DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  n......... - kastamonu -
selamün aleyküm hocam. ben 3 yıllık evliyim. eşimi çok seviyorum oda beni sevdiğini söylüyor ama ben artık şüphe ediyorum. şöyleki ben ve eşim memuruz. kayın pederimde memur, çok şükürhepimizin işi var ama benim eşim evin tek oğlu. kayın pederimin maaşı ii bi karı bi koca yaşıyorlar ama kayınbabam boyna kumaroynuyor. eşimde sürekli para yolluyor. ve ben artk çalıştığım halde muhtaç duruma düşüyorum eşime para verme bak oda güveniyor kötü işlerde harcıyor biz ise hep muhtaç durumdayız diyorumama nafile ben anneme babama bakmak zorundayım diyor.hocam Ben anna ve babasına bakmasına karşı değilim. baksın ama bu adam benim helal rızkımla kumar oynuyor. ben eşime bunu anlatamıyorum. ben şimdi boşansam bana bir günahı varmı? hocam çok çaresizim lütfen lütfen bir yol gösterin...
CEVAP:Bence kendini aşırı sıkıntıya sokman sana fayda getirmez.Bildiğin doğruları eşine yumuşak sesle söyle,aklına kapı aç, irade sini elinden alacak ısrarda bulunma. Sözün özü bu olsa gerektir,diye düşünüyorum..

  f......... - bursa -
hocam; çalıştığım yerden kendi isteğimle ayrılmak üzereyken iş verenim unuttuğum bir iş yüzünden hakkını helal etmyeceğini söyledi. ama unuttuğum şey işi aksatacak ve iş yerini zarara uğratacak veya onu zora düşürecek bir şey değildi. belki çalıştığım süre zarfında benimde bazı yanlışlarım olmuş oalbilir ama dediğim gibi bunlar o kadar önemli şeyler değildi. bu durumda size sormak istediğim son aylığımı henüz almadım bana söylenen o sözden sonra kalan maaşımı almam doğru olurmu alırsam haram olurmu?
CEVAP:Ona verdiğin zararı karşılayacak miktarda bir şey vermenin helalleşmeyi sağlayacağını düşünmekteyim.Fazlasını istemeye onun hakkı yok.Seninde eksigini vermen doğru olmaz.

  m......... - almanya -
selam ile,begendim.tebrikler.fotograflar bölümünde cekilen bir foto da(mekke) ihramli olmadiklari halde ihramli yazilmis.düzeltilirse güzel olur.baki selamlar
CEVAP:Hatırlatmanıza teşekkür ederim,ilgilenen teknisyenime bildirdim,düzelteceğini ifade etti. Gerçekten de İhram değil entari demek doğru olur. Teşekkürlerimi arz ediyorum.

  a......... - k.maraş -
Çok kıymetli,değerli hocam. Öncelikle Allah size uzun ömürler versin.Sizi takip ediyorum ve bilgilerinizden istifade etmeye çalışıyorum.Hocam şöyle bir sorum var:Hanımın bileziği ve dört tane altın beraber 81 gram geliyor.Şu an Tokiden taksitli olarak 108 aylığına ev alıyoruz.19 ayını ödedim.89 ay kaldı.Ben borçlu mu sayılıyorum?Zekat vermeli miyim?Bir de arabam var.Sevgili Hocam Şimdiden Allah(c.c.)razı olsun.
CEVAP: Zekat yazılarında bilgi vardır. Makalelere bakılmalıdır.Arabaya zekat gerekmez.Borçlu kimseye zekat düşmez. Şayet mevcut serveti borucundan artarak zekat verecek miktara ulaşmıyorsa..

  o......... - istanbul -
S.A ben üniversite okuyorum ve cuma gunu cuma namazı vaktı devam zorunluluğu olan ve girilmediği taktirde okulun uzamasına sebep olabilecek derse giriyorum namazı kılamıyorum sonradam öğle namazını kılıyorum ama icim rahat değil bunun hükmünü açıklarmısınız...allah razi olsun
CEVAP: Mazeretlerinden dolayı Cuma namazını kılamayanlar, yerine öğleyi kılarlarsa vaktin namaz borcundan kurtulmuş olurlar.

  A......... - Mersin -
Öncelikle selamlar sevgili hocam.Alevilik bir mezhep midir? Aleviliği mezhep olarak görüp alevilere kız verilmez tabiri doğru mudur? Bir alevi olarak birçok kardeşimin bu tür sıkıntılarla yüzleştiğini bilmek beni çok üzüyor.Halbu ki mukaddes kitabımız her nevi sorunların temel çözüm kaynağı olduğu halde insanlar batıllardan yaka silkemiyor olması ne acı...Şimdiden yanıt için teşekür ederim.
CEVAP:Makalelerde bu konuda geniş bilgi vardır,okunmalıdır.

  E......... - Çorum -
Kıymetli Hocam, Çok sevdiğim ve değer verdiğim bir arkadaşım zor durumda. Geçmiş dönemde yapmış olduğu ticaret faaliyetlerinden ötürü maddi olarak işleri kötüleşti. Yakın zamanda evine haciz gelmek üzere. Bu durumdan kurtulabilmesi için bankadan kredi çekerek ancak haciz karşılığı parayı toparlayabiliyor. Kendisi şu an bir devlet kurumunda çalışıyor ve maaşının belli bir kısmına da haciz işlemi uygulanıyor. Kendisi kredi çekmek istiyor ama biraz önce belirttiğim gibi maaşı üzerinde haciz uygulaması olduğu için bankalar kredi vermiyor. Arkadaşım da bana yardımcı olurmusun diye soruyor. Şimdi böyle bir durumda ben arkadaşıma yardımcı olup, bir çocuğu var, birisi de yolda Allah kısmet ederse, ailelerinin devamı ve temadisi konusunda bir pozisyon almalımıyım? Yoksa bu durum caiz değildir, alınan krediden ötürü faize bulaşmış olurmuyum? Ne dersiniz? Değerli yorumlarınızla bizleri aydınlatırsanız minnettar oluruz efendim. Saygılarımla. Erhan
CEVAP:Düşene tekme vurulmaz.Kim yardım ederse kazanır,etmeyen de yardım sevabından mahrum kalır.Bildigim bu kadardır.

  a......... - muş -
11.10.2010 Değerli Ahmet hocam; Ben 2009 yılında TOKİ’ye başvurdum ve şu an bana çıkan evde oturuyorum, yalnız ödemeleri 6 ayda bir memur maaşına endeksli olarak artıyor. Gelecek olan memur zammına baktığımızda ev ödemesine gelecek olan zam enflasyon oranının da üzerinde ve geriye kalan tüm ödemelere de zamlar otomatik olarak yansıyor. Bu ay TOKİ bir kampanya başlatıyor ve peşin ödemelerde % 20 indirim uyguluyor. Bundan dolayı bankalar da uygun oranlarda kredi seçenekleri sunuyorlar ve kredi ödemelerini sabitliyorlar. Bu durumda kredisiz bir şekilde ödemeye devam edersek çok daha fazla bir miktarda para ödemiş olacağız. Bu şartlar altıda banka kredilerinden faydalanmam caiz olur mu? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Hayırlı günler, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
CEVAP:Mecbur kalanın faizli kredi alıp tek evinin borcunu ödeyebileceğini söylenler vardır. Ancak mecbiryet (zaruret )derecinizi siz biliyorsunuz.Onun takdiri size aittir.

  H......... - Almanya -
Esselamün Aleyküm Hocam !Ben almanyada yasamaktayim,benim sizden sormak istedigim mesele taksi kullanmakla ilgili, cünkü ben su anda taksi kullanmaktayim dogrumu yapiyorum acaba dinimiz acisindan?Cünkü bu meslekte her müsteriyi istedigi yere götürmek zorundayiz götürdügümüz ve aldigimiz yerler cogunlukla haram olan yerler.Bu konuda ne yapmamizi önerirsiniz? Tesekkür eder hayirli günler dilerim!
CEVAP:Bildigimiz kadarıyla, günaha yardımcı olan günahı işleyen asli fail gibi olmasa da, yardım eden dolaylı fail gibi sayılacağından, tümüyle mahzursuz bir iş apıyorlar denemez..

  L......... - Manisa -
15 günden fazla seferilik hallerinde yolda geçen zamanda namazlar kısaltılır mı?
CEVAP:Yolda seferi sayılır,vardığı yerdeki kararından sonra durum kesinleşir.

  i......... - tokat -
hocam fazla zamanınızı almak istemem. O yüzden direkt olarak sorumu yönelteyim. Çaylarda ve tatlılarda kullandığımız beyaz (kahverengi) toz veya küp şekerde hayvansal herhangi bir madde kullanılıyor mu? Yalnızca domuzu baz alarak sormuyorum, diğer hayvanlar da soruma dahil. Ben Şekerin beyazlatılmasında ( yine kastım yalnızca domuz değil) hayvansal madde kullanıldığını duydum, doğruluk payı nedir? Bu konularda bilgi verirseniz minnettar olurum.
CEVAP:Yeni bir duyum almadım.Şimdiye kadar ki uyguylama ise böyle bir şüpheye kapılmaya gerek olmadığı yolundadır.Her şeyden şüphe üreterek dini hayatı yaşanması zor bir hayat şekline getirmekten korkarım ben.

  t......... - k.maraş -
s.a hocam ben tuhaf rüyalar görüyorum ve şüpheye düşüyorum boy abdesti alsammı almassammı diye eger cenebet olmadan boy abdesti alsam birşey olurmu bir sorum daha olacaktı bazen aklıma istemedigim seyler geliyor ben istemiyorum ama aklıma geliyor ve aklıma geldikcede devam ediyor arkadaslara yanlıs seyler söylemek gibi yanlıs seyler düşünmek gibi ne yapmalıyım şimdiden tşklr hocam
CEVAP:Aklına gelen şey,uygulamaya dönüşmezse bir vebal söz konusu olmaz.Yeter ki sadece aklından geçmekle kalsın,uygulamaya dökülmesin.Rüyadaki görüntülerden sonra (sperm) gelmezse gusül de lazım gelmez.Buna rağmen gusül yaparsanız bir mahzur da söz konusu olmaz.

  b......... - HATAY -
hocam yakın zamanda konut kredisi kullanacam.ilk olarak katılım bankası olan bank asya ya gittim daha sonra devlet bankası olan halk bankasına gittim.ödeme konusunda devlet bankası diğerinden her ay 25-30 tl daha az ve masraflar konusundada diğer bankanın yarısı kadar alacağını söyledi.60 ay vada hesapladığımızda 1,500 ile 2,000 tl fark olduğu ortaya çıkıyor.hocam bu durumda benim devlet bankasını kullanmam caiz midir.çünkü ben hem az zarar etmiş olacam hemde bu parayı belkide helal yerlerde kullanacam.ama tabi caiz değilse katılım bankasını değerlendirecem.bana acil yardım ederseniz memnun olurum.teşekkürlür..
CEVAP: Faizli kredi, daha uçuz oluşundan dolayı faizsize tercih edilebilir mi? Ben faizlisi tercih edilebilir diyemiyorum. Diyenler varsa onu da bilmiyorum.Bu konuda tercih size aittir.

  n......... - -
selamun aleykum hocam 2 ay once evlendim ve esimle suan amerika da yasiyoruz bugun bi hadis okudum biraz kafam karisti musadenizle cok ozur dileyerek sormak istiyorum. hadiste hayizli iken esinizin gobekle diz kapagi arasina yaklasmayin diyordu ve eger bunu yaparken gunah olmadigini dusunerek yaptiysaniz nikah tazelemeniz gerekir diyordu. nikah tazeleme var mi varsa nasil yapilir?
CEVAP:Nikah tazelemek değil bir, yahutta yarım altın kadar sadaka vermek gerekir.Hepsi o kadar.

  e......... - konya -
2 ay önce bir kızımız oldu.Şu an onun akika kurbanını kesmeyi düşünüyorduk.Ancak çevremizdeki insanlar öncelikle yaklaşan kurban bayramı nedeniyle kurban farizasını yerine getirmemizi söylüyorlar. Kurban zamanına kadar da kurban parası ayırabileceğimizi düşünmüyorum.Çünkü ona imkanımız yok. Şu halde akika kurbanını kesmemiz mi daha uygun olur yoksa kurban zamanına kadar bekleyerek kurban alıp kesmemiz mi daha uygun olur? Şimdiden teşekkür eder,çalışmalarınızda başarılar dilerim.
CEVAP:Maddi durumunuz kurban kesmeyi vacib kılıyorsa elbette vacib olan kurbanı kesmeniz gerekir.Çünkü akika kurbanı vacip olmadığı gibi Hanefi mezhebine göre sünnetin en aşagı derecesindeki müstehab kısmına dahildir. Yani kesilirse sevap olur,kesilmezse günah filan olmaz.

  a......... - osmaniye -
namaz kılarken 5 vakit namazdada niyet ettim allah rızası için namazımı kılmaya diyerek niyet edilirse kılınan namaz geçerlimidir .
CEVAP: Hangi vaktin hangi namazını kılmaya?..Burası boşta kalmaktadır.Bunun için Vaktin ve namazın adını söylemek daha sağlamını tercih etmek olur.Yani ,niyet ettim,öğlenin,yahutta ikindinin farzını kılmaya demek gibi.

  B......... - -
HOCAM BEN ARABA ALMAK İSTİYORUM. ANCAK ARABANIN BİR KISMI İÇİN PARAM VAR.DİĞER KISMINIDA FAİZE BULAŞMADAN ÖDEMEK İSTİYORUM.ARABA BAYİSİ KALAN KISMI TAKSİTLENDİRİYOR. VADE FARKI ALIYOR.AMA BUNU SANIRM BANKALAR ÜZERİNDEN YAPIYOR.FİNANS BANKALARINDAN KREDİ ALSAM KREDİ KATSAYILARI ÇOK YÜKSEK. GALERİNİN KREDİSİ BAYAĞI DÜŞÜK. NE YAPMALIYIM. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.
CEVAP:Finanstan alacağınız parada sorun yoktur.Ancak faizli bankadan almanızda ise faizli iş yapmış olma sorumluluğu vardır:Takdir size aittir.

  G......... - KOZAN ADANA -
ESSELAMU ALEYKUM HOCAM,BEN ARABA ALMAK İSTİYORUM.AMA ARABA BANA ZARURU İHTİYAÇ DEĞİL BEN MEMURUM BENDE KENDİ KENDİME DİYORUM ARABAM OLSA DİYE AMA ARABA ALACAK MİKTARDA YETERLİ PARAM YOK KATILIM BANKASINDAN PARA ÇEKMEK CAİZ MİDİR? ÇEŞİTLİ İHTİLAFLAR VAR BİRDE VESVESE VAR İÇİMDE EĞER KATILIM BANKASINDAN KREDİ ÇEKERSEM FAİZ MİDİR DEĞİL MİDİR DİYE KENDİMİ RAHATLATAMIYORUM YANİ GÜNAHA MI GİRMİŞ OLURUZ KATILIM BANKALARINDAN PARA ÇEKERSEK DAHA DOĞRUSU ARABA ALIRSAM SAYGILARIMLA.
CEVAP:Katılım bankasıyla yapacağınız herhangi bir işte faiz olmaz, mahzurda akla gelmez.Çünkü oradaki anlaşmalar faiz ile değil kar iledir.Kar ise caizdir.

  a......... - adana -
slm hocam bu sene ramazan orucunun 1 eksik tuttuğumuzu söylüyorlar.bu doğru mudur? şimdi kaza tutacak mıyız tutmayacak mıyız?
CEVAP:Dini konularda söylenti ile amel edilmez,kesinlik arzeden fetva ile amel edilir.Kesinlik arz eden fetva ise diyanetin verdiği fetvadır.Bu sebeple eksiklik söz konusu değildir. Ama eksik diye inananlar varsa bir oruç tutarak kaza ederler,böylece tamamlamış olurlar,mesele biter. Peygamberimiz dokuz sene oruc tutmuştur.Bunun beşi otuz,dördü de yirmi dokuz olarak çıkmıştır.Yirmi dokuz olanları eksik olarak saymamıştır.Çünkü ay bazen otuz bazen de yirmi dokuz çıkmaktadır.

  m......... - adana -
S.A. hocam öncelikle saygılarımı sunarım.Sorum su hyundai bayisinden yeni bir araç almak istiyorum.Firma kendi finans kuruluşuyla(Hyundai finans diye geciyor) yani banka kullanmadan aracın %90 nına kredi veriyor.Buradan kredi kullanmam vade farkı gibi caiz olurmu?Şimdiden sağolun ilginize teşekkür ederim
CEVAP:Araba almak için faizli para almayı caiz görmemekteler alimler. Ancak araba bazı kimselere zaruret derecesinde ihtiyaç olursa bu durumda faizli para almaya ruhsat vermekteler.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org