DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  u......... - erzurum -
slm aleykum hocam önce özür dileyerek başlmalıyım bunca önemli şey varken böyle bir soru sorduğum için.ben birini seviyorum hocam istihareye yat dedi 3 kez yattım bişey anlamadım.birde korkuyorum hani ya kötü görürsem diye ne yapmamı tavsiye buyurursunuz.yani istiharede olumsuz görülürse vazgeçmeli miyim sözde verdim ona.hakkınızı helal edin.ALLAH RAZI OLSUN
CEVAP:Ana sayfadaki araştırma çerçevesine (istihare) kelimesini yazıp tıklayın aradığınız bilgiler karşınıza çıkacaktır.

  Ş......... - Türkiye-aydın -
5 vakit namaz kılan birinde, Efendimizin(sav) haber verdiği TÜM MÜNAFIKLIK ALAMETLERİNİ görsek de o kişiye münafık dememiz mümkün olur mu?Yani bir mümin münafıklık alameti olan her türlü şeyi yapsa(yalan,sözünde durmamak,emanete hıyanet vbz..herşey) nifaka düşüp münafık olur mu?Bunları yapan bir mümin hemen nifaka düşüp dinden imandan mı çıkar?
CEVAP:Münafık iki türlü olur.İmanda münafık,amelde münafık.Sözünü ettiginiz münafıklık imanda değil amelde münafıklık sayılacağından o kişinin küfrüne hükmdilmez.Sadece amelindeki eksiklerle derecesinin düşmüşlügü düşünülür.

  a......... - şırnak -
selamun aleykum hocam.24 yasında erkegım .meslegım ogretmenlık.evlenme yasım geldı.malum gunumuz sartları para bırıktırmek gerekıyor.umreye gıdecek kadar param var.hocam evlenmek ıcın para mı bırıktıreyım umreye mı gıdeyım.saygılar
CEVAP:Evlenmek için..

  Ş......... - Türkiye-Aydın -
S.a saygıdeğer hocam.Bir kişi keffaret orucunu bir sebepten dolayı 60 değil de 65 gün tutsa bir şey olur mu?(Tabii ki kesintisiz,aralıksız 65 gün.)
CEVAP:fazlasıyla tutmuş sayılacağından en iyisini yapmış olur

  İ......... - Kayseri -
Saygıdeğer hocam İmamı Azam Hznin 40 yıl yatsı namazı abdestiyle sabah namazı kıldığı söyleniyor.Bu rivayet güvenilir midir, yoksa abartılmış mıdır, bunun kaynağı nedir?
CEVAP:Tasavvuf eserlerinde tekralanan bu olayın vaki olmasını akıl zor kabul ediyor,ancak onların bedeni ve şeri halleri bizimle aynı olmayıp farklılıkları olacağından doğru kabul edilebilir diyenler de vardır.Zaten dini bir mecburiyette yoktur böyle yıptığını kabul etmemiz için..

  ö......... - ankara -
selamun alayküm.hanefi mezhebinden bir kişi farz namazını cemaat ile kılarken nerelerinde süreleri okur nerelerinde susar?
CEVAP:Namazını imam arkasında kılan henefi, kuran okumaz, imamın oduklarıyla yetinir.Şafiiler ise imamın okumasıyla yetinmez, kendileri de Fatiha okurlar.

  a......... - -
hocam benim 80 gr askin altinim var zekatini benim mi yokse esimin mi vermesi gerekiyor ben asgari ucretle calisiyorum.Eger esim razi olmazsa zekat vermeye altinlarimdan bi tanesini esimde habersiz bozdurup zekatimi verebilirmiyim?
CEVAP: Ana sayfadaki aramaya (zekat) yazıp tıklayın, karşınıza zekatla igili tüm konular çıkacaktır.Şu kadarını ifade edeyim: Servet kiminse zekat borcu da onundur.

  a......... - -
hocam benim 1 tane evim var o evi yazlik olarak kullaniyorum sene icerisinde 3 ay felan kaliyorum simdi oturdugum evde kirada otururuyorum yazlik evime zekat duser mi?
CEVAP:Düşmez. Aramaya zekat yazarak zekat yazılarına sende bak.

  s......... - balıkesir /ayvalık -
hocam ben anlayamadığım şeyler yaşıyorum rüyamda 2 defa peygamber efendimizi gördüm s.a.v.rüyamda bana gök yüzüne uzanan bir mermewr gösterdiler en üstünde ışıl ışıl mermerden mavi seccade vardı.hocam benim içmden geçen hemen herşey oluyor birinden birşey istemeye utandığım zaman hem o kişiler bana istediğim şeyi teklif ediyorlar ,sıkıştımmı muhakak yardım geliyor çok duam kabul oluyor biri beni üzse başına birşey geliyor.ben elimden geldikçe ibadetimi yapıyorum .konuşmalırım insanları çok etkiliyor.rüyamda sürekli deniz görüyorum gök yüzünden yunus balıklarını izliyorum.aklımdan geçen hemen oluyor.şaşkınlık içindeyim,bana yardıcı olurmusunuz
CEVAP:Bu bir devredir gelir ve geçer.İbadetinde ve dini hayatında eksilme başlarsa şeytanın hiylesi sayılır, çoğalma başlarsa Rabbimizin ilhamı kabul edilir.Tüm mesele ,senin bunlardan sonraki yaşantındadır.ilerleme mi oluyor,yoksa gerileme mi başlıyor? Sonuç oradan anlaşılır..

  İ......... - AYDIN -
Bilmiyorum buraya yazmak uygun mu hocam ? Ama sizin tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum ben. Çok kafama takıyorum günlük yaşadıklarımı ve geleceğimi çok düşünüyorum ne yapacağım der dururum mesela yaşım 19.. Sizin görüşlerinizi almak istiyorum
CEVAP:"Geleceğini düşünmeyen var mı bu dünyada?Böyle bir düşünce olmasa insanlar ne çalışır,ne okur,ne de bir hazırlık içine girer bu dünyada. Rabbimiz bu düşünceyi vermişki geleceğimiz için çare arayalım tetdbir alalım.Başkalarının yardımıyla yaşayan durumuna düşmeyelim..

  h......... - bitlis -
ii akşamlar ben ibadetini yapan elinde güzel şeyler varkende her zaman inancı olan sadaka veren mübarek akşamları atlamayan biriydim gördüklerim karşısında inancımı kaybettiğimi hissediyorum artık hiçbişey yapmıyorum fesat kötü insanlar herşeye sahip oldu oysa hayırlısı diye dua ettim elimde olanlarda gitti peygamberimize selavat getiriyorum ancak nedense allaha inancımı kaybediyorum sanki çok zorluk gördüm ama hiç bu dereceye gelmemiştim inancımı kaybetmek istemiyorum dua ettikçe sanki kendimi kandırıyormuş gibi hissediyorum günlerdir gözyaşı döküyorum bişey olsun ben hatamı anlayayım ben döndüğüm yola gireyim diye ama çok çaresizim kendime hep aynı şeyi soruyorum ben ne zaman bu hale geldim oysa para pul bunlar umrumda olan şeyler değil ama kötü insanların hayatları neden hep yolunda lütfen yardım edin delirmek üzereyim
CEVAP:Karşılaşılan bazı olaylar insanların sinirlerini gerer,hatta zayıflatır,düşünceyi de etkiler bu gerilim ve zayıflama. O şahıs kendisinde bozulmalar olduğu vehmine kapılır.Halbu ki hiç bir şeyler olmuyor,sadece zayıflayan sinirlerinin gerginliği sonucu geçici bir devre böyle şaşkın duygular hissediyor..Bu devre çok sürmez sonra normale döner.Yeter ki,insan bu geçici devrede sabretmesini bilsin.Nitekim bir çok insanın hayatında böyle devreler olmuş,ancak sabrederek atlatmışlardır.Bu sıralarda dini hayatında sebat etmesi,mümkün olduğu karıyla görevlerini yerine getirme niyet ve azminde olmasıdır.

  s......... - -
hocam öncelikle bizi aydınlattığınız için Allah Razı olsun sorum harcırah yada yollukla ilgili hocam ben kadroya yeni geçtim. eşim devlet memuru ve biz istanbulda ikamet ediyoruz. ancak benim kadrolu atamam başka bir ile çıktı. orada göreve başlar başlamaz eş durumundan tayin istedim ve de çok şükür tayinim çıktı. dolayısıyla ilk atandığım ilde hiç ikamet etmedim evimi de taşımadım. şimdi tayin dolayısıyla bana harcırah yada yolluk verildi. bu ödeme herhalde evini taşımak için memurlara verilen bir hak. ancak ben hiç evimi taşımadım ve de tayin olurken de sadece şehirlerarası otobüs masrafım var. bu yapılan harcırah ödemesi caiz midir? kullanabilir miyim? ne yapmalıyım? ilginiz ve cevabınız için teşekkürler...
CEVAP:Devletin sana yol harçlığı olarak takdiridir.Sen dilersen o miktar parayla yapılacak bir yolculuk yaparsın,dilersen daha zor bir yolculuğu tercih eder,kalan kısmı kendine saklarsın: Burada sana bu takdir yetkisi tanınmıştır,diye düşünebilirsin.Devlet böyle bir yetki tanımazsa işin içinden çıkamaz zaten.Sistem yürümez.Şayet hak etmediğin bir miktarı aldığını düşünürsen bu miktarı bir ihtiyaç sahibine vermen de çok güzel bir takva örneğini teşkil eder.Konuyu büyütmeye gerek kalmaz.

  a......... - k.maraş -
s.a hocam alkol haramdır ama aklımıza içki falan geliyor onların içinde de etil alkol bulunmakta hocam günümüzün krem,şampuan gibi ürünlerde sonu alkol ile biten maddeler içeriyor.hocam ben bunları kullanmaya çekiniyom ama mecbur kaldığımız zamanlarda oluyor.şimdi bu maddelerin içindeki sonu alkol ile biten ama etil alkol olmayan bu maddeler kullanmamız caiz mi yoksa aynı hüküm geçerli olup haram mıdır?
CEVAP:Şüpheyle haramlık sabit olma!.Bununla beraber şüpheli şeylerden kaçınırsan takvayı tercih etmiş olursun. Ancak herkesten takvayı isteyemeyiz.Kendi nefsimizde takvayı esas alsak bile başkalarında fetvayı görmekle yetiniriz. Hanefi mezhebinde bahsettiğiniz alkol cinsi necisten sayılmadığından bulaşatığı yeri necis yapmış olmaz,namaza da mani sayılmaz. Sitedeki ilgili yazılara bakın.

  ......... - -
0(Sıfır) faizli olarak,dosya masrafı alınarak bankadan verilen inşaat tamamlama kredisi kullanmanın dini açıdan hükmü nedir?Açıklamalarınız için teşekkür ederim.
CEVAP:Borç alan kimse, bu sırada meydana kırtasıye ve meşgul olan memur masraflarını ödemesi gerekir.

  A......... - İstanbul -
S.A. Hocam Annemler 3 kız 3 erkek kardeşler dedem vefat etti. Mirası nasıl paylaşacaklar.
CEVAP:Bunu buradan benim tespit etmem mümkün değildir.Sitedeki yazılarda bizim miras paylaşımı makalesini okuyun.

  v......... - siirt -
selamun aleykum öncelikle Allah sizden razı olsun.... söyle bir soru yöneltmek istiyorum : benim annem ve babam küs birbirleriyle kavga ettiler ve küstüler ama aynı evde oturuyorlar ... annem bir odada babam bir odada biz annemin yanına gittiğimizde babam çok darılıyor bunlar niye yanıma gelmedi babamızın yanına gittiğimizde annemşz ondan on kat daha fazla üzülüyor.... bizde ne yapacağımızı şaşırdık .... çok üzülüyorum bu konuda ... e yapmam gerektiğini bilmiyorum sizin siteye girmek nasip olunca sormak istedim bu konuda çocuklara düşen görev neler olabilir?
CEVAP:Çocuklar ikisinin de arasında durup soğukluğu giderme görevini yerine getirmelidirler.

  ......... - -
"kimseye eyvallahim yok "demek insani sirke sokar mi?
CEVAP:Bu sözle kast ettiğin manaya bağlıdır.Benim kimseye eyvallahım yoktur,sadece Allaha bağlıyım,ondan korkar,ondan yardım isterim manasını kast etmek te mümkündür. Müslüman kolay kolay şirke düşmez,sadece sözünde şirk manası akla gelebilir. Buna da şöyle bir cevap verilmektedir. "Bazen kelam küfür görünür ama sahibi kafir olmaz!" (Bediuzzaman) ...Bununla beraber böyle yanlış anlaşılacak şaibeli sözlerden kaçınmak gerek.

  t......... - giresun -
hocam benim sorum istiare namazı ile ilgili..sözlüm ve ben karşılıklı olarak istiare namazını kıldıktan hayırlısını rabbimden isteyerek rüyaya yattık..ben rüyamda yemyeşil bir bahçe içinde beyaz bir araba ve kar yağarken gördüm..sözlüm de yeşil kazak ören hanımlar ve beyaz pardüse giydiğini söyledi..herşeyin en iyisini rabbim bilir ama olumluya işaret mi sizce bunlar rüya ya ne kadar itibar etmeliyiz..allah razı olsun hocam
CEVAP:Ana sayfadaki aramaya (istihare) kelimesini yazıp tıklayın karşınıza istediğiniz bilgiler çıkacaktır.

  ......... - -
Selam hocam, Benim annem devamlı ilaç alan şizofren hastası.benden başka da sahip çıkanı yoktur. Muhterem Hocamın önderliği yaptığı hizmetin içinde bulunan sekiz yıldır hizmet ettiğini sanan biriyim. Ben çok büyük günahlara girdiğim için şu anda bulunduğum konumda hizmet edemeyeceğimi düşündüğüm için en azından yurt dışında yeniden bir başlangıç yapıp hayatıma yeniden başlamak hakikaten hizmet etmek , hicret etmek istiyorum. Annemin rahatsızlığı benim elimi kolumu bağlıyor. hiçbir sey yapamıyorum.İçim içimi yiyor ÇOK KIYMETLİ TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER.
CEVAP:Anne ihmal edilerek hizmet edilmez.Sitedeki yazılarda bilgi vardır.

  ......... - -
selamun aleykum hocam babamla kardeşim hocaya gittiler ikiside ayrı hocaya gittiler ikisinede sizin evinizde sandık var o sandığın içinde bişeye yada sandığa cok eskiden yapılmış bir muska var o sizin kısmetinizi her yönden bağlıyor işleriniz yolunda gitmiyor demiş böyle birşey varmı doğrumudur hocam acele bi şekilde cevaplarsanız cok sevinirim şimdiden teşekkürler
CEVAP:Allahın açtığı kısmeti hiç bir kulun yazdığı muska bağlayamaz.Ben böyle söylentilere değer vermem.Her şeyin vakti vardır,gelince düzelir.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org