DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  a......... - URFA -
S.A hocam ömcelikle BÖYLEBİR HİZMET VERDİĞİNİZ İÇİN ALLAH RAZİ OLSUN sorum: ben bi kıza aşık oldum ( güya çünkü gençlik hevesatı olduğunnu biliyorum)ve kendimi harama bakmaktan sakınmaya çalışıyorum ama kendimi bu hanıma bakmaktan alıkoyamıyorum...(okulda aynı sınıfta olduğumuzdan sık sık görüyorum.)onu görünce dizlerimin bağı çözülüyor.. ismini duyunca kalbimin atış ritmi değişiyor.benim düşünce yapımda okulda tanıştığım veya sevdiğim her neyse... bi hanimla evlenmek değilde islami kurallar içerisinde bu meseleyi halletmek istiyorum fakat dediğim gibi kalbime söz geçiremiyorum (ayrıca:görünce dizlerimin bağı çözülmesi,kalbimin ritminin bozulması gibi hallerin ALLAH ve RASÜLÜNÜN ismini duyunca olması gerektiğini biliyorum fakat nafile) NE YAPMALIYIM
CEVAP: Sitede bugünkü (Mahremiyet sınırını aşan gençlere!) yazısını okuyun.

  H......... - manisa -
hocam ben sözlüyüm sözlümle birbirimize kariciğim kocacığım diye hitab ediyoruz bu günahmıdır
CEVAP: Aranızda nikah yoktur.Ne zaman karı koca oldunuz siz?

  a......... - istanbul -
Evlenmeden önce evlendiğim kızla birlikte arkadaşlık ettimiştik.. Şimdi evlendik, artık diyerek teselli ediyorum ama inanmıyor, bu konuda yardımcı olur musunuz?
CEVAP:Yapılacak bir şey yok ki yardımcı olayım.Sizler bir hata yapmışsanız tövbe,istiğfar edecek,af dileyeceksiniz.Başka ne olabilir evlendikten sonra.

  S......... - amasya/ yasadigim yer almanya -
merhaba hocam, ben cok büyük SIKINTIDAYDIM, cok caresiz kaldim. ben yaklasik 4 aydan belli nisanliyim, nisanlim son iki ayda cok degisti, yani cok sinirli, az bozuk, cok müsrüfcü....bana bagriyor cagriyor...bense sakin sessiz iyi niyetli biriyim, gecen hafta yine tartistik, ve yine agir konustu kirdi beni....bir kac gün geciyor geliyor yine özür diliyor bende kabul ediyorum....ama böyle olmazki degilmi hocam, yani son 5gündür migdem agriyor.....ailemde artik farketti üzgünüm diye. ne yapmam gerek hocam, ben hergün dua ediyorum hayirlisa olsun diyorum,artik sert davranmaya calisiyorum ama bu kezde o cok iyi olmaya basladi, ama bana yaptiklarini dediklerini unutmadim...cünkü evlilikte daha fazlasida olabilir.... hocam senden ricam nasil davranmam gerek, hangi dualari okumam gerek bu SIKINTI gitsin diye veya bu durum cözülsün, yani bana bi isik görünsün. cok caresiz kaldim hocam. simdiden allah razi olsun diyorum. hayirli geceler. sayilar
CEVAP:Nişan nikah değildir.Anlaşmaya çalışmalıdır. nişanlı iken böylesine sıkıntılara maruz kalıyorsanız nikahlandıktan sonra durumunuz nasıl olacak? Bunu şimdiden düşünmeli,dönülmesi imkansız yere vardıktan sonra pişmanlık duyupta dönmeye kalkışmamalıdır. Hatta bir sinir doktoruna muayene olmayı dahi faydalı bulmalısınız. Biri birinizi iyice tanımadan karar verirseniz sonucu size ait olur,kimseye bir diyeceğiniz olmaz.Geçinebileceğinizden emin olduktan sonra karar vermelisiniz.

  e......... - izmir -
selamünaleyküm hocam sitenizde baktım yeterli cevabı bulamadım ben kadınların ve kızların kaş alması ne kadar caiz çünkü birçok yerde farklı şeyler söyleniyo bazılrı kesinlikle haramdır diyor ben 16 yıllık evli bayanım kaşlarımı eşim istediği için almaya başladım fakat bu konuda kafam çok karışık yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
CEVAP:Yalnız eşinizi düşünerek yapacağınız üstten düzeltmeye ben de mahzursuz diye bakıyorum.Mahzurlu olanı, alttan aldırıp kaşın yerini değiştirmeye kadar işi götürmek,ihtiyaç olmadığı halde gösteriş kadınlarına benzemeye çalışmak.

  e......... - diyarbakır -
bizim burada bir baba kızını ben sani falancaya verdim nikahınıda kıydım diyor. imamı şafinin içtahadına dayanarak nikahı kıyıyor. fakat kızın hiç bir itiraz hakkı yok. babasının kıydığı nikah şafi ye göre sahih. peki şafi döneminde hakem vardı ve kız itiraz edebiliyordu, şimdi bu mümkün değil, baba kızı ayyaş, kumarbaz, hırsız, namussuz bi adama verse ne olacak. imamı şafinin bu görüşü bu zamanda kalkmış sayılmaz mı? kız babasının sevdiği adamla yaşamak zorunda mı?
CEVAP:Sitedeki makaleler içinde (G) harfine tıkladığınızda karşınıza (Genç kızın evlilikte tercih hakkı yokmudur?) yazısı çıkar.Bunu okuyun.Bu yazı ayrıca bizim Yeni Aile İlmihalinde de yeralmıştır.Gerekirse kitabı inceleyin.Sözünü etttiginiz şekilde bir veli,kızını istemediği ayyaş,kumarbaz,namussuz bir adama vermeye kalkarsa,bu velinin velilik sıfatı düşer.Halil Gönencin Şafii ilmihalinede bakılabilir.

  S......... - antalya -
hocam bizim sorumuza cevap gelmedi
CEVAP:İlmihallerde kadının özel halinde iken yaptığı, yapacağı şeylerin hepsi de anlatılmaktadır.Burada izahına imkan olmayan konuları ilmihallerde rahatca bulup okuyabilirisiniz.Her mesele burada açıklanamıyor.

  e......... - azerbeycan -
merahaba hocam benim babam evde icki iciyor benim o evde namaz kilmamda bir sakinca varmi.?
CEVAP:Yok.

  a......... - istanbul -
hocam benim soruma bi yanıt verin hocam bulamıyorum nolur hocam on fitre parası nedir nasıl yardım edecez para yardımımı nekadar vereceğiz
CEVAP:Muhterem kardeşim,sen bu sene ramazanda fitre vermedinmi?Verdin.Kaç liradan verdinse fitre parası da odur işte .6 Liradan verdinse altı lira,on liradan verdinse fitre paran on liradır.Bozdugun yemin için on tane fitre ayırıp on yoksula vereceksin ki yeminin kefaretini vermiş olasın.Bu da yetmiyorsa önümüzdeki salı günkü makaleyi oku.Yemin kefaretini bir daha arz ediyorum.

  i......... - -
sayın hocam son zamanlarda bana sık sık ondan bahsediyorlar. ümmü sübyan diye bir şey var mı hamile bayanlara musallat oluyormuş bende 3 kez düşük yaptım çevremden bunun muskasını yaptırmamı söylediler. bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden allah razı olsun. güvenilir kişilerden bilgi almak benim için çok önemli.hayırlı günler
CEVAP:Durumunuz doktor işi olabilir.Bu sebeple sadece sözü edilen duayla kalmayıp doktor kontrolünü de ihmal etmemelisiniz. Sadece ummu sıbyan size ilaç olmayabilir.Çünkü dini bir hüküm yoktur ümmü sıbyanın istediginizi tesiri yapacağı konusunda. Sadece inanç ve itikat meselesi olarak yorumlanabilir.

  İ......... - afyonkarahisar -
Hocam ben üniversitede y.lisans yapılan bölümde çalışıyorum.doktora ve y.lisansdan mezun olan öğrenciler mezuniyetlerinde yiyecek içecek gibi hediyeler getiriyorlar.Bürodaki arkadaşlardan bazıları almanın caiz olmadığını sebeb olarakda Efendimiz (as)ın zekat memuruna söylediği:"sen o görevde olmasaydın bu hediyeler sana verilirmiydi" hadisi şerifi.Diğer arkadaşlarda bu durumun farklı olduğunu söylüyorlar.Bizlere yardımcı olursanız.Teşekkürler.
CEVAP:Hediye alan günaha girmez.almayan da takvayı tercih etmiş olur,mahzur akla gelmez..

  s......... - -
Hocam, aile reisi olarak bir bey evine ve ailesine iyilik yaptigi icin hata da yapsa hos karsilanip ikaz edilmemelimidir? Hanimi ikaz ederse nankormu olur.
CEVAP:Hanım beyini ikaz etmemeli,düşündükleri doğruları duyurmakla yetinmeli,fikirlerini dayatmaya gitmemelidir. Giderse durum böyle huzursuz sonuçlar verir. Bediuzzamanın ifadesiyle (akla kapı aç, iredeyi elden alma) sınırında kalmalıdır,diye düşünmekteyim.Takdir yine de size aittir.

  A......... - Avrupa -
Selamunaleykum hocam. Bir baba evladina "seytanindan bul "diye beddua ediyor. Bunun anlami nedir? Babanin bedduasi kabul olur mu? Bu bedduayi alan ne yapmali? Baba hayatta degil. Tesekkur ederim.
CEVAP:Çok kötü bir beddua bu.Böyle bedduadan korkmalı,kaçınmalı,endişe duymalıdır.Çünkü ana babanın duası redde uğramaz hükmü vardır.Şu kadar da var ki, buddua yapanlar hayatta değillerse onları memnun edecek dini hayat yaşamalıdır.Çünkü ölen ana babalar evlatlarının yaşadıkları dini hayattan memnun olurlar.Belki de haklarını bu dini hayat sebebiyle ahirette helal ederler. Çünkü evladın yaşadığı dini hayatın sevabı ana babanın amel deterine de yazılır,böylece ölmüş olan ana babanın amel defteri dindar evladının sevabı sayesinde kapanmaz, sevaplar yazılmaya devam eder. Gönülleri de kazanılmış olunabilir böylece. Onlar için ayrıca hayır hasenat ta ihmal edilmez tabi.

  h......... - istanbul -
hocam ben aile ile alakalı makalelerinizi okudum ama anlamadığım husus; erkek ikinci evliliğe eşi razı olmasa ve ikinci evliliğe ihtiyaç duymasada keyfi olarak böyle bir evlilik yapabilir mi dinen hükmü nedir? bu konu beni çok rahatsız ediyor. biliyorum ki Rabbim adaletlidir ama bu konuda içim çok rahatsız. bayanı koruyan dini bir hüküm var mı bu mevzuda. yanlış birşey deyip günah işlemekten de çok korkuyorum
CEVAP:Sorunuza verdigim cevabı bir daha okuyun. Geriye giderek.

  o......... - ısparta -
selamunaleykum hocam nasılsınız arzı hürmet eyler ellerinizden öperim.sorum;banka promosyonunu faizsiz kredi olarak bir kaç ay kullanıp daha sonra bir hizmet kuruluşuna vermek uygun olur mu yoksa hemen elden çıkarmalımıyız?cevaplandırırsanız mesrur olacağım saygılarımla.
CEVAP: (Memura verilen promosyon faiz mi caiz mi? )başlıklı makaleyi okuyun.

  İ......... - k.maraş -
Yüce Allah(cc.) genel manada düşünülecek olunursa insanları kendine ibadet etmek için göndermiştir dünya ya Allah kendine ibadet edilmesini niçin istemekdedir?
CEVAP:Bediuzzaman Hazretlerinin sözler kitabının baş kısımlarındaki namazla ilgili konuları okumanızda fayda vardır.Burası böylesine önemli konuyu layık olduğu genişlikte incelemeye müsait değildir.Şu kadarını ifade edeyim ki,kulun ihtiyacı olduğundan dolayı ibadeti emretmiştir,yoksa kendisinin ihtiyacından dolayı değil..

  h......... - istanbul -
hocam benimde sorumun cevabı gelmedi tekrar soruyorum. erkeğin karısından gizli ikinci evlilik yapmaya hakkı var mıdır. kadın bunu sonradan öğrenir ve razı olmazsa ne yapılmalıdır
CEVAP:Aile hayatını anlatan makalelerde konuya ait geniş bilgi vardır. Tatmin edici açıklıktaki bilgiyi ancak oradan okuyabilirsiniz. Şu kadırını ifade edeyim ki,kadın beyini, ikinci evliliğe ihtiyaç duyurmayacak vasıflara sahip kılmaya çalışmalıdır. Buna rağmen olursa yuvasını korumaya bakmasında mahzur değil fayda vardır diye düşünürüm.Çünkü sosyal hakların tümü de resmi evlilikle gerçekleşmektedir. Resmi olmayanın geleceği de bu yüzden emin olunacak bir durum arzetmemektedir.

  ......... - bursa -
selümün aleyküm hocam...birbirimizi liseden beri tanıyoruz ve uzun zamandır görüşüyoruz.ikimizde farklı şehirlerde okuyoruz... Rabbimiz buna razı değil..bizde Rabbimizin bize çizdiği yoldan çıkmamak için helal dairesine girmeye karar verdik.kendi aramızda dini nikah yapmak istiyoruz. fakat bunu şimdilik ailelerimize söylememiz .. bize ne önerirsiniz yada bu hakkında başvurabileceğimiz kaynaklar var mı?cevabınız bizim için çok önemli...seviniriz.hayırlı günler.
CEVAP:Ya (Sözüm Gençlere ) kitabımızı okuyun,yahutta makalelerdeki ilgili yazıları bulup okuyun. Geniş ve tatmin edici bilgi almak istiyorsanız tabi.

  s......... - uşak -
SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM VERDİĞİNİZ İLMİ BİLGİLERLE BİZİ AYDINLATIYOR İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DURUMDAN ÇIKMAMIZZA YARDIMCI OLUYORSUNUZ.YAZILARINIZI TAKİP EDİYORUM.ALLAH EBEDEN RAZI OLSUN SİZDEN.BENİM SORUM KADININ KAZANDIĞI PARA HARAMMIDIR.KURANI KERİMDE BÖYLE BİR AYET VARMI.AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.HAYIRLI GÜNLER.ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.DUA İE..
CEVAP:Sitede sıralanmış makalelerin başındaki harflerden (K) harfini tıklarsanız kadınla ve çalışmasıyla ilgili geniş bilgilere ulaşırsınız.

  f......... - didim aydın -
selamünaleyküm hocam bengördüğüm rüyadan çok etkilendim ve size sormak istedim rüyamda azrail aleyhisselamı insan süretinde ve güler yüzlü bir şekilde gördüm acaba şeytan onun kılığına girebilirmi bu rüyadan çok etkilenmiştim
CEVAP:Şeytan Azraili temsil edemez,ama kendisinin Azrail oldugu yalanını söyleyebilir.Rüyalar hep iyiye yorumlanmalı,kötüye yorumlanmamalıdır. Zira rüyalar çoğu zaman yorumlandığı gibi de çıkabilir.Sitedeki rüya yazısını da okuyun.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org