVAP BULAMADIM.EŞİM EVİNE BAKMAYAN SORUMSUZ VE BU YÜZDEN TARTIŞTIK VE BANA 3 DEFA BOŞOL DEDİ NİKAH DÜŞMÜŞMÜDÜR.EVLİLİĞİMİN YÜRÜMESİNİ BENDE İSTEMİYORUM.YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.ALLAH C.C RAZI OLSUN HAYIRLI GÜNLER
CEVAP:Evliliğin yürümesini istemeyen taraflar ayrılma kararı alabilir,dava açabilirler. Bu hak hem kadın hem de erkek için mevcuttur. Ancak bence konuyu iyi düşünmek gerekir.Çünkü öfke ile ayrılmaların sonunda hep derin pişmanlıklar gelmekte,fakat vakti geçen pişmanlığın hiç de faydası olmamaktadır.

  S......... - ankara -
S.A BEn kadinlarin cocuk dogurmak istemedikleri icin kordon yani tüplerini baglatmasi günahmidir hükmü nedir ? yardim edin lütfen
CEVAP:Kadını çocuk doğuramaz hale getirmek,yani kısırlaştırmak caiz değildir.Eksiksiz yaratılmış insanı eksik,noksan hale getirmek caiz görülmemiştir.Makalelerde geniş bilgi vardır.Bakılmalıdır.

  g......... - istanbul -
S.a.hocam, Kendi tanıştiğim biriyle evlenme kararımı babama açıkladım.ancak doğulu(kürt)olduğu için razı olmadığını söyledi ama illede istersen veririm dedi.ben düşünce yapımız ve hayata bakış açımız aynı yönde olduğu için tercih ettim.evliliğimin ailemin rızası ile seçtiğim bu kişiyle olmasını istiyorum hayırlısı ile.daha da emin olmak icin istihareye yatmayı düşünüyorum.durumumla alakalı siz ne tavsiye buyurursunuz. Saygılarımla...
CEVAP:EVlilik gibi çok önemli hayati bir konuyu istihare ile değil istişare ile karara bağlamalısınız. Zira rüyanın neye işaret ettiğini kestirmek zordur.Hem de rüya bağlayıcı değildir. Uymaya mecbur olmazsınız. Ancak bilen ve tecrübe sahibi olanlarla istişare ile karar vermede isabet ihtimali çoktur.Zaten başka da çaremiz yoktur.Başta duygular hakim olur,zıtlıkları göremeyebilirsiniz.Sonraları duygular eskir,etkisini kaybeder,uyumsuzluklarınızı fark edersiniz. Ama bunun pek faydası olmaz.Çünkü geç kalmış bir teşhis ve tespit olur bu.Onun için duyguların tesirne kapılmadan karar vermek gerekir.Bunu da ancak bilgi ve tecrübe sahibi yaşlılar teşhis ve tespit eder,demek mümkündür.Takdir elbette size aittir.

  M......... - istanbul -
selamın aleyküm hocam, size bir şey sormak istiyorum, arkadaşım gazeteyi kendisinin gördüğünü söyledi. bende size sormak ve ilk ağızdan öğrenmek istedim, bir gazetedeki yazınızda Mühim olan kelime–i tevhid inancıdır. Hz. Muhammed‟i kabul ve tasdik etmek ise şart olmayıp bir kemal mertebesidir diye yazdığınızı söyledi. bu cümle sizemi aittir. hocam size ait ise kısaca açıklayabilirmisiniz. ALLAH Yardımcız olsun .
CEVAP:Ben böyle yanlış bir söz yazmadım,yazmam da mümkün değildir.Müslümanın Peygamberine inanması farzdır,mecburidir. (Kemal mertebesi falan gibi saçma sözleri en bilgisiz insan dahi söylemez.) Kaldıki, ben Peygamberimiz hakkında iki tane kitap yazmış insanım. Böyle saçma söz söylemenin caiz olmadığını bilen biriyim. On sene önce bir yazımda böyle yazdığımı iddia edenler olduğunu duyuyorum. O yazımda böyle bir söz yoktur. Ancak yazıdan böyle manalar çıkaranların olduğunu işitiyorum. Onları Allaha havale ediyorum. Allahın adaleti eninde sonunda onlara layıklarını verir,diye düşünüyorum. Nitekim veriyor da. Kaldı ki öyle bir sözü ben de yazsam başkası da yazsa yanlıştır.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org