DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  S......... - İSTANBUL -
SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM NASILSINIZ BİR SORUM OLACAK; BENDE İDRAR YOLU İLTİHABI VAR DOKTOR FİTİL VERDİ BUNU HER KULLANIŞDA GUSÜL ABDESTİ ALMAM GEREKİYORMU ACABA?KAFAM KARIŞTI ALLAH RAZI OLSUN...
CEVAP:Gerekmiyor.

  F......... - bursa -
MERHABA HOCAM NASILSINIZ? çok aklımıza takılan bir soru soracağım size 4,5-5 yıllık evliyim.bebeğimiz olmuyor. eşimde problem var. bir takım tedavilerden sonra tüp bebek tedavisine geçtik. bu ara da ben hemşireyim. tüp bebek tedavisinde biliyorsunuzdur belki ama anlatmak istiyorum. normal de bayanda ayda bir yumurta oluşurken bu tedavide yumurta sayısını çoğaltmaya çalışıyorlar. (benden 10 yumurta toplandı) daha sonra yumurta toplama işlemi oluyor. bu yumurtalar erkekten alınan spermlerle vücut dışında döllenmesi sağlanıyor ve 1 tanesi anneye yerleştiriliyor. (kanunen yani yeni çıkan yönetmeliğe göre çoğul gebelikleri önlemek için 1 tanesini koymak zorundalar) şimdi aklıma takılan 1- Ya bu yumurtaların hepsi sağlıklı birşekilde döllenirse 1 tanesinin dışında diğerlerini yani döllenmiş olan yumurtaları atmak zorunda kalacaklar. bu dinimizde ALLAH katında uygun mudur. kısaca bu normal yollarla anne rahminde döllenmiş embiryoyu kürtajla almak atmak gibi bi şey mi? 2- DİNİMİZCE TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN HÜKMÜ NEDİR? BENİ BU KONULARDA AYDINLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.. KENDİMİ ÇOK BÜYÜK BİR ÇIKMAZDA HİSSEDİYORUM Bİ YOLA GİRDİK ARTIK GERİYE DÖNÜŞÜ OLAMAZ O YÜZDEN DE GELECEK CEVAPTANDA ÇOK KORKUYORUM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM
CEVAP:Makalelerdeki tüp bebek yazısını okuyun.

  b......... - niğde -
sayın hocam ilksan adında ilkokul öğretmenlerinden zorunlu para kesiliyor.Ben sınava girdim ve 5 sene sonra lise öğretmeni oldum.5 senelik kesintiyi sandıktan talep ettim ve kesintilerin yanında bir miktar yasal faiz verdiler. 1-Bu parayı kendimin kullanması caiz mi? 2-Bu para yoksullara verilirse istedikleri şekilde kullanabilirler mi?(Yemek,giymek vs) 3-Bu para ile dini hizmetlerde kullanılabilir mi?(kitap almak,benzin vs almak) teşekkür ediyorum.Aallah razı olsun
CEVAP:Senin iraden dışında kesilen paraya şimdi ödenen fazlalık faiz sayılmaz. Bu yüzden alır dilediğin gibi kullanabilirsin. Şüphe edersen bir ihtiyaç sahibine ikramda bulunabilirsin. Onun kullanmasında şüphe bile olmaz. Memura verilen promosyon gibi bir durum söz konusu oldugundan poromosyon yazısına da bakılabilir.

  y......... - konya -
S.a Hocam... Ben mahremiyet ile ilgili bir soru soracağım. Bir kaç yazınızı okudum ama benim soracağım soruya cevap vermiyor. Benim bir sevdiğim var ve öyle yüzyüze ve telefonda sesli olarak konuşmuyoruz. Sadece telefonda mesaj yazarak iletişim kuruyoruz. Amam genel ahlak kuralları dışına kesinlikle çıkmıyoruz; sadece sohbet ediyoruz, gelecek günlerden ve hayallerden bahsediyoruz. Size sorum dinen yaptığımız şey caiz midir, biz haram işliyor muyuz ve günaha giriyor muyuz Hocam... Cevap verirseniz çok sevinirim Hocam... Şimdiden teşekkür ederrim. Hayırlı günler Allaha emanet olun Hocam... İyi günler...
CEVAP:İlgili yazıları okumuşsun herhalde.Daha söyleyebilecek bir söz kalmamıştır.Cevaplar o yazılarda mevcuttur.

  a......... - a123 -
NE KADAR KAZA NAMAZIM VAR SORUSUNU HESABLAYARAK NASIL ÖĞRENEBİLİRİZ ...
CEVAP:Baliğ olduğu günden itibaren namaz farz olur.Bundan sonrasında ne kadarını kılıp ne kadarını kılmadığını şöyle aşağı yukarı bir hesap eder.Kılmadıklarını da her fırsatta kılarak kaza etmiş,namaz borcundan kurtulmaya yönelmiş olur.

  h......... - bursa -
sa hocam.cidden muzdarip olduğum bir mesele var size danışmak istiyorum akrabalarımızdan bir kısmı bizi hiç sevmiyor ve her fırsatta bizi üzüyorlar bu güne kadar akrabalık hakkı sıla i rahim diye gidiyorduk ama tavırları hakarete kadar varınca artık sinirimiz bozuluyor diye gitmek istemiyoruz ailemiz yine de gidin onlar cahil bilimiyorlar siz gidin ziyaret edin diyorlar ama açık açık bizi sevmediklerini ifade eden nesebine kadar dil uzatan insanları yine de ziyaret etmelimiyiz bu kişiler ikinci dereceden akrabalarımız.SORUMA CEVAP VEREBİLİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM ÇÜNKÜ BU DURUM BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYOR HAKKINIZI HELAL EDİN DUANIZI BEKLİYORUZ
CEVAP:Ziyaretçisine saygısızlıkta bulunan akraba ziyaret hakkını kendi eliyle iptal etmiş olacağından ziyaretini geçiktirene sorumluluk gelmez.

  M......... - HATAY -
SELAMÜM ALEYKÜM HOCAM ZAMAN GAZETESİ ABONESİYİM GAZETEDE BANKA REKLAMI ÇIKIYOR FAİZİN REKLAMINI YAPMAK CAİZMİDİR
CEVAP:Bankaların yaptıkları tümüyle faizden ibaret değildir.Ülkeye faydalı ve helal olan hizmetleri de vardır. Ekonomik açıdan yaşamak için bu helal olan kısmı hesaba katma mecburiyeti doğuyor bugünkü şartlar içerisinde.İnaşaallah imkanlar çoğalır,onların gelirine ihtiyaç duyulmayacak hale gelinir,o zaman bu tevili düşünmeye gierek kalmaz.

  S......... - trabzon -
hayırlı akşamlar hocam inşallah iyisinizdir ben makalelere baktım ama anlayamadımmı bulamadımmı sizi rahatsız ediyorum hocam benim eşim denizci ayda bir yada iki ayda bir geliyor ama eşim giderken bana hiç gidiyorum demedi bende yolcu etmedim aramız açıktı ve altı aydır konuşmuyoruz oda beni aramıyor bende onu kavgamızın sebebıde geçen sene oruç tut dedım diye o zamandan beri hala inatlarımız devam ediyor hocam ben boşanmayı düşünüyorum çok düşündüm hata etmek istemıyorum nankörlükte etmek istemıyorum eve o bakıyor ama sadece para veriyor sağmıyız ölümüyüz hiç bir şey ile ilgilenmıyor iki çocoğumuz var çocuklarıda bana karşı kışkırtıyor çocuklar her şeyi farkında 22 ve 18 yaşlarındalar benim sormak istediğim biz konuşmuyoruz nikahımız varmıdır düştümü boşansam vebal alırmıyım günahından korkmasam çoktan boşanırdım o yüzden size sormak istedim teşekkür ederim ALLAHA EMANET OLUN
CEVAP:Kıymetli kızım,sana istedigin harçlığı veren bey seni ve çocuklarını hiç düşünmüyor olamaz.Düşünmese harçlığınızı ihmal eder.Bence böyle bir yuvayı yıkma düşüncesi fevkalda hatalı bir düşüncedir. 22 ve 18 yaşında çocuklardan sonra böyle bir yıkımı akla getirmek bile hatadır.Sana düşen yuvayı dişi kuşun yaptığını sabrınla,sadakatinle göstermektir.Nikahınızdan şüpheye düşmenize sebep yoktur.Ama hikahınıza sıkı sıkıya bağlı kalmanıza gerekçeler vardır.Bu saatten sonra ayrılma düşüncesi rahmani bir duygu değil şeytani bir vesvese olur diye düşünmekteyim.İnsan bir çok halinden pişmanlık duyar,aba sabretmesinden hiç pişmanlık duymaz.Bunu unutmamak gerekir.

  E......... - Adıyaman -
Selamın Aleyküm Hocam Şimdi Sorum Şudur Ben 16 Yaşıma Kadar Cahillik Kul Hakkı Yedim Hep Ve Şuan Çok Pişmanım Oyle Boyle Değil Namazımı Kılmaya Başladım Allahın izniyle orucumuda Tutucam Drumum Müsait Olrsa Zekat + Fitrede Vericem Allah Ömür Verirse Tövbe Ediyorum Hergün Acaba Allah Kul Hakkını Cahilliğime Gencliğime Verip Affedermi?
CEVAP:Kul hakkından kurtulmanın tek çaresi, hak sahipleriyle helalleşmektir.Hak sahiplerini bulmak mümkün değilse mirasçılarıyla helalleşmekdir.Bu da mümkün olmuyorsa alınan haklar onlar adına yoksula verilmeli,onların malını onların adına sadaka olarak vererek kendi bünyenden çıkarmış olmalısın.

  y......... - kayseri -
hocam daha önce yamıştım 6,ay başlarında cevap alamadım eşim bana boşanma davası açtı e ailesi destek veriyor manen ve bedenen çöküntü halindeyim ne yapabilirim
CEVAP:Eşinin boşama sebebi olan hallerini terketmeye bak.

  h......... - antalya -
selamın aleyküm hocam öncelikle size kolay gelsin. benim öğrenmek istediğim şey gusül abdestiyle ilgili ben imam hanefi mezhebindenim gusül abdesti almayı kısmen biliyorum yada öyle düşünüyorum sizden isteğim hanefi mezhebine göre gusul abdesti nasıl alınıyor . helaya girmekten hangi ayakla girip hangi ayakla çıkmaktan. gusül abdesti almaya nasıl girip nasıl çıkacağımı anlatırsanız çok çok sevinirim hocam kusura bakmayım...
CEVAP:Makalelerdeki gusül yazılarını oku,aradığını bulacaksın.

  e......... - malatya -
sağ üst dişlerim kısa olduğu için dişlerim tam kapanmıyordu ve yemek yerken bazen problem yaşıyordum.diş tabibi aradaki boşluğu kapatmak için kaplama yapacağını belirtti. tedavi sürecinde hem bu problemden kurtulurum hem de dişlerim daha güzel olur düşüncesi yerleşti. 'Dişlerim daha güzel olur.' düşüncesi beni vesveseye düşürdü.gusül abdestim geçerli olurmu?diş tabibi sağlık açısından tedaviyi gerçekleştirmiş olduğunu belirttiği halde bu vesvese yüzünden hiç iyi değilim.ne yapmam gerek. Ayrıca bu soruyu sorularla islamiyet sitesine sordum, siteden bana: 'Guslünüz geçerlidir. Vesvese yapacak bir durum yoktur. Sırf süs için kaplatmış olsanız dahi şuandan itibaren kaplamayı söktüremezsiniz. Dolayısı ile kaplama olsa dahi gusül geçerli olur. Çünkü şuandan itibaren kaplamanın bulunması diş sağlığı için zaruri olmuştur.' cevabı geldi. Ama bütün kaynaklarda süs ve ziynet için yapılan kaplamalar guslü etkiler deniyor. hocam ne yapayım bu sıkıntıdan dayanamıyorum.şafi mezhebine geçmeyi düşündüm. Ancak ondada necaset noktası bana zor geliyor.
CEVAP:Sorularla islamiyetin verdigi cevap isabetlidir.Vesveye gerek yoktur.Senin yaptırdığın süs değil ihtiyaçtır.Makalelerdeki diş dolgu ve kaplama yazısını da oku.Buna rağmen vesvese duyacaksan o senin bileceğin bir iştir. Zorla sana vesvese duyma diye dayatacak halimiz yoktur.

  S......... - Denizli -
Hocam, Nafile,kaza namazlarında rüku ne secdedeki tesbihleri birer kere okursak ve son oturuşta tahiyyatı okuyup selam versek namazın farz ve vaciplerini yerine getirmiş sayılır mıyız.
CEVAP:Namazınız sahih olur,ancak sünnetlerin terkinden dolayısevabınız azalmış,ısrarla yaparsanız mekruh da işlemiş sayılırsınız.

  S......... - Denizli -
Hocam, Ben hanefiyim. Namazların sünnetlerini kılarken bir kaza namazına niyet edip kılabilir miyim(şafiiler gibi). Yoksa sünneti kılıp kaza namazını ayriyetten mi kılmalıyım. Allah razı olsun.
CEVAP:Makalelerdeki sünnetleri kaza yerine kılmak caiz mi yazılarını oku.

  n......... - k.maraş -
iyi akşamlar, kefir içmek caiz midir?
CEVAP:Makalelerdeki kefir içmek caiz mi yazısını oku.

  s......... - konya -
s.a. hocam. benim kısa bır sorum olacaktı. ıslam dınınde gun ne zaman baslar.mubarek gun ve gecelerde o gunlerın gunduzunde oruc tutmamız gecesınde ıse ıbadetle gecırmemız tavsıye edılıyor. böyle olunca iki gun oluyor. teşekkurler..
CEVAP:İslamı takvimde gün akşamdan itibaren başlar,ertesi akşama kadar devam eder.Gece ise imsakla biter,sabah namazı ve oruç vakti ise imsakla başlar.

  M......... - Ankara -
Ben Rüzgardan Korkuyorum Bunun Dinen YönLe bi aLakası Varmı Varsa Yardımcı oLurmusunuz
CEVAP:Dini bakımdan bir mahzuru olmaz.Bu sinirsel zayıflıktan olabilir.Doktora gidip ilaç almakta fayda vardır.

  .......... - tr -
sa hocam misafirlikte namazımızı seferi kılarken zamanımız çok oluyor bazen bu arada biran önce kaza namazlarımıda bitirmeye çalışıyorum seferi olduğumuz gunlerde kaza namazı kılabilirmiyiz birde yolda arabada namaz nasıl kılınır hakkınızı helal edin
CEVAP:Makalelerdeki seferi namazları yazısını okuyun.

  y......... - bursa -
Selamun Aleykum Hocam. Nişanlı bir arkadasım var.Ancak nisanlısı caferi imiş. biraz arastırmıs ama tam tatmin olmamıs. simdide ortada kalmıs. evlendigimde cocuklarımız adına bir ihtilaf olurmu aramızda diyor. bu konu ile ilgili yardımcı olabilirmisiniz. Hangi kaynaklar saglıklı olur. hayır ve dua ile
CEVAP:İnsan önce kendi dinini bilecektir.Sonra da evlenmeyi düşündüğünün inancını bilecektir.Bu bilgi ne ölçüde anlaşıp ne ölçüde anlaşamayacaklarını da gösterecektir.Taraflar muhataplarının durumlarını bilmeliler ki,verecekleri karardan emin olsunlar.Biz de bahsettiuğiniz kimsenin durumunu bilmiyoruz.Çünkü çok çeşitli anlayışlar vardır söz konusu olan hususlarda..

  s......... - Azebaycan, Baku -
Selamun aleykum deyerli hocam. Hocam ilk 40 veya 120 günden cenini aldırmak mümkün diyen alimlere uyarak cenini aldırmak insanı mesuliyyetden kurtarırmı. Bizim durum şölye: iki çocuk var 4 ve 2 yaşlarında. İstemeden 1 aylik bir hamilelik durumu söz konusu. Lütfen bizi aydınlatın. Süre önemli olduğu için sizlerden soruyu kisa zamanda cevaplamanızı rica ediyorum. Önceden teşekkürler.
CEVAP:Sitedeki doğum kontrolü yazılarını okuyun!.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org