DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  D......... - tosya -
Hocam mesela ben 12. cüzü okuyacağım.Başka bir kişide bana 12. cüzü verdiyse 1 defa okusam 2sinin yerine geçer mi?
CEVAP: Okuduğunun sevabını alırsan,okumdağından da günaha girmezsin,diye düşünürüm.

  z......... - -
selamun aleyküm Hocam,biz altı kardeş olarak dualarımızın kabulu niyetiyle aramızda hatim yapacaz.bu niyetle hatim yapmamızda bi sakınca varmı.
CEVAP:Kuran okumanın sakıncası olmaz.Rabbimiz okuma ibadetinizi ve dualarınızı kabul eylesin.

  y......... - adıyaman -
sabah uyandığında ihtilam olduğunu farkeden,ve gusül alması için yeterli vakti olmayan kişi ne yapmalıdır?
CEVAP:Buldugu ilk fırsatta gusül yapıp kılamadığı namazını kaza etmelidir.

  .......... - hatay -
hocam cevablamanizi umut ederek yaziyorum ben takinti hastalağindan psikolojik tedavi górüyorum ve vesveselerle ömrüm geciyo her konuda kendimi suçluyorum geçmişimde bigünü hatirlamada bulaniklik yaşiyorum mesela hocam bundan seneler önce arabayla gideRken bi teyze önümüze çikti ama bise olmadi yani vurmadik hocam ama beynimde bunu acaba vurdukmu diye vesvese geliyo ve ben bu isin içinden çikamiyorum uzun oldu ama kendimi çaresiz hissediyorum ne yapmaliyim hocam
CEVAP:Bir yoksula yadım eder sadaka verisnezi zannettiğiniz kusurun fgühını a

  E......... - Denizli -
Hocam size sorulan sorularda aradım ama gerçekten bulamadım. Bu konu uzun zamandır eşimle zihnimizi meşgul ediyor. finans kurumlarından vadesiz olarak altın almak caiz midir? Burada temel amaç güvenlik.. Ancak sarf akdinden ve bu tür alım satımlarda kabz ve aynı mekanda olma gibi zorunluluklardan bahsediliyor. Bankada çalışan arkadaşlar internetten alınan altın kadar İstanbul borsasından alım yaptıklarını söylüyorlar. KArşılığı oluyor şeklinde.. Konu hakkında kesin bir fetva varmıdır? Nasıl yaklaşmalıyız? Bu durumda katılım payları da şüpheli hale geliyor mu? Vakit ayırıp aydınalatabilirseniz minnettar kalacağız.
CEVAP:Finans kurumlarından yapılan alış verişin faiz değil kar üzerine olduğundan caiz olduğunu düşünüyorum.İstisnalarının olduğunu bilmiyorum..

  h......... - trabzon -
selamün aleykum ahmet bey. daha öncede sormuştum ama cevap alamadım veya ben kaçırdım bilmiyorum. kim 1 milyon ister gibi seviyeli bilgi yarışmalarından alınan paranın hükmü nedir, cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.
CEVAP:Siz oraya katılmak için bir şey ödemiyorsanız,sadece bilirseniz size bir şeyler ödüyorlarsa bunun tek taraflı bir ikram manasına geldiği düşünülerek caiz olabileceği söylenmektedir.

  k......... - k.maraş -
saygıdeğer hocam bir çocuğumuz olacaktı 14 haftalık olunca hastanede kontrol esnasında çocuğun beyninin arka kısmının gelişmediği ve 10-15 gün için anne karnında öleceği ve anneyi sıkıntıya sokacağını söylendi bu durumda çocuğun aldırılması dinen caizmi acil cevap verirseniz sevinirim
CEVAP:Ana sayfadaki makalelerin içindeki doğum kontrolü yazılarını okuyun,ihtimallerin hepsi de orada sıralanmıştır.Rabbimiz hayırlısını nasip eylesin.

  T......... - Zonguldak -
Sayın hocam benim şuan içinde oturduğum kendime ait bir adet dairem var.Lakin elimde biraz birikmişimle beraber geri kalan kısmını katılım bankalardan kredi kullanıp yetırım amaçlı 2. dairemi almak istiyorum.Banka da calısan arkadaslar her nekadar sakınca görmeselerde faiz olmadıgı noksaında emin değilim.Acıkcası hala sakıncalarım var.Sonucta kiracı da değilim.Acaba hükmü nedir? Kredi kullanabiliyormuyum?Teşekkürler.
CEVAP:Evi olan faizli para kullanamaz. Ancak faizsiz çalışan finans kurumlarıyla alış veriş yapabilir.

  a......... - Bursa -
Cenazeyi defnettikten sonra verilen telkinin hükmü hakkında bilgi verir misiniz?İmamı Muhammedin umulur ki inşallah faydası olur görüşüne mi uyayım yoksa vermeyeyim mi?
CEVAP:Telkini verin,ihmal etmeyin.Çünkü bunda zarar ihtimali yok,fayda ihtimali ise çoktur.

  B......... - kayseri -
hocam değerli hocam ne yapsam olmuyor ne zaman rabbime yaklaşmaya çalışsam aynı çukura düşüyorum rabbime yalvarıyorum sadece onunla olmak istiyorum ama öyle bi günahki peşimi bırakmıyor rabbime asi olmaktan usandım yüzüm yok dayanamıyorum rabbime karşı utanıyorum günahı işlerken utanmayan ruhum günahtan sonra can çekişiyo hocam ALLAH aşkına Resulün hatırına dua edin nolur Rabbim bu günahtan kurtarsın beni nolur hocam çaresiz kulum rabbimi çok seviyorum ben böyle olmamalıyım ama yine aynı çukurdayım Allahın rahmeti üzerinize olsun değerli hocam
CEVAP:Bizi çukura düşüren olayları terketmek için ömür boyu mücadele etmin dışında bir çare bilmiyorum.Rabmimiz hepimizi düşmekten korusun,düşünce de kalkıp yolumuza yine devam etme azim ve aşkından da mahrum bırakmasın!.

  i......... - samsun -
S.A Hocam ben samsun doğumluyum ailem samsunda oturuyor.trabzonda çalışıyorum hafta içi trabzonda kalıyorum hafta sonları samsunda,trabzonda evim yok otelde kalıyorum.hocam sorum ben trabzonda iken 15 günden az kaldığım sürece namazlarımı seferi olarakmı kılacağım yoksa normalmi kılacagım.Hocam cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ALLAH sizden ve sevdiklerinizden razı olsun.
CEVAP:Devamlı kaldığınız işyerinizde tam kılarsınız,haftada bir gidip döndüğünüz(9O km)lik mesafeli yerde ise seferi sayılırısınız.

  S......... - mersin -
Hocam öncelikle böyle bir site hazırladınız için Allah razı olsun inşaAllah sorumu yanıtlamaya layık görürsüz. Hocam ben örtülüyüm ve dışarıda pardüsü kullanıyorum size sorum şu olacak içeride (bizim gibi) bayanlar arasında dar veya bol pantolon giymemde bir sakınca varmı?
CEVAP:Dar giymemek gerekir.Kötü örnek olmak vardır dar giyimde.

  d......... - bitlis -
merhabalar benim adım deniz bu gün bir tanıdığımız bana "mahşer günü herkesin adı çağrıldıgı zaman gidecek sen gidemeyeceksin çünkü adın Kuran da gecmiyor. isminin başına yada sonuna Kuran da gecen bir isim koy sana o isimle hitap etmelerini sağla" dedi. Sizce ben böyle mi devam etmeliyim yoksa bi yakınımızın dediği gibi dini anlamı olan bir isim mi kullanmalıyım? bunun dinen açıklaması nedir? bilgilendirirseniz sevinirim..Teşekkürler
CEVAP:Ölçüyü dar tutup durumu zorlaştırmamak lazımdır. İsimde kötü mana olmasın yeter.Denizde kötü mana yoktur.Deniz suyu temizdir,denizler temiz olurlar diye yorum da yapılabilir. İsimlerin kuranda bulunması şartı da yoktur.

  t......... - -
Selamun Aleykum. insallah bana yardimci olursunuz. ben 21 yasindayim 19 aydir bir sevdigim var ama fransiz ve ailem kabul etmesi icin musluman olmasi lazim. sordum cok kez oglana ama istemiyor cok inantci. tek carem namaz kilip dua etmek. ne yapmam lazim ? ama kafama taktim onu musluman edecegim... Tesekurler.
CEVAP: Allah niyetinde hayırlı istikamete yöneltsin seni.Müslüman bir kız müslüman olmayan erkekle evlenemez,nikahları geçerli olmaz. Ana sayfadaki makalelerde Müslüman kadın hırıstiyan erkekle neden evlenemez yazılarını okumanızda fayda vardır.

  M......... - İZMİR -
selam aleyküm hocam kurban ile ilgili birsorum olacaktı.kendisine kurban vacip olan bir arkadaşım kurbanı annesinin adına kestiriyor nasıl olsa ucretını ben oduyorum deyıp kendı adına kurban kesmiyor annesinin adına kesilen bu kurban ile bu arkadasım kendı mesulıyetin den kurtulmus olurmu.çok kısa da olsa sorumuzu cevaplarsanız memnun oluruz.kurban bayramınızı kutlar ellerinizden öperim.ALLAH a emanet olun hocam
CEVAP:İnşallah Rabbimiz hem annesi hem de parasını veren adına kubul eder bu kurbanı.Şafiide ailede kesilen tek kurban aile adına yeterli sayılır.Onun gibi demek de mümkündür.Gönüldeki gizli niyetleri gerçek mana da Rabbimiz bilir.

  c......... - -
selam aleykum hocam ellerinizden öperim. ailesi çankırıda olan bir öğrenci 4 yıl boyunca okumak üzere ankaraya yerleşse.. ankaradan başka bir ile sefere çıkıp seferi hükmünde olsa,ankaraya geri döndüğünde 15 günden az kalmaya niyet edip namazlarını kısaltarak kılabilirmi...
CEVAP:Geriye dondüğü Ankara daimi kaldığ evidir.oranının belediye sınırları içine girince seferilik sona erer.

  a......... - -
hocam nafile oruçlarda perşembe oruç tutmadan cuma tutulmaz mı? sağolun..
CEVAP:Tek başına cuma günü tutuması pek tavsiye edilmez. Ancak devam eden orucunu cuma günü de sürdürebilir.

  H......... - Ankara -
Muhterem Hocam, Allahın rahmet ve bereketi üzerinize olsun. Kayınpederimi ziyarete gittiğimde orada 15 günden az kalmaya niyet ettiğim için yol boyunca ve kayın pederimin evinde namazlarımı seferi olarak kılıyordum. Ancak bazı arkadaşlarımla bu meseleyi konuştuğumda kayınpederimin yanında 15 günden az kalmaya da niyet etsem seferi olarak namaz kılamayacağımı söylediler. Bu konuda beni bilgilendirmenizi diler en derin saygı sevgi ve hürmetlerimi sunarım.
CEVAP:Kendi evinin olduğu yerde seferilikten çıkarsın,akrabanın evi senin evin sayılmadığından seferilik devam eder.

  s......... - sudan -
sa ben sudanda bır ogrencıyım arapca egıtımı alıyorum ılahıyat son sınıf ogrencısıyım rıyazussalıhın kıtabını arapca ınceledım orda cemaatle yapılan zıkrın efdalıyetınden bahsedıyor fakat selefe gore bu hadısten kasıt cemaatle yapılan zıkırın tek bır sesle olmayısıdır savt vahıden ıbaresı gecıyor ve bu nehyedılmıs burda yasayn ınsanlarda bu goruste zaten bız tesbıhat ve cevsenlerımızı seslı hep bır agızdan okuyoruz ve bıda yapılıyor gozuyle bakıyor buranın halkı tesbıhat bıze saıd nursı hzlrnden varıd oldu fakat seklı ve yapılısı yanlısmı acaba gercekten bıda mı yapıyoruz cok acıl cevaplarnızı beklıyorum cunku burdakı aktıvıtelrımız buna baglı
CEVAP:çevrenin yadırgadığı tavrı tercih etmeyin,insanları kaçıracak bir tutum içinde olmamaya dikkat edin. Yoıksa fayda yerine zarar verirsiniz insanlara ve kendi hizmetinize..

  e......... - gazianteğ -
selamun aleyküm, şahsını hürmetle ve saygıyla selamlıyorum. Efendim, İstanbulun anadolu yakasında oturan bir kişi her gün iş sebebiyle avrupa yakasına 90 km. den fazla olmak üzere gitse bu seferilik olur mu?(vapurla veya arabayla) bir de güncel fetvalar konusunda tavsiye edecğiniz bir kitap bar mı? Allah sizlerden razı olsun
CEVAP:Seferilik sınırnını geçen kimse seferi olur.Bulunduğu yerin belediye sınırlarını çıkınca seferilik başlar,geri dönüp girince seferilik biter.Günde kaç defa girip çıkırsa çıksın hüküm değişmez.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org