DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  g......... - izmir -
hayrılı akşamlar hocam kusura bakmayın sizi rahatsız ettiğim için kardeşim bi sohbette dinlemiş bu aya özel bir namaz varmış 2 rekat kılınacakmış.1 rekat fatihadan sonra 2 ayetel kürsi 2.rekatta yine fatihadan sonra 11 ayetel kürsi okunacakmış böyle bir namaz varmı varsa adı ne internetten bu aya ait namazları baktık ama daha farklı kusura bakmayın a.e.o.
CEVAP:Namaz kılda nasıl kılarsan kıl.Rabbimiz namaz kılanı boş bırakmaz.

  m......... - izmir -
hocam benim bir sözlüm var. alevi olduğunu daha yeni öğrendim, ben hanefiyim.kendisi ramazan orucu tutmuyor fakat diğer müslüman olarak yapması gerekenleri elinden geldiğince yapmaya çalışıyor. sizce bu kişiyle benim evlenmem caiz midir?
CEVAP:Ansayfadaki aramaya(Sünni) kelimesini yazıp tıkla,karşına ilgili konu çıkacaktır.

  F......... - Kırşehir -
merhaba, ben geçen yıl yurt dışına eğitim amaçlı gönderildim koreli bir bayanla arkadaşlığım bir hayli ilerledi kendisi ben ordan ayrıldıktan sonra peşimden ziyaretim amaçlı Türkiye ye geldi. kore de insanlara dini bir eğitim ne aileleri nede okulları tarafından verilmekte ve birçoğu din denilen bir kavramın düşüncesinden uzak yetişmektedirler. ben islamdan bahsettiğimde kendilerinde parlak bir ışık görüyorum. bu hanım bana karşı olan ilgisini açık bir şekilde dile getirdi ama herhangi bir dine mensup olmaması ailemde bir problem teşkil ediyor sizce nasıl bir yol izlemek doğru olur ?
CEVAP:Müslüman olursa evlemeniz caiz hale gelir.Olmazsa evlenmek caiz olmaz. Mahremiyet sınırlarını korumaya ihtiyaç vardır. Yoksa ahlaki manada yıkım söz konusu olur.Uzak durmanızda isabet vardır.

  S......... - Kaiserslautern -
Sayın Hocam, ben Almanyadan Muhammet Karadenizin kızı Sevdenur Karadenizîm. Almanyada 8.Sınıf Gymnasiuma gidiyorum. Tarih kitabımızdaki Kuran-ı Kerimin 9.Sure 29. ile 39. Ayetleriyle ilgili yapılan yorumun son derece yanlış olduğunu düşünüyorum ama bu konudaki ilmim ve bilgim yeterli olmadığı için sizlerin yardımını istirham ediyorum. Ayette Kitabın verdiği manayı bugün nasıl anlamalıyız? Bu meseleyi sınıfıma ve Öğretmenime nasıl takdim etmeliyim? Özellikle bu ayetin hangi meseleye binaen geldiğini merak ediyorum. Yardımlarınızı istirham eder, binler selam ederim. Not: Bu meseleyi yarın Tarih dersinde takdim etmem gerektiyinden acil vereceyiniz cevap içinde ayrıca teşşekkür ediyorum.
CEVAP:Kıymetli kızım,yeni görebildim sorunuzu.Kısaca bilgimi arz edeyim.Bu ayetlerdeki savaş emri,Müslümanlarla savaşa hazırlananlar içindir. Onlardan savaş işareti başlamadıkça Müslümanlar savaşa yönelmezler,savaşı şartı, savaşacakları kesinleşenler için söz konusu olur.Peygamberimiz inanmayanlarla hep barış içinde yaşamış, mecbur kalmadıkça savaşmayı düşünmemiştir. Suat Yaldırımın mealine de bakılabilir.

  s......... - trabzon -
hocam hayırlı akşamlar inşallah iyisinizdir hocam sizden öğrenmek istediğim bir sorum var cevaplarsanız çok sevinirim çok şükür namazımı kılarım rabbim kabul eder inşallah yalnız son üç aydır ayakta namaza başlıyorum ama secdeyi sandalyede yapıyorum bir ara ayaklarım yaraydı eğilip kalkarken kanıyordu o yüzden oturmuştum şimdi ise boyun fıtığımdan hereket edemiyorum çok şiddetli ağrım oluyor ameliyat olacam ama daha yeni olduğum için doktor belkı rahatlarım diye tedavi verdi şimdide bu yüzden oturarak kılıyorum ayakta hep durduğumda ağrım azalıyor yalnız beni üzen hocam ev işlerimi mecburen yapmak zorundayım zorlada olsa yapıyorumda ama bu seferde vicdanım sızlıyor namazı oturuyorum dünya işlerini yapıyorum diye yanlışmı yapıyorum bana cevap verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim ALLAHA EMANET OLUN
CEVAP:Ana sayfadaki aramaya (sandalye) kelimesini yazıp tıklayın, çıkan yazılar aradığınız bilgiyi verecektir.Namazınızı nerede nasıl rahat kılabiliyorsanız öyle kılın.

  Ö......... - AYDIN -
Hocam iyi günler. size bir sorum olacaktı.Cevaplarsanız sevinirim. İşyerinde akşam hesap görüp öyle çıkıyoruz.Yalnız bizim patronumuzda genelde akşam namazı kılmak için hazırlanıyor.İşte abdest almak için falan bekliyor abdest alıyor namaz derken bizi yarım saat oyalıyor.Biz personel olarak bunu beklemek zorundamıyız.Nihayetinde herkes kendinw kılıyor namazı.Fakat çelişki içinde kaldık.bişeyde diyemiyoruz. Yaptığı doğrumu? Uyarmamızda bir sakınca varmı dini olarak bilgi verirseniz sevinirim.
CEVAP:

  m......... - muğla -
Hocam iyi akşamlar size geçen kurban başından geçen bir olay hakkında soru soracağım eğer cevaplarsanız sevinirim. geçen kurban bayramın da benim 1.5 yaşında bir kızım var başına kazalar geliyor, sünnet olması hasebiyle Rabbim kazadan beladan koruması için akikasını verdim fakat verdiğim kuruma kızımın ismini vermemiştim bunlar da akika benim diye benim adıma kesmişler.benim niyetim kızımın üzerineydi fakat benim üzerime kesilince kızımın akikası kesilmiş oluyor mu ? yoksa bir tane daha mı kızımın adına kesmek gerekiyor? Allah rızası için cevap yazarsanız sevinirim şimdiden Allah razı olsun
CEVAP:İnsanlar yanılabilir,ama Allah yanılmaz.Kul ne derse desin Allah neyin ne adına olduğunu bilir ve yerli yerine kabul eder.Birinin yanlış ifadesiyle Rabbimizde yanlış yapmaz..Vesveseye kapılmaya hiç gerek yoktur.Akiyka yerini bulmuştur.

  f......... - kırıkkale -
namaz kılamıyorum ne yapmalıyım depresyon geçirdim yardımcı olun
CEVAP: Allaha sığınıp kendinizi ikna ederek kılmaya çalışın.

  H......... - Diyarbakır -
SAYIN HOCAM SORUM ŞU: CUMA GÜNÜ CAMİYE GİTTİĞİMİZDE CEMAT CUMANIN İKİ REKAATINI KILMIŞ, TAHİYYATI OKUMAKTALAR. ANCAK SELAM VERMEMİŞLER. BU DURUMDA NE YAPMAMIZ LAZIM. HANEFİ MEZHEBİNE GÖRE CEVAPLAMANIZI SAYGILARIMLA ARZ EDER ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
CEVAP:yetiştiği yerde imama uyup imamın selamını beklekr,kalkar kalan kısmı diger namazlarda olduğu gibi kılar.Başka bir şey gerekmez. Yani cuma namızının kalan kısmını kılmak diğerlerinden farklı olmaz....

  i......... - almanya -
hocam merhabalar... daha önce helal kesim ile ilgili soru sormustum. ama cevap simdiye kadar yayinlanmadi. almanyada yasiyorum. marketlerde satilan, üzerinde helal damgasi olan tavuklar var. kesimini yapanlarin müslüman oldugu söyleniyor. ama problem bu tavuklarin yolunmasi asamasinda. yani sicak suya batiriliyor. bu fabrikalardan bir tanesini gezme imkanim oldu. suyun derecesinin 60 derece oldugunu söylediler. bu durumdaki helal kesim denilen tavuklar yenilebilir mi? soruma cevap verebilirseniz memnun olurum. benim gibi yurt disinda yasayanlar icin cok önemli. tesekkürler
CEVAP:Konuya çok farklı açılardan bakarak yenmez diyenler oldugu gibi ehli kitabın kestigi yenir,bu sebeple bu tavuklarda yenir diyenler mevcut .Ben de yenir diyenler arasındayım.

  k......... - Amasya -
hocam ben babamı hiç tanımadım ben bebekken annemle ayrılmışlar şu an 33 yaşındayım onu hiç görmedim ama yaşadığı memleketi biliyorum beni aramadığı için ona çok kırgınım ama acaba ben de onu aramıyorum diye vebal altındamıyım ALLAH bana bunun hesabını sorarmı ne yapmalıyım bilgilendirmeniz duasıyla ALLAH razı olsun
CEVAP:Babanın sana ihtiyacı var da aramıyorsan bunun vebali büyük olur.ihtiyacı yok da aramıyorsan bunun vebalı öteki gibi ağır olmaz. Ama arayıp hal hatır sorsan zarar etmezsin,ama sevap kazanacağın kesin.

  R......... - İZMİR -
İslam alimlerinin midyeye yaklaşımı iki noktada oluyor:temizlik ve vücuda zarar meselesi. Vücuda zarar noktasında zararının olduğuna dair birşey bilinmiyor.haram için nasta katiyet olması gerekiyor.halbuki efendimizin denizde yaşayan tüm canlıların yenileceğine dair hadisi olduğu halde nasta da kati delil olmadığı halde bu fetva nasıl verilmiş.
CEVAP:Arama sayfasındaki ara çerçevesine (Midye) yazıp tıklayın. İlgili yazılar karşınıza çıkacaktır . Başka bligimiz yoktur o konuda.

  b......... - ................ -
istihare nedir ne namazıdır nasıl kılınır teheeccüd namazı vakti ne zaman kılınır kaç rekat kılınır sevabı ne derecedir
CEVAP:Sitedeki namaz yazılarına bakın.Mesela(İstihare) kelimesini yazıp tıklayın.Verilmiş cevapları bulacaksınız.

  c......... - aydın -
dinen kürtajın hükmü nedir?
CEVAP:Sitedeki doğum kontrolü yazılarına bakın

  S......... - İstanbul -
Evlilik maksadıyla tanımak amacıyla aynı dönemde 2 kişi ile görüşmek caizmidir. Amaç hangisi daha çok aklına yatarsa onu tercih etmek ..
CEVAP:Bu bir araştırmadır. Yasaklık söz konusu olmaz.

  m......... - izmir -
hocam safer ayı ile ilgili dualar ve bazı ibadetler var internette...bu ayın bir hususiyeti var mı? bu aya özel bişey yapılmalı mı?
CEVAP: Bu ayda diğerleri gibi,hayırlı şeylerin yapılmasına yasak olmadığı gibi mecburiyette yoktur.İsteyen sevap olan işleri yapar,sevap alır,istemeyen de yapmaz, mecbur olmadığı için günaha girmaz.diye düşünmekteyim.

  b......... - -
kuran i kerim okunurken terlik yada ayakkabi cikariliyor bunun dinde ki yeri yada manasi nedir?
CEVAP:İnsanların saygı duyduklarından dolayı tercihleridir.Yoksa dini bir mecburiyet yoktur.

  m......... - malatya -
Namazdan sonra (Allahümme entesselamü ve minkes-selamü tebarekte ya zel-celali vel-ikram) dedikten sonra ben 3 defa istiğfar duası okuyorum ondan sonrada (ayetel kürsi) okuyorum. Ama bazı değerliliği ispatlanmış fıkıh kitapları, 3 defa istiğfar duası okumak yerine (sübhanallahi vel-hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. Ve la havle vela kuvvete illa billahil-aliyyil-azim) deyip ondan sonra (ayetel kürsi) okumamızı öneriyor. Hocam ben şimdi hangisini okuyayım? Hangisi doğru? (Allahü teala razı olsun)
CEVAP:Hangisini istersen onu da uygula.İkisi de yapılmış,ikisi de caiz görülmüştür.

  c......... - çankırı -
daha öncede sordum. geçen haftalardada sordum. hiçbir cevap gelmiyor. ben bir yanlış yaparda hataya düşersem ahirette iki elim yakanızda olsun. buda belgem olsun. ben direk size sormuyorum araştırıp bulamadıklarımı yada emin olamadıklarımı soruyorum. tamam yoğunluğunuz olabilir ama daha sonra diye mail iletin hiç olmazsa. yada çekilin de insanlar bir medet ummasınlar sizden
CEVAP:Muhterem kardeşim,ne sorduğunu yazmamışsın,bilmiyorum sorun ne idi. Bazı surlar çok geniş ihtimalli oluyor, tüm ihtimalleri sıralayarak cevap yazmaya gücüm yetmiyor. Öyle çok ihtimalli soru ise mazur görmenizi diliyorum.

  e......... - malatya -
parfüm,deodorant,kolonya,nemlendirici krem vb. içerisinde alkol bulunduran maddeleri kullanmak abdesti bozar mı?bu maddelerin bulaştığı elbise ile namaz kılınabiilir mi?bu hükümlerin kaynağı ve sebepleri nelerdir?
CEVAP:Hanefide bahsettiginiz şeylerin içindeki alkol necis sayılmadığından bunlar abdesti bozmaz,namaza mani olmaz. Kullanılabilir.Ancak şafiide durum aynı değildir.Bunlar necis sayıldığından adeste de namaza da mani olurlar.Dolayısıyla kullanmamak gerekir.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org