DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  a......... - şırnak -
selamün aleyküm hocam.öncelerden yazmış olduğunuz islam dışındaki dinlerden olanlar; ALLAH(c.c) kabul edip efendimiz(s.a.v)kabul etmeselerde olur sözünüz ile ilgili birde 1.ağızdan fikir almak istiyorum.işi aslına sormak istedim.
CEVAP:Öyle söylenitleri belli mihraklar yaymaktalar.Bizim öyle bir sözümüz olamaz. Yanlış ve kasıtlı yorumlar yapmakta ve yaymakatlar.Peygamberi duyanın kabul etme mecburiyeti olur.Hem duyacak,hem de inkar edecek?Buna cevaz olmaz.

  ş......... - Türkiye-Aydın -
Babam sabah namazı için saat kuruyor,annem de sabah namazına kalkmadığı için saatin sesinden rahatsız oluyor ve uykusu kaçıyor.Bu yüzden dolayı yataklarını ayırıp farklı odalarda yatmaları caiz olur mu?
CEVAP:Olur,neden olmasın.Buna kendileri anlaşarak karar vermeliler.

  n......... - ankara -
hocam öldükten sonra yapılan organ bağışı dinimizce uygunmudur?hakkında bilgi verirmisiniz?
CEVAP:organ sahibi hayatta iken böyle bir bağışa izin verirse bu caiz olur.Vermezse olmaz.

  ......... - ordu -
namazı kıldıktan sonra gözümüz kapalı tespik cekilirmi
CEVAP:çekilir,bir mahzuru olmaz.Ancak alışkanlık haline getirmekte mahzur akla gelebilir.

  y......... - ordu -
hocam ezan okunurken köpeklerin uglaması günahmıdır
CEVAP:Günah sevap insanlar içindir köpeker için söz konusu değildir.Köpek uluması uğursuzluk işareti de sayılmaz.O da kendi diline göre yaratanına şükrediyor diye de yorumlanabilir.

  m......... - drdu -
namazda burnumuz kanadığında namaz geçermi
CEVAP:Gecmez.Akan kan badesti bozduğunden yeniden abdest alıp namaz kılmak gerekir.

  ......... - -
ezan okunurken köpeklerin uglaması günah mıdır
CEVAP:Değildir. O da kendi dilince yaratanına dua ediyor diye yorumlanır.

  s......... - ordu -
sevgili hocam baş parmağa ve işaret parmağına yüzük takmak günah mı?
CEVAP:Değildir.

  m......... - sivas -
efendim, bunda yaklasik 3 sene önce evlendim, ve bu günden beri seytan bana farkli farkli vesveler veriyor. ve kisa süre önce ben bir evhamdan dolayi yeni nikah kiydim. Bunu bir hocanin ve iki sahidin huzurunda yaptik. nikahdan sonra tekrar 2 tane vesveseye kapildim. 1.) Sahitlerin biri 5 vakit namazini kilmiyor ve sigara iciyor, bu kisinin sahitligi kabul olurmu diye? 2.)ikinci süphem ise, hoca nikahin basinda toplu halde kelime-i sehadet getirtmedi, ve seytan söyle bir evham verdi bana "farzi muhal ya simdi bu sahitlerin birisi nikahdan önce kendisini küfre götürtecek birsey söylediyse ve yaptiysa ve Allah muhafaza bu sekilde imani yoksa acaba nikahimiz gecerli olurmu"? Rabbim muhafaza ben 2 sahide imansiz demiyorum, haşa...hatta hüsnü zan etmeye calisiyorum "insanlarin kalbindeki imani Rabbimden baskasi bilemez" diyorum. Fakat bu evhamlar suan beni rahat birakmiyor beynimi tirmaliyor. 2 sahid`de benim arkadasim ve elhamdülillah müslümanlar. Ne tavsiye edersiniz...? bu 2 tane soruma cevap verirseniz beni Allahin izni ile rahatlatmis olursunuz. Ve bana bunu okurken ismen dua etmenizi rica ediyorum...Muhlis Karaca
CEVAP:Sana diyeceğim şey şundan ibarettir:Bu veveseleri terket ,peşine düşüpde dini bir değeri varmış gibi hayatı yaşanılmaz hale getirme.

  h......... - izmir -
selamün aleyküm hocam sorumun cevabını sitenizde bulamadığım ve baska kaynaklardan da tam net cevap alamadığım için tekrar sizi rahatsız ediyorum gösterişten uzak ısınmak maksatlı kürk veya deri manto ve kürk içeren şal kullanımında dinen bir mahsur varmıdır? testturu sağladıktan sonra fetva çerçevesinde bu giyim caiz midir?VAKTİNİZİ ALDIĞIM İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
CEVAP:Ben bunlarda bir mahzur görmüyorum.Dibagatla temizlenmiş eşya diye düşünüyorum.

  b......... - çanakkale -
hocam çalıştığımız iş yerindek, bayanlar iddia ettiler kur anda Allah kadınların erkeklerin özel eşyalarını yani elbise ve giysilerini yıkamaya onlara yemek yapmaya mecbur değildir erkeğin eşinden böyle şeyler istemeye hakkı yoktur biz iyi niyetimizden yapıyoruz bu konuda bilgi alabilirmiyiz.
CEVAP:Hanımlara evlerinde beylerinin bahsettiginiz hizmetlerini yapmaları, dinen mecburidir,hukuken değildir.Demek istedikleri bu olmalıdır.Yani dünyada mahkeme bu işleri yapmayan kadına nasıhat eder, görevini yap der,ama ceza veremez. Bunları yapmamanın sorusu ahirette gelir. Bu bakımdan hukuken değil dinen sormulu olurlar hanımlar yapmadıkları bu vazifelerinden dolayı. Ancak bey de sizin yapmadığınız vazifeyi yapacak bir yeni hanım alıyorum,dinen bu tercih hakkı bana da verilmiş diyecek olursa buna da vazifesini yapamayan hanımların bir itirazı olamaz. Bunu da düşünmekte fayda vardır.Site de bu konuda özel bir makale mevcuttur.

  A......... - Ankara -
Hocam hayırlı günler. Sıkıntılı olduğum bir durum var ve bundan nasıl kurtulabilirim. Kurumumuzun verdiği promosyon ücretini bulunduğum zaman diliminde sıkıntıda olduğum için harcadım harcarken rahatladığım zamanda o miktardaki parayı burs olarak veya hayır olarak dağıtmayı düşündüm. Bu durumda bu parayı kullanmamla harama girmiş olurmuyum eğer oldu isem nasıl bu durumdan çıkabilirim. Paranın değer kaybı için aldığım tarihteki altın fiyatını ölçüt alsam nasıl olur. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
CEVAP:Ana sayfadaki aramaya (promosyon )kelimesini yazıp tıklayın. Karşınıza ilgili yazı çıkacaktır.

  S......... - manisa -
Hocam Namaz gözü kapalı kılınabilirmi? (Dikkatimizin bozulmaması için). Birde namazda bir sureyi iki defa okursak, sevih secdesi gerekli mi ? Son olarak hakkınızı helal edin. Allaha Emanet Olun.
CEVAP:Bunlardan sehivsecdesi gerekmez,anamaz da bozulmaz.

  b......... - malatya -
Ben anne tarafı alevi baba tarafı sünni olan biriyim.Merak ettiğim konu anne tarafından birini ziyarete gittiğim zaman alevi oldukları için onların ikram ettiklerini yiyip içmenin dinimiz açısından hükmü nedir.Alevi olan akrabalarımın hemen hemen hepsi Rabbimize iman eder ve de efendimizi tasdik ederler fakat biz sünnilerin yaptıklarını ( oruç tutmak,namaz kılmak yapmazlar.Bu konuda beni en kısa zamanda aydınlatırsanız sevinirim.Annem alevi kökenli bizim açımızdan bir sakıncası varmı bunun ?
CEVAP:Bir sakıncası yoktur.Onlarla iyi bir komşuluk ve akrabalık münasebeti kurmalı,onları kendimizden uzaklaştırmamalı,aksine kendimizi sevdirmeliyiz ki,sünnilğin korkulup kaçılacak bir anlayış olmadığını anlamış olsunlar.Bizimle sünniliği sevsinler,bizden iyi örnekler almış olsunlar.

  İ......... - Kastamonu -
Kıymetli Hocam bana yöneltilen bir soruyu aynen size yöneltiyorum bu soruya cevap verebilecek bilgim yok.Tşk islamdişi bir evlilik yaptım eşim ehl-i sünnet sahibi deildi Büyü nedeniyle cin musallatina maruz kalmişlar maailen..Yaniana baba kardeş hepsinde cin var Ben sonra öğrendim bunu..Ta ki kendime cin musallat olana kadar..Depresyona girdim tedaviyle şükür iyiyim kendimdeyim ama maalesef beni birakmıyolar şimdi sen hastasin demeyin bana..5 vakit namaz kılıyorm kuran okuyorum(türkçesi)4 Kul ayete-l kürs-i elham okuyorum hep besmele çekiyorum Muska taşiyorum Rabbime sığınıyorum.. Rabbim razı olsun affetsin beni ama yine beni rahatsiz ediyolar içimde ses var.VesveseAllaha(haşa)küfür gibi sesler var ayak parmaklarimda(sol)uyuşma oluyor.Uykuya daldığımda vücuduma enerji girişi gibi bi durum oluyo uykumdada beni bozuyolar Hemen güslediyorum Rabbim bilir neler çekiyorum SALAVAT-I ŞERİFE getiriyorum tesbih çekiyorm dua ediyorm Rabbime bana şifa ver diye sabir diliyorum Rabbimden hep.Ama bişi var cin benim içime girerek kalbimi bozmuştu bunun sonucunda ben depresyona girmiştim.Şimdi şeytan kalbini bozduğu insana sahip olur demi cin musallati da böle oluyor işte sizi Rabbinizden uzaklaştırıyolar Neyse olan olmuş ne yapalim RAbbim böyle takdir etmiş ama bişey var ki ben buna izin vermek istemiyorum yani elhamdülillah ben-i ademim..Şeytana teslim olmak deil RABBİME TESLİM OLMAK İSTİYORUM.Rabbim bilir benim şu kalbime bi şifa yokmudur Allah rizasi için bana yardim edin.Selam ve dua ile...
CEVAP:Sevgili kardeşim! sen iradeni kullanıyorsun,şeytana ve cinne teslim olmuyorsun.Seni tebrik ediyorum.bu sebat edişinle inşalllah kısa zamanda iyi olursun,huzura rahata kavuşursun.Sana ben de tüm okuyucularımda dua edeceğiz inşaallah.Rabbim dualarımızı kabul buyursun,seni daha sağlam ruh haline kavuştursun.Okuduğun dualar seni cinlerin etkisinden kurtarır,endişe etmene gerek kalmaz.Yeter ki sebat et,dini hayatını tam olarak yaşamaya devam et. Bir sinir dokturu asabiyeciye de görünmeyi ihmal etme!.

  a......... - konya -
hocam benim sorum şu: ev hanımıyım.başka bir şehire alışverişe gitmiştim.Arkadaşımın verdiği sipariş olan çanta ve ayakkabıyı aldım.geri geldiğimde aldığım çantayı belli bir kar koyarak satmak düşüncesi aklıma geldi. 1- Böyle bir satış caiz olur mu? 2- Arkadaşım bana almamı istediği çanta ve ayakkabı konusunda herhangi bir fiyat sınırlaması getirmedi. 3- bu durumda benim ona aldığım ürünlere kar koyarak satmam uygun olur mu? Allah Razı olsun.Teşekkürler.
CEVAP:Arkadaşın bu konuyu nasıl düşünüyor,onu bilmeye ihtiyaç vardır.Kar koyupta sattığını biliyorsa mesele yoktur.Bilmiyor da kendi adına aldığını düşünüyorsu sonra bunun farkına varınca aranızdaki itimat sarsılır, dostlugunuz yara almış olur. Bunu düşünmeye ihtiyaç vardır.

  u......... - baku -
iyi gunler hocam.tovbe nasil yapilir.mutlaka tevbe namazimi kilmaliyim yoksa farz namazimdan sonra da tovbe etsem olur mu?buyuk gunahlar da soruma dahildir.ikinci sorum ben kapali biri olmak istiyorum ama esim buna musade etmiyor sebebse kariyer.bu bir sebep ola bilir mi? onceden teshekkur ederim.
CEVAP:Ana sayfadaki aramaya (tövbe) kelimesini yazıp tıklayın,karşınıza istediğiniz bilgi çıkacaktır.Eşinizle de anlaşmayı tercih edin,onu zorlamadan dini görevlerinizi yapmaya gayret edin,şartlar ileride daha iyi olabilir,sabretmeyi hiç unutmayın.

  M......... - KONYA -
hocam ticari paramla yatırım amaclı tarla aldım, buna zekat vermem gerekip gerekmediğini size sordum, sizde ekili olmayan tarlaya gerekmediğin söylediniz, şimdi ben bu tarlamı sattım, bu paranın zekatını 1 sene sonra mı vermem mi lazım yoksa bu seneki zekat nisabıma dahil edip vermem mi lazım. Bu konuda bizi aydınlatırsanız seviniriz. ALLAH Razı Olsun , selamlar
CEVAP:Her sene zekat verirken bu parayıda içinde hesap edip vermeniz yeterlidir.

  ......... - aydın -
s.a.hocam benim sorum yeğenimle ilgili yeğenim namaza yeni başladı fakatnamaz kılarken sürekli gözü kapalı kılıyor böyle yapmasının bir mahzuru varmı öğrenmek istiyorum
CEVAP: Namaza mani olmaz. Ancak açık gözle kılmaya alışmak en isabetlisidir.

  a......... - -
hocam sorum tanışıp evlenmeyi düşündüğünüz biriyle henüz aileden isteme olmadan telefonla birbirimizi tanıma adına konuşma yapmada mahsur varmıdır.yoksa ailelerin evet demesinden sonra telefonla görüşmek daha uygunmu olur.ayrıca nişana kadar ve nişandan nikaha kadar bu tür telefon görüşmelerinin caizliği noktasında bilgi verebilirmisiniz.son sorum ise bazıları telefonla dahi görüşmek için en azından dini nikah yapmak gerek diyorlar..yoksa her iki tarafın ailesinin haberlerinin olması ve razı olmaları tanıma adına telefonla görüşmelerde sıkıntıyı ortadan kaldırırmı.rahat rahat görüşebilirmiyiz şimdiden cevabınız için teşekkür ederim
CEVAP:Makalalerde geniş bilgi vardır. Nişan,nikah yazılarına bakılmalıdır.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org