DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  .......... - almanya -
hocam nolur soruma acil cvp verin!! bu kurbanda hac yolcusuyum insallah.. benim sorunum gelecek ay dogum kontroll hapina baslicam hacda adet olmamak icin.. peki diyelimki adet olmadim ama malumunuz lekelenme olursa hacda ben özürmü sayilirim? hacim kabul olmicak diye cok korkuyorum hocam.. sasirdim kaldim napacam ben.. selamlar
CEVAP:Özür hali haccın yapılmasına engel olmaz.Sadece en son farz olan tavafta beklemek gerekir.Özür bitmeden kafile hareket edecekse bu defa da ,özürlü halde tavaf yapılabilir,diyen görüşlerle amel edilerek tavaf yapılır,kafileden geri kalınmaz.Sitedeki hac yazılarını okuyun.

  c......... - istanbul -
Hocam öncelikle Selamün Aleyküm benim sizden ricam bu vefk nedir? Dinen sakıncası varmı? Büyüye girermi? Bu konuda bilgi verirseniz çok minnettar kalıcam şimdiden teşekkür ederim. Allaha Emanet olun
CEVAP: (Vefk)ten kastınız nedir bilmiyorum.Şayet belli duaları belli miktkarda okuyarak belli şeyleri elde etmek ise bunu, duadan başka bir şey olmaz. Dua değerinde bir istek olur.İsteğin mutlaka yerine gelmesi diye bir kesinlik söz konusu olmaz.Dolayısıyla bir kesinlik yükleyerek yapıp beklentiye girmek boşaçıkan bir beklenti olabilir.Çünkü duaların karşılığı bazen peşin verilmez ahirete tehir edilir.

  m......... - ısparta -
Hocam, zekat verme yükümlülüğüm kadar param var. ayrıca her ay maaşımdan bir miktar para biriktirebiliyorum. bu aylık biriktirdiğim paraların zekatı nasıl verilir? muhabbetle...
CEVAP: Her sene zekat verme sırasında elde bulunan aylıkların da zekatı verilir.Her ay zekat verme gibi bir mecburiyet söz konusu olmaz.

  e......... - adana -
HOCAM BAZEN İSTEMEDEN AKLIMIZDAN KOTÜ DÜŞÜNCELER GEÇİYOR.BİR ARADA BİR ŞEY DÜŞÜNÜRKEN İÇİMDEN BAKTIM YORUM YAPMIŞIM AMA HEMEN ARDINDAN YANLIŞ OLDUĞUNU FARK EDİP ESTAĞFİRULLAH DEDİM.YANİ İÇTEN ALLAHA İSYAN GİBİ BİŞEY AMA NORMALDE BUNU İSTEYEREK DIŞTAN SÖYLEMEYECEGİM BİŞEY.HÜKMÜ NEDİR_?NAPMALIYIZ. VESVESELERE KARŞI DA COK SIKINTIM VAR
CEVAP: Uygulumayan konulmayan düşünceler günah getirmez.Yeter ki zihinden geçmekle kalsın.Tövbe istiğfarla zihindeki kirleri de silinsin.

  n......... - antalya -
daha önce bana verdiniz cevap beni cok rahatlattı ,sitede bulunan dualardan okudum ve şu an kendimi allaha peygamberime cok yakın hissediyorum artık hangidua kabul oldu bilmiyorum allah sizden,bu siteden bana dua eden etmeyen bütün tanıdıklarımdan ümmeti muhammedden[sav} razı olsun bayramınız ve ümmeti muhammedin,[sav] bayramı mübarek olsun
CEVAP:Duanıza tüm okuyucularımla birlikte amin diyoruz.Rabbimiz cümlemizi korktuklarımızdan emin ,umduklarımıza da nail eylesin.

  e......... - kars -
hocam hanefi birinin gusülde şafi mezhebini taklit etmesi takdirde namazda, abdeste ve temizlikte şafi mezhebine uymasımı gerekir. hacam bu soruyu daha önce farklı bir isimle sordum cevap gelmedi
CEVAP:Başka hak mezhebin bir meselesini mecburiyetten dolayı uygulumak durumunda kalan biri,o mezhebin tüm hükümlerini de ugulaması gerekir diye bir mecburiyet bilmiyorum.Var diyenler kendi tercihlerini ifade etmekteler,diye düşünüyorum.

  İ......... - Kastamonu -
Selamun aleykum hocam ben 1 yıllık evliyim ve faizden uzak durmaya çalışıyorum ama babam beni 10 milyar vermem için çok zorladı ihtiyacı yoktu ama ben ogretmenım beni okuttugu için istedi ben de kredi çekip gondrdm bu faiz yuzundn gunaha girmiş miyimdr bi de aileme çok kırıldm bi sure onlarla gorusmek istemiyorum yumuşak huylu oldugum için ustume çok geliyolar ben de hatalarını anlamaları için bı sure gorusmek istemiyorum ne yapmalıym
CEVAP:yanlış duygu içinde değilsin.düşündügünü uygula, bir müddet sakinleşmek için geride bekle.ama tümüyle terketme.Terketmeye izin yoktur.

  F......... - Kırşehir -
Saygıdeğer Hocam Sabah namazının farzına Camiide duruluyor.Önce sünneti kılıp daha sonra İmama uyması gerekirken direk Camiiye girer girmez 2.rekatta imama uyuyor.İmamla 2.rekatı kıldıktan sonra kılmadığı rekatıda kalkıp kılıyor.Daha sonra namazı bitiriyor.Bu durumda Sabah namazının sünneti ne durumdadır.Süneti farzdan sonra kılması uygun mudur?Yoksa önce sünneti kılıp tekrar farzı kılması gerekir mi? Bu durumda yapması gereken nedir? Teşekkürler...
CEVAP: Selamdan önce imama yatişilecekse sünneti ihmal etmemelidir.Çünkü sabahın sünneti farzdan sonra kılınmaz.Kerahet vaktinde nafile kılmaya izin yoktur.

  A......... - Izmir -
Merhabalar Hocam. Yakin zamanda evlendim, memleketim disinda bir sehirde calisiyorum ve esim de memleketimde annemle kaliyor, kisa bir sure sonra yanima gelecek. Gecenlerde bir konuda esimle annem beni cok kizdirdilar. O sinirle telefonda esime sert bir sekilde “Ne yaparsaniz yapin!” dedim ve telefonu kapattim. Kapattiktan sonra icime inanilmaz bir suphe ve korku dustu nikahima birsey oldumu diye. Bu soz sorun teskil eder mi? Bosanma sozleriyle alakali tam bir bilgim yok ama bosanmayi kasteden sozlerin niyete bagli oldugunu duymustum. O andaki niyetimi de tam hatirlayamiyorum, suphe icerisindeyim, belki beni supheye iten konunun hassasiyeti. Nikahimin durumu konusunda yazarsaniz sevinirim. Allah razi olsun… Adem Toprak
CEVAP:Bu sözden nikaha bir zarar gelmez.Çünkü sarih bir mana yoktur söylenen kelimede. Veseseye kapılmamalıdır. Bununla beraber boşama manasına gelebilecek kelimelerden yılandan,akrepten kaçar gibi kaçmalı,korkutmak için bile olsa dil böyle sözlere asla alıştırımamalıdır. Çünkü boşamanın şakası ciddisi yoktur.Hepsi de geçerlidir.

  B......... - Ingiltere -
SA esiyle tartisan bir adamin sikintidan "Hersey bos, bunaldim" deyince esini bosamis mi oluyor? Selamlar Berk
CEVAP: Manası açık ve kesin olmayan sözden boşama kesinleşmez.

  e......... - samsun -
hocam Fethullah gülen hocaefendi sigara hakkında haram hükmü veriyor ayrıca Hayrettin Karaman ve Ömer döngeloğlu hocamız da haram diyor bu konu da sigara için mekruh deyişiniz biraz kafamızı karıştırdı bizi aydınlatabilir misiniz
CEVAP:Bizim mekruh dediğimiz tarihlerde sıgaranın zararları bu kadar açık seçik anlatılmış değildi.Tıp adamlarının araştırmaları, daha sonra sıgaranın zararlarını şüphe götürmeyecek derecede açıkladıktan sonra mekruh diyen alimlerimiz de rahatça haram demeye başladılar. Ben de onlardan biriyim. Konuyu böyle değerlendirirseniz doğru yorum yapmış olursunuz!.

  i......... - istanbul -
selam aleyküm hocam, daha önce bu soruyu sormuştum ama soruyu kısaltıp şu şekilde tekrar sormak istiyorum. kocası boşanmak istemeyen ama kendisi şiddetle bunu isteyen evli ve bir çocuklu ama evlilikle ilgili son derece sıkıntılı ve geçimsiz bir bayandan özellikle dini hayat ve mutlu bir hayat için benimle evlenmesi için boşanmasını istemem ne derece doğru olur?
CEVAP:Evli bir kadına boşan da evlenelim teklifinde bulunmak ne ahlakıdir, ne de islami? Hepsi bu kadar.Senin teklifin olmadan boşanırsa ancak ondan sonra evlenme teklifin de bir mahzur olmayabilir.

  a......... - ankara -
hocam şafi mezhebini taklit ederek gusül abdesti alan bir hanefinin namazda, abdeste ve temizliktede şafi mezhebini taklit etmesimi lazım? Bayramınız mübarek olsun,dua eder dua bekleriz
CEVAP:Hanefinin gusülde şafiiyi taklit etmesine gerek yoktur ki,namazı da ona göre kılma gereği duysun. Diş dolgusu meselesi ise,yine gerek yoktur böyle bir şafii taklidine.Makalelerdeki diş dolgusu ve gusül yazılarını okuyun.

  A......... - Izmir -
Merhabalar Hocam. Yakin zamanda evlendim, memleketim disinda bir sehirde calisiyorum ve esim de memleketimde annemle kaliyor, kisa bir sure sonra yanima gelecek. Gecenlerde bir konuda esimle annem beni cok kizdirdilar. O sinirle telefonda esime sert bir sekilde “Ne yaparsaniz yapin!” dedim ve telefonu kapattim. Kapattiktan sonra icime inanilmaz bir suphe ve korku dustu nikahima birsey oldumu diye. Bu soz sorun teskil eder mi? Bosanma sozleriyle alakali tam bir bilgim yok ama bosanmayi kasteden sozlerin niyete bagli oldugunu duymustum. O andaki niyetimi de tam hatirlayamiyorum, suphe icerisindeyim, belki beni supheye iten konunun hassasiyeti. Nikahimin durumu konusunda yazarsaniz sevinirim. Allah razi olsun… Adem Toprak
CEVAP:Söz sarih değildir,boşama gerçekleşmiş olmaz.Vesveseye kapılmaya gerek yoktur.Ancak boşama kelimesinden yılandan akrepten kaçar gibi kaçın. Züra bunun şakası,korkutması olmaz.

  İ......... - Kastamonu -
Sütre, namaz kılan kişinin, önünden başkasının geçmesine mâni olacak şekilde, secde mahallinin önünde veya yakınında, kıbleye karşı bulundurduğu duvar, direk, değnek, herhangi bir madde koymasıdır.Benim sorum şu ki genellikle evlerinde insanlar önüne sürahi,çaydanlık hatta bir bardak koyuyor.Bu tip sorular tarafıma İmam Hatip olarak soruluyor.Bunlar koyulabilir mi? Bu koyulan madde de ölçü nedir? Neyi ölçü alabiliriz? Teşekkürler.
CEVAP:Bu kondaki ölçü tek ve dondurulmuş değildir. İmkana göre büyüyüp küçülebilir.Nitekim fıkıhtaki ifadelerle, bir semerin,yahutta eğerin arka kaşı kadar bir cisim de olabilir.Bugünkü ifadeyle, biraz küçük ya da büyük herhangi bir tabure ve benzeri bir cisim,hatta elbise de olabilir. Namaz kılanla geçecek olanın konulan bu cismi görünce bir engelin konduğunu bilip ona göre hareket etmelerini sağlayan her şey bile denebilir.Yeter ki bu cisim göreni, namaz için konmuş bir sütre diye düşündürsün..

  A......... - Yozgat -
Hocam SMS yolu ile PAKİSTAN için yaptığımız yardımlar fitre niyeti ile gönderebilirmiyiz.1 sms 5 TL 2 sms çekip 10 TL olarak.
CEVAP:Muhtacın eline geçiyorsa caiz olur.

  a......... - istanbul -
sa. hocam, akşamdan diş ağrılarım nedeniyle ağrıyan dişime, küçük bir çürük aralığından koyduğum, küçük bir karanfil parçası dişimin içinde kaldı ve çıkaramadım. gece ise oruçsuz kalmak istemediğimden niyet ettim. fakat gündüz devamlı kokusunu hissetim ve tükrüğümü yutmak zorunda kaldım. bu durumda orucum bozulurmu, bozulursa keffaret gerekirmi. Allah razı olsun.
CEVAP:Koku orucu bozmaz.Endişeye gerek yoktur.

  n......... - erzincan -
hayırlı akşamlar hocam,ben birkaç gün önce bir soru sormuştm ama cevabını alamadım,acaba gönderilen sorulara belirli bir gün mü cevap yazıyorsunuz yoksa sitede sorumun cevabının olduğunu mu düşündünüz?
CEVAP:Soru sorduğunu yazacağına sorunu yazsaydın, ne sorduğunu öğrenir,belki de hemen cevaplardım. Sorunu göremedim.Uzun sorulara cevap veremedigimi yazmıştım.Kısa olması gerekiyor.Sizin sorunuzu bilemiyorum,uzun mu kısamıydı?

  t......... - istanbul -
s.a.hocam ben yaşıma bile girmeden evlatlık verilmişim alan ailede beni nüfüslarına geçirmişler yani yasal olarak varisleri benim.ikisi de vefat ettiler malları yoktu ancak beni evlat edinen babamın maaşını almaktayım.islamiyette evlat edinmeye çocuğun o kişilerin öz evladı gibi gösterilmesine ve mirasına ortak olmasının sakıncaları olduğunu okudum.bu durumda benim babamdan aldığım maaş haram sayılır mı?gerçi bu ev arsa gibi bir şey değil yani kardeşlerine kalacak bir şey değil hocam maaştan sadece eş ve çocuk yararlanabiliyor.izah edebildim mi durumumu bilemiyorum.yardımcı olursanız memnun olurum.
CEVAP:Maaşı veren devlet, evlatlıklara verilmesini yasaklamıyor,aksine gerekli görüyor. Bu sebeple vesveseye kapılmaya gerek yoktur.

  a......... - -
Laik olduğunu söyleyen biri müslüman olabilir mi?
CEVAP:Kastına bağlıdır.Neyi kast ediyor laiklikle? Dini inkar kastı yoksa küfür de yoktur.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org