DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  z......... - ankara -
Hocam ben 40 yaşındayım ve bekarım.bu yaşa kadar birçok kişiyle tanıştım.çoğuna içim ısınmadı ben istemedim.istediklerimde beni istemedi.Yani sürekli önüme engeller çıkıyor.çok istememe rağmen evlenemedim.Evlilik kadermidir?nikah günü ölüm günü gibi önceden yazılmışmıdır?içim çok sıkıldığında hangi duaları okumalıyım?teşekkür ederim.
CEVAP:Hangi duaları okursan oku,duadır hepsi de uygundur, denebilir.Ama hep hayırlısını dile,hayırlısını iste. Hayırlısının hangisi oldugunu,ne zaman gerçekleşeceğini biz bilemiyoruz.

  A......... - ERZURUM -
Hocam belki üzerinde çok yazdığınız bir mesele ama net bir cevap almak istediğim için bu soruyu soruyorum. 2 ay önce nişanlandım, bulunduğum yörede nişanla birlikte hemen dini nikahta kıyılıyor. Bizimde aile büyüklerinin hazır bulunduğu bir ortamda şahitler huzurunda dini nikahımız kıyıldı. Bu konuda biliyorum resmi nikahtan önce dini nikah tavsiye edilmiyor ama dediğim gibi bizim orada nişanla beraber sanki bir zaruretmiş gibi hem kız tarafının hem erkek tarafının isteği ile hemen dini nikah kıyılıyor. Bu kıyılan nikah geçerli mi, aramızda mahremiyet kalkmış mıdır?? Yani tavsiye edilmemesi geçersizliğinden mi yoksa sonuçları itibariyle mi? hocam bu konuda net bir cevap bulamadık kıymetli vaktinizi ayırıp bizi aydınlatırsanız bizi şüpheden kurtarmış olursunuz. Allaha emanet olun.
CEVAP:Cevabı siz kendiniz vermişsiniz.Tavsiye edilmeyişi,sıhhatinden değil sonucundandır!.Resmisi olmadan meydana gelen yakınlıkların bir çoğunda vaz geçerek tatsız olaylar yaşanıyor da sondan.

  b......... - KOCAELİ -
s.a. hocam hocam eski kitaplarınızın baskısı olacakmı ben sizin kitap setinizi tamamlamak istiyorumda hangilerinin tekrar yayınlayanmayacağını söylerseniz bende beklemeden onları hemen alırım
CEVAP: Mevcudu tükenen kitaplar tekrar basılıyor.Basılmayanı olmuyor.Talep edilmeyen kitaplar basılmıyor.Ancak biz de talep edilmeyeni pek yok gibidir.

  m......... - kahramanmaraş -
muhterem hocam elbette bir müslüman olarak dini sorumluluklarımızı bilmek üzere bazı ilmihal kaynaklarını okuyoruz. Ama yakında askere gidecek olmamdan ötürü daha çok, orada lazım olacak ilmihal bilgileri ya da bilmediğimiz şeyler vardır diye araştırdım ama bu soruma tatmin edici cevap bulamadım. hem bana ham de benim durumumdaki arkadaşlara yardımcı olabilecek şeyler varsa aydınlatırsanız sevinirim. hürmetle ellerinizden öperim...
CEVAP:İlmihalin sivili askeri farklı olmaz.Şu kadarı var ki askerde istediginiz ibadeti istediginiz anda yapmaya imkan bulamayabilirsiniz .Bunun da çaresi vardır.İmkan bulduğunuz sırada yapamadığınız ibadetleri kaza ederek yapmış olursunuz. İslamda zorluk ve karamsarlık yoktur. Vaktinde yapamadığınız ibadetleri sonra buldugunuz ilk fırsatta yaparaka kaza etmiş,borcunuzdan kurtulmuş olursunuz.Zorluk duymanıza gerek yoktur.

  g......... - -
hocam benim sorum, iki kizimin dogustan tirnaklari yok. doktorlara gittik bunun genetik oldugunu ve suan tedavisi yok dediler. kizlarim artik ergenlik cagina geldiler ve insanlarin sürekli sormalari karsisinda, kendilerine bunu simdi sikinti yapiyorlar. benim sorum, kizlara yapay tirnak yaptirmak caizmidir?
CEVAP:Mecburiyet olunca estetik tedavinin caiz olduğu söylenmektedir.O anlayışyla amel edebilirsiniz gibi geliyor bana.

  ş......... - diyarbakır -
Selamun Aleyküm Hocam. Benim sorum şu: Her bayan evlenmek zorunda mıdır? Dindar bir bayan evliliği kendi fıtratına yakın görmüyor ya da evlenmek istemeyip, bekar kalmak istiyor olabilir mi? Bu hakka sahip midir? İlla hayatına bir erkek girmeli mi, bir erkeğe ihtiyaç duymamak ve evlenmek istememek, o zorluğun altına girmekten kaçınmak ve bekar hayattan memnun olmak normal midir? Yoksa fıtratta bir bozulma mı söz konusudr?
CEVAP:Bu günkü şartlar altında bir bayanın tek başına rahatlıkla hayatını yaşayıp şaibeli hallerden kendini koruması oldukça zorlaşmıştır.Kendini koruyup kollayacağından emin bulunuyorsa elbette kararını yine kendisi verecektir.Ancak insanı Allah meşru bir yuva kurma ihtiyacı içinde yaratmıştır. Efendimiz (sas) Hazretleri bekarlığın tehlikesine işaretlerde bulunmuş,evlemeyi açıkca teşvik etmiştir.Fıkıh kitaplarında kendini koruyamayanların evlemesi farz,koruyabilenlerin evlenmesi ise sünnettir, hükmü verilmiştir. Bununla beraber kararınızı kendiniz vereceksiniz. Çünkü zor hayatı kendiniz yaşayacaksınız..

  ş......... - Türkiye-Aydın -
Zevk için OLMAMAK şartıyla dinimizde kara sinek öldürmek sevaptır veya caizdir diye bir şey var mıdır?
CEVAP:Yoktur.Her canlının hayatı dokunulmazdır zarar vermedigi müddetce.

  s......... - düzce -
yaptığım bir hatadan sonra pişman olduktan sonra tekrarlamak ve tekrar tekrar pişman olmaktayıdım...artık tekrarlayacağım yine düşüncesiyle pişmanlık duymamaya başladım...ne yapsamda kurtulsam adeta bağımlılık yaptı...çok endişeleniyorum.ne olur yol gösterin..
CEVAP:Ana sayfadaki aramaya (tövbe) kelimesini yazıp tıklayın,karşınıza aradığınız bilgiyi veren yazılar çıkacaktır.

  i......... - -
Hocam benim sorum küfürle alakalı. Bu konuda pek çok bilgi ortalıkta dolaşıyor. Mesela bir yerde Kuran çöpe atmak küfürdür denilirken bir yerde mekruhtur deniliyor. İnsanı küfre sokan durumların sınırları nelerdir?
CEVAP:Niyete göre hüküm değişebilir.Müslüman kolay kolay küere bilerek girmez. Bedizzaman Hazretlerinin bir sözü kurtarıcıdır. (Bazen kelam küfür görünür,ama sahibi kafir olmaz)

  n......... - istanbul -
Selamun Aleykum Hocam;Afla üniversiteye geri döndüm başörtülü derslere girebiliyoruz ama kayıtta öğrenci kimliği için açık fotoğraf istiyorlar bu durumda fotomontajla açık resim verilebilirmi?vesselam
CEVAP:İstersen yaptırırsın,istemezsen yaptırmazsın.Bu senin tecihindir.

  ......... - aydın -
s.a hocam benim sorum süs eşyası maket ve biblolar evdebulundurmak sakıncalımı bunların bulunduğu yere melekler gelmezmiş bu doğrumu insan resimlerihariç benim kızımın oyuncakları var bunları odasına koydum sonra duyunca kaldırdım bu ne kadar doğru bilgilendirirseniz sevinirim
CEVAP:Çocuk oyuncakları yasağa dahil değildir.

  ......... - -
Müzik dinlemek haram mıdır?
CEVAP:Nefsi ayaklandıran haram,ruhu ve milli duyguları canlandıran haram değildir.

  S......... - Van -
öncelikli sorum Kitap yazmak ile ilgili sizin yazıdklarınız eserlerden birini okudum çok hoşuma gitti.SÖZÜM GENÇLERE Bu kitapta benim öğrendiğim 2 şey oldu ALLAH RAZI OLSUN .yararlımı derseniz bence çok yararlı.bana göre bunlar bilindik şeyler ama normal gençler bilmezler onların yararlanmasını isterim.Bence çok güzel eser kim okuyupta yararlanmak isterse mutlaka müthiş bir eser.tavsiye ediyorum demek istediğim aslında bu değil sadece Ben de kitap yazmak istiyorum.ancak benim herhangi kitap ile bildiğim birşey yok ancak kendim çok başarılıyımdır,bende kitap çıkarmak istiyorum sizce okulla herhangi bir ilgisi varmıdır.veya kitap yazmak ve paylaşmak kendi düşüncemin insanlarımıza bildiğimi yansıtmak İnsanlarımızın faydalanması için şu boş dünyada dikkat edeceklerin binlerce husus var ancak bunları bir kitaba dökmek vede paylaşmak isterim.sizce nasıl yapabilirm .
CEVAP:Kitap yazmak için kitap okumak şarttır.Siz okumaya başlamışsınız artık yazmaya da başlayabilirsiniz.Ancak okuduklarınız yeterli olunca olacak bu yazma işi.

  z......... - istanbul -
selam hocam, hocam yalvarıyorum bu soruma cevap verin. sayfanızda ya da belirttiğim e-mail adresine olsun yalvarıyorum cevap verin cevabınıza çok çok ihtiyacım var. sorum şu ki, ben yıllar önce evlendim. evlendiğim ilk günden beri huzursuz ve mutsuzum. kocam beni çok seviyor ama ben onu hiç sevmiyorum ve çok çok denedim ama onu bu saatten sonra sevmem imkansız.
CEVAP:Evli bir hanım bir başkasıyla yakınlık kuramaz .Önce üzerindeki nikahı kaldıracak,yani boşanacak,bekar hanım haline gelecek,ondan sonra bir evlilik teşebbüsüne geçecek.Bunun hangisi hayırlı,hangisi hayırsız olur onu elbette ben bilmemem.Benim bildiğim mevcut evlilige sahip çıkmak,yuvayı yıkmamaktır.

  ......... - aydın -
s.a hocam benim sorum abdestle ilgili abdest dualarını bilmiyorum onun yerine ayetel küsü ve amentü duasını okuyorum olurmu
CEVAP:NEDEN OLMASIN? HEM DE BAL GİBİ OLUR. ÇÜNKÜ AYETELKÜRSİ, DUALARIN EN MAKBUL VE MUBAREKLERİNDENDİR.

  ......... - aydın -
s.a hocam benim sorum şafiilerde iskat olayı arkadaşlarla bir sohbetsırasında oldu iskat tam anlamıyla nasıl bizi aydınlatırsanız seviniriz
CEVAP:Ölen insanın geride kalan yakını, ölen yakının borç olarak kalan namazları,oruçları için yoksula gücü yeten miktar para verir,borç namazını,orucunu o yardım hürmetine düşürmüş olur.Buna iskat derler,düşürme demektir.Konu buraya sığımayacak kadar geniştir.

  Y......... - Almanya -
Degerli Hocam, Birisi ile nisanlanmanin ve insallah yuva kurmanin arefesindeyim. Bu kisi ile simdiye kadar bir kere ailesinin yaninda sünnet cercevesinde bulusup tanistik. Görüsmeden sonra evlilige bakan yönünde ikimizin cevabida olumlu.Insallah yakinda bir kez daha yine ailelerin yaninda bulusup görüsecegiz. Hem calisiyor hemde farkli sehirlerde olmamizdan dolayi birbirimizi yeteri kadar taniyamiyoruz. Müspet olan büyüklerimin kendisini ara sira telefon ile aramamda bir mahzurun olmadigini tavsiye ettiler. Bende buna istinaden belirli araliklarla bu kisiyi aradim. Ama bir konusmamizda bunun belki bir yanlis olabilecegi sorusu ve korkusu üzerine telefon ile aramayi kestim. Ahlaki ve edep kurallarinin asilmadigi,insanlarin birbirini daha iyi tanimasi ve evlilige ait önemli meselelerin evlenmeye niyetlenmis iki insan tarafindan telefonla konusulmasi caiz midir? Bu konuda bana yardimci olmanizi rica ederim. Gelen cevabiniza göre karar verip uygulayacagim. Allah`a emanetsiniz.
CEVAP: Ana sayfadaki aile makalelerini okuyun,nişan nikah konularına bakın.

  ......... - -
Efendimiz(sav) hayatinda hic karpuz yemismidir?Bir alim resuullah hic karpuz yemedi diye o da yememis diye biliyorum bu bilgi dogrumu?Dogru ise bu zat kimidr?
CEVAP:Doğru değildir.Efendimiz bir eline karpuzu değir eline de hurmayı alarak ikisini birden yedigini siyer kitapları nakletmektedir. Hurmanın verdiği harareti kurpuzun teskin edeceğini söylediği de nakledilir

  z......... - -
ben kadınlarda abdeste mani olabilecek akıntı olma halini soracaktım bu durumde nasıl davranılmalı her namazda abdest almak gerekir mi yoksa aynı abdestle başka namaz kılınabilr mi? tampon kullanmak zorun lu mu? kullanırsak abdest ne zamana kadar geçerli olur yada hangi halde bozulmuş olur?bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.Allah razı olsun
CEVAP:Hayreddin Karaman Hocaefenidinin bu tür soruya verdigi cevabını aynen buraya alıyorum.Size cevap teşkil eden kısmını siz de inceleyin: ******** Klasik fıkıh kitaplarında bu akıntılar hakkında genel olarak şu hükümler yazılmıştır: "Kadınların cinsel organlarından gelen devamlı akıntı, kan olmadığı sürece ay hali ile ilgili olamaz. Beyaz, sarı vb. renklerdeki akıntılar, organın dışına çıktığı, kilota bulaştığı zaman abdest bozulur. Eğer organın çıkışını tıkayan bir nesne kullanılırsa, gelen akıntı veya bunun ıslaklığı tamponun, tüpün, pamuk yumrusunun dışına çıkmadıkça, dışardan bakıldığında görülmedikçe abdest de bozulmaz. Eğer akıntı bir namaz vaktinin tamamında (abdest alp namaz kılmaya yetecek bir sürede kesilmeksizin), diğer vakitlerin de bir kısmında bulunmak suretiyle hep devam ediyorsa kadın özürlü sayılır ve bu durumda, her namaz vaktinde bir kere abdest alır ve bu vakit içinde akıntı -dışarı çıksa bile- abdesti bozmaz, onunla -akıntı bulaşmış giysi çıkarılarak- istendiği kadar namaz kılınır; sonraki namazın vakti girince abdest bozulmuş olur ve yeniden alınır." Bizim kadın doğum uzmanı kırk kadar hanımla yaptığımız iki seminerde tespit ettiğimiz gerçek duruma göre, kadının cinsel organından gelen akıntıyı ikiye ayırmak gerekiyor: a) Necis olanlar, b) Necis olmayanlar. Sağlıklı bir kadının organından devamlı olarak gelen ve gelmediğinde bazı problemler oluşan vaginal salgı temizdir; gözyaşı ve tükürük gibidir, bunun dışarı çıkması, kilota bulaşması abdesti bozmaz ve onu yıkamak da gerekmez. Bu normal akıntı dışında kalan ve bir arızadan (mesela enfeksiyondan) kaynaklanan akıntı ise pistir, dışarı çıktığında abdesti bozar ve elbiseye bulaşırsa yıkanması gerekir.

  m......... - -
hocam uçak maketi, gemi maketi, kapadokya biblosu,... gibi cansız varlıkların heykellerinin bulunduğu odada namaz kılmak mekruh mu? bunları görünür şekilde evde bulundurmak caiz midir?
CEVAP:Bahsettiğiniz cansızlara ait görütülerin namaza mani durumu olmaz.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org