DİNİ SORULARINIZA ÇÖZÜMLER

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
------------

 » ZİYARETÇİ DEFTERİ

Aşağıda daha önce sorulan sorulara verilen cevaplar listelenmektedir.

Daha önce cevabı verilen sorulara tekrar cevap verilmemektedir. Sormak istediğiniz soruyu ilk önce sitede araştırınız. Cevap bulamazsanız aşağıdaki linke tıklayınız.

- Soru sormak istiyorum

 » CEVAPLANMIŞ SORULAR
  u......... - istanbul -
selamun aleykum hocam,sıla_i rahim kimlere yapılır,hangi aralıklarla yapılmalıdır?annemin babamın kuzenlerine,ve diğer ikinci,üçüncü dereceden akrablara yapılması mecburi midir?benimle evlilik yasagı olup olmaması sıla i rahimde önemli midir???ALLAH RAZI OLSUN...
CEVAP:Makalelerde geniş bilgi vardır.Okuma zahmetine girilmelidir.Burada tekrar geniş bilgi vermemiz mükün değildir.

  F......... - Bursa -
selamunaleyküm.! Hocam Dinimizce icra yoluyla satılan bir mala talip olmak, veyata o malı satın almak uygunmudur,? var ise sakıcaları nelerdir,? Bizleri aydınlatğınız için RABİM şimdiden razı olsun, ALLAHIN RAHMETİ BERKETİ ÜZERİNİZE OLSUN.
CEVAP:Malın degerine yakın fiyat verirseniz mahzur olmaz.Mahzur fırsatçılık edip malın değerini vermeyip ölü fiyatına almaktan dogar.

  m......... - aydın -
saygı değer hocam 1995 1999 yıllarda lisede öğrenci iken zaman gazetemizde makalelerinizi çok okudum inşallah hakkımda istifadeli olmustur.aklıma takılan soru icraya düşmüş malların devlet eliyle satımından almanın caiz olup olmayacağıdır.ihtiyacım yok sadece fikir edinmek istedim şimdiden Allah razı olsun
CEVAP:Fırsatçılık etmez de malın değerine yakın fiyat verirseniz almanızda mahzur söz konusu olmaz..

  R......... - Baku/Azerbaycan -
Selamun aleykum Sayin hocam. onceden rahatsiz ettigim icin ozur dilerim. sorum istihare namazi hakkindadir. Arama modundan ulasmaga calisdim, amma kelime arama yerine istihare yazip ara ettigim zaman tum mekalaler gelir. Eger mumkundurse bilgi vere bilirmisiniz? Allah razi olsun.. Tesekkurler.
CEVAP:İstihareyi nasıl yaparsanız yapın,sonucu baglayıcı değildir.İstiharede gördüğünüz şeyle amel etmeye kendinizi meçbur hissetmeyin.Bir konuda şüpheniz varsa,istihare ile değil de bilenlerle istişare ile karar vermeniz daha isabeli olabilir. Çünkü günümüz insanının kafası çok karışık olduğundan istiharesi de karışık oluyor,neye işaret oldugunu anlamakta güçleşiyor.

  s......... - fransa -
Merhaba, kizkardesim Turkiyede yasiyor. esi ve kendisi ogretmen. Kirada oturuyorlar, arabalari var. ama ancak geciniyorlar. bebek sahibi olmak icin tup bebekten baska sanslari yokmus. Tup bebek masrafina yardim etmek icin zekatimi onlara vermek istiyorum. boyle bir durumda zekat duser mi?
CEVAP:Düşer,caizdir.Verilmelidir.

  E......... - İzmir -
S.aleyküm hocam!Cevşen-i Kebirde geçen sekine duasının okunuşunun baş kısmındaki Allahuekber bölümü bir kez,diğer bölüm 19 kez okunur diye biliyor ve senelerdir hep bu şekilde okuyorum.Geçenler de bulunduğum bir toplulukta ve bazı internet sitelerinde farklı bir şekilde okunacağını gördüm(her ayetten önce baş kısımdaki ismi azamların okunması gerektiği gibi)Muhakkak okunması gereken belli bir usul varmı?Varsa doğrusu hangisidir?
CEVAP:Kesin sınır koymaya gerek yoktur.ne kadarını okuyabilirsen o kadarının sevabını alırsın demek te mümkündür.İşi zorlaştırmamak daha uygun olur diye düşünmekteyim.

  s......... - aydın -
Allah ın selamı üzerinize olsun.10 yıllık evliyim.nikahım kıyılırken mihir istemek aklıma gelmedi.bunu istemek şartsa şu anda istemeye hakkım varmı Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz Allah a emanet olun
CEVAP:Mihir hanımın asla kaybolmayan temel hakkıdır.Ancaı nikahta konuşulursa konuşulan miktar sabitleşir,konuşulmaz da sonra istenirse,istendigi sıradaki dengi kimseler ne veriyorlarsa onun kadarı sabitleşir. Buna mehri misil denir.Yani benzerlerinin verdigi mehir. Makalelerde bilgi vardır.

  A......... - elazığ -
hayırlı günler hocam.arkadaşlar kendi aralarında baklavasına voleybol oynuyorlar.kaybeden tarafın aldığı yiyeceklerden yiyebilr miyiz?2.olarak da lades konusu.ladesle hediye alınabilir mi? şimdiden teşekkürler.
CEVAP: "Halı sahada oynanan futbolun parasını yenilen taraf öderse kumar olur mu?" makalesini (H) harfine tıklayarak okuyun. Lades hukuki bir anlaşma değildir.Ne almak bir haktır,ne de vermek.Snuç kendi tercihlerine bağlıdır.

  g......... - izmir -
sa.abi size bir sorum olaçak.biz nişnalı olan iki gençiz.resmi ve imam nikahını yaptırcaz.sormak istedgim nokta şu: biz imam nikahını yaptırırken şahitlerimizin efendimiz(sav),üstadımız bediüzaman hazretlerini,ve f.gülen hocamızı şahit göstermek istiyoruz.buna mani olçak bi engel var mı ve siz bu düşüncemiizi uygun görüyor musunuz? daha doğrusu islami bir sakıncası var mı imam nikahında o güzel insanları şahit göstermek? değerli bilgilerinizi paylaşmanızı istirham ederiz.
CEVAP:Şahitlerin nikahın yapıldığı mekanda hazır bulunmaları gerekir.Sözünü ettiğiniz zatların nikah yaptıracağınız mekanda hazır bulunması ise imkansız.Bu şahitlik nasıl olacak?

  T......... - Aydın / Didim -
Selamün Alyküm Hocam. Tebbet suresinin açıklamasını okurken sohbetteki arkadaşlarla aklımıza takılan bir soruyu sormak istedim. Neden Abdulmuttalip gibi hanif dinine bağlı , dindar bir insan oğlunun ebu lehebin ismini Abduluzza koydu? uzza nın bir put olduğunu bildiğimiz için bu bizi şaşırttı. Teşekkür ederim. Allah yar ve yardımcınız olsun.
CEVAP: Bazıları halkın taktığı bir lakap sonraları isim halinde söylenir olmuştur derken bazıları da , bu isim o gün puta tapma manasına gelmiyordu diye ekliyorlar. Sorularla İslimiyete de bakılabilir.

  L......... - Giresun -
Selamünaleyküm hocam. Otobüs firmasıyla seyahat ederken dar bir vakitte namaz otogarın mescidinde namaz kılmıştım. Namaz çıkışında arabaya yetişmek için acele davranırken otogarın camdan kapısını istemeyerek kırdım. Bu arada ben de biraz yaralandım. Kimse de ücret istemeyince hızla otobüse yetiştim. Fakat sonradan içimde kaldı. Acaba benim otogarın camının ücretini vermem mi gerekir?
CEVAP:Bu, senin bileceğin bir durumdur.Benim bildigim, insan verdigi ziyanı ödemesi gerekir. Şayet kırılan şey,normal kullanım sonunda eskimekten meydana gelen kırılma ise bir şey gerekmez denebilir.Ama normal eskime kırılması değil de senin kötü kullanman sonundaki bir kırılma ise,sen sebep oldugun kötü kullanmanın sorumlusu olursun.

  M......... - Isvicre -
Selamun aleykum Hocam. Lafi cok uzatmadan konuya hemen giriyim. Bir tane Avrupa ülkesinde yasiyorum. 8 aydir evliyim, yakinda cocugum olacak. Cok mutluyduk. Ama su an yikilma tehlikesi var. Esim su an beni affeder gibi oludu. Ama vicadnen ben hic rahat degilim. Insanin bazen ölesi geliyor. Olay su:..... .................................... Ne olur yardim edin, gercekten de öylemi. Hic affim yokmu? ne yapmaliyim, nasil davranmlayim. Lütfen yardim edin...Saygilarimla . M.B.
CEVAP:Muhterem kardeşim! dinimizde ümitsizlik yasaklanmıştır. Allahın affetmeyeceği tek günah şirktir. Müslüman şirk koşmayacağına göre Müslümanın affedilmeyecek günahı olmaz demektir.Yeter ki Müslüman tam tövbe yapsın,geçmişi bırakıp geleceğe bakarak sorumluluklarını üstlensin,görevini yerine getirmeye başlasın.Günahlar şahsidir,nesle günah sirayet etmez.Kötü sanılan babadan da çocuktan da iyi insanlar olur,hatta islama hizmet edip örnek olamaları da söz konusu olur.Yeter ki sorumlular görevlerini ihmal etmesinler.

  H......... - KASTAMONU -
Hocam malum evliliğim yaklaştığı için bazı konular kafama takılıyor tabiki. İslamda cinsel hayat adında bir kitap okudum, bazı öğrenmem gereken şeyleri öğrendim. Cinsel ilişki ile ilgili olan ayetler hadislerden çook ders aldım, Evlilik gibi kutsal bir ortama giriyoruz. Bilinçsiz bir şekilde evlenmek istemiyorm. ama maalesef bazı kişiler çook bilinçsiz şekilde yuva kuruyorlar. Çook kişiye evliik ile ilgili, aile hayatı ile ilgili sorular, cinsel hayatla ilgili sorular sordum ama tam cevap alamadım. Hocam kafama takılan bir soru var. Ayette geçiyor:
CEVAP:Sitedeki aile ilgili yazıları okuyun,aradığınız bilgileri fazlasıyla bulacaksınız.

  o......... - amerika -
Kadinlar dogum yaparken gunahlari dokulur diye biliyoruz. Bu gunah dokulme meselesi cekilen mesakkate bianen mi? Eger oyle ise, sadece normal dogum yapan kadinlarin mi gunahlari dokulur? Cunku gunumuzde, sancisiz (yani epidural/igne ile)dogum yapmak gibi bir sansimiz var. Yani, sezeryan ile ya da igne ile mesakkatsiz olarak dogum yapan kadinlarin da gunahlari dokulur mu?
CEVAP:Doğumda kadın ne kadar acı çekerse o kadar günahları dökülür.Allah sancı çeken kadına böyle bir ikramda bulunmaktadır.Çektigi zorluk ve sıkıntı kadar günahlarını affetmektedir.Artık gerisini kadının kendisi bilir.

  H......... - KASTAMONU -
Selamun Aleykum muhterem hocam. Kafama takılan bi soru var, bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Ben geçen Ağustos ayında nişanlandım,Çalışan memurum, bir işten dolayı nişanlımla resmi nikah yapmak zorunda kaldık, ailesiyle oturup konuştuk, eğer uygun görürseniz resmi nikah yaptırmak istiyoruz dedik, ailesi de kabul etti. Nişanda bir ay sonra resmi nihak yaptırdık.Düğünümüz olmadı ama, sadece resmi nikah,düğünümüzü önümüzdeki ayda (ağustos) düşünüyoruz inş,Biz dini nikahımız olmadan beraber gezdiğimiz oturduğumuz günler oldu, Bu zaman dilinde geçen vaktimiz GÜNAH mıdır? Ahirette bunun hesabını verecek miyim? Ben kendi eşim olarak görüyorum onu artık, gayri bir durum asla olmadı, Bu konuda bilgi istiyorum lütfen? Teşekkürler
CEVAP:Resmi nikahla tarafların evlilik hakları kesinleşmiştir .İsteyen sonra ayrıca dini nikahta yaptırabilir. Ancak resmi nikah olduktan sonra taraflar hanım bey durumunda sayılırlar.Bir yasaklama söz konusu olmaz.

  n......... - kırlareli -
merhaba hocam saygılar sunuyorum sorum şudur; şimdi ben elektronik ürünlerin satıldığı bir site açacağım....
CEVAP: Elektronik ticaret konusundaki geniş sorunuz bu köşenin boyutunu aşan genişlik ve büyüklüktedir. Bu sebeple (Sorularla İslamiyet) sitesine sormanızda fayda mülahaza etmekteyim.Selamlar.

  u......... - istanbul -
selamunaleykum hocam ilahi harici dünyalık müzik dinlemek günah mıdır?öbur dünyada Kuran okunurken kulaklarımız tıkanıcakmış diolar ne kadar doğrudur?
CEVAP:Müzik ikiye ayrılıyor.Ruha hitap eden,nefse hitap eden.Ruha hitap edip milli manevi duyguları canlandıran müzik caizdir,nefse hitap edip dinleyeni günaha ve kötülüklere iten müzik caiz değildir.Hangisi ruha,hangisi nefse hitap ediyor,onu dinleyenler tespit ederler.

  H......... - Viyana -
Sa.Hocam Hürmetle ellerinizden öpüyorum,sorum ise gayri Müslim bir ailenin evinde namaz kılınır mı,ALLAH’a emanet olunuz
CEVAP:Elbette kılınır,ev sahibi izin verdikten sonra.Hatta müslümanın ibadetini göstermk açısından daha da isabetli olabilir.

  f......... - istanbul -
muhterem hocam öncelikle ellerinizden öpüyor.. rabbim sizleri başımızdan eksik etmesin diyorum.. benim sorum ben birisiyle nişanlandım ancak onun işinden dolayı düğünü hemen yapamadık fakat nişanlı iken birkaç defa otobüs yolculuğu falan yapınca ister istemez yakınlaşıyor insan ve sonrasında çok pişman oluyor nişan süreci uzadığı için de ben artık günaha girmek istemiyorum imam nikahı ile rahat dolaşalım dedim ve imam nikahı kıydık.. benim ailemin haberi var ama o birşey derler diye ailesine söyleyemiyor belki biraz kızsalarda çok birsey demezler ama o söyleyemiyor.. bizim nikahımız sahih oluyormu bu bende sıkıntı yaratıyor lütfen cevap verin... sağlıcakla kalın inşallah..
CEVAP:Makalelerdeki alfabetik sırada bulunan harflerden (N) harfine tıkladığınızda karşınıza nişan ve nikahla ilgili geniş bilgiler veren yazılmar çıkacaktır.Yanlışınızı orada açıkca görecek,belki de geldiğiniz tehlikeli yerden biraz geriye çekilerek mesafeli şekilde fakat emniyet içinde olmayı tercih edecekisiniz.

  m......... - a -
Ben nefis perdesini araladım kapatamıyorum; tövbe ettiğim halde tutamıyorum. Nefsin şerrinden kurtulmak için ne yapmalıyım?
CEVAP:Kitap okuyarak,haramdan uzak kalarak,iyi bir çevre edinerek, islami hayatı paylaşarak.. imanını ve iradeni kuvvetledirir,yanlışını azaltabilirsin. Yanlışı azaltırsanız sizi nefis yutamaz,siz onun zararını ,affedilecek azlıkta tutabilirsiniz. Makalelerde araştırın,ilgi duyacagınız koruyucu ve kurtarıcı yazılar bulacaksınız.

Sayfa 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155

 

ANA SAYFA | MAKALELER | DUA SAYFASI | ZİYARETÇİ DEFTERİ | KISA TARİHÇE | KİTAPLARI
Dini Sorulara Cevaplar 2007 - Sitede kullanılan makaleler kaynak belirtmek suretiyle farklı sitelerde ve ortamlarda kullanılabilir.
Web: www.ahmetsahin.org - Email : mail@ org - Webmaster: webmaster@ org