DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  M......... - İstanbul -
Hocam Su flitreli elektrik süpürgem var. Haliyle mutfaktaki kırıntılarıda çekiyoruz. Rüyamda elimle tuvalete ekmek atıyordum. Rüyadan sonra farkettim ki makinenin suyunu tuvalete boşaltıyorum. Günaha girmişmiyimdir?
CEVAP:Bundan sonra öyle sevimsiz tutumdan kaçınmalısınız.Rüya bazen yoruma bağlı olur.İyiye yorumlamakta iyilik vardır.

  M......... - İstanbul -
Hocam Bekarken Cahillik dönemimde Allahım Birinci çocuğumda değil ama İkinci çocuğumda Beni Şehitlik mertebenle mükafatlandır Diye dua ederdim Annelikte en büyük isteklerimdendi . Şimdi 1,5 Yaşında kızım var kardeş istiyorum şimdi o ettiğim duadan çok pişmanım korkuyorum. Tövbe etmek istiyorum bu seferde Dünyaya tapmış olmaktan çekiniyorum ..Ne yapmalıyım .?
CEVAP:Rabbim,hakkımda hayırlı olanı nasip eyle diye dua etmelisiniz.

  m......... - istanbul -
Değerli hocam öncelikle selam ederim... Sorumu kısaca yöneltmek istiyorum.Eşimden ayrılırken mihir vermemiz gerekiyor malum.Ben eşimin son sınıf üniversite(özel ünv.) de okuduğu için harç parasını düğünde takılarla karşılamıştım.Bu bedel mihirden düşülübilirmi.Teşekkürler...
CEVAP:Baştan anlaşmanıza bağılıdır.Böyle bir anlayış varsa mesele yok.Yokta sonradan düşünülüyorsa herhalde mehir ayrı bir borç sayılır.

  .......... - . -
evlenmeyi düşündüğüm kişiyle ilgili istihare yaptım.o kişiyi siyah takım elbise içinde beyaz gömlek kendimi de kırmızı pantolon kırmızı gömlek beyaz hırka giymiş şekilde gördüm ama bu rüyanın devamını hatırlamıyorum.aynı gece 2. rüyada kendimi kaplıca da siyah kırmızı mayo giymiş olarak gördüm havuzun suyu sarı sonra kıyafetlerimi giymek için kabine giderken mor abiye elbiselerin üzerinden atlıyorum kabine gidiyorum çamaşırlarımız akrabalarınkilerle karışmış onları arıyorum çamaşrların rengi de beyaz renkte. genel olarak sizce bu rüya olumsuz mudur o kişiden uzak mı durmalıyım ve istihare kaç gün yapılmalıdır
CEVAP:Evlenmeye istihare ile değil istişare ile karar verilir.Makalelerde bilgi vardır.

  M......... - Ankara -
Ahmet bey iyi günler, İki gün önce bir arkadaşımı kaybettim.Ona 2 TL borcum vardı.Üzerimde hakkı kaldı bunu nasıl öderim
CEVAP:ölenlerin hakları geride kalan mirasçılarına ödenir!.

  a......... - eskişehir -
öğretmenler odasına girerken odada bulunan erkek öğretmenlere selam vermenin dini bir sakıncası varmı? selam vermeden günaydın diyerek girmek ne kadar doğru olur?
CEVAP:Makalelerdeki selamlaşma yazılarına bakın.Yeni işlediğimiz bir önemli konudur.

  A......... - hatay -
Allahtan bir isteğim var ve gerçekten gerçekleşmesini istiyorum.. Bunun için ne yapmalıyım,hangi duaları okumalıyım?
CEVAP:Allahtan hayırlısını iste,istediğin şeyin hakkında hayırlı oluduğunu bilmediğinden ısrarlı olma.

  İ......... - Kastamonu -
Sayın Hocam kitaplarınızdan istifade ediyoruz,özellikle Yeni Aile İlmihali çok güzel hazırlanmış, faydalı bir kitap. Normal bir İslam İlmihali yazma gibi bir çalışmanız var mı? Bu konudada yeni eserlerinizi bekliyoruz.
CEVAP: " Dini Sorulara Çözümler" kitabımız istediğiniz ikinci ilmihal olduğu söyleniyor. Hem de eline alınca okumandan bırakılmayacak kadar okutucu vasfı olan ilmihal deniyor. Her evde bulunması gereken ilmihal diyenlerde oluyor. Yan tarafta da resmini gördüğünüz bu kitabı tanımak için bir göz atmanızda fayda olsa gerektir, diye düşünüyorum.

  ......... - -
selam aleykum hocam peygamber efendimiz s.a.s 63 yaşında vefat etmiş ama 632 den 571 i çıkardığımızda 61 kalıyor bu nasıl oluyor..
CEVAP:MİLADİ TAKVİMLE HİCRİ TAKVIMİN FARKINDAN BÖYLE ÇIKIYOR HESAPLAR. HİCRİ SENE MİLADİ SENEDEN ON GÜN AZ OLUR,BUNDAN SÖYLEDİGİNİZ FARK ÇIKAR.

  Y......... - ORDU -
Selamün aleyküm hocam; Diyelim ki bir kişi Kabeyle aynı paralelde ve yuvarlak olan dünyamızda bulunduğu paralelde tam da Kabeye eşit bir noktada bulunuyor. Bu durumda Namazda Kabeye hangi yöne yönelecek. Ellerinizden hürmetle öperim...
CEVAP:Kabenin bulunduğu noktadan yukarıya doğru da ,yerin dibine aşağı da kabe sayılır. Bu sebeple insanlar bulundukları noktadan yöneldikleri hizada kabeden yükselen çizginin varlığını düşünebilirler..Kıbleye yönelmede bir sıkıntı söz konusu olmaz. Aya gidenlerin yöneldikleri gibi..

  ......... - -
hayırlı akşamlar hocam ben rüyamda hz.yüşa kabrinde dua ediyorum ve duan kabul olacak deniliyor bu rüyanın anlamı nedir..
CEVAP:Rüyalar yoruma tabi olurlar.Onun için iyiye yorumlamalı,kötüye yorumlamalıdır.İnşaallah duanızın kabul olacagına işarettir.

  a......... - kastamonu -
s.a.hocam ikindi namazını kılarken farzında sesli olarak elhamdü lillahi dedim.aklıma geldi kalanına sessiz devam ettim .sehiv secdeside yapmadım gerekirmi.yoksa yenidenmi kılmalıyım
CEVAP:Yeniden kılman gerekmez.Sehiv secdesi yapsan iyi olurdu ama yapılmamışsa namaza mani de değildir. Rabbimiz kabul buyursun.Sesli olarak söylediğin kısım üç ayet uzunluğunda olmadığından mahzur söz konusu olmaz.

  ç......... - ANKARA -
hocam bazı hadislerde Elini nikah eden melun dur gibi bazı günahları işleyen ler lanetlenmiştir.tevbe edip bir daha hiç yapsa da o insan ölene kadar lanetli olarak mı yaşamış oluyor?bu lanet nasıl bir şeydir?
CEVAP:Makalelerin altındaki çok okunanlar kısmında geniş bilgi verilmiştir..Çok okunanlara bakın.

  ......... - -
S.A.HOCAM KAÇ DEFADIR SORUYORUM AMA BİR TÜRLÜ CEVAP ALAMADIM AMA YİNE DE ŞANSIMI DENEYİP SORUYORUM ŞEVKİM KIRILMIŞ BU MESELE YÜZÜNDEN ALLAH İÇİN CEVAP VERİN BEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİYİM BAZI DERSLERDEN HAKSIZ YERE YÜKSEK NOTLA GEÇTİM BUNUN İÇİN ÖĞRETMEN OLDUĞUMDA ALACAĞIM MAAŞ HARAM MIDIR ÇOK VESVESE GELİYOR BANA ALLAH RIZASI İÇİN CEVAPLAYIN HÜRMETLER.
CEVAP:Ayette: "İyilikler, günahları siler! " buyruluyor.Siz de iyiliklerinizi,tevbe istiğfarınızı,yoksula yardımlarınızı.. çoğaltın,yaptığınız iyilik ve kazandığınız sevaplar inşallah endişe ettiğiniz yanlışınızın affına sebep olur. Başka çare bilmiyorum böyle konularda. Ahirette sevabı günahından çok olan kurtulur, buyruluyor.Sevabı çoğaltamaya, günahı da azaltamaya bakmak gerek, diye düşünüyorum. "İnşallah bu cevap silinmez.Çünkü önceki cevaplar hata oluştu denerek kayda geçmedi".

  M......... - BURSA -
Esselamu Aleyküm Saygı değer Hocam. Günümüzde yaşayan Nasrani ve Yahudilerin İslama girmeden ölseler bile cennete girebileceklerini söyleyen kimseler mevcut ve sizin de böyle düşündüğünüze dair isnatlar var. En doğru bilgiye bizzat sizden ulaşabileceğimiz için bu konu hakkındaki görüşlerinizi ilk ağızdan öğrenmek istiyoruz. Selametle. Hayırlı çalışmalar...
CEVAP:Bizim böyle saçma bir söz söylememiz mümkün değildir. İslamı duyan kim olursa olsun iman et mekle mükelleftir.İslamı hem duyacak,hem de inkar ederek Cennete gidecek,ben böyle bir hüküm görmedim. İslamı duymayan,bilmeyenler için böyle bir söz söylenmiş olabilir.Ama bugün İslamı duymayan,bilmeyen de kalmamıştır artık.Dolayısıyla inkar edenler mazur sayılmazlar. Onların da Cennete gidebileceklerini söyliyenler, duymayanlar,bilmeyenler için böyle bir ihtimalden söz etmiş olabilirler. İslamdan önceki (fetret devri) insanlarının durumu gibi.. Nitekim İsra suresindeki ayette Rabbimiz bunu bildirmektedir: "Biz Peygamber göndermediğimiz hiç bir halka azap etmeyiz!.." İsra suresi,ayet: (15).. Bu demektir ki,Peygamber gönderdiğimiz halkı da inkarlarında mazur görmeyiz. İnkarlarından dolayı azaba layık olurlar.

  a......... - istanbul -
selam hocam kağıt paranın üzerine hangi ayet yazılıyor? lütfen yardımcı olur musunuz
CEVAP:Kağıt paranın üzerine ayet yazılacak diye bir hüküm görmedim.TAM AKSİNE AYZILMAMALIDIR,diye biliyorum.Çünkü abdestsiz kimselerin eline geçen paralarda ayete hürmetsizlik olur.

  ......... - -
hocam ben tıp eğitimi almak istiyorum ancak eğitim sürecinde kullanılacak bazı materyaller-kadavra veya kemik gibi- beni düşündürüyor-eğitim süresinde insan kemiği de kullanılıyor-acaba ölen kişilere saygısızlık mı olur bu konuda bir sakınca var mıdır?şimdiden Allah razı olsun. Saygılarımla...
CEVAP:Tıb tahsilinde bu gibi malzemelere zaruret derecesinde ihtiyaç vardır.Mahzur olmamalıdır.Yoksa bilgili doktor yetiştirmekte zor durumda kalırız.

  m......... - istanbul -
Hocam Selamaleyküm, ben devlet memuru olarak çalışmaktayım almış olduğum maaşımın kırkta birirni ayırıyorum. Bunu zekat adı altındamı yoksa sadaka olarakmı ayırmalıyım. Ayırmış olduğum parayı, ablama,ünüversitede okuyan yeğenlerime, ünüversitede okuyan amcamın torunlarına, kuran kurslarına, işyerinde hasta olan ve şehit olan arkadaşlara yardımda ve çeşitli ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye çalışıyorum. Hocam bunu hangi ad altında ayırsam iyi olur, birde harcamış olduğum yerler doğrumu. Saygılar ve selamlar sunuyorum.
CEVAP:Sadakaların tümünü de zekat niyetiyle ayırıp versen bir mahzur olmaz. Aksine isabet olur.Çünkü zekat borcuyla kalmamış olursun.Zekattan artan olursa o da zaten sadaka sayılır.

  y......... - -
yarışma proramlarında kazanılan para haram mı?
CEVAP:Haram olmaz.Şayet bu para sadece sorulan soruları bilmenin ikramiyesi olarak veriliyor,bilmediği takdirde bir şey istermiyorsa,tek taraflı bir ikramiyedir, kumar gibi iki karaflı değildir. Yani bilirse alıyor,bilmezse bir şey vermiyorsa,mahzur olmaz.

  E......... - Adana -
Ben öğretmenim şimdi çalışdığım ilçede promasyon parası verilecek bu para faiz mi? Kullanmak haram olur mu? yada bu para ile öğrencilere burs verilebilir mi? bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.Allah razı olsun.
CEVAP:Makalelerdeki promosyon yazısını okuyunuz. Promosyon alınmalı,bir ihtiyaç sahibine verilmelidir. Kendisi muhtaçsa alabilir yeme giyme dışındaki yerlere harcaya bilir, diyenlerde vardır.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org