DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  m......... - kocaeli -
selamün aleyküm hocam bir soru soracaktım.ben evleneceğimde eşimle birlikte ağvaya gitmek istiyoruz balayı için.bütün otelleri araştırdık içkisiz hiçbir yer yok.içimizde hiç rahat değil.o ortamda bulunmak o insanları o haramı işlerken bile görmek insana huzursuzluk verecek.böyle bir ortamda bulunmak orda tatil yapmak nekadar uygundur.onlara para kazandırmakta öyle.hatta öyle bir ortamda yapılan yemekleri yemek,havayı bile solumak maneviyatımızı etkilemezmı.acil cevap bekliyorum.
CEVAP:Sorunuzun içinde cevabını da kindiniz vermişsiniz.Ben de aynen sizin gibi düşünmekteyim.Tebrikler bu türlü sıhhatli düşüncenizden dolayı.

  İ......... - AYDIN -
S A HOCAM KISACA ÖZETLEYEYİM.EŞİMİN AİLESİ EVLARI ARASINDA AYIRIM YAPIYOR.ERKEKLERE ÜSTÜN GÖRÜYOR VE BUNU BÖYLE KABUL ETMELERİNİ İSTİYOR.GAYRİMEŞRU YOLLARDA HARCADIĞI BORCLARINI ÖDÜYOR.KIZLARI İTİRAZ EDİNCE KİMSE KARIŞAMAZ DİYEREK HEM KIZLARA HEMDE DAMATLARINA KİN VE HUSUMET BESLİYOR.EŞİMDE BUNLARDAN RAHATSIZ OLARAK MESAFELİ DURUYOR .ANCAK TELEFONLA ARIYOR.EŞİM ANA BABA HAKKINDAN DOLAYI ÇOK RAHATSIZ NE YAPMAM GEREK DİYE SİZE SORAYIM DEDİK ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN .CEVABINIZI BEKLİYORUZ.ALLAH SAĞLIK SIHHAT VE SELAMET VERSİN..
CEVAP:Akrabalarınızla iyi münasebetleri korumaya gayret edin,ama onların verecekleri zarardan da uzak kalmaya çalışın.Bir tarafı yaparken bir tarafı yıkmamaya gayret etmek en sıhhatli tedbirdir.Şayet böyle bir tedbire muvaffak olabilirseniz.

  D......... - Ankara -
Selamun alyeküm hocam; Bir devlet kurumunda memur olarak çalışıyorum. Kurum yöneticileri belirli dönemlerde maaşlarımızın yatırılması için başka bankalarla anlaşıyorlar. Bunun karşılığında banka kurum personeline belirli bir meblağ para veriyor. Bu parayı kullanmanın caiz olmadığını biliyorum. Fakat ne yapabileceğim konusunda emin değilim. Mesela bu parayı burs olarak bir kuruma verebilir miyim? Selametle...
CEVAP:Promosyon yazısını okuyun makalelerde. Alp bir muhtaca vermek en isabetlisidir.

  F......... - Turkiye -
selamun aleyküm hocam,Benim bir sorumum vardi. benim teyzem kızının mezarlıgına gıttı. enıstemle ve annemle bırlıkte. Mezarlıkta otu toparlağmaya gıtmıslerdı.ve otları topladıktan sonra capalamaya basladılar ılk once annem sonra enıstem ensonda teyzem sırası geldı. Ve oda capalayamaya basladı. capalarken bırden bır yumarta ona doguru yuvarland beyazdı ve hıc catlak yoktu halbuku caparlarken demıs olması lazımdır ama hıc catlak yoktu ve bır kuşun olamazdı cunku yuvasu yoktu bıde topraktadır. bunun annamı nedır bılmek ıstedık.
CEVAP:Özel bir mana yüklemeye yönelmeyin böyle hallerde.Şeytan size vesvese verir,çeşitli evhamları hatırlatır.Boşu boşuna vesveseye kapılırsınız.

  .......... - .... -
hocam kaşlarımı aldım şimdi almak istemiyorum ama almayınca kalınlaşıyor ne yapmak gerekiyor
CEVAP:Kalın kaş bir ayıp ve kusur değildir ki mutlaka inceltme gereği duyasın.Ancak bakanların ilk bakışta dikkatlerini çekecek kadar kalın görünüyorda senden bundan rahatsızlık duyuyorsan üstünden inceltebilirsin, diyenler vardır.

  E......... - İSTANBUL -
Hayırlı Günler hocam. İstihareye yattım.beğendiğim çocuk için Rüyamda,sokaktayım yağmur yağıyor. Annem Komsunun balkonundan sepet salıyor. sepete ekmek koydum Annemde yukarıya çık dedi .evin balkonundan bakıyorum beğendiğim kisinin yanında küçük erkek çoçuk bana baktı gördüm. rüyanın hayırlımı hayırsızmı olduğunu öğrenmek istiyorum. ALLAHA EMANET OLUN HOCAM.
CEVAP:Evlenmek gibi hayati bir konuya istihare ile değil istişare ile karar verilir.İstiharenin sonucu bağlayıcı değildir.Uymaya mecbur olmazsınız.Yorumu kesinlik arzetmez.Evete de işaret sayılır,hayıra da.Yurumunuza bağlı.

  O......... - ANKARA -
Hocam uzun zamandnır beynımı mesgul eden bır sorum olcak bunu sıznle paylasmak ıstıyorum musadenızle Evlenmeyı dusundugum bır bayan var ve ancak gecmıs hayatı benı tedırgın edıyor lıse yıllarında yasadıgı bır olay var bundan dolayı cok pısman hala ezıklıgını hıssedıyor tevbe etmıs tesetturlu bır bayan bu noktada benım onunla ewlılık yapmak Kuran ve sunnet bakımında ne kadar saglılı olur bu konuda goruslerınıze cıddı manada ıhtıyacım var anlayısnız ııcn tesekkurler cvbnınızı beklıyorum
CEVAP:Bu konuda benim değil senin düşüncen önemlidir.Şimdi evet der de sonra bu konu zihninde depreşir de yuvanı yıkacak duruma girersen bunu sen düşün.Böyle bir zihni rahatsızlık duymayackasan elbette doğur bir karar vermiş sayılırsın.

  b......... - o -
çevremizde işleri olmayanlar bile cuma namazının farzını kıldıktan sonra namazı bitiriyorlar cuma bu şekilde oluyor mu günahı var mı
CEVAP:Farzını kılan borçtan kurtulmuş olur, sünnetlerini kılmayan da sünnet sevabından mahrum kalmış sayılır.

  İ......... - mersin -
s.alykm hocam hayırlı cumalar dun dişlerime dolgu yaptırdım dolgu yapmak günah mı hem dolgu abdestimize engel olur mu içimde çok acayıp vesvese var beni aydınlatırsanız sevinirim ALLAH razı olsun ve selam
CEVAP:diş dolgu ve kaplaması caizdir,abedeste gusle mani değildir:Vesveseye kapılmaya gerek yoktur.

  s......... - adana -
çok geciktirilmiş sahsi borcu olan bir kimse, hayır kurumlarına veya bir öğrenciye yardım etmesi doğrumudur nasıl bir yol izlemelidir.
CEVAP:Borç bir kul hakkıdır.Kul hakkı hak sahibine ödenmelidir.Yoksa mirascısına ödenmelidir.Bu da mümkün değilsi bir yoksula sahibi adına sadaka olarak verilmelidir.

  F......... - istanbul -
Selamun Aleyküm Hocam size sormak istediğim şey genelde halkımızca devamlı yanlış anlatılan NAZAR değmesi. Bu konuda bizi biraz bilgileindirimisiniz? nazara inanmalımıyız ve eğer inanmalıysak buna karşı ne yapmalıyız? nazar boncuğu takmak günahmıdır? Kuranda bu konuda geçen bir ayet varmı? şimdiden çok sağolun
CEVAP:Sitedeki nazar - gözdeğmesi yazısına bakın.

  z......... - bursa -
selamınaleyküm hocam iyi günler; ben size icradan alınan malın haramlık bi durumu varmıdır acaba beni aydınlatırsanız sevinirim.ben icralık malın alınmasında bi sakınca görmüyorum açıkcası neden derseniz eğer ben almasam başka biri alacak biri alacak ki adam borcunu ödesin ama yinede sizin fikirlerinize ihtiyacım var.şimdiden teşekür ediyorum iyi günler.
CEVAP:Ölü pahasına almakta mekruhluk vardır,az ucuza almakta ise mahzur yoktur.

  a......... - antalya -
s.a hocam benim şöyle bir sorum olacak.nişanlıyım 4,5 ay sonra evlenmeyi düşünüyoruz,evim yok her hangi bir eşyam yok . bankada biriktirmiş olduğum 17000tl değerinde altınım var düğünümü bununla yapmayı düşünüyorum . bana zekat düşermi sorum budur , cevaplarsanız sevinirim hocam. hoşcakalın aeo.
CEVAP:Zekat vereceğiniz günkü durumunuza bakarsınız. Beş bin lira kadar boşta bekleyen paranız varsa zekat düşüyor diye düşünürsünüz. Böyle bekleyen para yoksa zekat düşmediğini düşünebilirsiniz.Makalelerdeki zekat yazılarını okuyun lütfen..

  U......... - ordu -
Bir bayan ölmeden önce kocasına şu kisiyle evlen gibi bir vasiyet edebilirmi ? 1- diyelim ki etti bu gibi vasiyetleri yerine getirmek zorunlumudur? 2- geride 2 cocuk var hastalıklı birazda bundan dolayı cocuklarının sağliği acısından dusunulmus olabılır. 3- bu gibi vasiyetlerden dinimizce uygulamak nederece zorunluluk icermektedir?
CEVAP:Bunlar yerine getirilmesi gereken vasiyet cinsinden sayılmazlar. uyulmazsa meçbur olmadığı şeyi yapmamış sayılır..Bir babanın çocuklarına bakması ise vasiyte olmasa da mecbur olduğu bir mükellefiyettir.Onun için vasiyet gerekmez,babanın borcudur çünkü.

  s......... - yozgat -
slm aleyküm hocam yahyasaraydan yakın akrabanızım.siteye mutlaka bakıyorum okuduklarımı yasamaya çalışıyorum rabbım size uzun ömür versın bizlerde sayenızde eksıklerimizi tamamlayalım hcam .selam ve dua ile......................................... ...........................................
CEVAP:Kıymetli yeğenim!Teşekkürler eder,ben de cümlenize selam ve dualarımı arz ederim.Sizin sitedeki yazıları okumanızdan çok,hem de çok memnun olduğumu ifade etmeliyim.Çünkü bu yazılar sizin de ifade ettiğiniz gibi okuyanın maneviyatını kuvvetlendirir,dini hayatını aşk ve şevkle yaşamasına büyük çapta destek verir,iman kuvveti kazandırır. Akrabalamızın böyle bir islamı gelişmeye mazhar olmaları beni oldukca sevindirmekte mutlu kılmaktadır. Tekrar dualar eder,tüm geçmişlerinize Rabbimizden rahmetler dilerim.

  h......... - ankara -
selamun aleyküm hocam...beynimi kurcalayan kemiren şu soruma cevap verirseniz çok memnun olurum... hocam ankarada ikamet ediyorum..ilk geldiğim sene öğrenciyken maddi zorluklar içindeydim...yine birgün sanırım burs aramak niyetiyle kızılay meydanında geziyorum...susamıştım, cebimde para var mıydı yok muydu şu an hatırlamıyorum...meclisin önüne kadar geldim..meclis bahçesindeki çimleri sulayan fıskıyeri gördüm...çimleri sulayan fıskıyelerden birini tuttum ve su içtim... hocam meclis bahçesinde çimleri sulayan fıskıyeden su içtiğim için kul hakkına girmiş oldum mu? eğer ki kul hakkına girdiysem ankara halkına mı yoksa meclis bahçesi olduğu için tüm millete karaşı mı borçlandım? eğer ki fıskıyeden su içtiğimden dolayı hakkı girdiysem bu hakkı nasıl öderim? yardımcı olup ilgilenirseniz sevinirim hocam... selametle...
CEVAP:Eğer hayatınızdaki kul hakları bu kadarcık ise korkamayın, bundan size bir zarar gelmez.Yeter ki ciddi kul haklarından korunun.

  m......... - mersin -
selamünaleyküm hocam sorum şu eşim namazını elinden geldiği kadar kılmaya çalışıyor ama saçını devamlı kapatmıyor. bende kapatması için bazen ısrar ediyorum bunun günahından ben sorumlu olurmuyum. cevabınız için şimdiden teşekürler.
CEVAP:Yumuşak bir dille bildiginizi anlatırsınız,zorlayamazsınız. Kendisinindir sorumluluk.

  a......... - yozgat -
S.a kıymetli hocam.Daha önce birisiyle flört etmiş bir kızla evlilik hususunda ne düşünüyorsunuz?Evliliğin selameti,sevgi ve iffet konularını da gözeterek cevaplandırırsanız çok mutlu olurum..Teşekkr edrim..
CEVAP:Birisiyle flört etmiş kızla evliliğin nasıl olacağını ben değil onunla evlenecek gencin düşünmesi gerekir.

  A......... - Denizli -
Selamün aleyküm.Ben ortadonti tedavisi görüyorum. Bu yüzden pasif tedavi dedikleri uygulamayla dişlerimi tamamen örten şeffaf damaklar takıyorum. Fakat takıp çıkarması oldukça zor. Abdest alırken çıkarmalı mıyım? En kısa zamanda cevap yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.
CEVAP:Abdestte ağzı yıkamak farz olmadığından çıkarmadan aldığınız abdest sahih olur.

  s......... - Çankırı -
Mevlidi Şerifi okuyanlara para verilmesinde bir mahzur var mı? Mevlidi okuyanların bu parayı alıp harcamasında bir mahzur var mıdır?Tşk.
CEVAP:pazarlık yapılmadan verilen hediye alınabilir.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org